18 Mart 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Özgürlük sorumluluktur
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
İsyan
Hikmet Aksoy
İstiklal-İstikbal Marşı...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
BÜYÜTEÇLE GEZİLEN MÜZE : MİNYATÜR KİTAP MÜZESİ
Leyla Adın
En çok kendine güven
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Döner kapı!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Memleketinde oturmayı tercih edenlerin oranı yüzde 72.22
Belediyenin mülkü 0.40’tan 1.80’e çıkarılmadı
100 öğrenci proje kapsamında eğitimlere tabii tutuldu
WWF: İklim Değişikliği Akdeniz’deki canlı türlerini tehdit ediyor
Afrin'deki Mehmetçik'e baklava ve kadayıf dopingi
Minik GKV’liler Çanakkale oratoryosunu sahneledi
“Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar” birincisi
Gaziantep beyaza büründü
Mehmetçik Vakfı ve Doğu Guta için kermes düzenlediler
Dijital bağımlılık ve siber zorbalığa dikkat çektiler
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
2018’de istihdamı artırmak amacıyla yeni bir destek çalışmamız olacakMaliye Bakanı Naci Ağbal, bakanlık olarak Çalışma Bakanlığıyla birlikte devlet memurları sisteminde hem çalışanları memnun edecek hem de özellikle onların kariyer ve liyakat esasına göre yükselmelerinin ve kendilerini daha fazla çalışma ortamında ifade edebilmelerinin önünü açacak düzenlemeleri yapacaklarını söyledi.
-Maliye Bakanı, “2018 yılında istihdamı artırmak amacıyla yeni bir destek çalışmamız olacak. Bu çerçevede, özellikle istihdama ilk defa katılacak olanlar bakımından sosyal güvenlik primleri ile gelir vergisi ödemelerini devlet olarak biz karşılayacağız. Yine, genç istihdamı, engelli istihdamı ve kadın istihdamı bakımından da, istihdama katılacaklar bakımından özel, sektörel bazda da desteklerimiz olacak” dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis Genel Kurulu’nda dün milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Maliye Bakanı, öğretmen atamalarına ilişkin, “Atamalar konusunda, bizim şu andaki bütçe planlamamıza göre 20 bin öğretmen atamasını 2018 yılında planlamış durumdayız” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, “Kolluk kuvvetleri Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin sosyal haklarda ve maaşlarında haksız uygulamalar bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı Yasa'daki emekliliğe esas ek göstergesi 3 bin 600 iken Emniyet teşkilatına bağlı personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olup emekliliğe esas ek göstergesi 2 bin 200'dür. Bu farkın ortadan kaldırılması için Emniyet personelimize yönelik bir çalışmanız olacak mı?” diye sordu.
Maliye Bakanı, “Kamuda ek gösterge meselesi çok karmaşık bir konu. Farklı unvanlarda, farklı kurumlarda ve -zaman içerisinde- farklı zamanlarda yapılan değişiklikler nedeniyle ek gösterge sistemi, tazminat sistemi gerçekten içinden çıkılmaz bir hâl almış durumda. Zaman zaman şunu gördük: Yani sistem bir bütün olarak değerlendirilip topluca bir düzenleme yapılması yerine tek tek düzenleme yaptığımızda, aslında belki bazı yerleri düzeltmiş gibi oluyoruz ama bu sefer de başka yerlerde sıkıntı meydana geliyor. O açıdan, Bakanlık olarak Çalışma Bakanlığıyla birlikte devlet memurları sisteminde gerçekten hem çalışanlarımızı memnun edecek hem de özellikle onların kariyer ve liyakat esasına göre yükselmelerinin ve kendilerini daha fazla çalışma ortamında ifade edebilmelerinin önünü açacak düzenlemeleri yapacağız. Onun için tek tek kurum bazında değil de genel bir çalışmamız olduğunu sizlerle paylaşmak isterim” yanıtını verdi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin de, “Bu EYT dediğiniz emeklilikte yaşa takılanlar konusu, açıkçası bunu Çalışma Bakanlığımızla sizin anlattığınız şekilde paylaşacağım, yarın da kendileriyle bir toplantımız var ama şu anda bir değerlendirme yapmam belki yanlış olur, çok bilgi sahibi olduğum bir konu değil” dedi.
Maliye Bakanı, işsizlik konusundaki sorulara da “İşsizlik oranlarının da daha aşağıya çekilmesi noktasında Hükümet olarak yoğun bir gayretimiz de var. Özellikle özel sektör yatırımlarının desteklenmesi, üretimin desteklenmesi, ihracatın desteklenmesi bakımından önemli çabalarımız var ama 2018 yılında, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla, istihdam şurasında da açıklandığı üzere, 2018 yılında istihdamı artırmak amacıyla yeni bir destek çalışmamız olacak. Bu çerçevede, özellikle istihdama ilk defa katılacak olanlar bakımından sosyal güvenlik primleri ile gelir vergisi ödemelerini devlet olarak biz karşılayacağız. Yine, genç istihdamı, engelli istihdamı ve kadın istihdamı bakımından da, istihdama katılacaklar bakımından özel, sektörel bazda da desteklerimiz olacak. O açıdan, 2018 yılında inşallah, gerek ekonomiyle ilgili sağlayacağımız destekler gerek istihdam üreten, istihdamı artıran firmalara doğrudan doğruya sağlayacağımız destekler üzerinden istihdamın artacağı ve işsizliğin de daha aşağı seviyelere geleceğini söylemek gerekiyor” yanıtını verdi.
Maliye Bakanı, sağlık personeli konusundaki soruya da, “Sağlık personeli konusunda Sağlık Bakanımız burada bir açıklama yaptı. Bizde Bakanlık olarak Sağlık Bakanlığında, hatta üniversite hastanelerinde de dâhil olmak üzere, başta hemşire olmak üzere sağlık personelinin karşılanmasıyla ilgili gerekli çalışmaları olumlu bir şekilde sürdürüyoruz, İnşallah, burada ihtiyaç olan personelin teminini de sağlayacağız” dedi.
Ek gösterge düzenlemesiyle ilgili bir çalışma olup olmadığının ifade edildiğini belirten Maliye Bakanı, “Şu an itibarıyla farklı kamu personeli kesimleriyle ilgili bu tür talepler var. Daha önce de ifade ettim, bu konuları topluca değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olsa gerekir diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın, “Bir de bu KHK'yle mi gelecek Sayın Bakan taşeron işçilere ilişkin?” sorusuna da Maliye Bakanı, “Arkadaşlar, burada yapacağımız yasal düzenlemenin kapsayacağı kurumlar ve kapsayacağı çalışanlar bakımından gerçekten beklentileri karşılayacak bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bir iki gün içerisinde bu konuyla ilgili, sizin ifade ettiğiniz kurumları da kapsayacak şekilde, burada -HDP Grubundan da ifade edildi- kimse merak etmesin, gerçekten geniş toplum kesimlerini ilgilendiren bu konuyla ilgili, geniş toplum kesimlerini memnun edecek, onların haklarını bugünden daha da ileriye götürecek ve kamuda, kamunun genelinde bu meselede çalışanlarımızı son derece mutlu edecek bir düzenlemeyi de hayata geçireceğiz” yanıtını verdi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya geçişle ilgili düzenleme konusunda Çalışma Bakanlığıyla birlikte iki bakanlığın yoğun bir şekilde çalıştığını, hemen hemen çalışmaların teknik olarak tamamlandığını, ana parametlerle ilgili kararların da oluşturulduğunu belirterek, “İnşallah, bütün taşeron firma yanında çalışan vatandaşlarımızın bekledikleri ve bir an önce de hayata geçmesini istedikleri bu düzenlemeyi hayata geçireceğiz yılbaşından önce” dedi. ANKA

22 Aralık 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya