31 Mart 2020, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Varını veren utanmamış!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri 1
Metin Atamer
Koyun can derdinde
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Corona virüsü
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Kininizi diri tutun!
Bülent Yılmaz
Tüketiciler için ipuçları
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Probiyotikler ve prebiyotikler (2)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
‘Salgına karşı şeffaflık ilkesine uyulmuyor’
Koronavirüs, bal, polen ve arı sütü satışlarını arttırdı
‘Un imalatı ve sevkiyatı devam edecektir’
Siyasette kadın 2020 haritası: Türkiye 122. sırada
Aşırı fiyat artışına izin verilmeyecek
"Gelir getirme olanakları etkilenen ebeveynlere maddi destek sağlanmalı"
Türkiye’deki yaşlı nüfusu oranı yüzde 8,8
Devlet, tüm mekanizmaları ile ihracatçıların yanında
Kredi kartında asgari ödeme tutarı yüzde 20’ye indirildi
Çalışanlara üç ay yüzde 60’lık maaş desteği
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Öğrencilerin, bilimsel faaliyetler içinde yer alabilmelerini sağlıyoruz“Hedeflerinize Ulaşmak Elinizde- II” konulu kariyer günü düzenlendi

SANKO Üniversitesi tarafından bölge okullarında eğitim gören öğrencilere yönelik kariyer günleri devam ediyor.
“Hedeflerinize Ulaşmak Elinizde- II” konulu kariyer günü kapsamında, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinin akademisyenleri Nizip Belediyesi Düğün ve Nikah Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi.
Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Çetin, kariyer gününde yaptığı konuşmada, “2014-2015 yılında eğitime başlayan üniversitemizde, içinde bulunduğumuz 2019- 2020 eğitim öğretim yılı sonunda Tıp Fakültesi’nden ilk mezunlarımızı vereceğiz. Bunun gururunu yaşıyoruz. Kendi alanlarında uzmanlardan oluşan akademik kadromuz her geçen gün daha da genişlemektedir” dedi.
“Öğrencilerimizin tıp alanında en güncel gelişmeleri takip edebilmeleri için gerekli tüm olanakları sağlıyoruz. Kulüp faaliyetlerimizle öğrencilerimizin öğrenim hayatlarının ilk günlerinden itibaren bilimsel faaliyetler içinde yer alabilmeleri için ortam oluşturuyoruz” diyen Prof. Dr. Çetin, şöyle devam etti:
“Öğrencilerimizin donanımlı ve çağın gerektirdiği vizyona sahip hekimler ve bilim insanları olarak yetişebilmesi için bilim dünyasında meydana gelen hızlı değişim ve dönüşüme uygun olarak eğitim müfredatımızı her yıl gözden geçirip, güncelliyoruz. İnteraktif olarak işlenmekte olan eğitim modelimizle öğrencilerimizin tıp eğitimine ve hastalıklara bütünsel bir bakış açısına sahip olabilmesini hedefliyoruz.
Verdiğimiz modern tıp eğitiminin yanı sıra, seçmeli proje derslerimiz ile bilimsel bir problem hakkında çok yönlü düşünebilme ve sorgulayabilme yönlerini geliştirmeyi ve ekip olarak çalışabilme yeteneklerini arttırmayı amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz uluslararası bilim alanında güncel gelişmeleri takip edebilmeleri ve yurtdışı staj olanaklarından faydalanabilmeleri için yoğun bir İngilizce eğitimi alıyor.
Son derece modern cihaz ve yazılımlarla donatılmış olan laboratuvarlarımızda öğrencilerimiz teorik derslerde öğrendikleri bilgilerin uygulayabilmelerini öğretim elemanları gözetiminde bire bir gerçekleştirebilme olanağına sahipler.
Düzenlediğimiz ulusal, uluslararası kongre ve sempozyumlarla öğrencilerimize alanlarında çok önemli başarılara imza atmış bilim insanlarıyla tanışma ve birebir iletişime geçebilme olanakları sunuyoruz ve yurtdışındaki üniversitelerle yaptığımız ikili anlaşmalarla yaz stajlarını o üniversitelerde gerçekleştirebilmelerini sağlıyoruz.”
Üniversitenin zengin kütüphaneye sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerek basılı gerek dijital ortamda sunduğumuz kütüphane olanaklarımız ile öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin her türlü bilimsel içeriğe kolayca ulaşabilmelerini sağlamaktayız.
Tüm bu olanaklarımızla çağımızın hızına ayak uydurabilen, güncel gelişmeleri yakından takip eden, ekip olarak çalışma becerileri gelişmiş, sorunlara çok yönlü bakabilme ve yenilikçi çözümler üretebilme yetilerine sahip etik değerlere saygılı geleceğin hekimlerini yetiştirmeyi hedefliyoruz.”
Prof. Dr. Çetin, önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan SANKO Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, İlk ve Acil Yardım ile Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümlerinde eğitim vereceğini kaydetti.
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arzu Tuna da hemşirelik mesleğinin hem Türkiye’de hem de dünyada evrensel bir meslek olduğuna dikkat çekti.
Prof. Dr. Tuna, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulma imkanlarının sadece hastanelerde hasta servisleri ile yoğun bakımlarla, ameliyathanelerle veya acil servislerle sınırlı olmadığını, mezun hemşirelerin üniversitelerde akademisyenlik, evde bakım hizmetleri, yaşlı bakım evleri, iş sağlığı hemşireliği, okul sağlığı hemşireliği gibi özel alanlarda da hizmet verebileceğini anımsattı.
SANKO Üniversitesi Hemşirelik Bölümü olarak hem hastaneye hem de sahaya tam anlamıyla donanımlı hemşireler yetiştirmeyi hedeflediklerini ve tüm mesleki dersleri güçlü bir akademik kadro ile verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Tuna, şöyle konuştu:
“Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılını ‘Hemşirelik Yılı’ ilan etti. Hemşirelik bugün olduğu gibi gelecekte de değerli bir meslek olarak kalacaktır. İnsan sevgisi ve merhameti olan, bilim ile bakımı bir araya getirmeyi hedefleyen tüm öğrencilerin bu mesleği seçmesini öneriyoruz.”
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Nurten Budak, öğrencilerle bölümüne ilişkin bilgiler paylaştı.
SANKO Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün, ülkemizin mevcut beslenme durumunun belirlenmesi, beslenme sorunlarına yönelik çözüm yollarının saptanması, önerilmesi ve uygulanması, besin ve beslenme plan ve politikalarının geliştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Budak, şu ifadelere yer verdi:
“Ayrıca, farklı yaş gruplarının besin gereksinimlerinin belirlenmesi, hastalıklara özgü diyet programlarının düzenlenmesi ve uygulanması, toplu beslenme hizmeti verilen kuruluşlarda yemek servisinin yönetimi ve organizasyonu alanlarında uygulama ve araştırmalar yürütecek yetkin diyetisyenler yetiştirerek toplum sağlığı ve refahını geliştirmeyi hedefleyen lider bir eğitim kurumu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
Beslenme ve diyetetik bölümünden dört yıllık eğitim süresi sonunda mezun olanlar, özel, kamu ve üniversite hastanelerinde, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumuna bağlı toplum sağlığı merkezlerinde, otel, hastane, huzurevi, kreş gibi toplu beslenme hizmeti veren kuruluşlarda, diyaliz merkezlerinde, spor kulüplerinde, belediyelere bağlı kurumlarda ve besin laboratuvarlarında görev yapmaktadırlar.”
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Arş. Gör. Meltem Uzun da fizyoterapistin hastalık ve özür durumlarından kaynaklanan ağrı ve fonksiyonel yetersizliklerle ilgili gerekli özel ölçme ve değerlendirmeleri yapan ve bu değerlendirme sonuçlarından yola çıkarak yaşam kalitesini arttırmak için uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayarak uygulayan profesyonel sağlık personeli olduğuna vurgu yaptı.
Arş. Gör. Uzun, “SANKO Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak hedefimiz mesleki, iletişim, sosyal ve akademik becerileri gelişmiş meslektaşlar yetiştirerek toplum sağlığının gelişmesinde ve korunmasında öncü olmaktır” ifadelerini kullandı.
Sunumların sonrasında Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4’üncü Sınıf Öğrencileri Kevser Gülcan Yıldız ve Sinan Lale, Hemşirelik Bölümü 4’üncü Sınıf Öğrencileri Nurcan Bağatur ve Gülbahar Şahin, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 4’üncü Sınıf Öğrencileri Berfin Dinç ve Tuğba Atlı ile Tıp Fakültesi 2’inci Sınıf Öğrencisi Hakan Sütkurt, eğitim gördükleri bölümler ve SANKO Üniversitesi’ne ilişkin bilgi aktardı.
Programın bitiminde SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Nizip İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Kendirci’ye teşekkür ederek, SANKO Üniversitesi adına armağan takdim etti.
2013 yılında kurulan SANKO Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde lisans düzeyinde, Biyoistatistik alanında Doktora, Moleküler Tıp, Hemşirelik, Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Tıbbi Mikrobiyoloji alanlarında tezli yüksek lisans eğitimleri veriliyor.
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda ise Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, İlk ve Acil Yardım ile Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümlerinde eğitim verilecek. Haber Merkezi

28 Şubat 2020 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

Okumak ve üretmek tek çıkış yolumuz
Türkiye’de, her yıl 30 Mart ile 5 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası’nın bu yıl ki teması &
 
Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor
Koronavirüs tedbirleri kapsamında bankaların çalışma saatleri değişirken, mağdur olan yine vatandaş . Öğle saat 12:00
 
“İşçi servislerinde önemli bir sıkıntı yok kurallara uyuluyor”
Zabıta işçi servislerinde ateş ölçümüne başladı
 
Çağrı merkezi sistemi üzerinden ihtiyaçlar en kısa sürede karşılıyor
Şahinbey Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atıp Call Center (çağrı merkezi) sistemi kurarak sadece yardıma ihti

Aşırı fiyat artışına izin verilmeyecek
Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, yaptığı açıklamada, gübre, tohum ve ilaç gibi tarımsa
 
Gaziantep’te 36 pozitif vaka var
Türk Tabipler Birliği, Koronavirüs salgınında Türkiye’de Kayseri, Samsun ve Gaziantep’teki vakalar ile ilgil
 
Toplanan vergiler nerede?
“Devletten ve Bu Ülkenin Kaynaklarından En Fazla Yararlanan, En Fazla İhale Alan Firmalar Nerede?”
 
Şehitkamil Belediyesi önleyici tedbirlere yoğunlaştı
Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir

Vaka sayısı 10 bin 827’ye, ölü sayısı 168’e çıktı
Bugün Türkiye genelinde 37 kişinin öldüğü ve 1610 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.
 
Devlet, tüm mekanizmaları ile ihracatçıların yanında
Panama Danışmanlık’ın Proje Direktörü Serap Çelik, ihracata yönelik devlet yardımları konusunda açıklamalarda bulu
 
Siyasiler, hak savunucuları ve gazeteciler kapsam dışında
AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası çalışmaları hızlandırılan, kapalı ve
 
Basketbol Şampiyonlar Ligi, eylül sonunda sekizli final planlıyor
Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin (BCL) 30 Mart Pazartesi günü video konferans yoluyla gerçekleşen yönetim kurulu top

Hırsızlık yapan 2 kişi tutuklandı
Gaziantep’te iş yeri, ikamet ve otomobilden hırsızlık yaptıkları tespit edilen 2 kişi tutuklanarak ceza evine gönd
 
Spor hocaları tarafından her sabah spor dersleri verilecek
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘Pandemi’ yani bölgesel olmaktan çıkmış küresel anlamda etkisini göster
 
Seyahat kısıtlamasına uymayanlara ceza
Gaziantep’te seyahat kısıtlamasına uymayan şahıslara ceza kesilirken, yolcular 14 gün karantinaya alındı.
 
Kurallara uymayan 21 işletme kapatıldı
Gaziantep Valiliği koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Covid-19 salgını ile mücadele programı kapsamınd
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya