18 Mart 2019, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
ANAHTAR
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Yahudilerin Yok Olan Tarihsel Mirası: Kortejo Evleri
Leyla Adın
Bataklıkta sinek avlıyoruz
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Ayma mahpusluğu...
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İki hafta kala görünüm!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Maduro, kabinenin istifasını istedi
Galatasaray ligdeki yenilmezlik serisini 12'ye çıkardı
Sınıflandırma, sermaye ve geçmiş deneyimlerine göre yapılmamalı
Çöpte bekleyen cevheri fark etme zamanı
Yapay Zeka teknolojisi ile AVM’lere özel dijital pazarlama dönemi
Eğitime, 5 yabancı hekim de katıldı
Geleceği Yazan Kadınlar BM’nin Güçlü Kadınları arasında
Facebook 24 saatte 1,5 milyon videoyu sildi
Tokatlı Ahmet Tarık Oral traktörü eşine armağan etti
Emine Erdoğan, Gaziantep’e geliyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep, kirası, suyu ve yaşam tarzıyla pahalı bir şehirTBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada artan Suriyeli nüfusuna ve kentteki işsizliğe değinen Yılmazkaya, Antep’in cazibeliğinin kalmadığını, bölgenin bir kaosa doğru gittiğini ifade etti. “Elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz! Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliğimi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak” diyen CHP’li Yılmazkaya AKP’li vekilleri bombardımana tuttu.

Yılmazkaya, Mecliste yaptığı konuşmada; “Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş. Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız? Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş. Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..! İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir. Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..! Uyarıyorum..!” dedi.
Torba tasarının 15. ve 16. Maddeleri üzerine konuşan Yılmazkaya şu ifadelere yer verdi;
“Ülkemizdeki 6. büyük ekonomi ve sanayinin olduğu Gaziantep ilimizde bilimin ve teknolojinin öncülüğünde mühendislik branşlarının ve eğitiminin ön plana çıkması evet doğru bir planlamadır.
Ancak doğru olmayan konu şu;
Bu yeni açılan üniversite, FETÖ bağlantılı bir ailenin mütevelli heyeti olduğu Zirve Üniversitesi olup, 15 Temmuzdan sonra kapatılıp Gaziantep Üniversitesine bağlanmış, 15 Temmuz ek yerleşkesi olarak 2 yıldır da kullanılmaktaydı.
Aslında çeşitli nedenler ile bu yerleşkenin yeni bir üniversite olarak açılması yerine Gaziantep Üniversitesinin ek yerleşkesi ve birimleri olarak kalması daha doğru bir yaklaşım olacaktı.”
“Çünkü hâlihazırda Gaziantep Üniversitesinde bile öğretim görevlisi sıkıntısı devam etmekteyken böyle plansız ve programsız adımlar bölgeye ve ülkeye büyük zararlar doğuracaktır.
Akademik kariyeri için Gaziantep’e gelen öğretim görevlileri kira ve geçim sıkıntısından, pahalılıktan kaynaklı, kariyerini tamamlar tamamlamaz kentimizden maalesef istemese de gitmektedir.
Hatta üniversite Rektörümüz akademik personel, sırf yüksek kiradan kurtulsunlar diye, TOKİ destekli konut yapımını hayata geçirmek istemişse de çeşitli nedenlerden ötürü bu proje gerçekleşememiştir.
Savaş bölgesi olmasına rağmen sanayi şehri, zengin şehri diye komşu illere verilen geliştirme ödeneği de ilimize maalesef verilmemektedir. Buda mağduriyetlerde artışa neden olmakta, öğretim görevlilerimizin gidişini hızlandırmaktadır.”
Bu Konuları, İlimizdeki 3 Üniversitenin Rektörüne Hiç Danışmadınız Mı?
Bu yeni üniversitede sağlık bilimleri, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesinin bölümleri de açılacakmış…
Değerli arkadaşlar; Kentimizde eğitim zaten sıkıntılı, öğretim elamanı sıkıntısı da var iken 5. Tıp fakültesinin olması akıllara ziyan.
Bu önemli konuları, İlimizdeki 3 üniversitenin rektörüne hiç danışmadınız mı? Siz hiç fikir almaz mısınız? Hiç akademisyen vekillerinize sormadınız mı? Her şeyi kafanıza göre mi yaparsınız? Gaziantep Üniversitesine bağlı bir yerleşke olarak devam etse, sizin için bir sıkıntı mı teşkil edecekti? Yine neyin hesabını, hesapsız-kitapsız yapıyorsunuz? Anlamış değilim… Yine diğer bir yanlış üniversitelerin bölünmesi ve isminin değiştirilmesidir. Üniversitelerin ismi ve kendisi yılların birikimi ile tarihe mal olmuştur. Oxford, Harvard, Cambridge Üniversiteleri gibi 200 yıllık geçmişi olan üniversiteler vardır. Bizde de, İstanbul Üniversitesi, Boğaz İçi, ODTÜ, Ankara, Hacettepe gibi tarihi geçmişi olan üniversitelerimiz var. Bunların bilim dünyasında tarihe dayalı saygınlıkları vardır. Öyle yasayı hazırlayan arkadaşların dediği gibi posta dağıtım ve benzeri süreçlerde emin olun ki bu tarihi isimler asla karıştırılmaz. O üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar tüm dünyada anlatılarak marka haline gelmişlerdir. Uluslararası bilim kurulları kendilerine bir çalışma-makale gönderildiğinde önce hangi ülkeden ve hangi üniversitesinden geldiğine bakar. Sonra yazının içeriğine ve çalışmayı yapanlara bakar. Buda yıllardan gelen birikim ile zemin yaratarak çalışmayı 1-0 önde başlatır.Yıllara dayanan üniversitelerimizin ismi öyle kolaylıkla değiştirildiğinde o üniversitelerdeki öğretim görevlilerimiz, öğrencilerimiz bilimsel alanda 1-0 geri kaldıklarında zaten baştan kaybederler. Buraları tercih eden 10 binlerce öğrenciyi, yüzlerce çalışan akademisyeni, bölgeyi ve ülkeyi etkileyen bu kararı kafanıza göre nasıl veriyorsunuz hayret ediyorum.
Madem değiştireceksiniz dünyaca kabul görmüş marka isimleri neden koymuyorsunuz? Azizi Sancar, Yaşar Kemal, koysaydınız daha iyi olmaz mıydı?”Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!“Belirli bir adla faaliyet de bulunan bir üniversite için o tarihte kazanmış mevcut öğrencilere ve hocalara sormadan isim değişikliğine ve üniversitelerin bölünmesine gidilmesi insan haklarına aykırı olduğu gibi demokratik toplum ve yaşam ilkelerine de aykırıdır.Ancak, bunu size nasıl anlatalım bilemiyorum…Madem yeni üniversiteyi açıyorsunuz, teknoloji ve mühendislik mekaniğinin temel ağırlığı olacak olan üniversitenin adına neden dinimizin kutsal ismi olan “İslam” kelimesini koyuyorsunuz?
Merak ediyorum doğrusu..!
Güya yasayı hazırlayan arkadaşlar üniversitenin adına “İslam” kelimesini koyduklarında; Gaziantep’i uluslararası cazibe merkezi haline getireceklermiş. Arkadaşlar elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!
Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız, bilmiyorum?!
Gaziantep’te bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş
Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliği mi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak. Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş.Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş.
Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir.
Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..Dinimizi Karalayan Sözde Tarikat Mensuplarını Engelleyelim “Mühendislik ve mekanik ağırlıklı üniversiteye “İslam” kelimesinin konmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Dinimizin kutsal ismini öyle her yerde nasıl rahat kullanıyorsunuz, anlayamıyorum. Bu anayasaya, bilime, ahlaka ve sosyal bilimlerin doğasına aykırı.
Eğer bu yönde bir ihtiyaç var ise; ki evet bence var! Gelin hep beraber Türkiye İslam Üniversitesi, Teoloji Üniversitesi, İslam Araştırma Üniversitesi adı altında değerli bir yapı oluşturalım, bütün dünyanın bildiği saygı duyduğu… Bu yapı ile dinimizin doğru tefsir, fıkıh ve ilmi yönünü araştırıp, meydanlarda, televizyonlarda sözde tarikat mensuplarının dinimizi karalayan, kötü göste en anlamsız sözde fetvalarından da kurtaralım. Yalan yanlış hadisler ışığında, sahir hadisleri gölgeleyip, dinimizin emriymiş gibi kendi ihtiraslarına yönelik halkı kandırmaları engelleyen Araştırmacı İslam Enstitüsü kuralım.” Haber Merkezi


12 Ocak 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

"Türkiye'de her bebek 5513 Dolar borçla doğuyor"
CHP’nin hazırladığı “Türkiye Krizi” başlıklı rapora göre, Türkiye'nin dış borcu 2002’den beri 3,
 
Türkiye, Avrupa’da 1’inci dünyada 8’inci sırada
Türkiye’de organik ürün sayısı 250’ye ulaştı
 
Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 33,4
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2018 işgücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı yüzde 13,5'e yükseldi ve 4
 
Kadın işverenlerin oranı yüzde 8,8 oldu
Türkiye’deki cinsiyete göre işveren olarak çalışanların dağılımı belli olurken, bu rakam 2017 yılı itibarıyla kadı

İnşaattaki geriye gidiş 10. ayını geride bıraktı
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindek
 
Son çeyrekte yüzde 3’lük bir daralma oldu
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Bloomberg HT canlı yayınında ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu.
 
3 milyon 57 bin 606 kişi iller arasında göç etti
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Türkiye genelinde 3 milyon 57 bin 606 k
 
Patates ithalatında 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı
Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı.

Doları basan, fiyatını belirleyen biz değiliz
Uluslararası ticarette ülkeler kendi paralarını kullansın
 
Ekonominin en büyük düşmanı belirsizliktir, istikrarsızlıktır
Bir işletmenin ticari faaliyetlerini yürütürken en büyük maliyet kalemlerinden birinin işgücü maliyeti olduğuna dikkat ç
 
TOKİ 67 şehirde yapılacak 50 bin konut projesini tanıttı
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 67 şehirde yapılacak 140 projeyle yapılacak 50 bin konutun tanıtım toplantısını İstanbul̵
 
"2019 Türkiye perakende sektörü için zor bir yıl"
Fitch Türk Lirası'nın değer kaybı nedeniyle perakende ve tüketici ürünleri sektörünü zor bir yıl beklediği uyarısını yap

Elektrik fiyatları sanayici ve vatandaşlarımızı çarpıyor
Rakamlar yalan söylemez. Odamızın Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “2018 Yılı Elektrik ve Doğalgaz Fiyat
 
"20 milyondan fazla kadın çalışma hayatının dışında”
DİSK'in hazırladığı Kadın Emeği Raporu’nda kadınların erkeklere oranla daha az kazandığı vurgulandı.
 
Pakdemirli: “2-3 yıl içinde kırmızı eti ihraç edecek duruma geleceğiz”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye bugün balığı da, kanatlıyı da ihraç edecek durumdadır. İnşallah 2
 
“Gaziantep’in tarıma dayalı ihracatı 2 milyar doları aştı”
GAPTARIM ve GAPFOOD Fuarları açıldı
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya