16 Ekim 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi / Maraş
Leyla Adın
Şiddetin gerekçesi olamaz
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Pompalananlar...
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Üç hıyarla, beş hıyar arasındaki fark!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Lezzetli cağ kebabının püf noktaları
Akaryakıt istasyonun elektriği güneşten sağlanıyor
Dilencilere de bakın! Hasılatı dövize yatırdılar
Türkiye'nin tarım ve gıda politika ve uygulamaları masaya yatırılacak
Tarımda çalışanların yüzde 45,2’si kadın
Ülkemizde kadavranın resmi olarak kullanımı Osmanlı’ya dayanıyor
12’nci Başkanlık Turnuvası başladı
Engelsiz Şahinler galibiyete odaklandı
Web tapu sistemi güncellendi
YÖK, 14 bölümde özel yetenek sınavını kaldırdı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Festival, Gaziantep’in değerlerine değer kattıGastroANTEP Festivali renkli görüntülerle sona erdi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’nın (GAGEV) işbirliğinde düzenlediği 2’nci Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) renkli görüntülerle sona erdi. Ziyaretçiler, düzenlenen yarışmalar, paneller, atölye çalışmaları ve konserlerle hem eğlendi, hem bilgilendi. Gün boyu süren etkinliklerle tarihinin en canlı ve hareketli günlerine ev sahipliği yapan Festival Park’a gelen binlerce ziyaretçi, 4 günü dolu dolu geçirdi. Festivalin gündüz bölümünde kurulan Gaziantep Lezzetler Sokağı, El Sanatları ve Ahiler Sokağı, kurum ve halk stantları, çocuk animatörleriyle çocuk oyun alanları, fotoğraf çekim alanlarını dolaşan ziyaretçiler, Michelin yıldızlı şeflerin workshop programını kaçırmadı. Festivalin akşam bölümünde sevilen şarkıcıların konserleriyle coşku doruğa çıktı.
Festivalde uzmanların sunumlarıyla düzenlenen panellerde, yöresel yemeklerin önemine dikkat çekildi, Gaziantep yemeklerinin lezzetine ve insan sağlığına etkileri anlatıldı, doğal beslenmenin yararları ele alındı. Bu kapsamda festivalin son gününde, “Dilara Koçak’la Gelecek Gelenekte”, “Ömür Gedik’le Sinema ve Müzikte, Yemek ve Sofralar”, “Ender Saraç’la Gaziantep Yemekleri ve Şifa” konulu paneller ilgiyle izlendi. “Dilara Koçak’la Gelecek Gelenekte” adlı panelde, insanların yaşadığı bölgede yetişen ürünlerle beslenmesinin yararlarından söz edildi. “Ömür Gedik’le Sinema ve Müzikte, Yemek ve Sofralar” isimli panelde ise, yemekle sinema ve müzik arasındaki bağlantı ele alındı. “Ender Saraç’la Gaziantep Yemekleri ve Şifa” konulu panelde de yerel içeceklerden olan Menengiç kahvesinin ve Antep Fıstığı’nın yararlarından bahsetti, Saraç çocukları asitli ve şekerli içeceklerden uzak tutulması gerektiğini söyleyerek, çocukların menengiç kahvesi ve meyan şerbetine yönlendirilmesini tavsiye etti.
Festival kapsamında organize edilen yarışmalarda, gerek profesyoneller gerekse amatör aşçılar, dereceye girmek için amansız bir yarışa girişti, farklı damak tadına sahip jüriyi etkilemeye çalıştı.
3 kişilik ekipten oluşan “Local Chef Üniversiteliler Yarışıyor” adlı yarışmada ipi göğüsleyen İstanbul Özyeğin Üniversitesi’ni, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden ve Gaziantep Üniversitesi’nden (GAÜN) takip etti. Yarışmada, Akdeniz Üniversitesi 4’üncü oldu, Emine Göğüş ödülünü almaya hak kazandı. Üniversiteler arası local chef yarışmasındaki jüri, birbirinden farklı yemekler arasında en iyi yemeği seçme konusunda karar vermekte zorlandı.
Yarışmaya katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Ankara Atılım Üniversitesini temsil eden aşçı adayları, hünerlerini sergiledi. Jüriyi etkilemek için ellerinden geleni yapan üniversiteli öğrenciler, gösterdikleri performansla parmak ısırttı. Yarışma sonunda birinci olan İstanbul Özyeğin Üniversitesi’nden Zeynep Özgüler, Emre Özgüler ve Korhan Kızıltan’dan oluşan ekip, 10 bin TL para ödülü kazandı. Zeynep ve Emre Özgüler kardeşlerin babası Şehitkâmil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler’in çocukların olduğu tespit edildi.
Yarışmada, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Aleyna Gümüş, Akın Kiraz Buğra Anıl Türker’den kurulu ekip ikinci oldu. Muhsin Karaoğlan, Cansel Türksal ve Serena Keler’in oluşturduğu Gaziantep Üniversitesi ekibi, üçüncülüğü elde etti. Akdeniz Üniversitesi’nden Yılmaz Yelken, Ferda Yeliz Çubuk ile Ali Ekber Turan’dan kurulan ekip, dördüncü sırada yerini aldı.
Local Şef Uluslararası Mutfak Yarışması’nda Barcelona Le Meridien, Hotel Palacio Tondon ile İstanbul Fairmont Hotel’de çalışan şefler dereceye girdi.
Yarışmada; Hotel Palacio Tondon şeflerinden Sara Peral Sanchez, Llorenç Sagarra Garcıa, Dubai Versace Hotel’den Harun Keskin, Gaurav Khurana, Sunaryadı Kosasıh, Barcelona Le Meridien’den Imma Güell Bolano, Vıctor Herreranın, Jordı Guıllem Munoz, İstanbul Fairmont Hotel’den Yusuf Kızılırmak, Necati Barış Gümüş, Volkan Aydın, Hilton İstanbul Bosphorus’tan Hasan Aykut Kala, Yasin Ersin, Serdar Çakır, Swissotel The Bosphorus’tan Yunus Sidar Işıklı, Zeki Güray Arıkan, Şahan Çalışcı ter döktü.
Gaziantep Valisi Davut Gül, “Organizasyonda yer alan herkese destekleri için teşekkür ederim. Çok güzel bir proje ile Gaziantep’in adını duyurduk. İnanıyorum ki, ikincisi düzenlenen GastroANTEP Festivali, Gaziantep’in değerlerine değer kattı. Şahin ve tüm ekibini bu başarılarından dolayı kutluyorum” dedi.
Onur konuğu olarak festivale katılan Masterchef Mehmet Yasinkaya, “Gaziantep, her geçen gün daha iyiye gidiyor. Uluslararası bir çizgide, şehir her geçen gün adından daha sık bahsettirmeye başladı. Gaziantep’e lezzet, tanıtım anlamında nasıl bir yardım yapabileceğimiz hakkında elimizden geleni yapıyoruz. Birçok ülkeyi temsil eden alanında tanınan isimler bu projede buluştu. Bu proje Gaziantep için çok önemli bir dönemeç niteliği taşıyor” diye konuştu.
Masterchef Somer Sivrioğlu ise şunları aktardı: “GastroAntep Festivali’nin Gaziantep çerçevesinde, bölge çerçevesinde bizlere, ülkemize ciddi katkıları oldu ve bu katkılar artarak devam edecektir. 4 sene önce çıkmış olan bir kitabım var. Uluslararası alanda birçok dile çevrildi ve ödüller aldı. Kitabımı okuyan herkes genelde beni Gaziantepli zannediyor. Kitapta daha çok Gaziantep’in lezzetlerinden bahsediyorum. Kitabım hakkında şimdiye kadar çok olumlu geribildirimler aldım. Bu noktada bana kalırsa GastroANTEP geç kalınmış bir proje. Bu ülkenin gastronomisinin, şah damarının, kalbinin attığı yer Gaziantep.”
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Türkiye’de yerel yönetimlerin hayata geçirdiği ilk korumalı işyeri olan Glütensiz Bir Başka Kafe’de çalışan 9 zihinsel ve ruhsal engelli, yaptığı melemen yemeğiyle yarıştı. "Geleceğin Şefleri Yemek Yarışması"nda down sendromlu 9 çocuk birincilik için mücadele etti. Yarışmaya katılan down sendromlu 9 çocuk, menemen yaptı. Çocukların hazırladığı menemenler, jürinin takdirini toplarken, yarışma sonucunda 9 yemek de birinci seçildi.
Konser programını takip eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve on binler, Berdan Mardini, Turgay Başyayla, Hünkar ve Çiğdem Doğan konseriyle unutulmaz bir final gecesi yaşadı. Tüm Türkiye ve Gaziantep, şimdiden 3’üncü Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ni beklemeye başladı. Haber Merkezi

17 Eylül 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Kültür-Sanat Haberleri

Büyükşehir, Hitit Kültür Kapısı’nı hizmete aldı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesince, kentin tarihi, kültürü ve yerel ürünlerini tanıtmak amacıyla Gaziantep Havalimanı yo
 
‘Heykel sadece malzemeden oluşmuyor’
Gaziantep’te açmış olduğu atölyede kilden heykel yapımı dersleri veren Işın Uğur, heykel sanatına daha çok kadınla
 
Güneydoğu Anadolu YÖREX’TE buluşuyor
Türkiye’nin ilk ve tek yöresel ürünler fuarı YÖREX, doğudan batıya, kuzeyden güneye yüzlerce yöresel ürünü Antalya
 
Mutfak mirası gastronomi çalışma turu başlıyor
Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, Alanya Belediyesi’nin Türkiye’de lisans hakkını alan ilk beledi

Rumkale Su Sporları Festivali’ne ücretsiz servis kaldırılacak
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncü düzenlenecek olan Uluslararası Rumkale Su Sporları Festiv
 
Koroyu İnci Çayırlı yönetti
Büyükşehir Belediyesince İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Türk Müziği Topluluğu konseri düzenlendi.
 
Açık hava piyano konseri
ŞSM’nin kursiyerleri, yeteneklerini sergiledi
 
Gaziantep’in Kuşlarından objektife yansıyanlar
Dr. Hüseyin Meşe’nin objektifinden “Gaziantep’in Kuşları” isimli serginin açılışı yoğun katılıml

Su sporları oyunlarıyla Rumkale renklenecek
Büyükşehir, 3’üncü Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali’ne hazır
 
Müze, ziyaretçilerini savaş dönemi yıllara götürüyor
Gaziantep’te Milli Mücadele Müzesi ziyaretçilerini savaş dönemi yıllarına götürüyor.
 
Yasemin Kalyoncu resim sergisi açacak
Trabzonlu ressam Yasemin Kalyoncu, 4 Ekim Cuma günü Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açacak.
 
Gaziantep'te baklava yapımı, bir sanat gibi
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in davetlisi olarak şehre gelen Yunan gastronomi ve seyahat yazarları, Gaz

Nar ekşisi, "Yaylacık Narı"ndan yapılır
Araban ilçesine bağlı Yaylacık Mahallesi'nde yetişen ve genellikle nar ekşisi yapımında kullanılan 'Yaylacık Narı'nın ha
 
Aşırtmalı aba güreşi Türkiye şampiyonası Oğuzeli’nde yapıldı
11.Kültür Sanat, Nar ve Yöresel Kurutmalık Festivali kapsamında Oğuzeli'nde düzenlenen Așırtmalı Aba Güreşi Türkiye
 
"Kültür Sanat Nar ve Kurutmalık Festivali" başladı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MHP Gaziantep Milletvekilleri Muhittin Taşdoğan ve Sermet Atay, Şahin
 
Sergiler, insanların bakış açısını değiştirebiliyor
Farklı sergilerle insanları sanat ile buluşturmaya devam ettiklerini kaydeden Sanat Merkezi Sergi Koordinatörü Cansu Tuğ
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya