07 Aralık 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
40 metre genişliğinde 6 şeritli bir yol
Vatandaş gramla kestane alıyor
İnsansız kara aracı göreve hazır
Bizim en büyük gücümüz üretim şehri olmamızdır
‘Ruhsatsız silah’ operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı
Erkekler, kasımda 21 kadın ve 5 çocuğu öldürdü
Define arar gibi kayıp dağcıları dedektörle arıyorlar
‘Kimsenin yapmadığı yeni tatları keşfetmek hoşuma gidiyor’
Bir kadına şiddet görüntüsü de Bursa'dan
Steril etmeden temizleyebilir ama temizlemeden steril edemezsiniz
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Erkekler 302 kadını öldürdü 532 kadına şiddet uyguladıErkekler, 1 Ocak 2019- 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde en az 302 kadını öldürdü, en az 532 kadına şiddet uyguladı.
bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Türkiye’nin birçok ilinde, 1 Ocak 2019- 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde, en az 302 kadını öldürdü.
Öldürülen kadınlardan, en az 10’u Türkiye vatandaşı değildi ( Bir Azarbeycan, İki Suriye, İki Afganistan, bir Irak, bir Çin, Bir Ukrayna, bir Fas, Bir Özbekistan).
Kadınların yüzde 68'ini koca/eski koca, sevgili/eski sevgilisi öldürdü.
Kadınların 198'ini kocaları, eski kocaları, sevgili ve eski sevgilisi öldürdü, 31 kadını abi, baba, oğul gibi aile üyeleri, 20 kadını komşusu ya da arkadaşı, sekiz kadını da akrabaları öldürdü. 19 kadını damadı/eski damadı öldürdü. Bir trans kadını polis, bir kadını müşterisi, bir kadını çocuğu ile aynı okula giden veli, bir kadını patronu öldürdü. En az 23 kadını öldüren erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.
Erkekler, kadınların yüzde 49'nu ateşli silahlarla öldürdü.
Erkekler, 149 kadını ateşli silahlarla, 74 kadını bıçakla öldürdü. Erkekler, 25 kadını boğarak, 20 kadını döverek öldürdü. Erkekler dört kadını yaktı, bir kadını asitli su ile öldürdü. Erkekler, en az iki kadının kafasını taşla ezdi, bir kadına da araçla çarparak öldürdü. Erkekler iki kadını da balkondan attı. Erkeklerin 24 kadını öldürme şekli basına yansımadı.
bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, 1 Ocak 2019- 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde en az dört trans kadını öldürdü.
Öldürülen trans kadınların isimleri
Hande Kader Şeker, Esra A., Gökçe S., Defne K.
Ayrıca erkekler, trans kadın Didem A.'yı da intihara sürükledi.
Erkekler, bir trans kadını yaraladı, en az yedi transa şiddet uyguladı. Cezaevi görevlileri farklı cezaevlerindeki tutuklu translara da homofobik söylemlerde bulundu ve taciz etti.
bianet’in hazırladığı çeteleye göre 1 Ocakk-20 Kasım 2019 arasındaki erkek şiddeti sonucu gerçekleşen cinayetlere dair öne çıkan detaylar
Ocak
Ocak 2019’da dört kadın şüpheli bir şekilde öldü. Üç kadını öldüren failler belirlenemedi.
Erkekler, dört kadın ve bir çocuğu da öldürmeye teşebbüs etti. Öldürülen iki Afganistan göçmeni çocuğun da faili belirlenemedi.
Şubat
İki kadının ölümü (Ankara - Aydın) “şüpheli” olarak basına yansıdı. Erkekler iki kadını kendilerinden ayrılmaları halinde “öldürmekle” tehdit etti.
Öldürülen üç kadın “faili belirlenemeyen cinayet” olarak basına yansırken, Konya’da 27 2019’da öldürülen Afganistanlı Afganistanlı Shakila Q. (38), çocukları Navid (8) ve Maryam'ın (3) cinayet şüphelisinin kadının kocası A.Q. (28) olduğu Şubat 2019’da ortaya çıktı.
Erkekler, iki kadını da öldürmeye teşebbüs etti.
Mart
Erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti ( Adana-Ankara). İstanbul ve Ankara’da iki kadın "şüpheli" bir şekilde yaşamını kaybetti.
Erkekler, Samsun ve İstanbul’da iki kadını öldürmekle tehdit etti.
Antalya’da 14 yıl önce gerçekleşen kadın cinayetinin faili, Mart 2019’da tespit edildi. Antalya’da bir kadın intihar girişiminde bulundu (İntihardan vazgeçirilen M.U. üç ay önce kendisine tecavüz eden erkeğin serbest bırakılması sebebiyle intihar girişiminde bulunduğunu söyledi).
Nisan
Nisan’da dokuz kadın (Batman (2) Çorum, Kocaeli, Aydın, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.
Ayrıca, 30 Mart’ta İstanbul’da öldürülen Najıa Arabzai’nin haberi de, katil zanlısının Nisan’da yakalanmasıyla basına yansıdı. Zonguldak’ta Ağustos 2018’de öldürülen Dudu Çeştepe’nin vakası da, katil zanlısının yakalanmasıyla Nisan’da basına yansıdı.
Ayrıca, Aksaray'da bir erkek bir kadını intihara sürükledi. Batman’da bir erkek bir kadını öldürmeye teşebbüs etti. Konya’da bir ve Dersim'de de bir kadın cenazesi (failimeçhul cinayet olarak basına yansıyan bu cinayetlerde Konya'daki kadının adı tespit edilemedi, Dersim'deki kadının adı Gülsüm Taş) bulundu.
Mayıs
Mayıs’ta en az altı kadın (Ankara, Rize, Konya, Ordu, Tekirdağ, Denizli) şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.
Erkekler, iki kadını (Sakarya, Denizli) intihara sürükledi. En az dört (Diyarbakır, Niğde, İzmir, Elazığ) kadının intiharı da basına “şüpheli” olarak yansıdı.
İstanbul'da bir ve Şırnak’ta bir kadın cenazesi (faili meçhul cinayet olarak basına yansıyan bu cinayetlerde; İstanbul’dakinde bir kadın aracı içinde yanmış şekilde bulundu. Şırnak’ta öldürülen kadının adı ise Aslıhan U. idi) bulundu.
Mayıs’ta öldürülen kadınlardan biri transtı (Antalya), en az üç kadın da koruma kararına rağmen öldürüldü.
Haziran
Haziran’da en az 12 kadın (Hakkari 2, Antep, Sivas, Tekirdağ, Erzincan, Çorum, Kütahya, Malatya, Burdur, Manisa 2) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.
En az dört kadının intiharı da (İstanbul 2, Urfa, İzmir) basına “şüpheli” olarak yansıdı.
İki kadın cinayeti de basına “şüpheli cinayet” (Tekirdağ) olarak yansıdı.
Temmuz
Temmuz’da en az 12 kadın (Van, Manisa'da 2, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Samsun'da 2, Muğla, İstanbul, Adana, Ankara) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.
En az beş kadının intiharı (Bodrum, Urfa, Antalya, Van, İstanbul) basına “şüpheli” olarak yansıdı.
Erkekler bir kadını da (İstanbul) öldürmeye teşebbüs etti.
Temmuz’da bir kadın ve çocuğun ölümü basına “faili meçhul” olarak yansıdı (Hakkari).
En az iki kadın koruma kararına rağmen öldürüldü. En az üç kadına öldürülmeden önce sistematik olarak işkence edilmişti. Bir kadını öldüren fail, uzman çavuştu.
Ağustos
Ağustos’ta en az 12 kadın (İstanbul -2-, Çorum, Kütahya, Mardin, Adana, Uşak, Edirne, Ardahan, Siirt, Niğde, Bayburt) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.
Çanakkale’de bir kadın intihara sürüklendi. İzmir ve Aydın’daki iki kadının ölümü de basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı.
Ağustos’ta, erkeklerin öldürdüğü kadınlardan birinde erkeğin uzaklaştırma kararı vardı. Bir kadın da öldürülmeden önce, en az iki defa koruma talebinde bulunmuştu ancak talepleri, kabul edilmemişti.
Öldürülen kadınlardan biri sığınma evinde kalıyordu. Öldürülen kadınlardan ikisinin zihinsel engeli vardı. İki kadını öldüren iki erkek, kadınlara sistematik olarak işkence ediyordu.
Eylül
Erkekler, Eylül’de en az dört kadını (Aydın, Karaman, Konya, İzmir) öldürmeye teşebbüs etti.
Eylül’de yedi kadının (Ankara, Samsun, Kayseri, Aydın, Van, Samsun, İzmir) ölümü basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı. Şüpheli intiharlardan biri, Özbekistan'lı ev işçisiydi. Ev işçisinin sigortasız çalıştırıldığı açığa çıktı.
Erkekler Eylül'de en az beş kadını da (İstanbul -2-, Ankara, Samsun, Düzce) öldürmekle tehdit etti.
Eylül’de bir kadının (Adana) intihar girişimi basına şüpheli olarak yansıdı.
Eylül’de erkekler iki kadını da (Bursa, Kocaeli) intihara sürükledi.
Ekim
Ekim’de en az 17 kadının ölümü (İstanbul ve Antalya'da 3'er, Konya ve Aydın'da 2'şer, Rize, Bursa, Kocaeli, Ankara, Denizli, Hatay ve Adana 1'er) basına şüpheli olarak yansıdı.
Bir erkek, Samsun ve Adıyaman’da üç kadını intihara sürükledi. Almanya’da yaşayan bir erkek, Türkiye’de yaşayan karısını öldürmek için “kiralık tetikçi” tuttu. Aydın’da bir erkek karısını öldürmeye teşebbüs etti.
İstanbul ve Erzurum’da iki kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Bursa’da bir erkek, karısını öldürmekle tehdit etti. Erkek, hakkındaki uzaklaştırma kararını dört kez ihlal etti.
İstanbul’da bir kadının metrobüs durağındaki intiharı basına “şüpheli” olarak yansıdı.
Manisa’da bir kadın kendisine cinsel saldırıda bulunan eniştesini öldürdü. Meşru müdafaa hakkını kullanan jandarmaya teslim oldu.
Ekim’de erkeklerin öldürdüğü kadınlardan ikisinin koruma ve uzaklaştırma kararı vardı. Bir kadının öldürülmeden bir hafta önce koruma kararı sona ermişti. Öldürülen kadınlardan ikisi kocasından sistematik olarak şiddet görüyordu.
Kasım
1-20 Kasım arasında en az 18 kadın öldürüldü.
Kasım’da en az 10 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.
Erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti.
Antep’te bir kadın intihara sürüklendi.
Şiddet/ Yaralama
bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, 1 Ocak 2019- 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde en az 532 kadına şiddet uyguladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınların en az 12’sinin sağlık durumu basına “ağır” olarak yansıdı.
285 kadına eski sevgilisi, kocası, sevgilisi şiddet uyguladı. 45 kadına akrabaları, 15 kadına komşusu, 17 kadına işveren ve arkadaşları şiddet uyguladı. En az 42 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu “tanımadığı”, 43’ü de “tanıdığı” şeklinde yansıdı.
85 kadına şiddet uygulayan kişinin yakınlık durumu basına yansımadı. Bianet

23 Kasım 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin yükselip güçlenmesinde kadınlara büyük işler düşüyor
‘Ekonomide Üretime Katılan Görünmez Eller Projesi’ bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
Devletlerin kamu borcu 69 trilyon dolara ulaştı
Yavaşlama dönemine giren küresel ekonomiye karşın hızla tedbir alan devletler merkez bankaları ve kamu yatırımlarıyla bü
 
Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek
Merkez Bankası 2020 Yılı Para ve Kur Politikası raporunu paylaştı. Raporda, yeni yılda döviz kurundaki aşırı şekilde gel
 
Kırsalda 400 milyon lira yatırım yapılacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda fiyatlarının istenilen seviyede olması için kritik öneme sahip kırsalda çalışmalarını hız

Türkiye, Avrupa'nın en düşük asgari ücretli ülkeleri arasında
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2020 asgari ücreti belirlemek üzere toplanmasının ardından DİSK Genel Başkanı bi
 
Enflasyon, yüzde 8,55’ten yüzde 10,56’ya yükseldi
Kasım’da yıllık enflasyon yüzde 8,55’ten yüzde 10,56’ya yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kas
 
İthalata dayalı üretim yerine yerli üretim teşvik edilecek
Hükûmet, işsizlikle mücadele, yeni istihdam alanlarının oluşturulması ve ithalatın azaltılması kapsamında yeni bazı adım
 
Asgari ücretle çalışanlardan fedakârlık beklenmemeli
2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda

192 ülkeye 8 milyar 185 milyon 705 bin dolar ihracat yapıldı
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’ten Kasım 2019’da
 
11 aylık ihracat 165 milyar dolara ulaştı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını İstanbul'da açıkladı. Türkiye'nin ihracatı 2019 yılı k
 
GSYH, yüzde 11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar oldu
Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü
 
Vergi artışları, kayıt dışılığı da artırdı
Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yöneti

2020 Bütçe Kanun Teklifi komisyonda kabul edildi
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyonda, Cumhur
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor
Yaklaşık 8 milyon çalışanın merakla beklediği asgari ücret pazarlığı başlıyor. İşçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden
 
Meslek sahibi olmayan kadınlara iş imkanı
Doğal Yaşam Pazarı’nda kadınlar evde ürettiklerini satışa sunarken, ev ekonomisine de katkıda bulunuyor
 
“Döviz kuru oynaklıkları azaldı faizler belirgin olarak geriledi”
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayı ‘Finansal İstikrar Raporu'nu açıkladı Merkez Bankası Kasım ay
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya