29 Ocak 2020, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Rolünü iyi oyna
Ayfer Tuzcu Ünsal
Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
Metin Atamer
Çek bir acılı İstanbul
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İhraç edilen barış akademisyenlerinin kitap kafesi: Kültürhane
Leyla Adın
Yaşamın 40 altın kuralı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Su çatlağını buldu
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Deprem
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Cezalar caydırıcı olsa kaçak turların önüne geçilebilir
Güvenlik yok, temizlik yok, bakım yok
Elazığ genelinde deprem anı böyle görüntülendi
AB, cezaevleri personelinin eğitim standartlarının yükseltilmesini destekliyor
Müzede, müzecilikten başka her şey mevcut!
Sivasspor maçı hazırlıkları başladı
Kaçak sigara ve sahte içki operasyonu düzenlendi
Kuşların Ordu'daki yaşam alanı: 'Hoynat Adası'
Zorunlu emisyon testi uygulamaya konuldu
Çocukları da afetlere hazırlamalıyız
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep’te 5 bin üniversite öğrencisine TBM eğitimi verilecekGenç Yeşilay Kulübü’nü SANKO Üniversitesi’ne kuracağız

İnsan onurunu ve saygınlığını temel alarak, toplumu ayrım gözetmeden alkol, sigara, uyuşturucu, kumar gibi zararlı alışkanlıklardan korumak için 1920 yılından bu yana başarıyla faaliyet gösteren Türkiye Yeşilay Cemiyeti, bu yıl 100. Yılını kutlayacak.
Yeşilay’ın bir asırlık tarihi geride bıraktığını belirten Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Fatih Tamer, 2020’nin Yeşilay’ın kuruluşunun 100. yılı olduğunu ve bu yıl tüm bağımlılıklarla mücadelede sağlıklı yaşamın önemine odaklandıklarını belirtti. Yeşilay’ın 2019 yılında yaptığı çalışmaları ile 2020 yılı hedeflerinin anlatan Tamer, Gaziantep’te 2019 sonu itibariyle okul rehber öğretmenlerinin aracılığıyla 300 binin üzerinde öğrenciye TBM eğitimi verildiğini belirtti.
Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) şubat sonunda faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirten Tamer, “Bağımlı ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve sosyal destek hizmeti verecek Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) şubat sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu merkezin hizmete girmesiyle artık bağımlılık konusunda nitelikli danışmanlık hizmeti verilmesi sağlanacak” dedi.
Alkol, uyuşturucu ve tütün mamullerine karşı yürüttüğü kampanyalarla bedenen ve fikren sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini kendine misyon edinen Türkiye Yeşilay Cemiyetinin 2019 yılı faaliyetlerini anlatan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Fatih Tamer, bin 100 kişiye eğitim verdiklerini belirterek, “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) yetişkin eğitimi kapsamında haziran ayı itibari ile faaliyetlere başladı.
Öncelikli olarak kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve okul aile birliklerinden eğitim için katılımcı bilgisi talep edildi. Sonrasında ise gelen talepler doğrultusunda eğitimler planlandı. Okullardaki öğrenci velilerine eğitim verilmesi hususunda rehber öğretmenlere gerekli bilgiler verilerek eğitim planlaması yapılması istendi. Şu anda eğitimler devam etmektedir ve bu zamana kadar 1100 yetişkine bu kapsamda eğitim verdik” dedi
Yeşilay Elçileri Projesi kapsamında 29 mahallede esnaf ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Tamer, “Yeşilay Elçileri Projesi kapsamında 29 mahalleye esnaf ziyareti yaparak 400’e yakın esnafa ulaştık ve gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Bu kapsamda 152 esnafımızın gönüllü Yeşilay Elçisi olması sağladık” dedi.
Yeşilay ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen 'Yeşil Kitap Kahve' projesi kapsamında 1000’in üzerinde öğrenciye ulaştıklarını belirten Tamer, Yeşilay ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen yeşil kitap kahve evi, temmuz ayından bu yana faaliyetlerine devam etmekte. Çevre okullardan öğrenciler ile öğrenci velilerinden oluşan geniş bir kitleye ulaştık. Şu ana kadar 600’ü kayıtlı olmak üzere 1000’in üzerinde öğrenciye ve 60’ın üzerinde veliye ulaştık” dedi.
Benim Kulübüm Yeşilay Projesi kapsamında 15 Mart 2019 tarihinde projenin pilot uygulaması Şahinbey ilçesine bağlı şehit Taner Cinpolat Ortaokulu’nda yapıldı ve 117 öğrenciye ulaştık. Bu dönem için İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Gaziantep’te 5 ilkokul ile 2 ortaokul proje kapsamında belirlendi. Uygulama için gerekli izinlerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınması sonrasında proje uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Proje kapsamında her okulda en az 150 öğrenci olmak üzere toplamda 1000’e yakın öğrenciye ulaşıldı” dedi.
Çocuklara Yeşilay farkındalığı kazandırılmaya çalıştıklarını ifade eden Tamer, “Okullardan gelen talepler doğrultusunda belirli dönemlerde etkinlikler gerçekleştirilerek çocuklara Yeşilay farkındalığı kazandırılmaya çalıştık. Okullarında Yeşilay kulübü kurmaları konusunda çocuklar teşvik edilmekte. Yeşilay haftası dahil olmak üzere bu yıl toplamda 20’ye yakın okulda seminer verilmiştir” dedi.
‘Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı’nı (OBM) Gaziantep genelinde yaygınlaştırılacaklarını belirten Tamer, “Yeşilay ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında mart 2018’de imzalanan ve 3 yıl boyunca yürürlükte kalacak protokol kapsamında ‘Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM)’ Gaziantep genelinde 5 tane okulda uygulanmaya başlandı. Söz konusu okullardaki pilot uygulamaların tamamlanması sonrasında program il genelinde yaygınlaştırılacak” dedi.
Gaziantep’te 2019 sonu itibariyle okul rehber öğretmenlerinin aracılığıyla 300 binin üzerinde öğrenciye TBM eğitimi verildiğini belirten Tamer, “Yeşilay ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM); ilk, orta ve lise dereceli okullarda TBM eğitimi almış rehber öğretmenler tarafından öğrencilere düzenli periyotlarda anlatılmaktadır. Öğrencilerin bağımlılık konusunda en doğru bilgiye ulaşmasını sağlayan bu proje, Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Gaziantep’te 2019 sonu itibariyle okul rehber öğretmenlerinin aracılığıyla 300 binin üzerinde öğrenciye TBM eğitimi verildi” dedi.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin 2020 yılı hedeflerini de anlatan Tamer, Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) şubat sonunda faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirterek, “Bağımlı ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve sosyal destek hizmeti verecek Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) şubat sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu merkezin hizmete girmesiyle artık bağımlılık konusunda nitelikli danışmanlık hizmeti verilmesi sağlanacak” dedi.
Sanko Üniversitesi’nde de Genç Yeşilay Kulübü’nü kuracaklarını belirten Tamer, “Yeşilay’ın üniversite yapılanması olan Genç Yeşilay Kulüpleri’nin üniversitelerdeki çalışmaları desteklenmeye devam edecek. Gaziantep Üniversitesi ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin yanında bu yıl Sanko Üniversitesi’nde de Genç Yeşilay Kulübü kurulması adına çalışmalara devam edeceğiz” dedi.
Bu yıl Gaziantep’te 5 bin üniversite öğrencisine TBM eğitimi vereceklerini belirten Tamer, 2020 yılında yapılacak faaliyetleri şöyle anlattı: “TBM Akran Eğitimi Projesi kapsamında bu yıl Gaziantep genelinde 5 bin üniversite öğrencisine eğitim verilmesini planlıyoruz. Geçen yıl başarılı bir şekilde uygulanan TBM yetişkin eğitimi projesi kapsamında bu yıl 3 bin yetişkine eğitim verilmesini planlıyoruz. Benim Kulübüm Yeşilay projesi kapsamında daha çok öğrenciye ulaşılarak farkındalık sağlanmasını hedefliyoruz.” Haber Merkezi

15 Ocak 2020 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

Müzede, müzecilikten başka her şey mevcut!
Zeugma Müzesi yeteneksiz, kalitesiz ve kifayetsizlerin çiftliği olmuş… Yetkililer, yıllardan beri müzedeki bu başı
 
Cezalar caydırıcı olsa kaçak turların önüne geçilebilir
TÜRSAB GAP Bölge Temsil Kurulu Başkanı İ. Halil Kılınç, Gaziantep’te 135 acentenin bulunduğunun ve acentelerin hak
 
Güvenlik yok, temizlik yok, bakım yok
Asri mezarlık en pejmürde dönemini yaşıyor
 
İlçe belediyelerinde zemin etüt kontrolleri yapılmıyor
Jeoloji Mühendisleri Odası eski İl Temsilcisi Jeoloji Yüksek Mühendisi Sinan Arslanoğlu, şu anda en riskli bölge olan Çe

Mevcut bayilerin hakları korunmalı
Sektörün sorunları, sıkıntıları ve çözüm önerileri ele alındı
 
Toplulaştırma adaletli yapılmıyor
Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, iklim değişikliğinden dolayı verimin her sene düştüğü tespitinde bulundu
 
CHP İl Kongresi 16 Şubat’a ertelendi
9 Şubat’ta yapılması planlanan CHP İl Kongresi’nin 16 Şubat tarihine ertelendiği öğrenildi.
 
Bize düşen koruyucu önleyici tedbirler almaktır
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında, daha önce İzmir’de yapılması planlanan Türkiye Belediyeler

Çocukları da afetlere hazırlamalıyız
Yaşanan depremler ardından özellikle çocukların psikolojisinin önemine değinen uzmanlar çocukların yaşına göre deprem ol
 
Büyükşehir, bahar temizliği yaptırıyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bahar mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kent merkezinde ve ilçelerde bulunan
 
20 gençlik kütüphanesinin kapısı yarıyıl tatilinde de açık
Öğrenciler, akademik başarılarını artırmak için gençlik kütüphanelerinde ders çalışıyor
 
Kaçak sigara ve sahte içki operasyonu düzenlendi
Gaziantep’te farklı adreslere yapılan 4 operasyonda 2 bin 550 paket gümrük kaçağı sigara, 99 şişe sahte alkol, 80

PTT AŞ’den, “Millî Egemenliğin 100. Yılı” anma pulu tedavülde
PTT AŞ tarafından, “Millî Egemenliğin 100. Yılı” konulu ay yıldız perforajlı tek değerli blok pul, ay yıldız
 
HKÜ öğrenci kulüplerinden Elazığ’a yardım eli
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Yönetimi desteği ve HKÜ Öğrenci Kulüplerinin girişimiyle organize edilen gıda ve yaşam
 
AB, cezaevleri personelinin eğitim standartlarının yükseltilmesini destekliyor
Cezaevi personeline yönelik iyi hazırlanmış standart bir eğitim sisteminin kurulmasını amaçlayan, AB tarafından mali ola
 
ABD Yüksek Mahkemesi, Green Card alımını zorlaştıran kararı onayladı
ABD Yüksek Mahkemesi, Donald Trump yönetimi tarafından alınan "ABD yardımlarına bağımlı olacağına kanaat getirilen kişil
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya