14 Aralık 2018, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Halini biliyor musun?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
BİR ACI HİCAZ
Hikmet Aksoy
Olmaaaaz!.. Siyaset oyunu bozulur
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Çetin Maket Köy -İzmir
Leyla Adın
Değişmeli algılar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Erbap yorumu ‘2’
Aykut Tuzcu
Antep’te durum nedir?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Merkez Bankası, politika faiz oranını yüzde 24’te sabit tuttu
Erdoğan'ın ikinci 100 günlük eylem planı da savunma sanayi ağırlıklı
"İhmal ve sorumsuzluğun sonuçlarını yaşıyoruz"
Fenerbahçe ve Galatasaray'ın muhtemel rakipleri de belli oldu
Yalnız yaşayan ailelere boyadan temizliğe kadar hizmet verildi
Lastiği patlayan TIR’ın dorsesi yandı
Gaziantep Basketbol, TOFAŞ ile karşı karşıya gelecek
Dünyanın en zorlu yarışında Türkiye’yi temsil edecek
Protestolar kazandı, İrlanda'da kürtajı yasallaştıran tasarı parlamentodan geçti
YSK Seçim Takvimini açıkladı: Maraton 1 Ocak'ta başlıyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Gaziantep’teki Suriyeli sayısı 450 binden fazlaİstanbul Kültür Elçileri Derneği ile Gaziantep Üniversitesi’nin “Şehir ve Mülteci” konulu panel düzenledi

Gaziantep Üniversitesi ile İstanbul Kültür Elçileri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Şehir ve Mülteci” konulu panelde konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, resmi kayıtlarda Gaziantep’te yaşayan Suriyeli sayısının 343 bin olarak göründüğünü belirterek, “Bize göre bu sayı 110 bin daha fazla” dedi. Yerlikaya, Suriyeliler’in suç işleme oranının arttığıyla ilgili iddiaların da gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Ciddi bir değişim yaşayan şehir
GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmacılarından İstanbul Kültür Elçileri Derneği Başkanı Nedret Apaydın, mültecilerin şehirlere etkileriyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Türkiye’de mültecilerin etkin olduğu birçok şehir var. Ve ittifak ettik ki, İstanbul dışında en önemli şehir Gaziantep. Hatta, Gaziantep Türkiye ve Dünya’da parmakla gösterilir en önemlisi şehirlerden bir tanesi. Bu konuda da gerçekten ciddi bir sorun, ciddi bir değişim ya da katkı yaşayan bir şehir Gaziantep” dedi.

Rakamlarda kayıt eksikliği var.
Şehir ve Mülteci konulu panelin konuşmacılarından Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, şuanda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre, 81 ilde kayıtlı 3 milyon 285 bin Suriyeli’nin bulunduğunu belirtirken, “Resmi kayıtlara göre Suriyeli misafirlerimiz 13 ilde toplanmış. İstanbul’da 522 bin, Şanlıurfa 451, Hatay 433 bin ve Gaziantep 343 bin Suriyeli muhacire ev sahipliği yapıyor. 13 şehrimiz toplamda 2 milyon 840 bin insana kapılarını açmış durumda. Bunun anlamı şu; Bu 13 şehirde Türkiye’deki toplam muhacirlerin yüzde 86’sı yaşıyor. Geriye kalan 68 şehirde 445 bin muhacir var ve onların da oranı yüzde 14. Sadece bir tanesi Kilis il. Geriye kalan 12 vilayet büyükşehir. Bu rakamlarda kayıt eksikliği var. Gerçek Gaziantep’te 343 bin değil. Bunun en az 110 bin üzerinde. Biz her zaman 7 yıl boyunca ensar ve muhacir inancımızın örfümüzün bize öğretisi davranışını sergiledik. Biz bu işin sevabına talip olduğumuzu söyledik, doğrusu da bu.”

Kimin nerede oturduğunu
bilmek zorundayız
Daha sonra Gaziantep’te yaşayan Suriyeliler ile ilgili bir takım rakamları paylaşan Vali Ali Yerlikaya, iddia edildiği gibi Suriyeliler’in suç işleme oranlarının yüksek olmadığını belirtirken, çeşitli sektörlerde istihdama yönelik olarak yüzlerce firmanın faaliyet gösterdiğini vurguladı. Yerlikaya, eğitim başta olmak üzere ileriye dönük olarak birtakım tedbirlerin alındığını ifade ederken, özellikle göç alan illerin yerel yönetimlerine devletçe ek kaynak sağlanması gerektiğini vurguladığı konuşmasının son bölümünde şöyle dedi: “Bir vilayet düşünün ki nüfusu 130 bin 825 az önce de zikrettim 129 bin 671 muhacire ev sahipliği yapıyor. Komşumuz Kilis. Sadece ensarın muhacirden fazlalığı 1154 yani yüzde 99, 11’i kadar muhacire ev sahipliği yapıyor. Bu çok enteresan bir olay. Bizdeki rakam yüzde 18 buçuk 19’a dayanıyor Gaziantep’te Bundan sonra yapılması gerekenlerin başında, tüm Suriyeliler’in kayıt altına alınması. Bunu zorunlu olarak yapmalıyız. Ayrıca, kimin nerede oturduğunu bilmek zorundayız. Kim nereye göç edecekse bunu devlet bilmeli. Kısacası, tüm demografik gelişmeler devletin kontrol ve bilgisiyle gerçekleşmeli.”

Savaşların ve göçlerin merkezi olmuşuz
Dünya Göç Örgütü’nün rakamlarına göre dünyada 60 milyon insanın çeşitli nedenlerle göç ettiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bu coğrafyada da baktığınız zaman savaşların, göçlerin merkezi olmuşuz. Bütün tarih boyunca bu göçü yönetmek durumunda kalmışız. Hukuki, sosyolojik, bürokratik boyutuyla baktığımız zaman bunların hepsinin bir sonuç olduğunu düşünüyorum” dedi. Bugün yaşanan toplumsal rahatsızlıkların hepsinin birer sonuç olduğuna işaret eden Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel de biz sonuçtan sonra sorunları çözümlemeye çalışıyoruz. Ve artık dünyada yeni bir şey var daha az maliyetli bir şey var. Aynen bir hastalık gibi hastalık olmasın diye bu sonuç olmasın şiddet olmasın uyuşturucuyla mücadele olmasın diye o sonuca gitmemek içim ne yapmak gerekiyor. Biz de ülke olarak, toplum olarak bunu yapıyoruz.”
Suriyeli muhacirlerin başta su ve diğer altyapı kullanımı nedeniyle birçok tedbir almak zorunda kaldıklarını belirten Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Koruyucu önleyici tedbirleri dünya yeterince, hızlı bir şekilde alamazsa, bu meseleyi iyi bir şekilde yönetecek orta ve uzun vadede planlama yapamazsa, bu sefer göçü yönetmek zorunda kalıyor. Bütün meselelerimiz koruma, önleme tedbirleri, göçü yönetme tedbirleri. Göçten sonra durumu rehabilite etme tedbirleri ve dünyanın huzuru barışı için yapılması gerekenler olarak dört ana başlıkta bütün dünya ve akademik dünya bunu inceliyor. Hocamın çok güzel bir çözüm önerisi var. Özellikle bu üniversiteye çok yakışacak olan Göç Enstitüsü akademik olarak bunların çok iyi bir şekilde incelenmesi ve bizim gibi yöneticilere, emanetin başında olanlara doğru çözümlemeleri bilim ışığında verilmesi gerekiyor. İnşallah bunu hep birlikte başarmış olacağız.”
Şahin, “SARMER adında bir araştırma merkezi kurduk ve göç alan bölgelerde insanların durumlarını tespit ettik. 50 mahallede bire bir tarama yaptık. Eğitimi, sağlığı, işi, yaş durumu, cinsiyet durum nedir anlamında çalışmalar yaptık. Elde ettiğimiz verilerle ilgili çalışmalara başladık. En çok eğitim alanında eksiklikleri gördük. Okul ve hastaneler oluşturduk. Mülteci kardeşlerimizi hayatın içine adapte etmeye başladık. Bir özel okul gibi hizmet veriyoruz. 3 bin öğrenciyi evinden alıyoruz, okula getiriyoruz. Kitap, kırtasiye ve okul kıyafetini biz karşılıyoruz. Yeniden evlerine götürüyoruz. Hiçbir şehirde hiçbir belediyenin hastanesi yok. Bizim hastanemiz var ve burada çok güzel sağlık hizmetleri veriyoruz” şeklinde konuştu. Diğer şehirlerde mülteciler için okullaşma oranın yüzde 37’lerde olduğunu vurgulayan Şahin, Gaziantep’te yüzde 67’lerde olduğunu söyledi.
Panelin öğleden sonraki moderatörlüğünü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Muhammet Öztabak’ın yaptığı ikinci oturumunda ise, GAÜN Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent. Dr. Mehmet Ulutürk, Gazeteci Yazar Rahim Er ve Prodüktör Baran Mayda, mültecilerin şehir yaşamına olan etkileriyle ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Sınır kentler, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’da Türkiye’de yaşayan mültecilerin yüzde 45’nin buralarda yaşadığını aktaran Yerlikaya, bu şehirlerin görevlerinin ağır olduğuna vurgu yaptı. Gaziantep’in 6 yıldan bu yana Suriyeli mültecilere karşı verdiği sınavı dile getiren Yerlikaya ve Şahin’in anlatımlarından sonra soru-cevap bölümünü geçildi. Panel öğleden sonra konusunda uzman konuşmacıların katılımları ile devam etti.Bülten

14 Kasım 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

Tartıştığı karısını almaya giden koca kayınpederi tarafından öldürüldü
Gaziantep'te tartıştığı karısını ve çocuklarını almak için kayınpederinin evine giden Eray Altunbaş, caddede tartıştığı
 
"İhmal ve sorumsuzluğun sonuçlarını yaşıyoruz"
Ankara'da iki trenin çarpışmasına ilişkin açıklama yapan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe tren yolu h
 
Lastiği patlayan TIR’ın dorsesi yandı
Osmaniye-Gaziantep otoyolunda lastiği patlayan tırın dorsesi yandı.
 
Yalnız yaşayan ailelere boyadan temizliğe kadar hizmet verildi
Büyükşehir Belediyesi yaşam alanlarını iyileştirmeye, hizmet sürekliliği ve kalitesinde öncü olmaya devam ediyor.

Bady, uyuşturucuyu bagajda buldu
İhbar üzerine durdurulan araçtan 2 kilo 200 gram uyuşturucu madde ele geçerildi.
 
Tehlike altında, yıkılan şehir stadının hurdalarını topladılar
Gaziantep’te aralarında çocukların da bulunduğu aileler, canlarını hiçe sayarak yıkılan şehir stadının molozları a
 
Pompalı tüfekle kuyumcu soygunu yaptıktan 5 saat sonra yakalandılar
Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde maskeli ve pompalı tüfekli 2 şahsın kuyumcu dükkanını soyduğu anlar, iş yerinin güvenl
 
3-12 yaş grubundaki 100 çocukla uygulama eğitimi sağlanacak
Uluslararası Çocuk Atletizm Semineri düzenlendi

Dünyanın en zorlu yarışında Türkiye’yi temsil edecek
*Dünyanın en zorlu macera yarışı olarak kabul edilen RedBull X-Alps 2019 Türk takımına, Gaziantepli Barış Çelik seçilirk
 
Bin adet bodur zeytin fidanı toprakla buluştu
Gaziantep Üniversitesiİslahiye Meslek Yüksekokulu Afrin Zaferi’nin Hatırasını yaşatmak ve Zeytin Dalı HarekâtıR
 
İl Başkanı Hayri Sucu istifa etmeli, bu karar Genel Merkez’in ayıbıdır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener görüşmesi önceki akşam gerçekleşti. Görüşm
 
İlk 7 ayda 96 bin 717 kadın şiddet gördü
“Uygulanmayan kanunların hiçbir etkisi yoktur” diyerek kanunun uygulanmasının önemine vurgu yapan Gaziantep

Asgari ücret pazarlığı sıradan bir pazarlık değil
DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, düzenlediği basın toplantısında asgari ücret konusunda önemli açıklamalarda
 
Maliye ve SSK borcundan dolayı 300 esnaf kepenk kapattı
Kredi kartı, maliye ve SSK borcundan dolayı 300 esnafın kepenk kapattığını vurgulayan Sarıbal, “2018 yılı esnaf iç
 
336 kilometre yeni imarlı yol açıldı
Büyükşehir Belediyesi, yol ve asfalt çalışmaları kapsamında son 4 yılda, 336 kilometre uzunluğunda yeni imarlı yol açtı.
 
Fadıloğlu, 78 yaşındaki Ayşe Mercan’ın yüzünü güldürdü
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında evine konuk olduğu 78 yaşındaki Ayş
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya