21 Şubat 2018, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Seven şikayet etmez
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
GİRDAP
Hikmet Aksoy
Tam da bu günlerde...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
ANADOLU’NUN ALKATRAZI : TARİHİ SİNOP CEZAEVİ
Leyla Adın
Önyargısız dinle
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Almanya, ABD ve erken seçim
ÇOK OKUNAN HABERLER
Üniversiteden mezunu işsiz öğrenci sayısı 55 şehri geride bıraktı
Değerler sokağında eserler sergileniyor
Tüm dünyadan amatör futbolcular Antalya’da sahaya çıkıyor
Çocuk İstismarı Raporunun Meclis'teki görüşmelerinde koltuklar boş kaldı
Türkiye’de Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi açıldı
Gençler Karate Müsabakaları’ndan derece ile döndüler
Dereceye giren okullar ödüllerine kavuştu
Türkiye’nin nüfusu 2040 yılında 100 milyonu aşacak
Savaşta yeni bir aşamanın işareti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Eğitim bütçesinin yüzde 35'i din eğitimine ayrıldıMilli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan 2018 bütçesi 92 milyar 528 milyon olarak belirlenirken, bu bütçeden eğitime harcanacak 19.2 milyarlık kaynağının yüzde 35'inin Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne verilmesi kararlaştırıldı.
2017 yılında 85 milyar 49 milyon TL bütçe ayrılan Milli Eğitim Bakanlığı'na 2018 yılı bütçesinden ayrılan kaynak 92 milyar 528 milyon 652 bin TL olarak belirlendi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylanan bütçenin 63 milyar 503 milyon 243 bin TL olarak ayrılan personel giderleri ve 9 milyar 785 milyon 948 bin TL Sosyal Güvenlik Kurumu'na devlet primi çıktıktan sonra eğitime ayrılan payı 19 milyar 240 milyon TL.
Yüzde 96'sı İmam Hatip Liseleri'ne
Eğitime ayrılan 19.2 milyar TL'nin yüzde 35'ine tekabül eden 7.7 milyar TL ise Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne ayrıldı. Böylelikle 'din eğitimi'ne ayrılan pay geçen yıla oranla yüzde 68 oranında artmış oldu.
Toplam MEB bütçesinin yüzde 7'sine denk gelen 7.7 milyar liralık din eğitimi bütçesinin yüzde 96'sının ise İmam Hatip Liseleri için kullanılması kararlaştırıldı.
CHP'li Çakırözer: Din Eğitimine Bu Kadar Bütçe Normal mi?
Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri eğitim bütçesinin büyük oranda dini eğitime ayrılmasına tepki gösterdi.
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "2018 bütçenizde personel giderleri ve sigorta primleri dışında kalan yatırım planlamasının yüzde 35'inin Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ayrılması diğer genel müdürlüklerle kıyaslandığında bu normal midir?" diye sordu ve ekledi:
"Eskişehir'de 335 öğretmen ihtiyacımızı nasıl karşılayacaksınız? Yeni sınav sisteminde, özellikle sosyal bilimler alanında, sosyal dersleri veren öğretmenlerin ve başta felsefe öğretmenlerinin kaygısı vardır ihtiyaç duyulmayacağı yönünde. Bu ihtiyaçlar nasıl giderilecektir?
HDP'li Paylan: Hayalimiz demokratik, laik bir eğitim
HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise bürokrasideki erkek egemenliğini de eleştirerek şunları kaydetti: "2017 Türkiyesi'ndeyiz. Ya, açıkça söyleyeyim, bakın, bir tek bürokrasinize bakın Sayın Bakan. Ya, arkanızdaki bürokrasiye bir bakın, yalnızca erkek bir bürokrasiyle gelmişsiniz, -tek bir kadın arkadaşımızı tenzih ederim, o da AB'den sorumlu arkadaşlar genelde kadın arkadaşlar oluyor- erkek devletin erkek bürokrasisiyle gelmişsiniz, bu anlamda asla en azından cinsiyet eşitlikçi bir Bakanlığa sahip değilsiniz.
"Bakıyorsunuz öğretmenlerin ciddi bir oranı kadınlar ama müdürlerin çok ciddi bir oranı erkeklerden oluşuyor, o da EĞİTİM-BİR-SEN'li erkeklerden oluşuyor. Yani bu anlamda en azından cinsiyet eşitlikçi noktada Sayın Bakan, Bakanlığınız sınıfta kalmıştır. Sıfır size Sayın Bakan bu anlamda.
"Peki, hayal ettiğimiz ne? Demokratik, laik, bilimsel, eşitlikçi bir eğitim. Sayın Bakan, şunu öz güvenle söyleyebiliyor musunuz ya: 'Bakanlığımız bütün uygulamalarında demokratik bir Bakanlıktır.' diyebiliyor musunuz öz güvenle? Bence çok zor söylersiniz bunu, umarım da söyleyebilirsiniz veya bu hayallerinizden bahsedersiniz.
CHP'li Usluer: Tek kurtuluş ortak akıl
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu CHP sözcüsü olan Prof. Dr. Gaye Usluer ise MEB'in içinde bulunduğu durumdan kurtulması için ortak akıl ile hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:
"Bir hastayı iyileştirebilmek için elimizde bir maddi güç gerekli değil mi? Ben diyorum ki yoğun bakımda olan eğitim sistemimizi iyileştirmek için bu bütçe yeterli mi? Yatırım bütçesini arttırmadıkça bu mümkün görünmüyor maalesef. MEB'i içine düştüğü durumdan ancak ortak akılla kurtarabiliriz.
"Bu sürecin uzun olacağı belli fakat bu sorunu ancak ortak akılla çözebiliriz. Bu süreçte işin içine ideolojiyi, siyaseti karıştırmadan, siyaset üstü olan bir meseleyi, geleceğimizi, çocuklarımızı düşünerek hareket etmeliyiz. (PT)

10 Kasım 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya