07 Nisan 2020, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Gökten para yağacak mı?!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (3)
Metin Atamer
Tekalif-i Milliye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Covid 19 kıskacında sosyal devlet
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Kininizi diri tutun!
Bülent Yılmaz
Koronadan sonra dünya
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Sağlıklı ve doğru beslenme nedir? (5)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
Yapılan yanlış uygulamalar kampanyaya gölge düşürdü
Koronavirüs sektöre ve esnafa büyük darbe vurdu
Taksiler, toplu taşıma araçlarından ve tramvaylardan daha güvenli
Vefa ekibi, evi temizledi ve dezenfekte etti
Sağlık kuruluşlarına girişte maske zorunluluğu getirildi
Açıkta satılan gıdalar risk oluşturuyor
İstanbul Boğazı'nda sıra dışı renk
Bağdat Caddesi adeta hayalet caddeye döndü
Koronavirüs paylaşımları nedeniyle 229 kişi gözaltına alındı
Süreci birlik, beraberlik, dayanışma içerisinde ve gönül birliği ile atlatacağız
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Hesaplardaki hacizler ve blokeler kaldırılmalıdırCHP Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan, zor şartlar altında yayın hayatını sürdüren yerel basın için acil önlemler alınması gerektiği çağrısında bulundu. CHP Milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan basın gelirleri üzerindeki vergi ve SGK hacizlerinin ertelenmesini istedi

“Ekonomik olarak zorluklarla boğuşan yayın kuruluşlarının SGK ve Maliye borçları ertelenmeli” diyen Yılmazkaya, “Coronavirüsün, sağlık ve sosyal yaşamdaki etkilerinin yanı sıra ekonomideki olumsuz etkileri yüzünden reklamlarla ayakta kalmaya çalışan gazete, radyo, televizyon gibi yayın kuruluşları bu sıkıntılı süreçte reklam alamamakta, basın ilan kurumundan gelen ödemelerinde ise kesintiye gidilmekte veya banka hesaplarına haciz konulmaktadır. Medya kuruluşlarının hesaplarındaki haciz ve blokeler biran önce kaldırılmalıdır” çağrısı yaptı.
SGK ve Maliye borçları ertelensin
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan da, Türkiye’de hızla yayılan Koronavirüs’ten etkilenecek basın emekçilerini ve sorunlarını dile getirdi. Kaplan, basın emekçilerinin can güvenliğinin tehdit altında olduğunu belirterek, basın emekçilerinin moral ve motivasyonu için bu süreçte daha çok desteklenmesi gerektiğini ifade etti.
Gerçeklerin çarpıtılarak
dezenformasyona
uğratıldığı bir dönemdeyiz
“Bilginin en önemli güç olduğu günümüzde, sosyal medya üzerinden yapılan spekülasyonlarla, yalan yanlış birçok haberle insanların yanlış bilgilendirildiğinin altını çizen Yılmazkaya, yerel medyanın susmaması ve tolumu doğru bilgilendirme misyonuna devam edebilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu konuda gerekli adımları ve düzenlemeleri yapması gerek” ifadelerini kullandı.
Yerel medyanın yaşadığı ekonomik zorlukları aşabilmesi için hükümete ve ilgili kurumlara seslenen Yılmazkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu detaylara yer verdi: “Tüm dünya gibi ülkemizde zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu süreçlerde fırsatçıların yanı sıra sosyal medya üzerinden yalan yanlış birçok haberin yapıldığı, gerçeklerin çarpıtılarak dezenformasyona uğratıldığı bir dönemdeyiz. Yerel medya bölgenin sorunlarını gündeme getirerek doğru habercilikle toplumu bilgilendirip, kültürüne sahip çıkarak, o kültürel kodları korumaktır”
Toplumu doğru bilgilendirme
adına medyanın önemi büyük
Yılmazkaya, “Bilginin en önemli güç olduğu günümüzde, spekülasyonlarla, yalan yanlış birçok haberle insanları yanlış bilgilendirmektedir ve yanlış yönlendirilmektedir. Bu da bizlere toplumu doğru bilgilendirme adına medyanın ne kadar önemli bir güç olduğunu ne kadar önemli bir görev üstlendiğini bir kez daha hatırlatmaktadır. Toplumun gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkı adına mücadele veren, gerçeklerin peşinde koşan ve birçok zorluğa rağmen faaliyetini sürdürmeye çalışan tarafsız ve objektif basın yayın kuruluşlarının varlığı ülkemizin demokrasisi ve insanların doğru bilgilendirilmesi adına büyük bir güçtür” ifadelerini kullandı.
Basın emekçilerinin SGK
ve vergi borçları ertelensin
Milletvekili Kaplan, açıklamasında basın emekçilerinin SGK ve vergi borçları nedeniyle de zor günler yaşadığını dile getirerek; “Basın İlan Kurumu, SGK ve Maliye’ye borçlu bulunan gazetelerin gelirlerine altı-yedi aydır icra koymuş durumda. Gazete gelirlerinin yarısı Maliye’ye yarısı SGK’ya kesiliyor. Birçok meslek grubunda olduğu gibi basın emekçilerinin de SGK prim ve vergi borçları en az 6 ay ertelenmelidir. İlan ve reklam ücretlerinin KDV oranlarının %18 olduğu belirten Kaplan, KDV oranının da düşürülmesi gerektiğini vurguladı. Kaplan, basın emekçilerinin de kamu hizmeti gördüğünün altını çizerek, bu salgının basın emekçileri için de bir tehdit oluşturacağını ifade etti. Kaplan, “Hükümetin açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi, bu zor günlerde işçi, emekçi, esnaf ve yurttaşı hiçbir şekilde kapsamıyor. Hükümet yine yandaş işverenlere destek verip; yurttaşı, işçiyi, çiftçiyi, emekçiyi yok sayıyor” dedi.
Yerel medyanın bilgilendirme
misyonu sekteye uğramakta
Yerel medyanın önemine değinen Yılmazkaya ise, “Doğru, tarafsız ve ilkeli habercilik yapan yayın kuruluşları toplumu bilgilendirdiği gibi eğitici ve yönlendirici bir misyon üstlenmektedir. Ama bu zor dönemlerde ayakta durmaya çalışan yerel medya kuruluşları kamuoyunu bilgilendirme adına görevlerini ifa etmek için büyük mücadeleler vermektedir. Birçok zorluğu rağmen ayakta durmaya çalışan yerel medya kuruluşlarının banka hesaplarının vergi, stopaj, SGK prim borçları yüzünden dondurulması ve haciz konulması, kamuoyunun doğru bilgilendirilme misyonunu sekteye uğratacağı gibi bu yayın kuruluşlarının idam fermanı niteliğini taşımaktadır” dedi.
Yerel yayıncılık büyük fedakarlık
ve özveriyle yapılmakta
Devletin basın emekçileri ve kuruluşları bu zorlu süreçte yanında olmalıdır diyen CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Çalışanlarının maaşını ödemekte zorlanan yerel medya kuruluşları, bırakın kar etmeyi, yayıncılığı büyük fedakarlıkla ve özveriyle sürdürmektedir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme adına muhabirinden, editörüne, haber müdüründen, köşe yazarına kadar mücadele veren bu onurlu basın emekçileri bu ülkenin gerçek vatanseverleridir. Devletimiz şefkatini göstermeli, basın yayın kuruluşlarını ve basın emekçilerini bu zorlu süreçte korumalıdır.”
Yerel medya kuruluşlarının
da sübvanse edilmesi gerekir
Buradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başta olmak üzere RTÜK ve Basın İlan Kurumuna seslenmek istiyorum: Ülke olarak bu zorlu süreci birlikte aşma adına, kamuoyunu doğru bilgilendirmek için mücadele veren yerel medya kuruluşlarının da sübvanse edilmesi gerekmektedir. Yerel gazetelerin ve dergilerin okur ve abone sayısının doğal olarak azaldığı bu süreçte, Basın İlan Kurumu’nun zaten bin bir zorlukla ayakta durmaya çalışan basın kuruluşlarının borçlarına istinaden yaptığı kesintinin bu süreçte kaldırması gerekmektedir. SGK ve Maliye borçları ertelenmeli, reklam ücretlerindeki KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülerek yerel medyanın ayakta kalması adına gereklilik adımlar biran önce atılmalıdır.”
“Basın emekçileri risk altında” dedi
CHP Milletvekili Kaplan, “Gece gündüz çalışan, doğru bilgiyi yurttaşlarımıza ulaştırmak için büyük çaba harcayan basın emekçilerimiz, Koronovirüs’ün ülkemizde artmasıyla birlikte büyük risk grubuna girmiştir. Her şart altında görev yapan basın emekçilerimiz bu zor şartlar altındayken de görevlerine devam etmektedir. Basın İlan Kurumu’nun, basın emekçileri için açıkladığı iyileştirmeleri olumlu bulsak da yeterli görmüyoruz. Özellikle yerel basının gelir kaynağı olan özel gün ilanları, abonelik ve reklamlar bu süreçte firmalar, şirketler ve kurumlar tarafından durdurulmak ya da iptal edilmek isteniyor. Yerel basının gelir kapısı olan ve geçimlerini reklam, ilan ve abonelik üzerinden devam ettiren basın emekçileri bu süreçte daha çok desteklenmeli; özellikle büyük firmalar, şirketler ve kamu kuruluşları reklam ve abonelik desteğini devam ettirmelidir” dedi.
Koronavirüs’ün hali hazırda olan ekonomik krizi daha da derinleştirdiğini kaydeden Kaplan, “Özellikle yerel radyo televizyon kuruluşlarının ödemede zorlandığı telif bedellerinin de en az 3 ay ertelenmesi gereklidir. Bunun yanı sıra yayıncılar için enerji bedellerinin en az 3 aylığına alınmaması ya da ertelenmesi basın kuruluşlarını bir nebze de olsa rahatlatacaktır” diye ifade etti. Haber Merkezi


27 Mart 2020 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

“Salgının Antep ekonomisine etkisi henüz sınırlı, esas etki bu ay yaşanacak"
Dünya Gazetesi’nden Osman Arolat’a Gaziantep’in Korona günlerini değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası
 
Hayat durunca turistlerin gezdiği mekanlar da boş kaldı
Korona virüsün yayılımını önlemek amacıyla alınan tedbirler ile beraber turizm ve gastronomi şehri olan Gaziantep’
 
Yapılan yanlış uygulamalar kampanyaya gölge düşürdü
“Hangi şahsın ne kadar yardım ettiği ile ilgili banka dekontu istenmesinden vazgeçilmelidir. Bu durum kampanyanın
 
Hastanelerdeki özel güvenlik görevlileri de büyük risk altında
Güvenlik İş Sendikası Gaziantep İl Başkanı Mehmet Dinç, hastanelerdeki özel güvenlik görevlilerinin büyük risk altında ç

Süreci birlik, beraberlik, dayanışma içerisinde ve gönül birliği ile atlatacağız
Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, bu zorlu süreci “Birlik, beraberlik, dayanışma içerisind
 
Vatandaş muhtara, belediyeye bizlere gelmeden evinden arayacak
Vali Davut Gül, aylık olarak gerçekleştirilen muhtarlar toplantısını Koronovirüs tedbirleri kapsamında video konferans y
 
KOSGEB Gaziantep İl Müdürü ve eşi Koronavirüse yakalandı
KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Dr. Sadık Gözek, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile kendisinin ve eşinin Koronavirüse yakal
 
Semt pazarları, zabıta ekiplerinin sıkı kontrolünde
Şahinbey Belediyesi zabıta ekipleri ilçede kurulan Pazar yerlerinde korona virüsüne karşı sıkı tedbirler uyguluyor

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: En kritik döneme girdik, dişimizi sıkarsak Haziran’da nefes alırız
Koronavirüsle ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Biyoistatistiksel modellemelere gö
 
Sağlık kuruluşlarına girişte maske zorunluluğu getirildi
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 81 ilin valiliklerine gönderilen yazıda, tüm sağlık kuruluşlarına girişlerde vatand
 
AİHM kararlarının uygulanmamasında Türkiye 2. sırada
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının icrasını takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 2019 raporuna göre Türk
 
Açıkta satılan gıdalar risk oluşturuyor
Gıda bilimci Prof. Dr. Aziz Ekşi, koronavirüs gündeminde tüketicilerin kafasını meşgul eden sorulara ilişkin bir açıklam

“Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi
Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdü
 
Öğretmen adayları ‘ders, ödev ve dosya hazırlığı’ sistemi ile staj yapacak
YÖK Başkanı Saraç'tan öğretmen adayı olan öğrencilerle ilgili açıklama
 
Türkiye Psikiyatri Derneği’nden sağlık çalışanlarına destek hattı
Türkiye’nin her yerinden sağlık çalışanları 0850 532 66 76 telefon numarasını arayarak dernek üyesi gönüllü psikiy
 
Vaka sayısı 30 bin 217'ye ölü sayısı 649’a çıktı
Türkiye genelinde 75 kişinin öldüğü ve 3.148 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya