24 Mayıs 2018, Perşembe Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Eskiye özlem
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Dinleme sanatı
Hikmet Aksoy
Nasıl bir milletvekili?..
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKOTOMOBİL MÜZESİ : KEY MUSEUM
Leyla Adın
Söz uçar, faal kalır
Yaşar Özen
Gazetecilik
Aykut Tuzcu
Olmadı Webo!
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gazişehir Gaziantep’te yeni sezon belirsizliği
Nizip Mülteci Kampı'nda eğitim hayatı başlıyor
Osmanlı ve Türk ressamları röprodüksiyonları sergilenecek
MB faiz artırınca düşen dolar, piyasalar açılınca yükselişe geçti
ABD'nin ölüm listesinde bulunan DEAŞ'lı Prakash’a soruşturma şoku
Suriyelilerin bayram için ülkelerine dönüşleri sürüyor
Satrançta, birincilik, ikincilik ve altıncılık aldılar
Türkiye dostu Amerikalılar ödüllendirilecek
Avrupa’nın en çok değer kazanan ekibi Beşiktaş
Belediyelerde hafta sonu vergi mesaisi yapılacak
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Kadınların yüzde 85,4’ü kadın vekil sayısını yeterli bulmuyorKADEM'in 3 bin 141 kadınla gerçekleştirdiği “Kadın ve Siyaset Araştırması”na göre, yüzde 85 kadın vekil sayısını az buluyor, yüzde 57 kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 23 ilde 3 bin 141 kadınla görüşerek “Kadın ve Siyaset Araştırması” gerçekleştirdi. Rapordan sonuçlar, KADEM’in Üsküdar şubesinde KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri Betül Altınsoy Yanılmaz ve Sezen Güngör tarafından açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar Meclis’te daha fazla kadın görmek istiyor. Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi içinse kadını koruyan yasal düzenlemeler, eşit muamele için gerekli şartların oluşturulması ve kreş imkanı istiyor.
Katılımcıların yüzde 57’si kadınlara siyasette en fazla imkan tanıyan partinin AKP olduğunu söylüyor.
Araştırmanın, kadınların siyasete, siyasi sürece ve siyasi dinamiklere ilişkin tutumlarının yanı sıra siyasal katılım konusunda sergiledikleri performansı tespit etmeyi amaçladığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
“Araştırmadaki birçok sorunun cevabına göre, kadınların rutin siyasi konulara yeterli ilgileri bulunmamaktadır. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getireceği sorusuna verdikleri cevaba göre, yeni sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı, olmayanların yaklaşık 3 katıdır. Bu durum, devleti ilgilendiren kritik konularda kadınların sorumluluk hissederek siyasetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. İkincisi devletin her kademesinde görev yapacak nitelikte olduklarına inanmaktadırlar ve bunu talep etmektedirler.
"Üçüncüsü, kadınların bir kısmı, hemcinslerini listelerde görmeleri durumunda daha önce oy vermedikleri partilere bu nedenden dolayı oy vereceklerdir. Dördüncüsü, kadınlar milletvekilliği gibi siyasi temsiller hakkında kadın ve erkek adayları cinsiyetten bağımsız olarak cesaret, kararlılık, dürüstlük gibi etik normlar çerçevesinde aynı ölçülerde değerlendirmektedir. Beşincisi, kadınlar, kadın siyasetçilerin erkeklere göre sorumluluk duygusuna daha fazla sahip, daha fazla duyarlı, daha fazla hoşgörülü, daha fazla barışçı ve sorun çözme yeteneğine daha fazla sahip olduğunu düşünmektedir. Altıncısı, kadınlar hemcinslerinin siyasette daha fazla yer alması ile kadınlara ilişkin sorunların ve aynı zamanda toplumsal sorunların kadın bakış açısıyla daha kolay çözülebileceği inancında.”
Araştırmadan satırbaşları
Haber sitelerinde ve KADEM’in sosyal medya hesaplarında yer alan bilgilere göre(*), araştırma sonuçlarından bazıları şöyle:
* "Kadın arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde siyasetle ilgili konuları konuşuyor musunuz?" sorusuna kadınların yüzde 12,6'sı "evet", yüzde 41,3'ü "evet ama fazla değil", yüzde 45,6'sı "hayır hiç konuşmayız" yanıtını verdi.
* Kadınların yüzde 58,4'ü, Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getirdiğini biliyor. Bu sistemin ne getireceğini bilmediğini belirtenlerin oranı, yüzde 21,3 düzeyinde.
* “Kadınların siyasetle uğraşması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “çok gerekli görüyorum” diyenlerin oranı yüzde 59,5; “biraz gerekli görüyorum” diyenler 26,7. Fikri olmayan ve gereksiz görenlerin oranı ise 13,7.
* "Siyasette kadınlara karşı ayrımcılık, mobbing yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna "evet" yanıtını veren kadınların oranı ise yüzde 67,9. Kadınların yüzde 34,6'sı, mevcut siyasi partilerin kadına gerekli önemi vermediğini düşünüyor.
* "Hangi parti siyasette kadınlara daha fazla imkan tanıyor?" sorusuna verilen yanıt yüzde 56,9 ile AKP, yüzde 23,6 ile CHP, yüzde 9,7 ile HDP, 5,1 ile MHP, 4,6 ile İYİ Parti.
* “Daha önce oy vermediğiniz bir parti, ilinizde kadın milletvekili adayı gösterirse bundan dolayı o partiye oy verir misiniz?” sorusuna kadınların yüzde 38,8’i “Vermem” diye cevap verdi. “Verebilirim” diyenlerin oranı yüzde 25,6; “Fikrim yok” diyenler yüzde 18,7; “Kesinlikle vermem” diyenler yüzde 8,6; “Kesinlikle veririm” diyenler yüzde 8,3.
* Araştırmaya katılan kadınların sadece yüzde 9,2’si Meclis’te kaç kadın milletvekili olduğunu biliyor. Yüzde 63,3’ü ise bilmediğini beyan ediyor.
* Kadınların yüzde 85,4’ü Meclis’teki kadın vekil sayısını yeterli bulmuyor. Kadınların yüzde 28.3’ü Meclis’te yüzde 50’den daha fazla kadın görmek istediğini, yüzde 37,6’sı kadın oranının yüzde 40’ın üzerinde olması gerektiğini söylüyor. “Hiç olmamalı” diyen kadınların oranı yüzde 2,9.
* “Siyasetle ilgilenen kadınların sorunlarının çözülmesi için yapılması gerekenler”e, kadınların yüzde 39,9’u “Kadını koruyan yasal düzenlemeler yapılmalıdır” derken, yüzde 32,4’ü “Erkeklerle eşit muamele için şartlar oluşturulmalıdır”, yüzde 13,7 “Kadınlara maddi imkanlar sağlanmalıdır”, yüzde 13,5’i “Yuva ve kreş sorunu çözülmelidir” dedi.
* “Kadınların Mecliste daha fazla oranda yer alması ne işe yarar” sorusuna yüzde 44,1 “Kadınların sorunları daha rahat çözülür” derken, yüzde 39,7’si toplumsal sorunların; yüzde 7’si siyasi sorunların daha rahat çözüleceğini söyledi. Kadınların yüzde 8,6’sı ise “Pek bir şey değişeceğini sanmıyorum” dedi.
* “Bir siyasetçinin programlarına eşi ve ailesiyle birlikte katılmasını nasıl karşılıyorsunuz” sorusuna yüzde 34,6’sı “çok destekliyorum”, yüzde 32,1’i “Biraz destekliyorum”, yüzde 19,8’i “fikrim yok”, yüzde 11,1’i “Karşıyım”, yüzde 2,4’ü “şiddetle karşıyım” diye cevapladı. Bu sorunun ardından gelen “Sizce bunu en çok yapan siyasetçi kimdir” sorusuna ise katılımcıların yüzde 90,9’u Erdoğan dedi. bianet

18 Mayıs 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

MB faiz artırınca düşen dolar, piyasalar açılınca yükselişe geçti
Merkez Bankası’nın faizleri üç puan artırması sonrası 4,80’lerden 4,50’lere düşen dolar, piyasaların a
 
Dolar 4,80’i aştı
ABD dolarının 4,80’i aşmasının ardından Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının
 
Dolardaki keskin iniş - çıkışların 10 nedeni
Gelişmiş ülkelerin para politikalarını sıkılaştırması, Türkiye'nin ABD ile sorunlu ilişkileri, ülkedeki kutuplaşma, büyü
 
Kur, faiz oranlarında ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşanıyor
Ekonomi Bakanı söyledi!!!!! Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kur, faiz oranlarında ve döviz piyasasında

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 32.9 azaldı
2018 Ocak-Mart döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 32.9 azaldı. Belediyeler tarafından verilen yapı
 
Esnafın nüfusa oranla en yüksek olduğu il 37 bin 281 ile Muğla
Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olarak faaliyet gösteren esnafın nüfusa oranla en yüksek olduğu il 37 bin 281 ile Muğ
 
Firmalarımızın ihracat rakamlarını daha da yukarıya taşıyabilmeliyiz
Gaziantep Sanayi Odası tarafından, GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM), firmaların rekabet güçlerinin arttırı
 
ABD’nin ilave gümrük vergisi uygulamasına Türkiye’den karşılık
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin demir, çelik ve alüminyum ürünlerine ilave gümrük vergileri koymasıyla ilgi

Bakan Fakıbaba hibe alan şirketlere temsili çek verdi
Çeşitli programlar için Gaziantep'te bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gaziantep İl Gıda,
 
2017 yılında canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 291 bin 55 oldu
Doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 4.29 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Adölesan doğurganlık hızı ise 2017 yılında binde
 
Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 13.21 artı
Nisan ayında kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 13.21 artış, kapanan şirket sayısında ise yüzde 21.04 az
 
Cezaevlerine 14 bin 611 personel alınacak
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adliyelerde, bakanlık merkez teşkilatında, cezaevlerinde istihdam edilmek üzere 14 bin 611

THY’ye 10 bin yeni personel alınacak
Gelecek sene 900 pilot alacağını duyuran Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, şimdi de kabin personeli istihdamı k
 
Türkiye’de 1 milyon 847 bin 473 Gaziantep doğumlu yaşıyor
2017 ADNKS sonuçlarına göre 470 bin 476 kişilik nüfusu bulanan ve Türkiye illeri nüfus sıralamasında 26’ıncı durum
 
“İhracatı artırmak için katma değerli ürünlere ağırlık vermeliyiz”
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Mahsum Altunkaya, Türkiye İh
 
Gaziantep’te tasarruf mevduatı yüzde 29 arttı
Tasarruf mevduatları, 2018 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17,4 artarken, 970 milyar 365 m
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya