09 Aralık 2019, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ukrayna’nın Liman Kenti : Odessa
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi(6)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Cezaevi firarisi yakalandı
205 kişi hakkında çeşitli suçlardan işlem yapıldı
Hasta ve yaşlı bakımıyla ilgili Avrupa'da staj yapacaklar
Genç Erkek Masa Tenisi Takımı, il ikincisi oldu
Uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen 5 kişi yakalandı
Konaklama ve Değerli Konut Vergisi de hayatımıza girecek
İyi tarım ve organik tarım destekleri düşürülürse çiftçi ve tarım yara alır
Öğrenci başı destek verilmeli
Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştireceğiz
Bağdat’ta protestoculara ateş açıldı, 16 kişi öldü
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Eğitim, bir toplumun en önemli unsurudurYılmazkaya, 2020 yılı bütçesi görüşmelerinde bakanlığı ve uyguladığı eğitim politikalarını eleştirdi
“Gaziantep’te 80 okul inşaatı durmuş, 15 bin nüfuslu gazi mahallesinde okul yok, bu paraları nereye harcıyorsunuz?”
“Bir ulusun geleceğini bitirmek istiyorsak ilk yapılması gereken o toplumun millî eğitimini bitirmektir” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşmelerinde bakanlığı ve uyguladığı eğitim politikalarını sert sözlerle eleştirdi.
Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu, ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü ve üniversitelerin bütçelerinin de görüşüldüğü toplantıda, Sayıştay Raporlarındaki önemli ayrıntılara dikkat çeken Yılmazkaya, geçen dönem taşımalı eğitime harcanan 2 milyar 847 milyon liraya değinerek “bu paraları harcıyorsunuz da kalıcı çözümü neden bulmuyorsunuz” diye Bakanı ve bürokratları uyardı.
“Gaziantep ilimizde 80'e yakın okulun inşaatı bütçe yetersizliğinden durduruldu. On beş bin nüfuslu Şahinbey Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde ilköğretim okulu yokken 1 milyar liranın üzerinde bir bütçeyle Gaziantep’e millet bahçesi yapılmanın ne mantığı var” diyen Yılmazkaya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u yapılan plansızlıklarla ilgili eleştirdi.
Yılmazkaya, “Eğitim, ülkemizde de maalesef bitmeye doğru gidiyor. Geçen yılki bütçede başarı hikâyeleriniz, hayalleriniz ve söylemleriniz nedeniyle size çok güvendiğimizi söylemiştik, gelecek için gözlerimiz parlamıştı, hatta ben size inşallah sizi kaçırmazlar, dayanabilirsiniz demiştim ama maalesef Sayın Bakan, değişen bir şey olmadı ve umutlarımız tükenmek üzere. Bu zamana kadar çok söz söylendi, anlatıldı ancak söylenecek daha çok söz var” diyerek bütçedeki eleştirilerine davam etti.
İmam hatiplerin doluluk oranı yüzde 50’yi geçmiyor!
Bütçe görüşmelerinde imam hatip okullarının durumunu da gündeme getiren Yılmazkaya, “Doluluk oranını ne kadar zorlasanız da yüzde 50'yi geçmeyen imam-hatip okullarımız, mahallerde FETÖ okullarından devşirdiğiniz imam-hatip okulları sayısı arttıkça çocuklarını normal okula göndermek isteyen halkın çektiği sıkıntılar mı dersiniz. Bölgesinde kalmadığı için çocuğunu şehrin diğer ucundaki Anadolu lisesine göndermek zorunda kalan veliler ve onların yaşadığı zor şartları biliyor musunuz? En son karma eğitim yasada var iken İstanbul Kadıköy İmam Hatip Okulunda fiilen sonlandırıldığını, takkeli eğitimin başlandığını, sevap puan kartı dağıtılıp aylık sevapları puan olarak çok olana ödül verildiğini biliyor musunuz, doğrusu merak ediyoruz” dedi.
Öğretmenlerimiz psikolojik yıkım içinde! (Saadet Öğretmen)
“Millî eğitimin en önemli unsuru öğretmenlerimiz” diyen Yılmazkaya, “Öğretmenlerimiz mutsuz, umutsuz, tükenmişlik, yorgunluk sendromları artmış, psikolojik yıkım içindeler. Bazı eğitimsiz veliler ve şımarık öğrenciler, aile içinde verilemeyen görgü, terbiye eğitiminin öğretmenlerden beklenmesi, beklentileri almayan velilerin öğretmenlerimize karşı sert davranışları, idarecilerimizin siyasilerden gelecek baskı ve "Aman şikâyet olmasın." korkuları sonucunda velilere karşı öğretmenleri koruyamaması ve daha neler var. Öğretmen ve idareci mutlu olmaz ise öğrenci ve eğitim de düzgün olmaz, bunu siz de çok iyi biliyorsunuz. En son kendi ilimde Saadet Öğretmen, müdür ve müdür yardımcıları, belki de velilerin mobbingine de dayanamayıp canına kıydı ve bunun sonu gelmeyecek Sayın Bakan, biliyorsunuz” dedi.
Gaziantep’in okul sorunu ne olacak?
İnşaatı durdurulmuş okulları gündeme getiren Yılmazkaya, “Bakın Gaziantep ilimizde 80'e yakın okulun inşaatı bütçe yetersizliğinden durduruldu. On beş bin nüfuslu Şahinbey Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde ilköğretim okulu yok. İnsanlar çocukları uzak okullara büyük servis masraflarıyla götürebiliyor, oysa daha yeni Gaziantep'te 1 milyar liradan fazla bütçeyle millet bahçesi projesi onaylandı. Sayın Bakanım, aranızda hiç konuşmuyor musunuz, bürokratlarınız sizi uyarmıyor mu, 80'den fazla okulun inşaatı durmuşken, yapılmayan, okulu olmayan yerler varken millet bahçesinin ne acelesi var diye doğrusu merak ediyorum” ifadelerini kullandı.
Taşımalı Eğitimin Maliyeti 3 Milyar Liraya Yaklaştı
MEB Bütçesindeki taşımalı eğitimin maliyetlerine değinen Yılmazkaya, “Taşımalı eğitim, geçen yıl 2 milyar 847 milyon, bu sene bir o kadar daha ve böyle gidecek gibi... Oysa bu sistemi yavaşlatıp yerinde eğitimin planlanması neden yapılmıyor? Ömürlük bir eğitim ortamı neden sağlanmıyor? Bu soruyu hiç sormuyor, tartışmıyor musunuz?”
YÖK Yeterliliği Olmayanları Doçent-Profesör Yapınca Zararı Hastalar Çekiyor
YÖK’ün sınavlar için topladığı paraları eleştiren Yılmazkaya doçentlik ve profesörlük unvanlarının çok kolay verildiğini belirtti. Konuyla ilgili bütçede konuşan Yılmazkaya, “Hazır YÖK Başkanı buradayken ben özel bir konuyu da anlatmak istiyorum. Sayın Hocam, bu doçentlik kriterlerini değiştirin lütfen. Bakın, sadece bilimsel yayınlardaki yeterlilik, 100 puan almayla doçent olunmaz. Özellikle tıp fakültelerinde, tıp alanında yeterince eğitim ve ustalık olmadan insanlar doçent ve sonra profesör oldular. Doçentlik için mutlaka ikinci şart olarak ilgili branşın dernekleri veya ilgili kuruluşlarından alınan deneyim ve yeterlilik belgesi olmadan insanlara doçentlik vermeyin Hocam çünkü insanlar doçent olunca her şeyi yaparım, bilirim zannediyor, bu da hastalar için kötü, geri dönüşümü olmayan sonuçlara neden olmaktadır.
En son olarak ÖSYM'ye gelince, âdeta devletin para toplama veznesi. Toplamda en fazla 25 lirayı dahi geçmeyen sınav maliyetine rağmen 75 TL gibi ücret alınmakta, işe girmek için 3 sınava girmek isteyen aday, 225 TL gibi paraya zorlanmaktadır. Bu konu bize oldukça sık iletildi, lütfen bu konuya dikkatinizi ve bu miktarı değiştirmenizi ve azaltmanızı rica ediyorum” dedi.
Yılmazkaya konuşmasının sonunda, M.E. Bakanı Ziya Selçuk’a, “Sayın Bakan, umutlarımız tükenmek üzere ancak iyi niyetimizle diyoruz ki: Çıkmamış candan umut kesilmez. 2020 yılı bütçesinin başta veliler olmak üzere, öğrenciler ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Haber Merkezi

18 Kasım 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

İyi tarım ve organik tarım destekleri düşürülürse çiftçi ve tarım yara alır
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, bölgenin en çok Ziraat Mühendisi istihdam eden, iyi tarım ve organ
 
Her birey, şehir ve ülkenin mutlu olduğu bir dünyayı inşa edeceğiz
Büyükşehir Belediyesi, Çocuk İnovasyon Eğitimi ve Atölye Çalışması kapsamında 250 çocuğa sertifika verdi Gaziantep Büyü
 
Delege tespitleri birlik ve beraberlik içinde yapıldı
Cumhuriyet Halk Partisi’nde 8 Kasım başlayan kongre süreci devam ederken, delege tespitleri 1 Aralık tarihi itibar
 
Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştireceğiz
Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’nin de katılımıyla düzenlenen toplantı

Tahmazoğlu, iddiaya girdiği müdüre sigarayı bıraktırdı
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu masa tenisi maçıyla iddiaya girdiği müdüre sigarayı bıraktırdı.
 
Yasalar uygulanmalı
“Yaşam kadınla başlar" programında konuşan İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Türkiye&
 
Öğrenci başı destek verilmeli
Para kazanamadığını ve ayakta durmakta zorlandığını söyleyen özel halk otobüsü (Sarı) esnafı, yüzde 40 zam talebinde bul
 
Trafik polislerinden kış lastiği uygulaması yapıldı
Gaziantep Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri Gaziantep merkez ve şehirlerarası karayollarında kış lastiği uygulaması yaptı.

Sanko Park “yöresel ürün günleri” başladı
Gaziantep’in alışveriş merkezi Sanko Park, 25 ilden 33 firmanın ürünlerinin tüketiciye ulaştırıldığı yöresel ürün
 
GGC, 2019 Gazetecilik ödülleri Şartnamesi açıklandı
GGC Ödül'ün amacının, Gazetecilik mesleğinin niteliğini artırmak, toplumun bilgiye ulaşmasının önemi ve gerçekleri öğren
 
205 kişi hakkında çeşitli suçlardan işlem yapıldı
Gaziantep Emniyet Müdürlüğünce Gaziantep genelinde yaptığı uygulamalarla 205 kişi hakkında işlem yapıldı.
 
Herkes yaptığı işin en iyisini yapmalı
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehristani Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirilen &#

Erdoğan söz verdi: Bizzat takipçisi olacağım
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceren Özdemir’in öldürülmesine ilişkin “İhmali olanlarla ilgili gerekenler yapılacak.
 
45 bin lira değerinde kombi çalan hırsızlar yakalandı
Gaziantep’te 4 ayrı evden yaklaşık 45 bin TL değerinde 7 adet kombi çalan 3 şüpheli yakalandı.
 
Uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen 5 kişi yakalandı
Gaziantep’te polis ekipleri uyuşturucu satıcılarına yönelik yaptığı operasyonla 5 kişiyi gözaltına aldı.
 
Çocuklara, hayvan sevgisini aşılamalıyız
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğrencilere hayvan sevgisi aşılamak için başlattığı hayvan sahiplenme çağrısı G
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya