18 Ocak 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Gerçek özgürlük
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
SANAT
Hikmet Aksoy
Demokrasiyi niçin yüceltmiyoruz?
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Kavaklıdere / Muğla
Leyla Adın
Önce bilinç gerek
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
.. Piramitte yaşam...
Aykut Tuzcu
‘Milion taşı’na gülmeyin Karkamış’a ağlayın…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Müzeleri, 920 bin kişi ziyaret etti
Şahinbey Belediyesi’nin sosyal tesisinde sağlığına kavuştu
Kadınların güçlenmesi, kalkınma başarısı için kritik önemdedir
Sani Konukoğlu mezarı başında anıldı
Vali Gül, El Bab’a gitti
Yanlış yapılmış ama her şey bitmiş değil
Ambalajda en çok ödül kazanan ikinci ülke olduk
Fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi için destek verilmeli
Hastalıklardan korunmak için dengeli beslenmeli
Türkiye en çok konutu Iraklılar’a sattı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep, kirası, suyu ve yaşam tarzıyla pahalı bir şehirTBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada artan Suriyeli nüfusuna ve kentteki işsizliğe değinen Yılmazkaya, Antep’in cazibeliğinin kalmadığını, bölgenin bir kaosa doğru gittiğini ifade etti. “Elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz! Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliğimi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak” diyen CHP’li Yılmazkaya AKP’li vekilleri bombardımana tuttu.

Yılmazkaya, Mecliste yaptığı konuşmada; “Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş. Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız? Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş. Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..! İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir. Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..! Uyarıyorum..!” dedi.
Torba tasarının 15. ve 16. Maddeleri üzerine konuşan Yılmazkaya şu ifadelere yer verdi;
“Ülkemizdeki 6. büyük ekonomi ve sanayinin olduğu Gaziantep ilimizde bilimin ve teknolojinin öncülüğünde mühendislik branşlarının ve eğitiminin ön plana çıkması evet doğru bir planlamadır.
Ancak doğru olmayan konu şu;
Bu yeni açılan üniversite, FETÖ bağlantılı bir ailenin mütevelli heyeti olduğu Zirve Üniversitesi olup, 15 Temmuzdan sonra kapatılıp Gaziantep Üniversitesine bağlanmış, 15 Temmuz ek yerleşkesi olarak 2 yıldır da kullanılmaktaydı.
Aslında çeşitli nedenler ile bu yerleşkenin yeni bir üniversite olarak açılması yerine Gaziantep Üniversitesinin ek yerleşkesi ve birimleri olarak kalması daha doğru bir yaklaşım olacaktı.”
“Çünkü hâlihazırda Gaziantep Üniversitesinde bile öğretim görevlisi sıkıntısı devam etmekteyken böyle plansız ve programsız adımlar bölgeye ve ülkeye büyük zararlar doğuracaktır.
Akademik kariyeri için Gaziantep’e gelen öğretim görevlileri kira ve geçim sıkıntısından, pahalılıktan kaynaklı, kariyerini tamamlar tamamlamaz kentimizden maalesef istemese de gitmektedir.
Hatta üniversite Rektörümüz akademik personel, sırf yüksek kiradan kurtulsunlar diye, TOKİ destekli konut yapımını hayata geçirmek istemişse de çeşitli nedenlerden ötürü bu proje gerçekleşememiştir.
Savaş bölgesi olmasına rağmen sanayi şehri, zengin şehri diye komşu illere verilen geliştirme ödeneği de ilimize maalesef verilmemektedir. Buda mağduriyetlerde artışa neden olmakta, öğretim görevlilerimizin gidişini hızlandırmaktadır.”
Bu Konuları, İlimizdeki 3 Üniversitenin Rektörüne Hiç Danışmadınız Mı?
Bu yeni üniversitede sağlık bilimleri, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesinin bölümleri de açılacakmış…
Değerli arkadaşlar; Kentimizde eğitim zaten sıkıntılı, öğretim elamanı sıkıntısı da var iken 5. Tıp fakültesinin olması akıllara ziyan.
Bu önemli konuları, İlimizdeki 3 üniversitenin rektörüne hiç danışmadınız mı? Siz hiç fikir almaz mısınız? Hiç akademisyen vekillerinize sormadınız mı? Her şeyi kafanıza göre mi yaparsınız? Gaziantep Üniversitesine bağlı bir yerleşke olarak devam etse, sizin için bir sıkıntı mı teşkil edecekti? Yine neyin hesabını, hesapsız-kitapsız yapıyorsunuz? Anlamış değilim… Yine diğer bir yanlış üniversitelerin bölünmesi ve isminin değiştirilmesidir. Üniversitelerin ismi ve kendisi yılların birikimi ile tarihe mal olmuştur. Oxford, Harvard, Cambridge Üniversiteleri gibi 200 yıllık geçmişi olan üniversiteler vardır. Bizde de, İstanbul Üniversitesi, Boğaz İçi, ODTÜ, Ankara, Hacettepe gibi tarihi geçmişi olan üniversitelerimiz var. Bunların bilim dünyasında tarihe dayalı saygınlıkları vardır. Öyle yasayı hazırlayan arkadaşların dediği gibi posta dağıtım ve benzeri süreçlerde emin olun ki bu tarihi isimler asla karıştırılmaz. O üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar tüm dünyada anlatılarak marka haline gelmişlerdir. Uluslararası bilim kurulları kendilerine bir çalışma-makale gönderildiğinde önce hangi ülkeden ve hangi üniversitesinden geldiğine bakar. Sonra yazının içeriğine ve çalışmayı yapanlara bakar. Buda yıllardan gelen birikim ile zemin yaratarak çalışmayı 1-0 önde başlatır.Yıllara dayanan üniversitelerimizin ismi öyle kolaylıkla değiştirildiğinde o üniversitelerdeki öğretim görevlilerimiz, öğrencilerimiz bilimsel alanda 1-0 geri kaldıklarında zaten baştan kaybederler. Buraları tercih eden 10 binlerce öğrenciyi, yüzlerce çalışan akademisyeni, bölgeyi ve ülkeyi etkileyen bu kararı kafanıza göre nasıl veriyorsunuz hayret ediyorum.
Madem değiştireceksiniz dünyaca kabul görmüş marka isimleri neden koymuyorsunuz? Azizi Sancar, Yaşar Kemal, koysaydınız daha iyi olmaz mıydı?”Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!“Belirli bir adla faaliyet de bulunan bir üniversite için o tarihte kazanmış mevcut öğrencilere ve hocalara sormadan isim değişikliğine ve üniversitelerin bölünmesine gidilmesi insan haklarına aykırı olduğu gibi demokratik toplum ve yaşam ilkelerine de aykırıdır.Ancak, bunu size nasıl anlatalım bilemiyorum…Madem yeni üniversiteyi açıyorsunuz, teknoloji ve mühendislik mekaniğinin temel ağırlığı olacak olan üniversitenin adına neden dinimizin kutsal ismi olan “İslam” kelimesini koyuyorsunuz?
Merak ediyorum doğrusu..!
Güya yasayı hazırlayan arkadaşlar üniversitenin adına “İslam” kelimesini koyduklarında; Gaziantep’i uluslararası cazibe merkezi haline getireceklermiş. Arkadaşlar elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!
Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız, bilmiyorum?!
Gaziantep’te bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş
Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliği mi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak. Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş.Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş.
Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir.
Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..Dinimizi Karalayan Sözde Tarikat Mensuplarını Engelleyelim “Mühendislik ve mekanik ağırlıklı üniversiteye “İslam” kelimesinin konmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Dinimizin kutsal ismini öyle her yerde nasıl rahat kullanıyorsunuz, anlayamıyorum. Bu anayasaya, bilime, ahlaka ve sosyal bilimlerin doğasına aykırı.
Eğer bu yönde bir ihtiyaç var ise; ki evet bence var! Gelin hep beraber Türkiye İslam Üniversitesi, Teoloji Üniversitesi, İslam Araştırma Üniversitesi adı altında değerli bir yapı oluşturalım, bütün dünyanın bildiği saygı duyduğu… Bu yapı ile dinimizin doğru tefsir, fıkıh ve ilmi yönünü araştırıp, meydanlarda, televizyonlarda sözde tarikat mensuplarının dinimizi karalayan, kötü göste en anlamsız sözde fetvalarından da kurtaralım. Yalan yanlış hadisler ışığında, sahir hadisleri gölgeleyip, dinimizin emriymiş gibi kendi ihtiraslarına yönelik halkı kandırmaları engelleyen Araştırmacı İslam Enstitüsü kuralım.” Haber Merkezi


12 Ocak 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Daha çok üretim ve daha çok ihracat için 7/24 çalışıyoruz
Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) 2019 yılı ilk meclis toplantısı, Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kur
 
Üretimi kısıp, işçi ve işgücünden tasarruf ederek kriz aşılamaz
Ciddi bir ekonomik kriz döneminden geçildiğini belirten Makina Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu
 
İmar Barışı’nı suiistimal etmek yaşadığı şehre ihanet etmektir
İmar Barışından yararlanma süresinin Haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan
 
Turkcell, bir yılda 58 milyon enerji tasarrufu sağladı
Her alanda sürdürülebilirlik bilinciyle hareket eden Turkcell, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanar

TOKİ, 29 ildeki 161 arsayı satışa sundu
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 161 arsayı satışa sundu. Şanlıurfa Eyyübiye’de ise yaklaşık 9 bin 5
 
“Yerleşim yeri adres kaydı” olmayan 363 bin 555 kişi tespit edildi
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, merkezi veri tabanında yapılan inceleme neticesinde “yerleşim yeri ad
 
KOBİ’lere sağlanan her türlü destek üretim ve istihdam olarak geri döner
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, 13 bankanın katılımı ile uygulamaya konulan KOBİ Değer Kredisi destek p
 
Hannover, Türkiye için önemli bir prestij
Domotex Hannover Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katılan firmaların Türkiye’nin gücüne güç kattığın

Ekonominin canlanmasına önemli katkıları olacak
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KOBİ Değer Kre
 
92 marka, dünyanın en büyük fuarında görücüye çıkacak
Almanya’nın Hannover kentinde 11 - 14 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Domotex Hannover 2019 U
 
Sektörel eğitim, en büyük önceliğimiz olacak
Güneydoğulu ihracatçıların 2018 yılında 165 ülke ve bölgeye 2 milyar 86 milyon 596 bin dolarlık ihracat yaptı. İhracat r
 
Sanayi alanındaki sürdürülebilirliğin artırılmasında yeni yatırımlar önemli
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu, savunma sanayisinin millileştirilmesinin Türkiye'nin gelece

Dolar kuru, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü
2018 yılının ekonomi karnesi açıklandı
 
Yağışlar, online alış-verişe yöneltti
Online satış oranlarındaki artışın en çok olduğu iller sırasıyla Hatay, Gaziantep, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, İzmir
 
Türkiye’de araç sayısı, 22 milyon 850 bin 238’e yükseldi
2018 yılının Kasım ayına kadar olan verileri incelendiğinde, Türkiye’deki araç sayısının 22 milyon 850 bin 238R
 
Sektörde yaşanabilecek bir olumsuzluk şehir ve ülke ekonomisine yansıyacak
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, sektörün geneli ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya toplayarak hem 2
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya