20 Ağustos 2018, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ölü fare
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kervan
Hikmet Aksoy
Bayramlar... İnsanlar... Kutlamalar...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
MEZOPOTAMYA’NIN İNCİSİ AMED / DİYARBAKIR
Leyla Adın
Bayram
Yaşar Özen
Katakulli
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sonsuza dek duracaklar!
Aykut Tuzcu
DUZCU’SUNA KAVUŞTU
ÇOK OKUNAN HABERLER
Ciddi bir fiyat tarifesi uygulaması yok
“Kurban kesme yeri sokaklar değil kesim yerleri ve mezbahalardır”
Sefer tası ile işe gelen memur sayısı artıyor
Çare, çiftçinin birlik veya kooperatif kurmasında
Fillere tırnak bakımı yapılması ömürlerini uzatıyor
Kurban Bayramına ulaşmanın emsalsiz huzurunu yaşıyoruz
Manevi değerine uygun şekilde yaşanması önemli
Zabıta ekipleri bayram öncesi denetimdeydi
Memlekette askere gidecek adam kalmadı!!!!
Büyükşehir Belediyesi 2018 Yaz Spor Okulları sona erdi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Kadınların yüzde 85,4’ü kadın vekil sayısını yeterli bulmuyorKADEM'in 3 bin 141 kadınla gerçekleştirdiği “Kadın ve Siyaset Araştırması”na göre, yüzde 85 kadın vekil sayısını az buluyor, yüzde 57 kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 23 ilde 3 bin 141 kadınla görüşerek “Kadın ve Siyaset Araştırması” gerçekleştirdi. Rapordan sonuçlar, KADEM’in Üsküdar şubesinde KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri Betül Altınsoy Yanılmaz ve Sezen Güngör tarafından açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar Meclis’te daha fazla kadın görmek istiyor. Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi içinse kadını koruyan yasal düzenlemeler, eşit muamele için gerekli şartların oluşturulması ve kreş imkanı istiyor.
Katılımcıların yüzde 57’si kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor.
Araştırmanın, kadınların siyasete, siyasi sürece ve siyasi dinamiklere ilişkin tutumlarının yanı sıra siyasal katılım konusunda sergiledikleri performansı tespit etmeyi amaçladığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
“Araştırmadaki birçok sorunun cevabına göre, kadınların rutin siyasi konulara yeterli ilgileri bulunmamaktadır. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getireceği sorusuna verdikleri cevaba göre, yeni sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı, olmayanların yaklaşık 3 katıdır. Bu durum, devleti ilgilendiren kritik konularda kadınların sorumluluk hissederek siyasetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. İkincisi devletin her kademesinde görev yapacak nitelikte olduklarına inanmaktadırlar ve bunu talep etmektedirler.
"Üçüncüsü, kadınların bir kısmı, hemcinslerini listelerde görmeleri durumunda daha önce oy vermedikleri partilere bu nedenden dolayı oy vereceklerdir. Dördüncüsü, kadınlar milletvekilliği gibi siyasi temsiller hakkında kadın ve erkek adayları cinsiyetten bağımsız olarak cesaret, kararlılık, dürüstlük gibi etik normlar çerçevesinde aynı ölçülerde değerlendirmektedir. Beşincisi, kadınlar, kadın siyasetçilerin erkeklere göre sorumluluk duygusuna daha fazla sahip, daha fazla duyarlı, daha fazla hoşgörülü, daha fazla barışçı ve sorun çözme yeteneğine daha fazla sahip olduğunu düşünmektedir. Altıncısı, kadınlar hemcinslerinin siyasette daha fazla yer alması ile kadınlara ilişkin sorunların ve aynı zamanda toplumsal sorunların kadın bakış açısıyla daha kolay çözülebileceği inancında.”
Araştırmadan satırbaşları
Haber sitelerinde ve KADEM’in sosyal medya hesaplarında yer alan bilgilere göre(*), araştırma sonuçlarından bazıları şöyle:
* "Kadın arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde siyasetle ilgili konuları konuşuyor musunuz?" sorusuna kadınların yüzde 12,6'sı "evet", yüzde 41,3'ü "evet ama fazla değil", yüzde 45,6'sı "hayır hiç konuşmayız" yanıtını verdi.
* Kadınların yüzde 58,4'ü, Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getirdiğini biliyor. Bu sistemin ne getireceğini bilmediğini belirtenlerin oranı, yüzde 21,3 düzeyinde.
* “Kadınların siyasetle uğraşması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “çok gerekli görüyorum” diyenlerin oranı yüzde 59,5; “biraz gerekli görüyorum” diyenler 26,7. Fikri olmayan ve gereksiz görenlerin oranı ise 13,7.
* "Siyasette kadınlara karşı ayrımcılık, mobbing yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna "evet" yanıtını veren kadınların oranı ise yüzde 67,9. Kadınların yüzde 34,6'sı, mevcut siyasi partilerin kadına gerekli önemi vermediğini düşünüyor.
* "Hangi parti siyasette kadınlara daha fazla imkan tanıyor?" sorusuna verilen yanıt yüzde 56,9 ile AKP, yüzde 23,6 ile CHP, yüzde 9,7 ile HDP, 5,1 ile MHP, 4,6 ile İYİ Parti.
* “Daha önce oy vermediğiniz bir parti, ilinizde kadın milletvekili adayı gösterirse bundan dolayı o partiye oy verir misiniz?” sorusuna kadınların yüzde 38,8’i “Vermem” diye cevap verdi. “Verebilirim” diyenlerin oranı yüzde 25,6; “Fikrim yok” diyenler yüzde 18,7; “Kesinlikle vermem” diyenler yüzde 8,6; “Kesinlikle veririm” diyenler yüzde 8,3.
* Araştırmaya katılan kadınların sadece yüzde 9,2’si Meclis’te kaç kadın milletvekili olduğunu biliyor. Yüzde 63,3’ü ise bilmediğini beyan ediyor.
* Kadınların yüzde 85,4’ü Meclis’teki kadın vekil sayısını yeterli bulmuyor. Kadınların yüzde 28.3’ü Meclis’te yüzde 50’den daha fazla kadın görmek istediğini, yüzde 37,6’sı kadın oranının yüzde 40’ın üzerinde olması gerektiğini söylüyor. “Hiç olmamalı” diyen kadınların oranı yüzde 2,9.
* “Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi için yapılması gerekenler”e, kadınların yüzde 39,9’u “Kadını koruyan yasal düzenlemeler yapılmalıdır” derken, yüzde 32,4’ü “Erkeklerle eşit muamele için şartlar oluşturulmalıdır”, yüzde 13,7 “Kadınlara maddi imkanlar sağlanmalıdır”, yüzde 13,5’i “Yuva ve kreş sorunu çözülmelidir” dedi.
* “Kadınların Mecliste daha fazla oranda yer alması ne işe yarar” sorusuna yüzde 44,1 “Kadınların sorunları daha rahat çözülür” derken, yüzde 39,7’si toplumsal sorunların; yüzde 7’si siyasi sorunların daha rahat çözüleceğini söyledi. Kadınların yüzde 8,6’sı ise “Pek bir şey değişeceğini sanmıyorum” dedi.
* “Bir siyasetçinin programlarına eşi ve ailesiyle birlikte katılmasını nasıl karşılıyorsunuz” sorusuna yüzde 34,6’sı “çok destekliyorum”, yüzde 32,1’i “Biraz destekliyorum”, yüzde 19,8’i “fikrim yok”, yüzde 11,1’i “Karşıyım”, yüzde 2,4’ü “şiddetle karşıyım” diye cevapladı. Bu sorunun ardından gelen “Sizce bunu en çok yapan siyasetçi kimdir” sorusuna ise katılımcıların yüzde 90,9’u Erdoğan dedi. bianet

18 Mayıs 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Perakende satış hacmi, yüzde 4.3 arttı
Perakende satış hacmi, 2018 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.3 arttı Türkiye İstatistik Kur
 
YD-ÜFE, yüzde 35.84 artış gösterdi
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, (YD-ÜFE) 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2.63, bir önceki yılın aynı
 
Gaziantep’te e-ticaret bayram alışverişi oranı yüzde 175 arttı
Bayram tatilinin yaklaşmasıyla birlikte, bayramlık ihtiyaçlarını hızlı ve ekonomik olarak karşılamak isteyenler e-ticare
 
Akaryakıt fiyatlarına yüzde 9 ÖTV zammı geldi
Akaryakıt fiyatlarına yüzde 9 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı geldi. Resmi Gazete'de yayınlanan göre akaryakıta uygul

Sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, endeks
 
Devlet katkısı ödemelerinin süresi üç eğitim-öğretim yılı uzatıldı
Aday çırak ve çıraklar ile staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödem
 
Motosiklet satışları 2018 yılının ilk yarısında yüzde 25 oranında arttı
Türkiye’de önemli sektörlerden biri olan ve birçok dünya markasının da yer aldığı motosiklet sektörü 2018 yılında
 
Bazı ABD ürünlerine yüzde 100 ek vergi
ABD’den ithal edilen bazı ürünlerde ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kara

TÜİK: İşsizlik Mayısta yüzde 9,7 oldu
TÜİK’in verilerine göre, Mayıs 2018’de işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık azalış göst
 
Merkezi yönetim bütçesi 45 milyar TL açık verdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2018 yılının Ocak-Temmuz dönemine ilişkin bütçe gerçekleştirme raporunu açıkladı. Buna göre,
 
İkramiye ödemeleri başladı
Bağ-Kur ve SSK emeklilerine bugüm, emekli sandığı emeklilerine yarın bayram ikramiyesi ödemeleri yapılacak.
 
Dolar düşüşe geçti
Doların 7.24’ü görmesinin ardından TCMB ve BDDK aldıkları tedbirlerle piyasaları rahatlattı ve Dolar güne düşüşle

Gazetelerde çalışan fikir işçisi sayısı ise 8.683
Basın İlan Kurumu, 2018 basın çalışanları istatistikleri açıklandı Basın İlan Kurumu, resmi ilan yayınlama hakkını haiz
 
Üretmeye ve istihdama katkı sağlamaya ihtiyacımız var
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, finansal zorlukların üstesinden el birliği ve dayanışma içerisinde geli
 
Kızılay'ın Yurt Dışı Kurban Vekalet Hisse Bedeli 590 Türk Lirası’ndan 750 Türk Lirası’na çıkarıldı
Kızılay’dan yapılan açıklamaya göre döviz kurlarındaki dalgalanmalar sebebiyle yurt dışı kurban bedeline zam yapıl
 
İnternetten kartlı ödemeler 14 milyar TL’ye ulaştı
Bankalararası Kart Merkezi, Temmuz ayı verilerine göre internetten gerçekleşen kartlı ödemeler söz konusu dönemde 14 mil
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya