25 Haziran 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Nerde yanlış yaptım
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
Leyla Adın
Sabır sabır da nereye kadar?
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Yanlış hesap
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Mitil
ÇOK OKUNAN HABERLER
Doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu hedefleniyor
Türkiye için büyük cesaret veren bir mesaj
THY'den Boeing 737 MAX açıklaması: “Bazı uçuşlarda iptaller olabilir”
ABD'nin yeni yaptırımları, İran'ın dini lideri Hamaney'i hedef alıyor
Dünya basını seçim sonuçlarını böyle gördü: İstanbul tokadı
Abdullah Harmancı ve Zeynep Delav konuk oldu
DemirDöküm, Antep pazarındaki gücünü artırmayı hedefliyor
Sakallı ebabil kuşu yaralı halde bulundu
Sevkiyat yakın zamanda gerçekleşecek
ORET üyeleri TEGV’deki çocuklara elektrikli araçlarını anlattı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporu: Gerileme var, yeni fasıl zorAvrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ilerleme raporu açıklandı. Raporda Türkiye’de insan haklarının yanı sıra ekonomi ve iklim kriziyle mücadelede de gerilediği belirtildi.
Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve yedi ülkenin 2019 ilerleme raporu açıklandı. Raporda hak ihlallerinden, yargıya, seçim sürecinden, ekonomiye, ifade özgürlüğünden, iklim politikalarına pekçok noktada “gerileme olduğu” kaydedildi.
1 Mart 2018 ve 1 Mart 2019 arasındaki değerlendirmeleri kapsayan paket, basına AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn tarafından duyuruldu.
Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin bir yandan insan hakları ihlallerinin yanı sıra demokrasi, ekonomi ve serbest piyasa alanlarında da geriye gittiğini belirtti.
Hahn, ayrıca Türkiye ile müzakere sürecinde yeni bir faslın açılmasının şu an için öngörülmediğini söyledi.
YSK’nin seçim iptali:
Ciddi bir endişe kaynağı
“Büyüyen politik kutuplaşma, özellikle Mart 2019 seçim süreci parlamenter diyoloğun önünde engel olmaya devam ediyor” ifadeleri kullanılan raporda parlamenter ortam ve YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal kararıyla ilgili şunlar söylendi:
“Muhalefetin marjinalleşmesi özellikle Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinden devam ediyor. HDP vekilliği yapmış pekçok isim tutuklu.
“Seçimlere adil bir şekilde gidilmemiş olmasına rağmen seçmenlerin gerçek bir seçimi vardı. İktidar partisi avantajını kullanarak iktidar yanlısı devlet ve özel medya kanalları aracılığıyla medyada geniş yer buldu.
“Belediye seçimleri sonuçlarının ardından Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye’nin güneydoğusundaki dört seçilmiş belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine seçime girme hakları olmasına karşın görevi vermeme kararı aldı.
“İstanbul’daki belediye başkanlığı seçimleri ise iptal edildi ve 23 Haziran’da tekrar yapılması kararlaştırıldı. YSK’nin İstanbul ve doğu illerindeki belediyelerde ikinci en yüksek oy alan adayı seçilmiş gösterme kararı yasalara ve seçim sürecinin güvenilirliği konusunda ciddi bir endişe kaynağı.”
Raporda, YSK’nin gerekçeli kararıyla ilgili ise “ikna edici olmadığı” ve AB’deki hukuki uygulamalar ile bağdaşmadığı yönünde ifadeler yer aldı.
“Yargı sisteminde ciddi
bir kötüleşme var”
Raporda, Türkiye’de yargı sisteminde ciddi şekilde bozulma olduğu kaydedilirken, temelhaklar konusunda da ciddi bir kötüleşme olduğu belirtildi. Hakim ve savcılara yönelik politik baskının yargı bağımsızlığına olumsuz etkisi olduğu da belirtildi.
Türkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kati Piri ve Portekizli vekil Ana Gomes’in de aralarında bulunduğu toplam üç parlamenter, raporun sunumunun ardından şunları kaydetti:
“Cezaevlerindeki muamele
karşısında susmamalıyız”
“Türkiye’deki hapishanelerde hücrede tutulan kadın hakimlere ve Ankara’da kötü muameleye maruz kalan diplomatlar konusunda susmamalıyız.”
“OHAL sürecindeki
yasaklar yasalara girdi”
15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan OHAL sürecinin 18 Haziran 2018’de sonlandığı belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:
“Ancak hemen ardından OHAL koşullarının pekçok uygulamasının dahil olduğu bir yasa paketi Türkiye Parlamentosu’nda kabul edildi.
“Yasa, kamu görevlilerini (hakimler dahil) görevden alma ve tutukluluk süresini uzatma, hareket hakkını kısıtlama, hükümet tarafından atanan valiler için yetkiyi artırma gibi maddelerle bazı temel özgürlükleri sınırlandırıyor.
İfade özgürlüğündeki
ciddi kısıtlamalar sürüyor
Raporda, Aralık 2018 itibarıyla cezaevinde iddianamesi bulunmadan tutuklu yargılanan kişi sayısının 57 bin olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:
“Bu genel cezaevi nüfusunun yüzde 20’sinden fazlası anlamına geliyor. Cezaevleri aşırı kalabalık ve koşullar kötüye gidiyor.
“Bu süreç içerisinde ifade özgürlüğü konusundaki ciddi kısıtlamalar sürmüş,”Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle gazetecilerin, sosyal medya kullanıcılarının ve kamuoyunun diğer mensuplarını hatta çocukları kovuşturma eğilimi çarpıcı şeklide arttı.
“Medya sahipliğine ilişkin şeffaflıktan yoksunluk ve editoryal yorumların bağımsızlığı konusundaki şüphe sürüyor.
“İklim politikaları ve Paris
Anlaşması” vurgusu
Raporda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamaması ve eksik iklim politikalarına da değinilirken, “Türkiye’nin AB’deki atık yönetimi, su arıtma ve mevzuat uyumu bakımından ilerleme kaydettiğini, ancak uygulamada hala zayıf kaldığı” belirtildi.
Raporda, Türkiye’nin “daha iyi koordine edilmiş çevre ve iklim politikaları oluşturması ve uygulaması gerektiği” belirtildi.
Raporda Türkiye’nin AB’ye bu alanda uyum sağlaması için gerekli maddeler şöyle özetlendi:
“Su ve sanayi kirliliği konusundaki direktiflere tam uyum sağlanmalı.
“Çevresel Etki Değerlendirme gerekliliklerinin doğru şekilde uygulandığından emin olunması.
“Çevre konusundaki gelişmelere halkın katılımının sağlanması ve çevreyle ilgili bilgilere erişim hakkı konusundaki müktesebata uyum sacğlanması.
“İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Paris Anlaşması’nın onaylanması, anlaşmaya katkı sunulmaya ve uygulanmaya başlaması. İklim eylemiyle ilgili AB müktesebatına uyum sağlanması.”
“Birçok hak
savunucusu halen tutuklu”
Raporda “Birçok insan hakları savunucusu, sivil toplum aktivisti, medya, akademisyen, politikacı, doktor, avukat, hakim ile lezbiyen, eşcinsel, biseksüel, transseksüel ve interseks (LGBTİ) birey, hala tutuklu bulunuyor. (Bazıları iddianame olmaksızın ve medya tarafından karalama kampanyalarına karşı karşıya kalarak.”
“Temel haklar üzerine çalışan pekçok sivil toplum örgütü üzerindeki özgürlükler daha da azaldı ve idari engeller getirildi.”
Ekonomi: Serbest
piyasa kötüye gidiyor
Türkiye’nin ekonomi, para politikası, sermayenin serbest dolaşımı, kamu satın almaları gibi birçok konuda daha kötüye gittiği belirtililen raporda bu nedenlerle ülkenin piyasa ekonomisi konusundaki faaliyetleriyle ilgili endişelerin derinleştiği kaydedildi.
Türkiye’de devlet yardımının şeffaflığı konusunda bir ilerleme olmadığı belirtilirken, önemli ekonomik kuruluşların bağımsızlığıyla ilgili de endişelerin arttığı belirtildi.
Türkiye’nın ekonomiye yönelik adımlarının piyasaların işleyişinde olumsuz etkisi olduğu kaydedilen raporda, “Türkiye ekonomisinin ciddi şekilde hatalı yolda ilerlemeye devam ettiği” ifadeleri de yer aldı.
Kıbrıs: Gerilim daha da artıyor
Türkiye’nin Kıbrıs kıyılarında sondaj gemileriyle arama faaliyetleri de eleştirilen raporda, “Mayıs 2019’da, Türkiye bir sondaj platformu gönderdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Özel Ekonomik Bölgesi’ne askeri gemiler eşliğinde gerilim daha da arttı” ifadeleri yer aldı.
Türkiye’nin ek protokolden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği ve Ankara’nın Güney Kıbrıs Rum kesimini tanımamaya devam ettiği de belirtildi.

01 Haziran 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Merkez'den iki tebliğde değişiklik
Merkez Bankası, mevduat ve katılım fonlarının vadeleri ve türleri ile zorunlu karşılıklara ilişkin iki tebliğde değişikl
 
ABD’nin gıda ithalatından 2 milyar dolar pay almak istiyoruz
Summer Fancy Food fuarı bu yıl 65. kez kapılarını açtı
 
Araban TMO 26 yıl sonra nohut alımına başladı
Gaziantep'in Araban ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 26 yıl aradan sonra tekrar nohut alımına başladı. TMO'nun no
 
ÇKS yaptırmayan üretici, desteklerden yararlanamıyor
“Çiftçilerimizin son haftalarda yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmala

Ekonomide en çok dolar konuşuldu
Mayıs ayında en çok konuşulanlar arasında dolar kuru, istihdam, ihracat ve vergi konuları, listenin üst sıralarında yer
 
Moody's, 18 Türkiye bankasının notunu düşürdü
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçen hafta Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından bugün de 18
 
İşsizlik 28 bin 813 haber ile 11. sırada yer aldı
Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırma ile Mayıs ayının ekonomi başlıklarını bel
 
İran zenginleştirilmiş uranyumda sınırı aşmaya hazırlanıyor
İran Atom ve Enerji Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalundi, Temmuz ayı ile birlikte uranyumun zenginleştirilmesinde 3.67’

İşsiz sayısı, 1 milyon 334 bin kişi arttı, 4 milyon 544 bin kişi oldu
İşsiz sayısı 2019 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi
 
Mayıs ayında 82 bin 252 konut satıldı
Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 oranında azalarak 82 bin
 
İhracatçılara kambiyo vergisi muafiyeti Resmi Gazete'de
İhracatçıların döviz alımlarında binde 1’lik kambiyo vergisi ödememesini sağlayacak karar Resmi Gazete’de ya
 
Çiftçilere, tarımsal sulamada hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sula

İmar barışı ile yeni kaçak ve usulsüz yapılar ortaya çıktı
31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilen kaçak ve usulsüz yapıları kapsayan imar barışı başvuru süresi 15 Haziran itibar
 
Buğdayda rekolte düştü
Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl buğdayda hem ekim alanlarının daraldığını, hem de rekoltenin düştüğünü bel
 
Merkez Bankası faizi değiştirmedi
Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulması
 
Erdoğan: Türkiye S-400 savunma sistemlerini almıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da ve İstanbul'da belediye meclislerinin çoğunluğuna sahip olduklarını hatırlattı, “
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya