26 Nisan 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Korkunu kabul et
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Gulliver’in Macerası
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Avrupa’nın Başkenti : Brüksel
Leyla Adın
Çevre konusunda hiç akıllanmamışız
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Ecirlik
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
New York’taki ‘Kadın’ ve ‘Erkek’ mağazaları...
ÇOK OKUNAN HABERLER
“Valilik olarak 5 milyon lira katkı sunuyoruz”
Hızla yoldaki TIR’a çarpan tanker alev aldı
Doğru okumadık, milyonları çöpe attık
Haydi Çocuklar Hokeye Kampanyası ses getirdi
Maaşı geç yatan işçi istifa ederse tazminat alacak
SANKO okulları öğrencisi Azra Akkuş’a büyük ödül
“Yaşamınızın bir anlamı olması için uğrunda savaşacağınız bir hedefiniz de olmalı”
"Böyle bir çalıştay için Gaziantep doğru yer"
Gazişehir maça hazır
12 milyon hektar yağmur ormanını kaybettik
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Adalet söz konusu olduğunda unvan ve sıfatlar önemli değilHukuk eğitiminin çıtasını yükselteceğiz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk eğitiminin çıtasını yükselteceklerini söyleyerek, "Kısa vadede, hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi düşünüyoruz" dedi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya'nın Aksu ilçesindeki Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın Antalya Eğitim Tesisi'nde düzenlenen yargı teşkilatı toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Gül, her yıl düzenledikleri toplantıda geçmiş bir yılın muhasebesinin yapıldığını aktardı.
Yargı mensuplarının sayısının 20 bine ulaştığını kaydeden Bakan Gül, "Diğer çalışanlarımızla beraber 150 bin kişilik bir teşkilattan söz ediyoruz. Bu büyük ailenin bir tek amacı var. Adaleti sağlamak, hak arayan vatandaşın talebini karşılamak. Derdine deva, yarasına merhem olmak. Mazlumun gözyaşını silmek, haklıya hakkını teslim etmek, vicdanları adaletle teskin etmek biricik vazifemizdir. 'Mahkeme kadıya mülk değildir.' Hangi görev ve sıfatı üstlenirsek üstlenelim, biliyoruz ki asıl olan millete hizmettir. Milletin hakimi olmak değil, hadimi olmak hepimiz için en büyük payedir. Adliyenin kapısı, adaletin kapısıdır. Bu kapıya gelen herkes, hakkına erişeceğini bilmelidir. Bu kapıyı çalan herkes, saygın bir muamele görmelidir. Ve bu kapıdan ayrılan her vatandaşımız, evine asgari bir memnuniyetle dönmelidir" ifadelerine yer verdi.
Adalet söz konusu olduğunda, unvanların, sıfatların, kadro cetvellerinde işgal edilen bir yerin öneminin olmadığını işaret eden Bakan Abdülhamit Gül, "Önemli olan adaleti ayakta tutmaktır. Önemli olan adalet duygusunu korumaktır. Önemli olan adalet bayrağını yere düşürmeden taşımaktır. Bunun için kim ter döken, emek veren, hassasiyet gösteren herkesin katkısı değerlidir, vazgeçilmezdir. Hakiminden savcısına, zabıt katibinden mübaşirine, güvenlik görevlisinden infaz koruma memuruna, denetimli serbestlik çalışanından sosyal çalışma uzmanına dek bu ailenin bütün fertleri, adalet çarkının büyük-küçük dişlileridir. Doğruluk ve adalet dairesinde kalan her şeyin yanındayız. Doğruluk ve adalet için çalışan mensuplarımızın arkasındayız" diye konuştu. Gül, mübaşirlerin yıllar süren bir beklentisi olan genel idari hizmetler sınıfına geçişini sağladıklarını bildirdi.
"Son on 6 yılın adalet yatırımları ne kadar büyük ve anlamlı olursa olsun, adalet hizmetlerinin kalitesini belirleyen, temelde insan unsurudur" diyen Bakan Gül, "Adalet insan içindir ve elbette insanla kaimdir. Adaletin itibarı, mesleğin saygınlığı da bizzat mesleği icra edenler eliyle inşa edilmelidir. Adalet yoluna koyulacak olanların eğitimi ve titiz seçimi bu sebeple çok önemlidir. Bizim bu konudaki temel yaklaşımımız ‘sürekli eğitim' perspektifidir" dedi.
2018 yılında yaklaşık 5 bin yargı mensubunun meslek içi eğitim faaliyetlerinden yararlandığını kaydeden Bakan Gül, "2019 yılında da ağırlığı mesleğe yeni girenler olmak üzere yine 5 bin civarında yargı mensubunun eğitim programlarına dahil edilmesini planlıyoruz. Halen güncelleme çalışmalarına devam ettiğimiz Yargı Reformu Stratejisi'nde de bu konuyu bütünlüklü olarak ele alma niyetindeyiz. Hukuk eğitiminin nitelik olarak güçlendirilmesi konusunda çok geniş bir mutabakat sağladık. Ülkemizdeki hukuk eğitiminin niteliğini artıcı önlemleri, başta YÖK ve üniversiteler olmak üzere, ilgili paydaşlarla el birliği içinde hayata geçireceğiz. Hukuk fakültesi mezunları için öngördüğümüz ortak bir devlet sınavı da eğitimde kaliteyi teşvik edecek bir önlem olacaktır. Eğitimin çıtası yükselecektir. Hakimlik, savcılık, avukatlık, noterlik gibi belli meslekleri icra etmek isteyenler için bu ortak sınavda başarı göstermek ön şart haline gelecek. Hukuk eğitimiyle ilgili reform arayışlarımızın yanı sıra yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili olarak da önemli bir karar aşamasındayız. Kısa vadede, hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi düşünüyoruz. Yargı Reformu Stratejisi ile ayrıntılarını kamuoyuna duyuracağımız bir dizi yenilikle meslek öncesi eğitim ve staj dönemlerini de yeni bir anlayışla ele alacağız. Reform belgemiz dokuz temel amaç altında pek çok hedef ve faaliyet içeriyor" ifadelerini kullandı.
Bakan Gül şöyle devam etti:
"Belirli bir kıdemdeki yargı mensuplarına coğrafi teminat getirilmesinden disiplin ve terfi sisteminin yeniden yapılandırılmasına; Cumhuriyet Savcılarının takdir yetkilerinin genişletilmesinden hukuk yargılamasındaki usullerin sadeleştirilmesine; nöbetçi noter uygulamasından alternatif çözüm uyuşmazlık çözüm yollarının geliştirilmesine; elektronik tebligattan yapay zeka uygulamalarına kadar bir dizi yenilik çalışma başlıklarımız arasında olacak. Hazırlık çalışmalarımızı katılımcı bir anlayışla sürdürdük. Bunu katılımcı bir ruhla gerçekleştirmeye çalıştık. Uygulamadın doğrudan muhatabı vatandaşlarımızı dinleyerek hazırladık. Ortak aklın izini sürdük. Kamu kurumları, barolar, üniversiteler, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Uygulamanın içindeki yargı mensuplarımızı, avukatlarımızı, uygulamanın muhatabı olan vatandaşları dinledik. Belgeyi geniş tartışmalarla olgunlaştırırken, temel vizyonumuzu da 'güven veren ve erişilebilir adalet' olarak belirledik."
Adalet mekanizmalarının güven verici fonksiyonu üzerinde hassasiyetle durduklarının altını çizen Abdulhamit Gül, "Hak ve özgürlüklerin güvencesi bu mekanizmadır. Huzur ve güvenliğin garantisi bu mekanizmadır. Toplumsal ilerleme ve gelişme de yine etkili işleyen bir yargı sisteminin varlığına bağlıdır. Güven veren adalet perspektifiyle işte bütün bunları kastediyoruz. Güven veren adalet, merkezine insanı alan politikalar demektir. Güven veren adalet, sistemi değer merkezli inşa etmektir. Güven veren adalet, Diyarbakır'da, Erzurum'da, Antalya'da, İzmir'de, Ankara'da hakimler var demektir. Güven veren adalet, hakkın gecikmeden, zamanında teslimidir. Bu konuda çok önemli bir çalışmayı, Yargıda Hedef Süre uygulamasıyla zaten başlatmıştık. Artık, bir dava açıldığında, bir soruşturma başlatıldığında yargının kum saati de işlemeye başlıyor" dedi.
Bakan Gül, proje kapsamında, bin 457 ayrı dava ve 220 soruşturma türü için belirlenen hedef sürelerin, yargıda zaman yönetimi hedefine imkan sağladığını kaydetti.
Yargı süreçlerinin artık daha şeffaf, daha öngörülebilir hale geldiğini vurgulayan Bakan Gül, "Amacımız hızlı değil, yargılamaların makul ve olması gereken sürede yargılamaların tamamlanmasıdır. Her davanın kendine özgü şartları, kendine özgü zorluk veya kolaylıkları bulunduğunu elbette biliyoruz. Hedeflenen süreden önce sonuca ulaşan davalar olabileceği gibi, bu sürelerden sonra tamamlanan, tamamlanması haklı ve makul olan davalar da olacaktır. Hedef sürelerin tutturulması, avukatlarımızın desteğine; davacı, davalı, tanık ve bilirkişi gibi sürecin diğer aktörlerinin katkı ve desteğine de yakından bağlıdır. Standart geliştirirken istisnaları dışarıda tutmak zorundasınız. Hedef süre uygulaması, istisnaları hesap dışında tutarak bir süre standardı oluşturmayı amaçlıyor. Bu sayede istisnaları uygulamanın marjında tutarak kural haline gelmesini engelleyeceğiz. Sistemin geciken veya tıkanan yönlerini somut verilere dayalı olarak analiz edeceğiz. Buna göre hal çareleri üreteceğiz" diye konuştu. İHA

11 Şubat 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Siyaset Haberleri

Ana gündem ‘S-400' ve YPG'ye destek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan resepsiyonunda, yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump ile görüşece
 
41 bin 132 kısıtlı seçmen araştırılacak
AK Parti’nin İstanbul’da kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı ve bazı sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: S-400'leri NATO düşman olarak görmeyecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan alınacak S400 savunma sistemine ilişkin, "Alacağımız sistemleri, NATO düşma
 
Saldırının azmettiricileri belli, kimse tutuklanmadı
CHP Sözcüsü Öztrak, İçişleri Bakanı ve Ankara Valisi'ni istifaya çağırdı, “Şu ana kadar daha bir kişinin bile tutu

“S-400 ile ilgili en büyük sıkıntı, F-35’lerin güvenliği”
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Adana Konsolosu Alejandro Hoot Baez, “Türkiye’ye Patriot füze savunma
 
AK Parti'de 10 il başkanı topun ağzında
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilat yönetimi ile bir araya gelerek 81 ilin seçim performansını masaya yatırdı. 10&#
 
YSK'nın 3 ayı beklemeden kararını vermesi öngörülüyor
YSK'nın 3 ayı beklemeden kararını vermesi öngörülüyor
 
İranlı Bakan, Şam dosyasını Erdoğan'a sundu
İran Dışişleri Bakanı, Şam ziyaretinin ardından Suriye gündemiyle Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a,

Avrupa ve dünyada popülist sağ figürler giderek güçleniyor"
"İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Üniversitesi ve Stiftung Mercator girişiminin düzenlediği "Almanya'da Popülist Eğ
 
Avrupa Konseyi'nden YSK'ya KHK'lı belediye başkanları çağrısı
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland YSK Başkanı Sadi Güven'e mektup yazdı. Seçimlerde kazanana değil, kaybedene mazba
 
Kabinenin gündemi 31 Mart ve ABD
Seçimlerin ardından parti kurmaylarıyla bir araya gelerek sonuçlar üzerinde genel bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı
 
Mülkiyeliler Birliği’nden mazbata açıklaması: Halkın iradesi yok sayılıyor
31 Mart yerel seçimini kazanana bazı adaylara mazbata verilmemesiyle ilgili açıklama yapan Mülkiyeliler Birliği, “

"Halkın iradesinin yerine getirilmesi mutlak önceliktir"
Avrupa Konseyi: Seçim sonuçlarına saygı gösterilsin
 
AB, ABD’yle ticaret görüşmelerine yeşil ışık yaktı
Komisyon’un Ocak ayında sunduğu iki yönerge AB üyelerinin büyük çoğundan destek görmüştü.Kaynak: AB, ABD’yle
 
UCM tutuklansın dedi El Beşir Türkiye'ye geldi
Son aylarda yaşananlar Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı 1956’dan beri yaşadıklarının sıkıştırılmış hali gib
 
KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmeyecek
Yüksek Seçim Kurulu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata ver
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya