11 Aralık 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Dost ol
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Cadde İsimleri
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ukrayna’nın Liman Kenti : Odessa
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Huzursuz Adalet!
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi(6)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
"Her çocuğun hukuksal bir kimliğe hakkı var"
Kuzey Marmara Otoyolunda çalışmaların yüzde 85'i tamamlandı
Patlayan telefon bataryası paniğe neden oldu
V. Altın Baklava Film Festivali başladı
Afrika'dan futbolcu olmak hayaliyle geldiler, Türkiye'de dolandırıldılar
Gaziantep’te uçak seferleri arttırılmalı
Tersanede korkutan yangın
Gaziantep, Kayserispor maçı hazırlıklarına başladı
“Üniversiteler, sadece eğitim vermekle yetinmemeli“
“Türk Halk Müziği Topluluğu Kurtuluş Destanı Konseri” düzenlendi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep, 3 yıl içinde 3 milyar dolar yatırım yapan bir şehir‘Gaziantep Sanayisinin Stratejik ve Teknolojik Dönüşümü’ çalıştayı gerçekleştirildi

GSO Meclis Salonunda yapılan toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, Hasan Büyükdede, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektörü Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, TÜSSİDE Başkanı İsmail Doğan, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Ar‐Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Yurdal Şahin, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye İmalat Daire Başkanı Sait Cordan, KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, KOSGEB Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Ahmet Dursunoğlu, Proje Yönetim Ofisi Koordinatörü Zekeriya Çoştu, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Program Koordinatörü Hakan Erten, STM Temsilcileri Dr. M.Hilmi Özdemir, Gökhan Özkan, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Müsiad Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ile sanayiciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, toplantının düzenlenmesinde verdikleri desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ve Hasan Büyükdede ile Bakanlığın tüm Genel Müdür ve Destek Başkanlarına teşekkür ederek, çalıştaydan çıkacak sonucun Gaziantep’e ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.
Gaziantep’te 6 organize sanayi bölgesinde bulunan tesislerle üretime ve ihracata devam ettiklerini dile getiren Konukoğlu, “Gaziantep geçen 3 yıl içinde 3 milyar dolar yatırım yapmış bir şehir. Ekonomide daralmanın olduğu bir dönemde bile bu şehir gaza basıyor. İhracatını sürekli arttırabilmek için mücadele vermeye devam ediyor. Bunun meyvelerini faizlerin düşmesiyle yavaş yavaş almaya da başladık. Bundan sonraki süreçte de siz bizim yolumuzu açtıkça biz daha çok gaza basacağız ve üretmeyi, ihraç etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdere de konuşmasında,” Gaziantep’in sanayi ve kültürel dönüşümünü değerlendiriyoruz. Gaziantep’in düşünsel dönüşümünü sağlamak için Gaziantep Sanayi Odamızın etkin bir şekilde devreye girdiğini görüyoruz. Bu da Gaziantep’in hangi alanlarda gelişmek istediğini ortaya koyuyor. Bunlardan bir tanesi kümelenme çalışması yapmak istedikleridir. Savunma sanayinde ve medikal sektöründe önemli adımlar atmak istediklerini görüyoruz. Gaziantep makina sektöründe geçmişte çok önemli bir merkezdi. İnşallah bundan sonra da makina sanayinde çok iyi bir yere gelmesini arzu ediyoruz. Stratejik sektörler arasında ilan ettiğimiz makina sektöründe, özellikle tekstil makinaları üretiminde Gaziantep çok önemli bir merkez haline gelebilir” şeklinde konuştu.
Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatik Kacır da yaptığı konuşmasında Gaziantep için bir eylem planı hazırlayacaklarını belirterek, “Gaziantep’te sanayinin stratejik ve teknolojik dönüşümüne imkan verecek bir eylem bütününü oluşturmuş olacağız. Bu eylemleri bizim tarafta kimler nasıl hayata geçirecek, yerel paydaşlarımızda kim hangi sorumluluğu üstlenecek, bunları tespit ediyor ve belirli periyotlarla da izliyor olacağız. Sayın Bakanımız da inşallah sonraki seferlerde bunların sonuçlarının ortaya çıkması, izlemek ve değerlendirmek üzere bizlerle birlikte olacaklar” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’nin 2023’e hedeflerini, bakış açısı ve yol haritasını anlatan bir sunum gerçekleştiren Kacır, Bakanlık olarak ilk defa Sanayi Ve Teknoloji Strateji Belgesi hazırladıklarını söyledi.
11'inci Kalkınma Planı'nda belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektörlerin desteklendiğini ifade eden Kacır, Gaziantepli sanayicileri daha fazla Ar-Ge yapmaya, farklı sektörlere yönelik verilen desteklerden ve özellikle makine sektöründeki desteklerden faydalanmaya davet etti.
Gaziantep sanayisinin hedefleri, değişim ve dönüşüm strateji ile sorunlar, sanayicilerin beklentileri ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir koşuma yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Şehrimizin üretim, istihdam ve ihracattaki başarısını sürdürülebilir kılmamız gerekiyor. Endüstri 4.0 çağında, yapay zeka ve robot teknolojilerinin hızla yayınlaştığı bir dünyada, bunu da ancak gelişen teknolojileri sanayimize adapte ederek ve düşünsel dönüşümü sağlayarak başarabiliriz. Bu gelişmeler ışığında GSO olarak bizler de sanayimizdeki dönüşümü sağlamak adına çok önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
Adnan Ünverdi, sadece Gaziantep’i değil bölge sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğini yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve yüksek teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli işgücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüştürmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Sizlerden aldığımız güç ile Gaziantep sanayisinin yapısal dönüşümünü gerçekleştirmek için çıktığımız bu yolda bazı hususlarda desteğinize ihtiyaç duyuyoruz. Gaziantep’in teknolojik ürün üretebilmesi için ihtiyaç duyulan sanayi dönüşüm projelerimizin gerçekleştirilebilmesi adına Gaziantep’in mevcut durumunun, güçlü ve zayıf yönlerinin ve izleyeceği yol haritasının tespiti açısından savunma teknolojileri mühendislik ve ticaret A.Ş. ile işbirliği yapmak istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi beklemekteyiz. Kümelenme çalışmaları kapsamında stratejik önem verdiğimiz ve Gaziantep sanayisinin yapısal dönüşümü için kritik öneme sahip ‘savunma sanayi ve medikal sektörü’ için kümelenme çalışmalarımız devam ediyor. Kümelenme çalışmaları için sanayi ve teknoloji bakanlığımızın desteklerinden, tecrübesinden ve bilgisinden azami ölçüde faydalanmak istiyoruz. Bu kapsamda ilimizde ve odamız bünyesinde bir ‘Kümelenme Ofisi’ kurulmasının kümelenme çalışmalarında çok daha etkili olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Savuma sanayi ve medikal sektörlerine yönelik ürünlerin ve yazılımların yerli imkanlarla geliştirilip üretilmesi dışa bağımlılığı azaltacağı gibi imalat sanayinde rekabet gücümüzü artıracak, dijital dönüşümün oluşturacağı katma değerden daha fazla pay almalarını sağlayacağını aktaran Ünverdi şöyle devam etti
“Savunma sanayinin şehrimizde gelişebilmesi için elimizden gelen çabayı sarf etmekteyiz. Savunma sanayine üretim yapan vakıf şirketleri (Aselsan, Roketsan, Tusaş, Havelsan) ortaklığıyla ilimizde savunma sanayine yönelik üretim yapacak bir şirket kurulması yönünde desteklerinizi beklemekteyiz. Savunma Sanayii Başkanlığımız da Gaziantep’te odamız bünyesinde bir irtibat ofisi kurulacağını beyan etmiştir. 5. Organize Sanayi Bölgemizde bakanlığınızın 127 bin metrekarelik alanda kurulacak savunma sanayi özel bölgesinde; üretim merkezlerinin oluşturulması, altyapısının ve üstyapısının geliştirilmesi ve üretilecek ürünlere yönelik bölgede test laboratuvarlarının oluşturulması hususunda desteklerine ihtiyaç duymaktayız. Tahsis edilen bu arazide savunma sanayinin gelişimi amacıyla bir mühendislik ve danışmanlık merkezinin kurulması ve bu merkez aracılığıyla verilecek olan hizmetlerin desteklenmesi gerekmektedir. Gaziantep Sanayi Dönüşüm Projesi kapsamında TSE Bölge Müdürlüğümüz içerisinde bulunan laboratuvarların sayısının artırılması ve akredite edilmesi Gaziantep sanayisinin dışa bağımlılığını azaltacaktır. Firmalarımızın üretmiş olduğu ürünlere ait fikri ve sınai hakları, bakanlığımız başta olmak üzere resmi kurumlar tarafından daha etkin bir şekilde korunmalıdır.”
Kamu kaynaklarımızın etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için sadece Gaziantep’e hizmet veren bir Kalkınma Ajansı olmasını talep ettiklerine işaret eden Adnan Ünverdi, “Uzun süreli AR-GE çalışmaları sonucunda farklı bir işlev veya tasarım kazandırılmış ürününü piyasaya süren ve patent başvurusunu yapmış firmalar, ürünlerinin fikri haklarının çiğnenmesi durumunda hukuki girişimlerde bulunduklarında yaşanan zaman kaybı ve bürokratik engeller sebebiyle orijinal fikri veya ürününü taklit eden kişilerin caydırıcı şekilde cezalandırılmaması yüzünden büyük zararlara uğramaktadır. bu konuda de verilen cezaların artırılması gerekmektedir. 2017 yılında faaliyete aldığımız GSO Mesleki Eğitim Merkezimizde bugüne kadar 5 bin kişiye mesleki eğitim verdik.11 bin metrekare alana kurduğumuz ve ülkemiz için model haline gelen merkezimiz, bu yıl Brezilya’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda, ‘En iyi eğitim projesi’ kategorisinde ikinci olma başarısını gösterdi. Merkezimizde sektör talepleri ve sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda öğretim programları güncellenecek, fiziki ortam ve malzeme ihtiyaçları giderilebilmesi için destek verilmesini özellikle istirham ediyoruz. Ülkemizdeki ilk 5 model fabrikadan birisinin kentimizde kurulacak olmasından dolayı da sizin şahsınızda bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. KOBİ Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi ile ilimiz sanayisinin yalın üretim, dijital dönüşüm ve sanayi 4.0 geçişini sağlamış olacağız. Kurulum maliyetinin bir kısmı AB-Madad fonundan karşılanacak olan model fabrikanın inşaat tamamlama, makine teçhizat parkı ve personel için tarafımıza verilecek devlet destekleri sürecin hızlı bir şekilde tamamlanması açısından önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.
Sanayide en önemli girdi maliyetlerinden birisi olan enerjinin verimli kullanılabilmesi amacıyla, işletmelerin verimlilik etüt analizi yaptırabilmeleri için maddi destek verilmesini istediklerini ifade eden Ünverdi, bu doğrultuda kurmuş oldukları GSO-GAP Enerji Verimliliği Danışmanlığı ve Kuluçka Merkezi’nin günümüz koşullarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak makine-ekipman parkının yenilenmesi ve mevcut teçhizatların kalibrasyonu konusunda bakanlığın yol göstermesine ve desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Merkezin sürdürülebilir ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi için buradan hizmet alacak üye firmaların teşviki ve desteklenmesinin önem arz ettiğine dikkati çeken Ünverdi, “Sanayi sicil kanununda sanayi işletmeleri ilk kuruluşunda 2 ay içerisinde, üretim ve kapasite değişimi ise 1 ay içerisinde sanayi ve teknoloji il müdürlüğüne bildirimde bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. firmalar faaliyete başlarken ve kapasite değişikliklerinde odalarımız vasıtasıyla elektronik ortamda düzenlenen kapasite raporu tanzim edilmektedir. Bu veriler TOBB’da elektronik ortamda bulunmaktadır. Bu verilerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile paylaşılması halinde hem bilgilendirme yapmış olur hem de firmalar geç bildirimden dolayı cezai işleme maruz kalmamış olur” diye konuştu.
Polateli-Şahinbey OSB’de yatırımlara hız kazandırılması amacıyla bölgenin özel şartları doğrultusunda değerlendirilmesinin altını çizen Ünverdi, “Kilis-Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yol, elektrik, su, katı atık bertaraf tesisi, atık su arıtma gibi altyapı projelerinin proje yapımı ve inşaat uygulamaları için devlet desteği verilmesi tüm çalışmaların etkin ve verimli olması açısından son derece önemlidir. Biz bu bölgeye uluslararası yatırımcıları da çekmek istiyoruz. Uluslararası yatırımcıların bölgeye yatırım yapmalarını cazip hale getirmek için özel teşviklerin verilmesi ve uluslararası tanıtımının yapılmasını özellikle talep ediyoruz. Kilis Polateli-Şahinbey OSB’yi diğerlerinden farklı kılan bir konu da İskenderun Limanı ile entegre bir yol projesinin yürütülmesidir. Amanos Dağları'nın altından geçecek 30 kilometrelik tünel, böylelikle İskenderun Limanı'nı Kilis PolateliŞahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ne bağlayacaktır. Gaziantep - Hassa arasındaki ara yolun da yüksek standartlı duble yola çevrilmesi ve bunun karayolu ulaşım ağına alınmasına ulaştırmasının ve altyapı bakanlığımız tarafından önceki yıllarda onayı verilmiştir. Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olacak OSB’nin alt yapısı yapılırken eşgüdümlü bir şekilde demiryolu ve kara yolu bağlantılarının yapılması projemizin entegre bir şekilde faaliyete geçirilmesi için hayati önem arz etmektedir. Gaziantep’te kent içinde kalan Ayakkabı ve Terlik Sanayinin kent dışına taşınması için kurulacak olan Ayakkabı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulum ve altyapısının hazırlanması ile sürecin kısaltılması konusunda desteğinizi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Adnan Ünverdi’nin Gaziantep’in TEYDEP, ARDEP ve TÜBİTAK desteklerinden yeteri kadar faydalanamadığını dile getirdiği konuşmasında, konuyla ilgili Gaziantep’te üniversiteler tarafından bir çalışma yürütülmesi ve TÜBİTAK tarafından bir araştırma merkezi kurulması yönünde görüş birliğine varıldı.
Toplantının sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ve Hasan Büyükdede’ye GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi tarafından plaket takdiminde bulunuldu. İHA

13 Kasım 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

TÜİK'in verilerini bu yıl da değerlendireceğiz
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını gerçekleştirdi
 
5 yılda 20 milyon metrekarelik hazine arazisi tahsis edilecek
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ağırlıklı taşınmazlar 49 yıllığına kiralanacak
 
İnşaat, son çeyrekte pozitif tarafa geçecek
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindek
 
Kültür harcamaları 54 milyar lirayı aştı
TÜİK'in açıkladığı 2018 Kültür Ekonomisi verilerine göre devletin kültür harcamaları içinde mimarlık yüzde 35,9 ile ilk

8 Milyonun gözü bu masada
Asgari ücret görüşmeleri başladı. Milyonlarca kişinin gözü kulağı bir masadan çıkacak sonuçta. Önümüz kar, kış, gündem a
 
'2020 yılı bütçesinin 54,5'i tarımsal desteklere ayrıldı'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Uşak’ta tarım-orman sektörü temsilcileriyle buluştu. Bakan Pakdemirli topl
 
Konaklama ve Değerli Konut Vergisi de hayatımıza girecek
Yeni vergi düzenlemesine iki vergi çeşidi daha eklendi
 
Türkiye’nin yükselip güçlenmesinde kadınlara büyük işler düşüyor
‘Ekonomide Üretime Katılan Görünmez Eller Projesi’ bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devletlerin kamu borcu 69 trilyon dolara ulaştı
Yavaşlama dönemine giren küresel ekonomiye karşın hızla tedbir alan devletler merkez bankaları ve kamu yatırımlarıyla bü
 
Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek
Merkez Bankası 2020 Yılı Para ve Kur Politikası raporunu paylaştı. Raporda, yeni yılda döviz kurundaki aşırı şekilde gel
 
Kırsalda 400 milyon lira yatırım yapılacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda fiyatlarının istenilen seviyede olması için kritik öneme sahip kırsalda çalışmalarını hız
 
Türkiye, Avrupa'nın en düşük asgari ücretli ülkeleri arasında
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2020 asgari ücreti belirlemek üzere toplanmasının ardından DİSK Genel Başkanı bi

Enflasyon, yüzde 8,55’ten yüzde 10,56’ya yükseldi
Kasım’da yıllık enflasyon yüzde 8,55’ten yüzde 10,56’ya yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kas
 
İthalata dayalı üretim yerine yerli üretim teşvik edilecek
Hükûmet, işsizlikle mücadele, yeni istihdam alanlarının oluşturulması ve ithalatın azaltılması kapsamında yeni bazı adım
 
Asgari ücretle çalışanlardan fedakârlık beklenmemeli
2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda
 
192 ülkeye 8 milyar 185 milyon 705 bin dolar ihracat yapıldı
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’ten Kasım 2019’da
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya