18 Haziran 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Edilgen olmak
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Korkunun ecele
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
Leyla Adın
Karne heyecanı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Zaman kayıp gider
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İnsan yaşıtından kesitler!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Motosiklet arkasındaki atı kilometrelerce koşturdu
Bacağından vurulan çocuk ölümden döndü
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun ortak yayın öncesi ilk karşılaşma anı
Sudan'ın devrik Lideri Beşir, darbeden sonra ilk kez görüntülendi
Minik ceylan önce korktu sonra yanlarından ayrılmak istemedi
Ormanın yüzüğü: Delikli Kaya Şelalesi
GSMMMO, 23. Olağan Genel Kurulu yapıldı
6 kişinin öldüğü olayın görüntüleri ortaya çıktı
Spor okulu, birbirinden renkli sosyal etkinliklere de sahne olacak
Mayıs ayında 82 bin 252 konut satıldı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
AP seçimlerini AB karşıtları kazandıAvrupa Parlamentosu seçimlerinde beklendiği gibi merkez sol, merkez sağ partiler büyük kayıp yaşadı; aşırı sağ ise güç kazandı
Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede gerçekleşen ve yaklaşık 400 milyon AB vatandaşının oy kullandığı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri tamamlandı. 751 milletvekillinin belirlendiği seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, merkez sol ve merkez sağ partiler oy kaybı yaşarken, göçmen karşıtı aşırı sağcı partiler oy oranını artırdı. Parlamentodaki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi (PPE), bir önceki seçimlere göre 42 sandalye kaybetti. PEE, AP'ye 173 parlamenter gönderebildi. Benzer şekilde Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Grubu'nun da (S&D) parlamentodaki 191 olan sandalye sayısı 150'ye düştü. Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE) 102 milletvekili, Avrupa Yeşiller Partisi (EFA) 71 milletvekili, Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) 58 milletvekili, Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) 57 milletvekili, Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi (EFDD) 56 milletvekili, Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (GUE/NGL) 42 milletvekili çıkardı. Kalan 45 milletvekili ise bağımsız adaylardan seçildi.
Aşırı sağcı partilerin seçimlerde çıkış yapması bekleniyordu ve beklenen gerçekleşti. AB'yi tehdit eden aşırı sağcı partiler Fransa, İtalya Almanya ve Belçika'da oy oranları yükselti. Belçika'da milliyetçi “Neo-Flaman Birliği” yüzde 13.49 ile sandıktan ilk sırada çıktı. Aşırı sağcı Flaman Çıkarı adlı parti ise yüzde 11.44 ile ikinci sıranın sahibi oldu. Macaristan'da göçmen karşıtlığıyla Başbakan Victor Orban'ın partisinin içinde yer aldığı koalisyon (FIDESZ + KDNP) seçimlerinde yüzde 52,33 oy alarak büyük bir zafer elde etti. Polonya'da ise aşırı sağcı Hukuk ve Adalet Partisi yüzde 43,1 ile kazanan oldu.
Yunanistan'da Sosyalistler oy kaybı yaşarken muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (N.D) yüzde 33.27 oranında oy aldı. Başbakan Aleksis Çipras'ın partisi Syriza ise yüzde 23.85'te kaldı. Sonuçları görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Başbakan Çipras, erken seçim çağrısında bulundu.
İki ülkede; İspanya ve Portekiz, Sosyalistler ipi göğüsledi. İspanya'da Pedro Sanchez liderliğindeki PSOE/PSC oyların yüzde 32,84'ünü aldı. 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumu ve 28 Ekim 2017'de Katalonya Özerk Parlamentosunda ilan edilen tek taraflı bağımsızlık ilanının ardından Belçika'ya kaçan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Carles Puigdemont da AP parlamenteri seçildi. Diğer bir ayrılıkçı siyasi lider olan ve bağımsızlık referandumunu organize ederek tutuklu yargılanan eski Katalonya Özerk Hükümeti Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras da AP parlamenteri seçildi. İspanya ulusal sınırlarında hakkında arama ve tutuklama emri olan Puigdemont ile tutuklu yargılanan Junqueras'ın yasal durumlarından dolayı, AP parlamenteri nasıl mazbata alacakları ve 2 Temmuz'daki AP genel kuruluna nasıl katılacakları belirsizliğini koruyor. Portekiz'de Sosyalist Parti (PS) yüzde 33.52 ile yarışı önde bitirdi.
Avrupa Parlamentosu seçimlerine dört Türk seçilmeyi başardı. Güney Kıbrıs'ta ana muhalefetteki Emekçi Halkın İlerici Partisinden (AKEL) aday gösterilen Niyazi Kızılyürek'in hak kazanmasının ardından Almanya'dan da üç Türk daha milletvekili seçildi. Daha önce iki dönem AP'de milletvekili olan İsmail Ertuğ Sosyal Demokrat Parti'den (SPD), Özgür Seçmenler (Freie Waehler) partisinden Engin Eroğlu ve Sol Parti'den Özlem Alev Demirel ise ilk defa milletvekili seçildi. Yönetiminde Türklerin olduğu ve listede Türk ve göçmenlere de yer veren Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) partisi, yüzde 0,2 oy aldı ve milletvekili çıkaramadı.
İktidardaki Muhafazakar Parti, Avrupa Birliği'nden ayrılmayı (Brexit) gerçekleştirememesinin etkisiyle hezimete uğradı. AB'den ayrılmayı ana politikası olarak belirleyen, yeni kurulan Brexit Partisi seçimlerde birinci oldu. Aşırı sağcı Nigel Farage'ın liderliğini yaptığı Brexit Partisi yüzde 31,6 oranında oy aldı. AB yanlısı Liberal Demokratlar büyük bir çıkış yakaladı ve yüzde 20,3 ile ikinci, İşçi Partisi yüzde 14,1 ile üçüncü, AB yanlısı Yeşiller yüzde 12,1 ile dördüncü oldu. 7 Haziran'da istifa edeceğini açıklayan Başbakan Theresa May'in liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti yüzde 9,1 ile 5. oldu.
Avrupa Parlamentosuna en çok vekil gönderen Almanya'da, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) yüzde 28.9 oy aldı. Birlik 2014 seçimine göre yüzde 7'den fazla puan kaybetmesine rağmen birinci oldu. Yeşiller Partisi sürpriz şekilde yüzde 20.7 oy alarak ile ikinci oldu ve AP'deki sandalye sayısını 11'den 21'e çıkardı. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oyu ise 2014 seçimlerine göre yüzde 11,4 azalarak yüzde 15,8 olarak kayıtlara geçti. Tarihi hezimet yaşayan SPD'nin Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili sayısı, 27'den 16'ya geriledi. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oyunu yüzde 7'den yüzde 10.8'e çıkardı.
AFransa'da seçimi kazanan liderliğini Marine Le Pen'in yaptığı aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) oldu. RN yüzde 23,3 oyla kazanırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu iktidardaki LREM yüzde 22,1 oyla ikinci sırada yer aldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Le Pen, Macron'un Ulusal Meclisi feshetmekten başka bir seçeneği olmadığını savunarak, “Cumhurbaşkanı aynı zamanda yeniden seçim düzenlemesi gerekiyor” dedi. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin lideri Laurent Wauquiez de RN'in seçimleri kazanmasına ilişkin, “Macron'un ağır sorumluluğu var. Macron RN'ye karşı siper olamadı” diye konuştu. Yeşiller Partisi (EELV) yüzde 12,8'lik oy oranı ile üçüncü oldu.
İtalya'da ilk defa aşırı sağ görüşlü, göçmen karşıtı bir parti seçimden birinci çıktı. Bir yıldır iktidarda olan koalisyon hükümetinin ortağı Lig Partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini yüzde 34,3'lük oy ile 28 parlamenter çıkardı. AP içinde aşırı sağcı bir grup oluşturmak için bazı Avrupa ülkelerindeki aşırı sağcı partiler ile çalışmalar başlatan Salvini'nin bu çalışmalarına önümüzdeki dönemde hız vermesi bekleniyor. Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi ise ilk defa katıldığı AP seçimlerinde seçilmeyi başardı, partisi Forza İtalya ise yüzde 8,78'lik oy aldı. Haber Merkezi

29 Mayıs 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Siyaset Haberleri

31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilen belediye meclis üyelerine eğitim
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Okulu, insan odaklı ve daha yaşanabilir kentler yaratmak hedefiyle, 31 Mart Yerel Seçimler
 
Akar, ABD'ye mektup yanıtı verdi
ABD'nin Türkiye'ye gönderdiği "ikinci Johnson mektubunun" ardından Rusya, S-400 teslimatının Temmuz ayında yapılacağını
 
İstanbul seçimlerinde adayların pusuladaki yeri belli oldu
23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, dört parti ve 17 bağımsız aday yarışıyor.
 
“Kent Gıda Konseyi, ulaşımda indirimler yapmayı planlıyoruz”
CHP’nin adayı İmamoğlu’nun vaatleri arasında kreş, öğrencilere burs ve yurtlar, Kent Gıda Konseyi, ulaşımda

ABD, Türk pilotlarının F-35 eğitimini durdurdu
ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasına tepki olarak, ABD’de bulunan Türk pilot
 
ABD Temsilciler Meclisi'nden "S-400 alımını" iptal çağrısı
ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alma kararını iptal çağrısı yapan tasarıyı oylarken, ABD'de eğitim
 
İmamoğlu-Yıldırım canlı yayınının moderatörü İsmail Küçükkaya
İstanbul'un iki başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın katılacağı canlı yayın 16 Haziran'da yapılacak. Canlı
 
Türkiye, Rusya'dan S-400 almaya devam ederse F-35 savaş uçağı alamayacak
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Türkiye’nin S-400 alma planını sürdürmesi halinde F-35 programı

ABD, Türk pilotlara F-35 eğitimi vermeme kararı aldı
ABD’nin F-35 eğitimi için ilave Türk pilotlarını kabul etmeme kararı aldığı bildirildi.
 
ABD Başkanı Trump: 'Macron ile İran konusunda fikirlerimiz aynı'
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, “İran konusunda farklı fikirlerimiz old
 
Trump İran'a askeri seçenek sorusunu yanıtladı: Her zaman şans var
İngiltere ziyareti sırasında ITV'ye konuşan ABD Başkanı Donald Trump, İran'dan 'dünyadaki bir numaralı terörist ülke' di
 
YSK Başkanı Güven: 13 seçim müdürü başka illere görevlendirildi
YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı yazılı açıklamada, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve diğer so

İmamoğlu'nun mitingine vali müdahalesi: Erken bitirin yoksa müdahale ederiz
Bayram dolayısıyla memleketi Karadeniz'e giden Ekrem İmamoğlu, Ordu Valisi Seddar Yavuz'un "Mitingi erken bitirin. Yoksa
 
Soruşturma geçiren İlçe Seçim Kurulu başkanları 23 Haziran'da da görev yapacak
YSK, sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturduğu gerekçesiyle soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve
 
İmamoğlu: 18 günde çıldırdılar 1800 günde delirecekler!
İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu İstasyon Meydanı'nda binlerce vatandaşa hitap etti.
 
Avrupa Birliği’nde yeni başkan seçimi çıkmazı
Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası ilk kez Avrupa Halk Partisi ile Sosyalist ve Demokratlar'ın üst düzey görevler içi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya