17 Eylül 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Dinleme adabı
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Küçükköy / Ayvalık
Leyla Adın
İnsan sevgiyle yaşar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Öğren kurtul!
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Yolun hep başarılarla dolu olsun Gazişehir GFK…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Tarım-ÜFE, yüzde 19,69 arttı
GAÜN Timeline Travel proje ofisi hizmete girdi
Kendi ürettikleri sebze ve meyveleri topladılar
Red Bull Air Race Teknofest'te nefes kesecek
Ankas, yeni sezona galibiyetle başlamak istiyor
Otopark kavgasında ölü sayısı 6'ya yükseldi
Gazişehir lige hazır
İklim krizi, belirsiz bir geleceğin değil bugünün bir sorunudur
Lezzetin yanı sıra muazzam bir tarih ve medeniyet var
Görme engelli sağlıkçılardan futbol şovu
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporu: Gerileme var, yeni fasıl zorAvrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ilerleme raporu açıklandı. Raporda Türkiye’de insan haklarının yanı sıra ekonomi ve iklim kriziyle mücadelede de gerilediği belirtildi.
Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve yedi ülkenin 2019 ilerleme raporu açıklandı. Raporda hak ihlallerinden, yargıya, seçim sürecinden, ekonomiye, ifade özgürlüğünden, iklim politikalarına pekçok noktada “gerileme olduğu” kaydedildi.
1 Mart 2018 ve 1 Mart 2019 arasındaki değerlendirmeleri kapsayan paket, basına AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn tarafından duyuruldu.
Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin bir yandan insan hakları ihlallerinin yanı sıra demokrasi, ekonomi ve serbest piyasa alanlarında da geriye gittiğini belirtti.
Hahn, ayrıca Türkiye ile müzakere sürecinde yeni bir faslın açılmasının şu an için öngörülmediğini söyledi.
YSK’nin seçim iptali:
Ciddi bir endişe kaynağı
“Büyüyen politik kutuplaşma, özellikle Mart 2019 seçim süreci parlamenter diyoloğun önünde engel olmaya devam ediyor” ifadeleri kullanılan raporda parlamenter ortam ve YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal kararıyla ilgili şunlar söylendi:
“Muhalefetin marjinalleşmesi özellikle Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinden devam ediyor. HDP vekilliği yapmış pekçok isim tutuklu.
“Seçimlere adil bir şekilde gidilmemiş olmasına rağmen seçmenlerin gerçek bir seçimi vardı. İktidar partisi avantajını kullanarak iktidar yanlısı devlet ve özel medya kanalları aracılığıyla medyada geniş yer buldu.
“Belediye seçimleri sonuçlarının ardından Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye’nin güneydoğusundaki dört seçilmiş belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine seçime girme hakları olmasına karşın görevi vermeme kararı aldı.
“İstanbul’daki belediye başkanlığı seçimleri ise iptal edildi ve 23 Haziran’da tekrar yapılması kararlaştırıldı. YSK’nin İstanbul ve doğu illerindeki belediyelerde ikinci en yüksek oy alan adayı seçilmiş gösterme kararı yasalara ve seçim sürecinin güvenilirliği konusunda ciddi bir endişe kaynağı.”
Raporda, YSK’nin gerekçeli kararıyla ilgili ise “ikna edici olmadığı” ve AB’deki hukuki uygulamalar ile bağdaşmadığı yönünde ifadeler yer aldı.
“Yargı sisteminde ciddi
bir kötüleşme var”
Raporda, Türkiye’de yargı sisteminde ciddi şekilde bozulma olduğu kaydedilirken, temelhaklar konusunda da ciddi bir kötüleşme olduğu belirtildi. Hakim ve savcılara yönelik politik baskının yargı bağımsızlığına olumsuz etkisi olduğu da belirtildi.
Türkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kati Piri ve Portekizli vekil Ana Gomes’in de aralarında bulunduğu toplam üç parlamenter, raporun sunumunun ardından şunları kaydetti:
“Cezaevlerindeki muamele
karşısında susmamalıyız”
“Türkiye’deki hapishanelerde hücrede tutulan kadın hakimlere ve Ankara’da kötü muameleye maruz kalan diplomatlar konusunda susmamalıyız.”
“OHAL sürecindeki
yasaklar yasalara girdi”
15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan OHAL sürecinin 18 Haziran 2018’de sonlandığı belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:
“Ancak hemen ardından OHAL koşullarının pekçok uygulamasının dahil olduğu bir yasa paketi Türkiye Parlamentosu’nda kabul edildi.
“Yasa, kamu görevlilerini (hakimler dahil) görevden alma ve tutukluluk süresini uzatma, hareket hakkını kısıtlama, hükümet tarafından atanan valiler için yetkiyi artırma gibi maddelerle bazı temel özgürlükleri sınırlandırıyor.
İfade özgürlüğündeki
ciddi kısıtlamalar sürüyor
Raporda, Aralık 2018 itibarıyla cezaevinde iddianamesi bulunmadan tutuklu yargılanan kişi sayısının 57 bin olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:
“Bu genel cezaevi nüfusunun yüzde 20’sinden fazlası anlamına geliyor. Cezaevleri aşırı kalabalık ve koşullar kötüye gidiyor.
“Bu süreç içerisinde ifade özgürlüğü konusundaki ciddi kısıtlamalar sürmüş,”Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle gazetecilerin, sosyal medya kullanıcılarının ve kamuoyunun diğer mensuplarını hatta çocukları kovuşturma eğilimi çarpıcı şeklide arttı.
“Medya sahipliğine ilişkin şeffaflıktan yoksunluk ve editoryal yorumların bağımsızlığı konusundaki şüphe sürüyor.
“İklim politikaları ve Paris
Anlaşması” vurgusu
Raporda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamaması ve eksik iklim politikalarına da değinilirken, “Türkiye’nin AB’deki atık yönetimi, su arıtma ve mevzuat uyumu bakımından ilerleme kaydettiğini, ancak uygulamada hala zayıf kaldığı” belirtildi.
Raporda, Türkiye’nin “daha iyi koordine edilmiş çevre ve iklim politikaları oluşturması ve uygulaması gerektiği” belirtildi.
Raporda Türkiye’nin AB’ye bu alanda uyum sağlaması için gerekli maddeler şöyle özetlendi:
“Su ve sanayi kirliliği konusundaki direktiflere tam uyum sağlanmalı.
“Çevresel Etki Değerlendirme gerekliliklerinin doğru şekilde uygulandığından emin olunması.
“Çevre konusundaki gelişmelere halkın katılımının sağlanması ve çevreyle ilgili bilgilere erişim hakkı konusundaki müktesebata uyum sacğlanması.
“İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Paris Anlaşması’nın onaylanması, anlaşmaya katkı sunulmaya ve uygulanmaya başlaması. İklim eylemiyle ilgili AB müktesebatına uyum sağlanması.”
“Birçok hak
savunucusu halen tutuklu”
Raporda “Birçok insan hakları savunucusu, sivil toplum aktivisti, medya, akademisyen, politikacı, doktor, avukat, hakim ile lezbiyen, eşcinsel, biseksüel, transseksüel ve interseks (LGBTİ) birey, hala tutuklu bulunuyor. (Bazıları iddianame olmaksızın ve medya tarafından karalama kampanyalarına karşı karşıya kalarak.”
“Temel haklar üzerine çalışan pekçok sivil toplum örgütü üzerindeki özgürlükler daha da azaldı ve idari engeller getirildi.”
Ekonomi: Serbest
piyasa kötüye gidiyor
Türkiye’nin ekonomi, para politikası, sermayenin serbest dolaşımı, kamu satın almaları gibi birçok konuda daha kötüye gittiği belirtililen raporda bu nedenlerle ülkenin piyasa ekonomisi konusundaki faaliyetleriyle ilgili endişelerin derinleştiği kaydedildi.
Türkiye’de devlet yardımının şeffaflığı konusunda bir ilerleme olmadığı belirtilirken, önemli ekonomik kuruluşların bağımsızlığıyla ilgili de endişelerin arttığı belirtildi.
Türkiye’nın ekonomiye yönelik adımlarının piyasaların işleyişinde olumsuz etkisi olduğu kaydedilen raporda, “Türkiye ekonomisinin ciddi şekilde hatalı yolda ilerlemeye devam ettiği” ifadeleri de yer aldı.
Kıbrıs: Gerilim daha da artıyor
Türkiye’nin Kıbrıs kıyılarında sondaj gemileriyle arama faaliyetleri de eleştirilen raporda, “Mayıs 2019’da, Türkiye bir sondaj platformu gönderdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Özel Ekonomik Bölgesi’ne askeri gemiler eşliğinde gerilim daha da arttı” ifadeleri yer aldı.
Türkiye’nin ek protokolden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği ve Ankara’nın Güney Kıbrıs Rum kesimini tanımamaya devam ettiği de belirtildi.

01 Haziran 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Tarım-ÜFE, yüzde 19,69 arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,69 arttı.
 
Esnaf, bir umut piyasanın canlanmasını bekliyor
Ekonomik krizi pasajdaki esnafı da vurdu. Esnaf, “Dertlerimizi, sıkıntılarımızı kime anlatalım? Bizim derdimizi bi
 
"Yeni başarı öyküleri yazmaya ihtiyacımız var"
İngiltere ‘The Flooring Show 2019 Fuarı’nda gözler GAHİB’te
 
MSB: S-400 sisteminin ikinci sevkiyatı tamamlandı
Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Mürted

İngiltere’deki pazar payımızı arttıracağız
GAİB İngiltere’de The Flooring Show 2019” fuarında
 
“Firmalar, vergi ve sigorta borçlarına çalışıyor”
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin ödül törenine katılan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmaz
 
Sanko şirketleri, ihracattaki başarılarından dolayı ödül aldı
En fazla ihracat yapan 100 firmaya ödül verildi
 
“Hedefimiz 2023’te 15 milyar dolar ihracat”
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni gerçekleştirildi. G

Cari denge, 1 milyar 158 milyon dolar fazla verdi
12 aylık cari işlemler hesabı 4 milyar 445 milyon dolar fazla verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılı
 
Her yıl 300 bin konut dönüştürülecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 8 maddeden oluşan "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı açıkladı. 5 yıllık yeni eylem p
 
Türk zeytinyağı ihracatçıları 285 milyon dolarlık İngiltere pazarına maya çaldı
Türk zeytinyağı ihracatçıları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrasında gümrük vergisiz 60 mil
 
En fazla ihracat yapan ilk 100 firma ödüllendirilecek
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği 'İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne saatler kaldı. G

Yüksek öğrenim görenlerin istihdamında son 10 yılda yüzde 6 düşüş yaşandı
OECD Raporu: Türkiye eğitime en az para harcayan 3’üncü ülke
 
Halıcılar İngiltere yolcusu
İngiltere’nin Harrogate kentinde 15-17 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan “The Flooring Show 20
 
Zamlar, hem hane halkını hem de üreticiyi zor durumda bırakıyor
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, art arda gelen doğalgaz ve elektrik zamlarını eleştirdi
 
Online uçak biletine ilgi büyük
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte alışverişlerimizde online oldu. İnternetin sağladığı kolaylığın başında ise seyahat
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya