16 Ocak 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Gerçek özgürlük
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
SANAT
Hikmet Aksoy
Bu saaten sonra Trump'a inanılmaz...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
HOŞGÖRÜNÜN VE BARIŞIN ADRESİ : HACIBEKTAŞ
Leyla Adın
Önce bilinç gerek
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
.. Piramitte yaşam...
Aykut Tuzcu
CHP yanlıştan dönüyor!
ÇOK OKUNAN HABERLER
"O caninin çıkmasını istemiyorum"
Turkcell, bir yılda 58 milyon enerji tasarrufu sağladı
Öğrenciler, kariyer hedeflerini konuştular
Üretimi kısıp, işçi ve işgücünden tasarruf ederek kriz aşılamaz
Yokluklara ve zorluklara göğüs gererek ülkemiz sanayisinin temellerini attılar
Coğrafya Olimpiyatları, SANKO Okullarının ev sahipliğinde yapıldı
Vatandaşlar alışverişini yerel esnaftan yapmalı
Denizlispor maçı biletleri satışta
Gaziantep Polisgücü Trophy hazırlık kampını Alanya’da yapacak
Sutopu antrenörlerine eğitim verildi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Kadınların yüzde 85,4’ü kadın vekil sayısını yeterli bulmuyorKADEM'in 3 bin 141 kadınla gerçekleştirdiği “Kadın ve Siyaset Araştırması”na göre, yüzde 85 kadın vekil sayısını az buluyor, yüzde 57 kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 23 ilde 3 bin 141 kadınla görüşerek “Kadın ve Siyaset Araştırması” gerçekleştirdi. Rapordan sonuçlar, KADEM’in Üsküdar şubesinde KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri Betül Altınsoy Yanılmaz ve Sezen Güngör tarafından açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar Meclis’te daha fazla kadın görmek istiyor. Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi içinse kadını koruyan yasal düzenlemeler, eşit muamele için gerekli şartların oluşturulması ve kreş imkanı istiyor.
Katılımcıların yüzde 57’si kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor.
Araştırmanın, kadınların siyasete, siyasi sürece ve siyasi dinamiklere ilişkin tutumlarının yanı sıra siyasal katılım konusunda sergiledikleri performansı tespit etmeyi amaçladığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
“Araştırmadaki birçok sorunun cevabına göre, kadınların rutin siyasi konulara yeterli ilgileri bulunmamaktadır. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getireceği sorusuna verdikleri cevaba göre, yeni sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı, olmayanların yaklaşık 3 katıdır. Bu durum, devleti ilgilendiren kritik konularda kadınların sorumluluk hissederek siyasetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. İkincisi devletin her kademesinde görev yapacak nitelikte olduklarına inanmaktadırlar ve bunu talep etmektedirler.
"Üçüncüsü, kadınların bir kısmı, hemcinslerini listelerde görmeleri durumunda daha önce oy vermedikleri partilere bu nedenden dolayı oy vereceklerdir. Dördüncüsü, kadınlar milletvekilliği gibi siyasi temsiller hakkında kadın ve erkek adayları cinsiyetten bağımsız olarak cesaret, kararlılık, dürüstlük gibi etik normlar çerçevesinde aynı ölçülerde değerlendirmektedir. Beşincisi, kadınlar, kadın siyasetçilerin erkeklere göre sorumluluk duygusuna daha fazla sahip, daha fazla duyarlı, daha fazla hoşgörülü, daha fazla barışçı ve sorun çözme yeteneğine daha fazla sahip olduğunu düşünmektedir. Altıncısı, kadınlar hemcinslerinin siyasette daha fazla yer alması ile kadınlara ilişkin sorunların ve aynı zamanda toplumsal sorunların kadın bakış açısıyla daha kolay çözülebileceği inancında.”
Araştırmadan satırbaşları
Haber sitelerinde ve KADEM’in sosyal medya hesaplarında yer alan bilgilere göre(*), araştırma sonuçlarından bazıları şöyle:
* "Kadın arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde siyasetle ilgili konuları konuşuyor musunuz?" sorusuna kadınların yüzde 12,6'sı "evet", yüzde 41,3'ü "evet ama fazla değil", yüzde 45,6'sı "hayır hiç konuşmayız" yanıtını verdi.
* Kadınların yüzde 58,4'ü, Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getirdiğini biliyor. Bu sistemin ne getireceğini bilmediğini belirtenlerin oranı, yüzde 21,3 düzeyinde.
* “Kadınların siyasetle uğraşması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “çok gerekli görüyorum” diyenlerin oranı yüzde 59,5; “biraz gerekli görüyorum” diyenler 26,7. Fikri olmayan ve gereksiz görenlerin oranı ise 13,7.
* "Siyasette kadınlara karşı ayrımcılık, mobbing yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna "evet" yanıtını veren kadınların oranı ise yüzde 67,9. Kadınların yüzde 34,6'sı, mevcut siyasi partilerin kadına gerekli önemi vermediğini düşünüyor.
* "Hangi parti siyasette kadınlara daha fazla imkan tanıyor?" sorusuna verilen yanıt yüzde 56,9 ile AKP, yüzde 23,6 ile CHP, yüzde 9,7 ile HDP, 5,1 ile MHP, 4,6 ile İYİ Parti.
* “Daha önce oy vermediğiniz bir parti, ilinizde kadın milletvekili adayı gösterirse bundan dolayı o partiye oy verir misiniz?” sorusuna kadınların yüzde 38,8’i “Vermem” diye cevap verdi. “Verebilirim” diyenlerin oranı yüzde 25,6; “Fikrim yok” diyenler yüzde 18,7; “Kesinlikle vermem” diyenler yüzde 8,6; “Kesinlikle veririm” diyenler yüzde 8,3.
* Araştırmaya katılan kadınların sadece yüzde 9,2’si Meclis’te kaç kadın milletvekili olduğunu biliyor. Yüzde 63,3’ü ise bilmediğini beyan ediyor.
* Kadınların yüzde 85,4’ü Meclis’teki kadın vekil sayısını yeterli bulmuyor. Kadınların yüzde 28.3’ü Meclis’te yüzde 50’den daha fazla kadın görmek istediğini, yüzde 37,6’sı kadın oranının yüzde 40’ın üzerinde olması gerektiğini söylüyor. “Hiç olmamalı” diyen kadınların oranı yüzde 2,9.
* “Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi için yapılması gerekenler”e, kadınların yüzde 39,9’u “Kadını koruyan yasal düzenlemeler yapılmalıdır” derken, yüzde 32,4’ü “Erkeklerle eşit muamele için şartlar oluşturulmalıdır”, yüzde 13,7 “Kadınlara maddi imkanlar sağlanmalıdır”, yüzde 13,5’i “Yuva ve kreş sorunu çözülmelidir” dedi.
* “Kadınların Mecliste daha fazla oranda yer alması ne işe yarar” sorusuna yüzde 44,1 “Kadınların sorunları daha rahat çözülür” derken, yüzde 39,7’si toplumsal sorunların; yüzde 7’si siyasi sorunların daha rahat çözüleceğini söyledi. Kadınların yüzde 8,6’sı ise “Pek bir şey değişeceğini sanmıyorum” dedi.
* “Bir siyasetçinin programlarına eşi ve ailesiyle birlikte katılmasını nasıl karşılıyorsunuz” sorusuna yüzde 34,6’sı “çok destekliyorum”, yüzde 32,1’i “Biraz destekliyorum”, yüzde 19,8’i “fikrim yok”, yüzde 11,1’i “Karşıyım”, yüzde 2,4’ü “şiddetle karşıyım” diye cevapladı. Bu sorunun ardından gelen “Sizce bunu en çok yapan siyasetçi kimdir” sorusuna ise katılımcıların yüzde 90,9’u Erdoğan dedi. bianet

18 Mayıs 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Daha çok üretim ve daha çok ihracat için 7/24 çalışıyoruz
Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) 2019 yılı ilk meclis toplantısı, Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kur
 
Üretimi kısıp, işçi ve işgücünden tasarruf ederek kriz aşılamaz
Ciddi bir ekonomik kriz döneminden geçildiğini belirten Makina Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu
 
İmar Barışı’nı suiistimal etmek yaşadığı şehre ihanet etmektir
İmar Barışından yararlanma süresinin Haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan
 
Turkcell, bir yılda 58 milyon enerji tasarrufu sağladı
Her alanda sürdürülebilirlik bilinciyle hareket eden Turkcell, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanar

TOKİ, 29 ildeki 161 arsayı satışa sundu
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 161 arsayı satışa sundu. Şanlıurfa Eyyübiye’de ise yaklaşık 9 bin 5
 
“Yerleşim yeri adres kaydı” olmayan 363 bin 555 kişi tespit edildi
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, merkezi veri tabanında yapılan inceleme neticesinde “yerleşim yeri ad
 
KOBİ’lere sağlanan her türlü destek üretim ve istihdam olarak geri döner
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, 13 bankanın katılımı ile uygulamaya konulan KOBİ Değer Kredisi destek p
 
Gaziantep, kirası, suyu ve yaşam tarzıyla pahalı bir şehir
TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada artan Suriyeli nüfusuna ve kentteki işsizliğe değinen Yılmazkaya, Antep’in

Hannover, Türkiye için önemli bir prestij
Domotex Hannover Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katılan firmaların Türkiye’nin gücüne güç kattığın
 
Ekonominin canlanmasına önemli katkıları olacak
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KOBİ Değer Kre
 
92 marka, dünyanın en büyük fuarında görücüye çıkacak
Almanya’nın Hannover kentinde 11 - 14 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Domotex Hannover 2019 U
 
Sektörel eğitim, en büyük önceliğimiz olacak
Güneydoğulu ihracatçıların 2018 yılında 165 ülke ve bölgeye 2 milyar 86 milyon 596 bin dolarlık ihracat yaptı. İhracat r

Sanayi alanındaki sürdürülebilirliğin artırılmasında yeni yatırımlar önemli
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu, savunma sanayisinin millileştirilmesinin Türkiye'nin gelece
 
Dolar kuru, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü
2018 yılının ekonomi karnesi açıklandı
 
Yağışlar, online alış-verişe yöneltti
Online satış oranlarındaki artışın en çok olduğu iller sırasıyla Hatay, Gaziantep, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, İzmir
 
Türkiye’de araç sayısı, 22 milyon 850 bin 238’e yükseldi
2018 yılının Kasım ayına kadar olan verileri incelendiğinde, Türkiye’deki araç sayısının 22 milyon 850 bin 238R
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya