19 Ekim 2018, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Başkasının gözü
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
FUTBOL
Hikmet Aksoy
Sonbahar göçleri: Güler ve Karakoç...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Kemaliye (Eğin)
Leyla Adın
Süper ego
Yaşar Özen
İYİ Kİ VAR
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
El âlem gider Mersin’e..
Aykut Tuzcu
Netice Hatice mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gaziantep'ten Turhal Belediyesi'ne geri dönüşüm desteği
Münifpaşa İl Halk Kütüphanesi en çok kitap okuyan üyelerine hediye verdi
Tarihi Makinesiyle Yazan" Ara Güler Hayata Veda Etti
Fransız Bakan da Suudi Arabistan ziyaretini iptal etti
Türkiye’de her 4 kişiden biri obez
Tarihi, kültürel ve gastronomide tanıtıma da katkı sağlandı
Türkiye’deki hukuk üstünlüğü ve insan haklarına ilişkin kaygıları ele aldık
SANKO Okulları Yıldız Kız Basketbol Takımı il birincisi oldu
Almanya‘daki Eyalet Seçimleri / Bavyera‘daki Seçim-1
Asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Kadınların yüzde 85,4’ü kadın vekil sayısını yeterli bulmuyorKADEM'in 3 bin 141 kadınla gerçekleştirdiği “Kadın ve Siyaset Araştırması”na göre, yüzde 85 kadın vekil sayısını az buluyor, yüzde 57 kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 23 ilde 3 bin 141 kadınla görüşerek “Kadın ve Siyaset Araştırması” gerçekleştirdi. Rapordan sonuçlar, KADEM’in Üsküdar şubesinde KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri Betül Altınsoy Yanılmaz ve Sezen Güngör tarafından açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar Meclis’te daha fazla kadın görmek istiyor. Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi içinse kadını koruyan yasal düzenlemeler, eşit muamele için gerekli şartların oluşturulması ve kreş imkanı istiyor.
Katılımcıların yüzde 57’si kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor.
Araştırmanın, kadınların siyasete, siyasi sürece ve siyasi dinamiklere ilişkin tutumlarının yanı sıra siyasal katılım konusunda sergiledikleri performansı tespit etmeyi amaçladığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
“Araştırmadaki birçok sorunun cevabına göre, kadınların rutin siyasi konulara yeterli ilgileri bulunmamaktadır. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getireceği sorusuna verdikleri cevaba göre, yeni sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı, olmayanların yaklaşık 3 katıdır. Bu durum, devleti ilgilendiren kritik konularda kadınların sorumluluk hissederek siyasetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. İkincisi devletin her kademesinde görev yapacak nitelikte olduklarına inanmaktadırlar ve bunu talep etmektedirler.
"Üçüncüsü, kadınların bir kısmı, hemcinslerini listelerde görmeleri durumunda daha önce oy vermedikleri partilere bu nedenden dolayı oy vereceklerdir. Dördüncüsü, kadınlar milletvekilliği gibi siyasi temsiller hakkında kadın ve erkek adayları cinsiyetten bağımsız olarak cesaret, kararlılık, dürüstlük gibi etik normlar çerçevesinde aynı ölçülerde değerlendirmektedir. Beşincisi, kadınlar, kadın siyasetçilerin erkeklere göre sorumluluk duygusuna daha fazla sahip, daha fazla duyarlı, daha fazla hoşgörülü, daha fazla barışçı ve sorun çözme yeteneğine daha fazla sahip olduğunu düşünmektedir. Altıncısı, kadınlar hemcinslerinin siyasette daha fazla yer alması ile kadınlara ilişkin sorunların ve aynı zamanda toplumsal sorunların kadın bakış açısıyla daha kolay çözülebileceği inancında.”
Araştırmadan satırbaşları
Haber sitelerinde ve KADEM’in sosyal medya hesaplarında yer alan bilgilere göre(*), araştırma sonuçlarından bazıları şöyle:
* "Kadın arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde siyasetle ilgili konuları konuşuyor musunuz?" sorusuna kadınların yüzde 12,6'sı "evet", yüzde 41,3'ü "evet ama fazla değil", yüzde 45,6'sı "hayır hiç konuşmayız" yanıtını verdi.
* Kadınların yüzde 58,4'ü, Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getirdiğini biliyor. Bu sistemin ne getireceğini bilmediğini belirtenlerin oranı, yüzde 21,3 düzeyinde.
* “Kadınların siyasetle uğraşması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “çok gerekli görüyorum” diyenlerin oranı yüzde 59,5; “biraz gerekli görüyorum” diyenler 26,7. Fikri olmayan ve gereksiz görenlerin oranı ise 13,7.
* "Siyasette kadınlara karşı ayrımcılık, mobbing yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna "evet" yanıtını veren kadınların oranı ise yüzde 67,9. Kadınların yüzde 34,6'sı, mevcut siyasi partilerin kadına gerekli önemi vermediğini düşünüyor.
* "Hangi parti siyasette kadınlara daha fazla imkan tanıyor?" sorusuna verilen yanıt yüzde 56,9 ile AKP, yüzde 23,6 ile CHP, yüzde 9,7 ile HDP, 5,1 ile MHP, 4,6 ile İYİ Parti.
* “Daha önce oy vermediğiniz bir parti, ilinizde kadın milletvekili adayı gösterirse bundan dolayı o partiye oy verir misiniz?” sorusuna kadınların yüzde 38,8’i “Vermem” diye cevap verdi. “Verebilirim” diyenlerin oranı yüzde 25,6; “Fikrim yok” diyenler yüzde 18,7; “Kesinlikle vermem” diyenler yüzde 8,6; “Kesinlikle veririm” diyenler yüzde 8,3.
* Araştırmaya katılan kadınların sadece yüzde 9,2’si Meclis’te kaç kadın milletvekili olduğunu biliyor. Yüzde 63,3’ü ise bilmediğini beyan ediyor.
* Kadınların yüzde 85,4’ü Meclis’teki kadın vekil sayısını yeterli bulmuyor. Kadınların yüzde 28.3’ü Meclis’te yüzde 50’den daha fazla kadın görmek istediğini, yüzde 37,6’sı kadın oranının yüzde 40’ın üzerinde olması gerektiğini söylüyor. “Hiç olmamalı” diyen kadınların oranı yüzde 2,9.
* “Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi için yapılması gerekenler”e, kadınların yüzde 39,9’u “Kadını koruyan yasal düzenlemeler yapılmalıdır” derken, yüzde 32,4’ü “Erkeklerle eşit muamele için şartlar oluşturulmalıdır”, yüzde 13,7 “Kadınlara maddi imkanlar sağlanmalıdır”, yüzde 13,5’i “Yuva ve kreş sorunu çözülmelidir” dedi.
* “Kadınların Mecliste daha fazla oranda yer alması ne işe yarar” sorusuna yüzde 44,1 “Kadınların sorunları daha rahat çözülür” derken, yüzde 39,7’si toplumsal sorunların; yüzde 7’si siyasi sorunların daha rahat çözüleceğini söyledi. Kadınların yüzde 8,6’sı ise “Pek bir şey değişeceğini sanmıyorum” dedi.
* “Bir siyasetçinin programlarına eşi ve ailesiyle birlikte katılmasını nasıl karşılıyorsunuz” sorusuna yüzde 34,6’sı “çok destekliyorum”, yüzde 32,1’i “Biraz destekliyorum”, yüzde 19,8’i “fikrim yok”, yüzde 11,1’i “Karşıyım”, yüzde 2,4’ü “şiddetle karşıyım” diye cevapladı. Bu sorunun ardından gelen “Sizce bunu en çok yapan siyasetçi kimdir” sorusuna ise katılımcıların yüzde 90,9’u Erdoğan dedi. bianet

18 Mayıs 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri katlandı
Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, yabancı kartlarla haziran-eylül döneminde yapılan ödemeler geçe
 
Her üç kamu çalışanından biri kiracı
Bin 577 kamu emekçisiyle yapılan araştırmaya göre, her üç kamu çalışanından birisinin kiracı olduğu tespit edilirken, ke
 
25 ilde 232 iş yeri ile 9 ilde 104 adet konut satılacak
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 25 ilde 232 iş yeri ile 9 ilde 104 adet konutu “Açık Artırma Yöntemi”
 
Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) Ağustos ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi bir önceki yıl

Temmuz 2018 Verileri Açıklandı: 88 bin kişi daha işsiz kaldı
TÜİK’in verilerine göre, Temmuz 2018’de Temmuz 2017’ye göre, 0,1; Haziran 2018’e göre, 0,6 puanl
 
Bütçe Eylül'de 6 milyar açık verdi
Merkezi yönetim bütçesi eylülde 6 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 56.7 milyar lira açık verdi.
 
2017’de noterliklerde devlet adına 2 milyar 726 milyon lira vergi toplandı
2018’in başından bu yana devlet adına yapılan vergi tahsilatı ise 2 milyar 119 milyon lira olarak gerçekleşti. Tür
 
“Ekonomide iyileşme süreci başladı”
AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde HDP&#

Plastik sektöründe üretim yüzde 7,2, ihracat yüzde 12,8 yükseldi
Plastik sektörü büyüme trendini sürdürüyor. 2018 yılı ilk yarı raporunu açıklayan PAGEV, sektörün plastik mamul üretimin
 
Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım üretici fiyatları endeksindeki (Tarım-ÜFE) fi
 
2.5 milyon kadın çiftçimiz günde 16-17 saat çalışıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda çalışanların yarıya yakınını kadınların olu
 
Rusya'ya gıda ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak
Gıda sektörü, Türkiye’nin tüm ihracatçı sektörlerinin hedef pazar olarak belirlediği tek ülke konumunda olan Rusya

Valiliklere, “fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele” talimatı
İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletm
 
2019 Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” genelgesinde kamu harca
 
12 aylık cari işlemler açığı 51 milyar 125 milyon Dolar
Cari işlemler hesabı, Ağustos ayında 2 milyar 592 milyon Dolar fazla verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 51 milyar 12
 
Domatesin fiyatı Ekim ayı sonuna doğru düşer
Eylül ayının zam şampiyonu olan domatesteki fiyat artışını Sabah’a değerlendiren GATEM Yaş Sebze ve Meyve Hali Kom
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya