18 Mart 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Özgürlük sorumluluktur
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
İsyan
Hikmet Aksoy
İstiklal-İstikbal Marşı...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
BÜYÜTEÇLE GEZİLEN MÜZE : MİNYATÜR KİTAP MÜZESİ
Leyla Adın
En çok kendine güven
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Döner kapı!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Memleketinde oturmayı tercih edenlerin oranı yüzde 72.22
WWF: İklim Değişikliği Akdeniz’deki canlı türlerini tehdit ediyor
Minik GKV’liler Çanakkale oratoryosunu sahneledi
100 öğrenci proje kapsamında eğitimlere tabii tutuldu
Afrin'deki Mehmetçik'e baklava ve kadayıf dopingi
“Gaziantepspor’un kaybedecek hiçbir şeyi kalmadı”
Mehmetçik Vakfı ve Doğu Guta için kermes düzenlediler
Dijital bağımlılık ve siber zorbalığa dikkat çektiler
Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı
Belediyenin mülkü 0.40’tan 1.80’e çıkarılmadı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istiyoruzGaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “İhracatımız ithalatımızdan yüzde 30 daha fazla. Hem yatırım yapıp, hem de ihracatını artırma başarısını gösteriyoruz. Katma değeri yüksek üretim ve ihracatının da bunda büyük etkisi var” dedi.
Konukoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, A Haber kanalında canlı yayınlanan “Ticaret Finansmanıyla Güçlü Ekonomi” konulu panelde, Gaziantep sanayisine ilişkin değerlendirmeler yaptı.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türk EXİMBANK Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin, Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Çağatay Baydar ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu’nun da katıldığı panelde, Gaziantep'in geçen yıl 6,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini anımsatan Konukoğlu, ihracatın bu yıl yüzde 8,5’luk artışla 6,7 milyar doları aşacağını söyledi.
Gaziantep’in ihracatının ithalatından yüzde 30 daha fazla gerçekleştiğine dikkati çeken Konukoğlu, “İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı daha da iyi olacak. İhracatımız ithalatımızdan yüzde 30 daha fazla. Hem yatırım yapıp, hem de ihracatını artırma başarısını gösteriyoruz. Katma değeri yüksek üretim ve ihracatının da bunda büyük etkisi var” diye konuştu.
GSO’nun 4 bin 500 dolayında üyesi bulunduğunu kaydeden Konukoğlu, “Üyelerimiz, ülkesi için çalışan, bölge ülkelerindeki bu kadar olumsuzluğa rağmen 176 ülkeye ihracat yapan kahramanlardır. Hepsini kutluyor, başarılarının ilelebet sürmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Başarıda payı bulunan Eximbank'a da teşekkür eden Konukoğlu, Eximbank’ın geçen yıla göre kredileri yüzde 40 artırdığını ancak bunu yeterli görmediklerine vurgu yaptı.
“Gaziantep olarak büyümek, 2023 yılı için öngördüğümüz 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istiyoruz. Bunun için en büyük desteğin finansman olması gerekir” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti: “Finansmana erişim noktasında bölgesel olarak sıkıntılar çekiyoruz. Türkiye'de bankaların bölgemizde en sıcak baktıkları kent olmamıza rağmen; maalesef bir tedirginlik içerisinde olduklarının farkındayız. Her olumsuzluğu aştık. İhracatımız yüzde 8,5 oranında artışla 6,7 milyar doları aşacak, buna inanıyoruz. Faiz oranlarının mutlaka aşağı çekilmesi gerekiyor.
Gaziantep olarak önümüzü açık, ülkenin geleceğine inanıyoruz ve her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Finansmana erişim konusunun yanı sıra, faiz oranları da sıkıntılı. Yatırımı yapmaya çalışıyorsunuz ama öngörülen faiz oranları çok yüksek. Bu oranların mutlaka geriye gelmesi gerekiyor. Bankalarla el birliği içerisinde faiz oranlarının aşağıya çekilmesi konusunda ortak noktada buluşulması lazım.”
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde konuşan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, ülke ekonomisinin dinamosu ve itici gücü KOBİ’lerin kalkınma içerisinde önemli ve rolünün her geçen gün arttığını, KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerinin artırılması yanında dış pazarlara erişimlerinin sağlanması gerektiğini söyledi.
KOBİ’lerin küçük firmalar olarak gözükmesine karşın, hacimlerinin büyük olduğunu vurgulayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, “ Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99,8’i KOBİ olarak gözüküyor. İstihdamın yüzde 77,8’ini, Yatırımların yüzde 35,7’sini üretimin yaklaşık 55’ini ve bunlardan elde edilen katma değerin yüzde 55’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında KOBİ’ler mutlaka desteklenmelidir” dedi.
KOBİ’lere yatırım, üretim ve pazarlamada teknik desteğin yanı sıra düşük maliyetli ve uzun vadeli finansmanla desteklenmesi gerektiğini dile getiren GTO Başkanı Hıdıroğlu, “ KOBİ’lerin yanı sıra milli ve yerli teknolojiyi üretmeliyiz. Ülke olarak ürettiğimiz ürünlerin hammaddesini ve ara mamullerini üretmeliyiz. KOBİ’lere yönelik yeni politikalarımız olmalı ve farklı şekillerde desteklenmeli. Ülkemizin gelişimi KOBİ’lerden ve ileri teknolojiden geçiyor. Onun için ileri teknoloji üretmeliyiz. Gaziantep kadim ticaret kültürüne sahip olan bir kent. Yine ülkemizde 2023 yılı için konulan hedeflere en yakın şehir Gaziantep. Ülke olarak ileri teknoloji üretmeliyiz. KOBİ’lere verilecek destekle daha iyi ekonomiye ulaşabilir ve kalkınabiliriz” şeklinde konuştu. Bülten

26 Ekim 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya