16 Ocak 2018, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kıyaslama
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
İki İleri Bir Geri
Hikmet Aksoy
Dikkat, Batı uyuşturucu ile saldırıyor
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
KUR’ANI KERİM’den ÇOK ÖNEMLİ AYETLER
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
EGE’NİN YAŞAYAN AÇIK HAVA MÜZESİ : BİRGİ
Leyla Adın
Daha çok saygı
Aykut Tuzcu
Halıcılarımız Almanya’da…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gaziantep, son 40 yılın en kurak aylarını yaşıyor
Kirada oturan birisi bin 603 TL’yle geçinemez
Genç işsizlik azaldı, kadınlarda iş gücüne katılma oranı arttı
Hannover’de Gaziantep ağırlığını hissettik
Afrin operasyonu öncesi sınırda askeri araç hareketliliği
Hububat Bakliyat İhracatçıları 2018’i yatırım ve kalkınma yılı ilan etti
Dur ihtarına uymadığı için vurulan gencin organları bağıilandı
Suriyeli şahıs, terörist paniğine neden oldu
Türkiye dünyanın en obez dördüncü ülkesi
Türmen: Eğer hukuk devletinin kırıntısı varsa, Alpay ve Altan tahliye edilmelidir
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Hayalleri yarım kaldıSuriyeli sığınmacılar, yarım kalan hayallerini kendilerine kucak açan ve vatanları gibi gördükleri Türkiye'de gerçekleştirmeye çalışıyor.Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, yaşadıkları onca acıya rağmen kendilerine uzatılan dost eliyle yaşama sımsıkı sarılıyor. Bazıları kendileri için hazırlanan modern kamplarda barınan sığınmacıların bir bölümü ise sınır bölgelerine yakın kentlerde kiraladıkları evlerde hayatlarına devam ediyor. Suriyeli sığınmacılar, başta kamu kurumları olmak üzere yardım kuruluşlarından da büyük destek görüyor. Mesleklerini burada devam ettiren sığınmacılar, Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

"Türkiye'yi özellikle seçtim"
Mesleğinin elektrik ve elektronik mühendisliği olduğunu hatırlatan Alaaddin Hüso, şöyle konuştu:
"Aynı zamanda yazarım ve Türkiye'de bir Arap radyosunda çalışıyorum. Türkiye'yi özellikle seçtim. Müslüman ve kültürel olarak bize çok yakın olduğu için Türkiye'ye geldik. Bizi sınırlar ayırmıştı şimdi yeniden kavuştuk. Vatan özlemimiz tabii ki var. Suriye'yi özlüyoruz ama Türkiye de bizim vatanımız gibi. Örneğin Türkiye'nin milli maçlarında heyecanlanıyoruz. Türkiye adını duyunca bile çocuklarım büyük bir heyecan duyuyor. Özellikle Gaziantep, Halep'e çok benziyor. Gaziantep Kalesi'ne çıktığım zaman kendimi Halep Kalesi'nde gibi hissediyorum. Türkiye ile damak tadımız bile aynı. Çoğu eğitimli arkadaşım Avrupa ülkelerine gitti ancak ben Türkiye'de kaldım ve buradan vazgeçmeyeceğim."

Hüso, birçok sığınmacının bulundukları şehrin ekonomisine katkı sağladığını vurguladı.
Favvaz Ömer ise Suriye'de tiyatroculuk yaptığını dile getirdi.Şu anda bir fabrikada çalıştığını anlatan Ömer, şunları söyledi:"Yaklaşık 2 yıldır Gaziantep'te yaşıyorum ve çalışarak ailemin geçimini sağlıyorum. Türkiye sağ olsun bize kapılarını açtı. Türk kardeşlerimiz ekmeğini, suyunu bizimle paylaştı ve umudumuz olduğu için Türkiye'ye geldik. Türkiye bizi umduğumuz gibi karşıladı. Fabrikadan kalan boş zamanlarımda tiyatroyla ilgileniyorum. Birçok Suriyeli arkadaşımıza da ders veriyorum. Türkiye'ye aynı evimiz gibi görüyoruz. Buraya çok güzel uyum sağladık. Türkçe'yi de öğrenmeye başladık." diye konuştu.

"3 milyon Suriyeli, Türkiye için büyük bir kazanım"
Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de Suriyelilere vatandaşlık verilme isteğinin 100 yıllık yaşanmışlıkları da gündeme getirdiğini ifade etti.
Türkiye ve Suriye arasında çizilen sınırların kabullenilmiş sınırlar olmadığını vurgulayan Aldemir, "Suriyeliler bizim kardeşimiz, akrabamız ve komşumuzdur. Bundan dolayı bu insanlara evimizi ve ülkemizi açtık. Bizim aramızda bir sorun yok. Bakınız Batı ülkeleri Suriyelilerin içerisinde eğitimlileri seçerek vatandaşlığa alıyor. Onların ülkemizde taşeronluğunu yapanlar ise Suriyelilerin vatandaşlığına karşı sosyal medya üzerinden eylemler yapıyorlar." dedi.

Suça karışma oranı düşük olan Suriyelilerin topluma uyum konusunda sorun yaşamadıklarını dile getiren Aldemir, özellikle Gaziantep'te Suriyelilerin hiçbir sorun yaşamadığını belirtti.
Sivil toplum kuruluşları olarak Türklerle Suriyelilerin uyum sağlaması için ellerinden gelen desteği sağladıklarını ifade eden Aldemir, şöyle konuştu:
"Bizler, onlar için sosyal uyum kitapları çıkartıyoruz. Onlarla beraber gazete çıkarıyoruz. Sanatsal ve sportif aktiviteler yapıyoruz. Okullar açıyoruz. Bunlar artıkça da bir sorun gibi görünen Suriyeliler, Türkiye'ye büyük bir katkı sağlayacak. Mesela Türkiye, Orta Doğu'ya önemli miktarda ihracat yapıyor. Dolayısıyla Arapça bilen 3 milyon insan önümüzdeki günlerde Türkiye için büyük bir fırsat ve kazanımdır. Bunu iyi değerlendirip Suriyelileri küstürmemeye, incitmemeye hem insani hem de sosyal, kültürel açıdan daha hassas bir şekilde ele almalıyız."

13 Temmuz 2016 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Yaşam Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya