23 Kasım 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Aynı suç
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Hesap ve hayat
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe
Leyla Adın
Öğretmen
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
M den Z ye davranış kokteyli
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Süper Lig'de 12. hafta heyecanı
Devasa kanyonda 9 bin yıllık tarihin izleri
Titizlikle yapılmayan işlemler Türkiye ve Gaziantep ekonomisine zarar verir
Hukuk ne kadar güçlüyse ekonomi o kadar güçlü olur
Erkekler 302 kadını öldürdü 532 kadına şiddet uyguladı
Meslektaşı tarafından öldürüldü
Arkeolojik değerler, dünya kültür mirasına büyük katkı sağlayacak
Yargı reformu ile ekonominin çarkları daha hızlı dönecek
“Bilgi ekonomisinde yarışabilmek için özgün bir fikriniz olmalı“
Taktik çalıştılar
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gayrimenkul fiyatlarının yüksekliği İstanbul’u sanayiden uzaklaştırıyorGaziantep Sanayi Odası ile İstanbul Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Gaziantep Sanayi Odası Ekim ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 58 ve 59’uncu Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile GSO, İSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla gerçekleşti.
Dünya markası olan İstanbul’un
her tarafı betonlaştı, Bu ayıp bize yeter
Toplantıda iki il arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinin üzerinde durulurken, sanayi ve ticarette birlikte atılacak adımlar konuşuldu. Toplantıda konuşan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul’daki gayrimenkul fiyatlarının artmasıyla İstanbul’un sanayiden uzaklaştığına vurgu yaparken, “Arsalar, plaza, konut veya AVM’ye dönüşüyor. Geleceğimiz elden gidiyor. Dünya markası olan İstanbul’un her tarafı betonlaştı ve elde kalan 1 milyon konut satılmayı bekliyor. Bu ayıp bize yeter” dedi.
“Tapusuz Sanayi Modeli’ne”
geçmemiz lazım
Bahçıvan, “Belediyeler, sanayicinin kanına giriyor, ‘Bu araziye bir AVM, plaza yanına da konut yapalım’ diyor ve sonra bakıyorsun araziye AVM, plaza ve konut yapılıyor. Ondan dolayı sanayicinin Marmara Bölgesi ve İstanbul’da tapusunun olmaması lazım. Sanayiciye yapacağımız en büyük iyilik bu. Çünkü o tapu sanayicinin ahlakını bozuyor. Birilerinin kısa vadeli ihtirasından dolayı şehir betonlaşıyor, değeri düşüyor, estetiği bozuluyor, sanayi ve üretimden uzaklaşıyoruz. İstanbul’da sanayinin gelişmesi için “Tapusuz Sanayi Modeli’ne” geçmemiz lazım” diye konuştu.
İstanbul’da sanayiciliğe devam isteyen
ailelerimiz mutlaka Anadolu’ya gelmeliler
Yüksek katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Bahçıvan, “Artık, 1 kiloyu 5-10 dolara satarak sanayiyi devam ettirmek mümkün değil. Yüksek katma değerli, markası ve tasarımı güçlü ürünlere ihtiyacımız var. İstanbul’da sanayiciliğe devam isteyen ailelerimiz mutlaka Anadolu’ya gelmeliler. Başka türlü bunu devam ettirmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.
Çalışan kadar işverenin de
üretimin içerisinde olması lazım
Gaziantep’in nesiller arasında ki sanayiciliği çok iyi başardığını ifade eden Bahçıvan, “Avrupa, ABD veya çok değerli üniversitelerde iyi eğitimler alıyorlar, ama Gaziantep’e dönüp babasının ya da dedesinin bayrağını almaktan gocunmuyorlar. Bu takdir edilecek bir şey ve Gaziantep’in en önemli değeridir. İstanbul’da sanayi kuruluşlarını 2. veya 3. nesle aktarma konusunda başarılı değiliz. Çalışanların üretimin içerisinde olabilmesi kadar işverenin de üretimin içerisinde olması çok önemli” şeklinde konuşma yaptı.
Mesleki eğitimde
büyük bir yol aldık
Mesleki eğitimde büyük bir yol aldıklarını açıklayan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Beni heyecanlandıran meselelerden birisi mesleki eğitimdir. Bu konuyu her hafta konuşuyoruz. Mesleki eğitim itibar kazanması ve mesleki eğitimin en önemli eğitim alanlardan biri olması için ciddi yol alacağımızı düşünüyorum. Bu konuda güzel çalışmalar yapabiliriz.”
2019 yılı için ihracat hedefimiz
7 milyar 500 milyon dolar
Gaziantep’in sanayi, ticaret, gastronomi, sağlık ve turizm potansiyeli ile öncü bir şehir olmayı sürdürdüğünü belirten Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep, 180 ülkeye ihracat yapıyor ve en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 6. sırada bulunuyor. Yanı başımızda yaşanan kaosa rağmen son 3 yılda bu şehir sanayiye 3 milyar dolar yatırım yaptı ve 150 işletmeyi faaliyete aldı. Dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi krizlere rağmen Gaziantep geçtiğimiz yıl, 7 milyar dolar ihracat yaparken 5 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. 2019 yılı için ise ihracat hedefimiz 7 milyar 500 milyon dolardır” dedi.
45 milyon metrekare alana
yeni bir OSB oluşturuyoruz
Gaziantep’te 6 Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu hatırlatan Ünverdi, “Ayakkabı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Gaziantep-Kilis arasında yer alan 45 milyon metrekare alana yeni bir OSB oluşturuyoruz. Polateli- Şahinbey OSB olacak. Bu OSB Türkiye’de bir ilktir. Hassa-Dörtyol tünel projesinin tamamlanmasıyla bu bölgenin İskenderun limanına ulaşımı 87 km’ye düşecek” değerlendirmesinde bulundu.
Gaziantep Girişimci Destek Merkezi’nin kurulduğunu aktaran Ünverdi, “Kadın girişimcilerimize kendi işlerini kurma imkanı sunan bu merkezimize girişimci kadınlar merkezde çalışmalara başladı. 2017 yılında faaliyete geçen GSO’nun desteklediği eğitim merkezimizde bugüne kadar 5 bin kişiye mesleki eğitim verdik. 11 bin metrekare alana kurduğumuz ve ülkemiz için model haline gelen merkezimiz bu yıl Brezilya’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda en iyi eğitim projesi kategorisinde ikinci oldu” şeklinde değerlendirme yaptı.
Geleceğin Avrupa şehirleri
sıralamasında 9’uncu sıradayız
“Gaziantep, Dünya Bankası tarafında en rekabetçi 7 şehir arasında yer almaktadır” diyen Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, konuşmasına şu sözcüklerle devam etti: “Parça halı üretiminde dünya üçüncüsüyüz, makarna üretiminde Avrupa ikincisiyiz, Türkiye’nin en fazla dokunmamış kumaş üretimi ve ihracatını yapan iliz. Çuval ve ambalajın üretim merkeziyiz. Geleceğin Avrupa şehirleri sıralamasında 9’uncu sıradayız.”
Sanayi de elektrik tüketimiz
geçen yıla göre yüzde 3,7 arttı
İhracatın geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 8,7 oranında arttığını vurgulayan Ünverdi, “Eylül ayı itibariyle en fazla ihracat yapan il sıralamasında 6’ncı sıradayız. Savunma ve medikal sanayi alanında gelişmek için çalışmalar yapıyoruz. Onaylı tedarikçi sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Karışıklık ve karşılaştığımız zorluklardan dolayı Irak’a ihracatımız yüzde 2,5 azaldı. Ancak bu olay farklı pazarlara yönelmemizi sağladı. Bunun sonucunda ABD’ye ihracatımız yüzde 29 arttı. Birleşik Krallık’a yüzde 27 ve Suudi Arabistan’a yüzde 37 ihracatımız arttı. İtalya ve İran’a ihracatımız düştü. Eylül ayı itibariyle 173 ülkeye ihracat gerçekleştirmişiz. Sanayi de elektrik tüketimiz geçen yıla göre yüzde 3,7 artmış durumda” diye açıklama yaptı.
İstanbul Sanayi Odası’nın kurulma hikayesini anlatan 58 ve 59’uncu Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, “1970’li yılların sonundayız. Türkiye kriz yaşıyor, partiler arasında büyük çekişmeler var. Öyle bir ortam ki sanayi, ticaret, tarım ve işçi hareketleri sorun haline gelmiş durumda. Merhum Sakıp Sabancı Odalar Birliği’nden ayrılanlar var. Türkiye Sanayi Odalar Birliği ismen vardı, ama adresi yoktu. Böyle bir ortamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin parçalanmaması için mücadele veriyoruz. Merhum Süleyman Demirel’in TOBB delegesi üzerinde ağırlığı vardı ve parçalanmadı” şeklinde konuştu.
Merhum Sani Konukoğlu’nu
rahmetle anıyorum
Coşkun, “Bülent Ecevit hükümetinin son günleri ve daha sonra 24 Ocak kararları yayınlandı. TOBB Başkanlığı döneminde bir şeyler yapmak gerektiğine inanıyordum. Delege sayılarına bakıldığında ticaret ve sanayi odaları böyle bir ayrışıma karşı. Merhum Süleyman Demirel, bana “Bölen olma” dedi. Fakat 1989 yılında sanayi odasının kurulmasına karar verdik. Gaziantep Sanayi Odası’nın 30. kuruluş yılında sizlerle beraber olabilme mutluluğunu yaşadığım için Allah’a şükrediyorum. Sadece bu odanın kuruluşunda kurucu başkan olduğu için değil, Gaziantep’in ve ülkemizin sanayileşmesinde öncü, örnek sanayici olduğu için değil, böyle hayırlı evlatlar yetiştirdiği için de merhum Sani Konukoğlu’nu rahmetle anıyorum” diye açıklama yaptı. Hüseyin Karataş

21 Ekim 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

Yargı reformu ile ekonominin çarkları daha hızlı dönecek
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziantep’te sanayiciler tarafından emniyet ve jan
 
Esnafın icralık olmaması için elimizden geleni yapıyoruz
13. Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, Yönetim ve Denetim Kurulu Üy
 
“Bilgiyi, eğitim ortamlarına entegre etmeliyiz”
‘Eğitimde Çağdaş Yaklaşımlar Öğretmen Eğitimi’ semineri düzenlendi.
 
Gençler, fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlanıyor
Şahinbey Belediyesi, kolluk kuvveti ve beden eğitimi öğretmeni olmak isteyen gençlerin umudu olmayı sürdürüyor. Gaziante

Trafik denetimleri sürüyor
Gaziantep'te yapılan trafik denetimlerinde toplam 789 işlem yapılırken 122 araç trafikten men edildi. Kuralları ihlal ed
 
Asayiş uygulamasında 30 şahıs yakalandı
Gaziantep'te yapılan genel asayiş uygulamasında çok sayıda suç aleti ele geçirilirken toplam 81 şahsa yönelik işlem yapı
 
Meslektaşı tarafından öldürüldü
Gaziantep'te çıkan kavgada iş arkadaşı tarafından vurularak hayatını kaybeden taksici Mahmut Özbal'ın 8 yıl önce nişanlı
 
Hukuk ne kadar güçlüyse ekonomi o kadar güçlü olur
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Gaziantep'te katıldığı bir açılışta, “Yargı reformu ile Türkiye hukuk sistemi daha ad

“Öğrenme, hayatımızın her döneminde önemli”
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, ‘’24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mes
 
Çocuklar, hayal dünyalarındaki canlıları çizdi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çocuklar yazarlarla buluşuyor etkinliği kapsamında “Zor-Balı
 
Eğitim, insanlık için olmazsa olmaz bir gereksinim
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bilgiye, öğrenmeye ve eğitime hak ettiği değeri veren bir kültürün ev
 
Titizlikle yapılmayan işlemler Türkiye ve Gaziantep ekonomisine zarar verir
Yurtdışından ülkeye döviz büroları üzerinden gelen havale sistemiyle ilgili iş dünyasına yapılan emniyet operasyonunu, T

Empati kurmalı ve kimseye öteki gözüyle bakmamalıyız
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gaziantep Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda Bahattin Teymur İlkokulu Sınıf Öğret
 
“Bilgi ekonomisinde yarışabilmek için özgün bir fikriniz olmalı“
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üniversite öğrencileriyle buluştu, deneyimlerini paylaştı, öğrenciler
 
Zeugma ve Karkamış’ın, kentin kültür hayatına kazandırılmasında katkısı büyük
Aykut Tuzcu, Talas ve Tarsus Amerikan Kolejleri’nden 50 arkadaşı tarafından İstanbul’da düzenlenen bir topla
 
Listeye Gaziantep’ten sadece Konukoğlu ailesi girdi
Türkiye’nin 2018 Gelir Vergisi rekortmenleri açıklanırken, listeye Konukoğlu ailesi damga vurdu
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya