18 Ağustos 2019, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Maarif
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
İNCİR ÇEKİRDEĞİNİ DOLDURAN HEYKELLER: KUŞADASI NECATİ KORKMAZ MİKRO MİNYATÜR MÜZESİ
Leyla Adın
Ormanlarımız yanıyor
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Toplantının hikmeti
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Gaziantep’in hedefi gastronomide uluslararası destinasyon olmak
ÇOK OKUNAN HABERLER
Boş kontenjanların yüzde 44’ünü mühendislik bölümleri oluşturuyor
Adana'da biberin salça yolculuğu başladı, damlar kırmızıya boyandı
Sudan'da sel felaketi: 46 ölü
Kuzey Kore'den 22 günde 6'ncı füze denemesi
Leylekler İstanbul semalarında
"Siyanürden önce son çıkış: Durdurmak için geç değil"
Yol kenarı manavları
Denetimsiz, mühendislik hizmeti almamış yapılar yasal hale geldi
Kuzeyşehir 5’inci etap için kura çekimi yapılacak
WWF: Kaz Dağları'na gidiyoruz, sen de gel
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Çok alametler belirdi belki de isyan yakındırDünya iklim felaketleri için harekete geçtiler
Dünya iklim felaketleri sarsılıp, hükümetler önlem almamak için ayak diremeye devam ederken, İngilitere’de bir grup insan çözüm için harekete geçti.
Dünyayı seller sular götürmeye devam ediyor. İtalya’nın güneyindeki Sicilya bölgesini etkisi altına alan yağışlar nedeniyle en 12 kişinin öldüğü açıklandı. Bir önceki hafta ülkenin kuzeyini vuran seller nedeniyle hayatını kaybeden insanlarla birlikte rakam 29’a yükselmiş oldu.Fakat seller sadece insanları değil bütün ekosistemi etkilemiş durumda. Ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde etkili olan yağış ve hızı saatte 180 kilometreyi bulan rüzgarın, Alp ve Dolomiti dağlarındaki bitki örtüsüne büyük zarar verdiği ortaya çıktı. Trentino-Alto Adige ve Veneto bölgelerinde fırtına nedeniyle başta çam ve köknar olmak üzere, 14 milyon ağacın devrildiği görüldü. Dolomit Dağları'nda ise binlerce kırmızı ladin ağacının yıkıldığı haberlere konu oldu.
İtalya merkezli enerji firması ENI, geçtiğimiz haftalarda Cezayir'in Sonatrach petrol şirketi ve Fransa merkezli dev enerji şirketi Total ile Cezayir’in Akdeniz karasularında petrol aranması projesine imza attı. Ayrıca İran’ın ihraç ettiği petrolün yüzde 9’unu alan İtalya’nın, ABD'nin İran yaptırımlarından muaf tutulacağı açıklandı. Son 20 yılın en şiddetli yağışlarına sahne olan Suudi Arabistan’da bir haftadır etkili olan yağışlar nedeniyle beş kişi hayatını kaybetti. AA’nın haberine göre, Mekke, Medine, Riyad, Hail, Eş-Şarkiyye, Asir, Cazan, El-Baha ve El-Cevf şehirlerinde 28 Ekim'den bu yana aralıklarla etkili olan yağışın, yolların trafiğe kapanmasına, ağaç ve trafik lambalarının devrilmesine neden olduğu açıklandı.
Sputnik’in haberine göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih Suudi petrol devi Aramco ile petrokimya devi Suudi Temel Endüstriler Kurumu'nun (SABIC) Rusya'da bir işleme tesisi kurulması için yatırım yapmaya hazır olduğu açıklamasını yaptı. Ayrıca, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, ülkenin ilk nükleer reaktörünün temelini attı. Kuveyt'te şiddetli yağışlar nedeniyle devlet daireleri ve okullar tatil edildi. Seller, yolların kapanmasına ve insanların araçlarında mahsur kalmasına neden oldu. Kötü hava koşulları sebebiyle Kuveyt Borsasında da işlemler geçici süre ile durdu.
Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda Kuveyt Petrol Şirketi (KPC), Çin’in Rongsheng rafinerisine ham petrol tedariki konusunda Çinli firma ile anlaşmaya vardı. Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre, Avusturalya’nın kanguru, kuala, possum, emu, wombat ve echidna gibi ikonik ve egzotik hayvanlarının aşırı sıcaklara ve “big dry” olarak adlandırılan büyük kuraklık afetine adapte olamadıkları, bu canlılar için gıda ve su sıkıntısı yaşanmaya başladığı öğrenildi. New South Wales Üniversitesi’nden Richard Kingsford’un görüşlerine yer verilen habere göre, ülke genelinde büyük miktarda kanguru ölümleri yaşanıyor.
Güney Afrika ülkelerinden Zimbabwe'de Avustralyalı petrol arama şirketi Invictus Enerji, ülkenin kuzeyinde bulunan Muzarabani bölgesinde Afrika kıtasının en büyük petrol ve doğal gaz rezervini keşfetti. Rezervdeki ilk kuyunun 2020 yılında faaliyete geçeceği söyleniyor.
Fransa’nın başkenti Paris’te 2015 yılında imzalanan, sera gazı emisyonunu 2030'a kadar 56 milyar tona düşürerek, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmayı hedefleyen Paris Antlaşması’na Avrupa Birliği'nde uyan ülke olmadığı açıklandı.
Euronews’de yayınlanan haberde, İngiliz Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan araştırmada geçen üç yılın ardından sadece 16 ülkenin "gönüllülüğe dayalı angajmanın" gerekliliklerine uyduğu ortaya çıktı. İngiltere’de kendini “Kaygılı Yurttaşlar” olarak tanımlayan yeni bir eylem grubu harekete geçti.
Londra’da Parlamento Meydanı’nda toplanan, aralarında aileler, emekliler ve 20 yaş altındaki gençlerin de bulunduğu 1000’den fazla insan şehrin en kalabalık yolunu trafiğe kapattı. Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) olarak adlandırılan hareketin eylemi sırasında okunan, “Umut Ölür Eylem Başlar” başlıklı metinde şu çağrı yapıldı:
Umut ölür eylem başlar Eşi benzeri görülmemiş bir küresel âciliyet hali ile karşı karşıyayız. Çocuklarımız ve ülkemiz vahim tehlike altında. Gezegen ekolojik krizin içinde, biz de bu gezegenin deneyimlediği altıncı kitlesel yokoluş olayının ortasındayız. Bilimciler ani iklim çöküşü dönemine girmiş olabileceğimiz inancındalar. Şu anda Yeryüzünün atmosferi, endüstri çağı öncesi seviyelerden 1°C daha sıcak. Paris anlaşmasında üzerinde anlaşmaya varılan 2°C derecelik ısınmanın altında kalması ihtimali de çok zayıf.
Son projeksiyonlar gösteriyor ki 3 derecelik bir ısınmaya, hatta potansiyel olarak bundan çok daha fazlasına doğru gidiyoruz, Birleşik Krallık’ta bugün yaşamakta olan çocuklar sellerin, orman yangınlarının, aşırı hava olaylarının, alınamayan hasatların ve bir de, baskılar bu kadar büyük olunca, toplumun kaçınılmaz çöküşünün sonucu olarak, hayal bile edilemeyecek dehşetengiz olayların içinde kalacaklar. Geleceğin bize arz ettiği bu tehlike karşısında hiçbir hazırlığımız yok. İnkâr zamanı geçti artık – iklim değişikliği hakkındaki gerçeği biliyoruz biz, halihazırdaki biyolojik mahvoluş gerçeğini de biliyoruz. O gerçekliği doğru kabul ederek harekete geçmenin zamanıdır şimdi. Bu doğruyla birlikte yaşamak, bizlerin nasıl bir davranış kalıbı içinde olmamızı gerektiriyor peki? Elinden gelen her şeyi yaptığını bilerek mi öleceksin?
İsyan
Siyasi sistemin bizi hepten yüzüstü bıraktığı apaçık – sistem, aciliyet kavramından tamamıyla bihaber gözüküyor ve hüsnü kuruntuya dayalı politikaları destekliyor. Bilim insanları sürekli karbon salımında bulunmanın ne demek olduğunu daha 1990’da açıkça ortaya koymuşlardı; o tarihten beri atmosferdeki CO2 yüzde 60 arttı.O halde, bizi yönetenlerin çocuklarımızı öldürmek niyetinde olduğunu ve halihazırda insanlığa karşı suç işleme faaliyeti içinde bulunduğunu pekala söyleyebiliriz.”
Eylem
31 Ekimden itibaren bu ülkenin yurttaşları tekrar tekrar yıkıcı, şiddete dayanmayan sivil itaatsizlik eylemlerine girişecekler. Kitlesel gözaltılar, tutuklamalar olacak. Birleşik Krallığın olağanüstü hal ilan etmesini, ülkede 2025’e kadar sıfır karbon ekonomisi yaratmak üzere harekete geçmesini ve sıfır karbonlu geleceğimizin nasıl bir şey olacağını kararlaştıracak sıradan insanlardan oluşan bir millet meclisi kurmasını talep ediyoruz. Kişisel fedakârlıklarda bulunmaya razıyız. Gözaltına alınmaya, tutuklanmaya ve hapse girmeye hazırız. Davranışlarımızla örnek oluşturarak dünyanın dört bir yanında benzer eylemlere esin kaynağı olacağız. Bu dünya çapında bir çaba gerektiriyor, ama hareketin endüstri devriminin başladığı Birleşik Krallık’ta, bugün başlaması gerektiğine inanıyoruz.
Seçkinler ve siyasetçiler tarafından sessiz sedasız imha edilmeye razı gelmeyeceğiz. Onların soykırımsal davranışları karşısında onurumuzla, direncimizle, barışçı bir şekilde, bizden önce özgürlüklerimiz uğruna çarpışmış olan tüm o insanların ruhunu benimsemiş olarak çarpışacağız. Siyasi inanışları ne olursa olsun herkesi, ulusumuz ve yeryüzündeki hayat uğruna çarpışmak için bize katılmaya çağırıyoruz.
Konum
İklim değişikliğinin, kirliliğin ve doğal yaşam alanındaki tahribatın sebep olduğu bir ekolojik krizin göbeğindeyiz; türlerin dinozorları yok eden olaydan çok daha büyük çapta bir kitlesel yok oluşu kapımıza gelip dayanmış durumda. Rotamız toplumsal çöküşe, milyonların ve hatta milyarların ölümüne doğru çizilmiş durumda – insan türünün ortadan kalkması dahi ihtimal dahilinde. Gelecek karanlık, çocuklarımız da güvende değil.
Felaketin en büyüğünü önlemeyi sağlayacak olan değişim, teknik ve ekonomik olarak hâlâ mümkün. Değişimleri gerçekleştirmek kolay olmayacak ama dünyada bundan daha önemli, daha kayda değer hiçbir şey olamaz. Bu değişimler daha az hırçın ve telaşlı, daha güzel bir dünya yaratılmasına yönelik; gerekli değişimleri gerçekleştirmek, yeni iş sahaları da yaratacak. Bu, bir âcil durum – âcil eylem gerektiriyor. Hükûmetimiz bilimin ve tarihin bize anlattıklarına uygun şekilde hareket etmiyor. O halde, Hükûmetimiz ihmal suçu işliyor demektir. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun, başkaldırmak bizim ahlâki görevimiz. Sosyal bilimler bize barışçıl sivil itaatsizliğin değişimin gerçekleştirilmesinde etkili bir yol olduğunu gösteriyor. Vicdanlarımızın sesini dinlediğimizde, sevdiklerimizi korumak için fedakârlık yapmağa razı olduğumuzda hayatımıza amaç ve anlam kazandırmış oluruz. Bizim gibi duyup düşünenleri bu barışçıl İsyanımıza katılmaya çağırıyoruz.
Talepler
1. Hükûmet, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar ölümcül olduğu konusunda doğruyu söylemeli, bu pozisyonla uyumlu olmayan tüm politikalarını değiştirmeli ve medyanın yanı sıra kendisi de değişimin âciliyeti konusunda halka bilgi vermeli – bireylerin, toplulukların ve şirketlerin yapması gereken şeyler hakkındaki bilgiler de buna dahildir.
2. İyiniyet beyanları ve rehber ilkeler yayınlamak buz örtülerini eriyip gitmekten kurtarmaz. Hükûmet, Birleşik Krallık’ta karbon salımlarını 2025 yılına kadar net sıfıra indirmek üzere bağlayıcı yasalar çıkarmalı ve ayrıca atmosferden sera gazı fazlasını çıkarmak üzere ekstra önlemler almalıdır. Hükûmet ayrıca küresel ekonominin gezegenin yıllık kaynak değerinin yarısından fazlasını kullanmaması için uluslararası işbirliği içine girmelidir.
3. Bu talepler, zorunlu olarak, ancak savaş zamanlarında kanunlarla düzenlenen çapta girişimleri ve seferberlik hallerini gerekli kılar. Ne var ki, Hükûmetimizin bu amaçların gerçekleştirilmesine yetecek cesur, hızlı ve uzun vadeli değişimleri yapacağına güvenmediğimiz gibi, politikacılarımıza daha geniş çaplı yetkiler vermeye de niyetimiz yok. Onun yerine, biz enkazdan çıkarken, amaca uygun bir demokrasi kurmak üzere, değişimleri gözetecek bir Yurttaşlar Meclisi talep ediyoruz. Bianet

10 Kasım 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 9 milyonu aştı
Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 9 milyonu aşarken, zorunlu deprem sigortasına sahip konut oranı
 
Ayakkabı üreticileri için test laboratuvarı
Türkiye’nin ayakkabı üretiminin yaklaşık yüzde 21’ini gerçekleştiren Gaziantepli ayakkabıcılar Gaziantep Üni
 
Fuar ile Türk tekstili hedef ziyaretçi ile buluşacak
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tekstilde dünyanın en büyük ihracatçı ülkelerinden olan Türkiye’nin s
 
500 milyon TL'lik sınır 100 milyon TL'ye düşürüldü
Bankalardan kredi kullanan firma ve grupların bağımsız denetim raporu sunma zorunluluğunun başladığı 500 milyon TL'lik s

Petrol fiyatları düşüşte
Petrol fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı.Petrol fiyatlarında düşüş gözleniyor.
 
6,7 milyon konutun bir an önce yenilenmesi gerekiyor
Nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlası yüksek deprem tehlikesi ile yaşıyor, 6,7 milyon konutun bir an önce yenilenmesi g
 
Hükümet ile Türk-İş zamda anlaştı
Asgari ücreti bu sene işçi-işveren ortak uzlaşısıyla 2 bin 20 liraya kadar çıkardıklarını dile getiren Bakan Selçuk, 
 
Hasanoba RES rüzgârdan elektrik üretimine başladı
Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale’deki üçüncü rüzgâr santrali projesi Hasanoba RES’in 23,8 MW’lık

1 milyon 21 bin yeni işsiz
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2019 isgücü istatistiklerini açıkladı. Mayıs'ta işsizlik yüzde 12,8 ile 4 milyon
 
Bir paket sigaradan 7.79 TL vergi alınıyor
Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 0,2895 TL'den 0,3899 TL'ye yükseltildi. Paket başına asgari maktu vergi tuta
 
Kurban derileri sağlam elde edilirse ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor
Kurban Bayramı'nda 3 milyon 600 bin küçük ve büyük baş hayvan kesilmesi bekleniyor.
 
Benzin ve motorine büyük indirim
Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 18 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 34 kuruş indirim geldi.

Sağlık turizmi için Türkiye'ye gelenlerin sayısı yüzde 32 arttı
2019’un ilk yarısında sağlık ve tıbbi nedenlerle 364 bin yabancı Türkiye’ye geldi. Tecrübeli hekimleri, son
 
Mutlu çalışanlar gelirleri yüzde 16, üretkenliği yüzde 26 artırıyor
73 ülkeden 1,8 milyon çalışan üzerinde yapılan araştırmaya göre; mutlu çalışanlar, daha üretken olup işten ayrılmayı düş
 
Kümes hayvancılığı üretimi verileri açıklandı
Tavuk yumurtası üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 azalarak 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti. Türki
 
Cari denge haziranda 548 milyon dolar açık verdi
Cari işlemler hesabı Haziran'da 548 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari fazla 538 milyon dolar oldu.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya