19 Haziran 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Edilgen olmak
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Korkunun ecele
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
Leyla Adın
Karne heyecanı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sağına soluna bak!
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İnsan yaşıtından kesitler!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Öğrenciler lunaparkta eğlenecekler
Trabzon'un Araklı ilçesinde HES borusu patladı: 1 ölü, 3 kayıp
Uzungöl'ü görenler gözlerine inanamadı
Kadınlar 1 yıllık eserlerini sergiledi
Parmak bebek yaşam mücadelesini kazandı
Trump: '11 Eylül saldırılarını kimin yaptığını biliyorum'
Gazişehir Gaziantep'te Sneijder iddiaları
Türkiye ve Avustralya’daki engelli hakları ele alındı
Gençlik Merkezleri’nde okulların kapanmasıyla faaliyetler artmaya başladı
Mursi duruşma sırasında öldü, dünya ne dedi?
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep, kirası, suyu ve yaşam tarzıyla pahalı bir şehirTBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada artan Suriyeli nüfusuna ve kentteki işsizliğe değinen Yılmazkaya, Antep’in cazibeliğinin kalmadığını, bölgenin bir kaosa doğru gittiğini ifade etti. “Elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz! Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliğimi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak” diyen CHP’li Yılmazkaya AKP’li vekilleri bombardımana tuttu.

Yılmazkaya, Mecliste yaptığı konuşmada; “Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş. Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız? Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş. Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..! İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir. Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..! Uyarıyorum..!” dedi.
Torba tasarının 15. ve 16. Maddeleri üzerine konuşan Yılmazkaya şu ifadelere yer verdi;
“Ülkemizdeki 6. büyük ekonomi ve sanayinin olduğu Gaziantep ilimizde bilimin ve teknolojinin öncülüğünde mühendislik branşlarının ve eğitiminin ön plana çıkması evet doğru bir planlamadır.
Ancak doğru olmayan konu şu;
Bu yeni açılan üniversite, FETÖ bağlantılı bir ailenin mütevelli heyeti olduğu Zirve Üniversitesi olup, 15 Temmuzdan sonra kapatılıp Gaziantep Üniversitesine bağlanmış, 15 Temmuz ek yerleşkesi olarak 2 yıldır da kullanılmaktaydı.
Aslında çeşitli nedenler ile bu yerleşkenin yeni bir üniversite olarak açılması yerine Gaziantep Üniversitesinin ek yerleşkesi ve birimleri olarak kalması daha doğru bir yaklaşım olacaktı.”
“Çünkü hâlihazırda Gaziantep Üniversitesinde bile öğretim görevlisi sıkıntısı devam etmekteyken böyle plansız ve programsız adımlar bölgeye ve ülkeye büyük zararlar doğuracaktır.
Akademik kariyeri için Gaziantep’e gelen öğretim görevlileri kira ve geçim sıkıntısından, pahalılıktan kaynaklı, kariyerini tamamlar tamamlamaz kentimizden maalesef istemese de gitmektedir.
Hatta üniversite Rektörümüz akademik personel, sırf yüksek kiradan kurtulsunlar diye, TOKİ destekli konut yapımını hayata geçirmek istemişse de çeşitli nedenlerden ötürü bu proje gerçekleşememiştir.
Savaş bölgesi olmasına rağmen sanayi şehri, zengin şehri diye komşu illere verilen geliştirme ödeneği de ilimize maalesef verilmemektedir. Buda mağduriyetlerde artışa neden olmakta, öğretim görevlilerimizin gidişini hızlandırmaktadır.”
Bu Konuları, İlimizdeki 3 Üniversitenin Rektörüne Hiç Danışmadınız Mı?
Bu yeni üniversitede sağlık bilimleri, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesinin bölümleri de açılacakmış…
Değerli arkadaşlar; Kentimizde eğitim zaten sıkıntılı, öğretim elamanı sıkıntısı da var iken 5. Tıp fakültesinin olması akıllara ziyan.
Bu önemli konuları, İlimizdeki 3 üniversitenin rektörüne hiç danışmadınız mı? Siz hiç fikir almaz mısınız? Hiç akademisyen vekillerinize sormadınız mı? Her şeyi kafanıza göre mi yaparsınız? Gaziantep Üniversitesine bağlı bir yerleşke olarak devam etse, sizin için bir sıkıntı mı teşkil edecekti? Yine neyin hesabını, hesapsız-kitapsız yapıyorsunuz? Anlamış değilim… Yine diğer bir yanlış üniversitelerin bölünmesi ve isminin değiştirilmesidir. Üniversitelerin ismi ve kendisi yılların birikimi ile tarihe mal olmuştur. Oxford, Harvard, Cambridge Üniversiteleri gibi 200 yıllık geçmişi olan üniversiteler vardır. Bizde de, İstanbul Üniversitesi, Boğaz İçi, ODTÜ, Ankara, Hacettepe gibi tarihi geçmişi olan üniversitelerimiz var. Bunların bilim dünyasında tarihe dayalı saygınlıkları vardır. Öyle yasayı hazırlayan arkadaşların dediği gibi posta dağıtım ve benzeri süreçlerde emin olun ki bu tarihi isimler asla karıştırılmaz. O üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar tüm dünyada anlatılarak marka haline gelmişlerdir. Uluslararası bilim kurulları kendilerine bir çalışma-makale gönderildiğinde önce hangi ülkeden ve hangi üniversitesinden geldiğine bakar. Sonra yazının içeriğine ve çalışmayı yapanlara bakar. Buda yıllardan gelen birikim ile zemin yaratarak çalışmayı 1-0 önde başlatır.Yıllara dayanan üniversitelerimizin ismi öyle kolaylıkla değiştirildiğinde o üniversitelerdeki öğretim görevlilerimiz, öğrencilerimiz bilimsel alanda 1-0 geri kaldıklarında zaten baştan kaybederler. Buraları tercih eden 10 binlerce öğrenciyi, yüzlerce çalışan akademisyeni, bölgeyi ve ülkeyi etkileyen bu kararı kafanıza göre nasıl veriyorsunuz hayret ediyorum.
Madem değiştireceksiniz dünyaca kabul görmüş marka isimleri neden koymuyorsunuz? Azizi Sancar, Yaşar Kemal, koysaydınız daha iyi olmaz mıydı?”Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!“Belirli bir adla faaliyet de bulunan bir üniversite için o tarihte kazanmış mevcut öğrencilere ve hocalara sormadan isim değişikliğine ve üniversitelerin bölünmesine gidilmesi insan haklarına aykırı olduğu gibi demokratik toplum ve yaşam ilkelerine de aykırıdır.Ancak, bunu size nasıl anlatalım bilemiyorum…Madem yeni üniversiteyi açıyorsunuz, teknoloji ve mühendislik mekaniğinin temel ağırlığı olacak olan üniversitenin adına neden dinimizin kutsal ismi olan “İslam” kelimesini koyuyorsunuz?
Merak ediyorum doğrusu..!
Güya yasayı hazırlayan arkadaşlar üniversitenin adına “İslam” kelimesini koyduklarında; Gaziantep’i uluslararası cazibe merkezi haline getireceklermiş. Arkadaşlar elin adamı marsa uzay aracı indiriyor, biz ise kışın ortasında Gaziantep’e sisten dolayı uçak indiremiyoruz!
Kendi vatandaşımız bile Gaziantep’e, zor geliyor, uluslararası gelişleri nasıl sağlayacaksınız, bilmiyorum?!
Gaziantep’te bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş
Cazibe merkezi diyorsunuz, Antep’in cazibeliği mi kaldı? Artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, esnafın, sanayicinin kan ağladığı şehir mi cazibe merkezi olacak. Artan Suriyeli sayısı 400 bini geçmiş.Artık bazı mahalleler Suriyeli gettolara dönüşmüş.
Vatandaşımız saat 9 dan sonra o bölgelere giremiyor, gece gezmeye korkuyor. Bölgede bireysel karmaşalar başladı.
Daha 15 gün önce bir gencimiz Suriyeliler tarafından ağır yaralandı. Ölümle pençeleşiyor..İşsizlik artmış, gençlerimiz boş geziyor. Maalesef bu gidişle Bölgemizde, Urfa, Hatay ve Kilis’te, Kürt-Türk-Arap çatışmasına doğru bir gidiş gelişebilir.
Bu karmaşa artabilir ve önünü alamayız, bilesiniz..Dinimizi Karalayan Sözde Tarikat Mensuplarını Engelleyelim “Mühendislik ve mekanik ağırlıklı üniversiteye “İslam” kelimesinin konmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Dinimizin kutsal ismini öyle her yerde nasıl rahat kullanıyorsunuz, anlayamıyorum. Bu anayasaya, bilime, ahlaka ve sosyal bilimlerin doğasına aykırı.
Eğer bu yönde bir ihtiyaç var ise; ki evet bence var! Gelin hep beraber Türkiye İslam Üniversitesi, Teoloji Üniversitesi, İslam Araştırma Üniversitesi adı altında değerli bir yapı oluşturalım, bütün dünyanın bildiği saygı duyduğu… Bu yapı ile dinimizin doğru tefsir, fıkıh ve ilmi yönünü araştırıp, meydanlarda, televizyonlarda sözde tarikat mensuplarının dinimizi karalayan, kötü göste en anlamsız sözde fetvalarından da kurtaralım. Yalan yanlış hadisler ışığında, sahir hadisleri gölgeleyip, dinimizin emriymiş gibi kendi ihtiraslarına yönelik halkı kandırmaları engelleyen Araştırmacı İslam Enstitüsü kuralım.” Haber Merkezi


12 Ocak 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

İşsizlik 28 bin 813 haber ile 11. sırada yer aldı
Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırma ile Mayıs ayının ekonomi başlıklarını bel
 
İran zenginleştirilmiş uranyumda sınırı aşmaya hazırlanıyor
İran Atom ve Enerji Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalundi, Temmuz ayı ile birlikte uranyumun zenginleştirilmesinde 3.67’
 
İşsiz sayısı, 1 milyon 334 bin kişi arttı, 4 milyon 544 bin kişi oldu
İşsiz sayısı 2019 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi
 
Mayıs ayında 82 bin 252 konut satıldı
Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 oranında azalarak 82 bin

İhracatçılara kambiyo vergisi muafiyeti Resmi Gazete'de
İhracatçıların döviz alımlarında binde 1’lik kambiyo vergisi ödememesini sağlayacak karar Resmi Gazete’de ya
 
Çiftçilere, tarımsal sulamada hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sula
 
İmar barışı ile yeni kaçak ve usulsüz yapılar ortaya çıktı
31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilen kaçak ve usulsüz yapıları kapsayan imar barışı başvuru süresi 15 Haziran itibar
 
Buğdayda rekolte düştü
Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl buğdayda hem ekim alanlarının daraldığını, hem de rekoltenin düştüğünü bel

Merkez Bankası faizi değiştirmedi
Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulması
 
Erdoğan: Türkiye S-400 savunma sistemlerini almıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da ve İstanbul'da belediye meclislerinin çoğunluğuna sahip olduklarını hatırlattı, “
 
Önceki yıla göre yüzde 0,3 azalarak 628 bin 631 ton oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı su ürünleri verilerini açıkladı. Buna göre; su ürünleri üretimi 2018 yılında
 
“İhracat 4.0” dönemi başlıyor
Ege İhracatçı Birlikleri, dünya genelinde dijitalleşmenin baş döndürücü hızına ayak uydurdu ve hizmetlerinin büyük bölüm

Kılıçdaroğlu: İşsizlik, yoksulluktur ve açlıktır
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “İşsizlik yoksulluktur, açlıktır. Türkiye’de 8 buçuk milyon insan işsiz. Biz iktida
 
Erkekler, 2019'un ilk beş ayında 126 kadını öldürdü
Erkekler, Mayıs'ta en az 27 kadını ve kadınların yanlarındaki üç çocuğu öldürdü.
 
2019 yılının ilk beş ayında 26 çocuk işçi yaşamını yitirdi
Nazım Hikmet “dünyayı çocuklara verelim, kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi, hiç değilse
 
Gaziantep’te doğan her bin bebekten 15’i ölüyor
Türkiye İstatistik Kurumunun 2018 yılı için açıkladığı ‘Ölüm İstatistikleri’ verisine göre bebek ölüm hızını
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya