18 Mart 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Özgürlük sorumluluktur
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
İsyan
Hikmet Aksoy
İstiklal-İstikbal Marşı...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
BÜYÜTEÇLE GEZİLEN MÜZE : MİNYATÜR KİTAP MÜZESİ
Leyla Adın
En çok kendine güven
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Döner kapı!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Memleketinde oturmayı tercih edenlerin oranı yüzde 72.22
Belediyenin mülkü 0.40’tan 1.80’e çıkarılmadı
100 öğrenci proje kapsamında eğitimlere tabii tutuldu
WWF: İklim Değişikliği Akdeniz’deki canlı türlerini tehdit ediyor
Afrin'deki Mehmetçik'e baklava ve kadayıf dopingi
Minik GKV’liler Çanakkale oratoryosunu sahneledi
“Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar” birincisi
Gaziantep beyaza büründü
Mehmetçik Vakfı ve Doğu Guta için kermes düzenlediler
Dijital bağımlılık ve siber zorbalığa dikkat çektiler
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Petrol fiyatları 2018’de artacakSon zamanlarda akaryakıta gelen zamlar vatandaşın belini büktü. En son motorine 18 kuruş benzine 12 kuruş zam geldi. Dolayısıyla vatandaş artık araba, yerine toplu taşıma araçlarını kullanacak gibi görünüyor.
Petrol 2016 yılında yüzde 15,
2017’de yüzde 30 oranında zamlandı
Petrol fiyatlarının artması konusunda Sabah’a çarpıcı açıklamalar yapan Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği Başkan Vekili Necmi Alpay, petrolün 2016 yılında yüzde 15, 2017’de yüzde 30 oranında zamlandığını ve bu zamların 2018 yılında artarak devam edeceğini belirtti. “Dış güçlerin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri ve Amerika’da vergi reformunun meclisten geçmesi sebebiyle dolar fazla hareketlenmeye başladı. Amerika’da Trump yönetiminin istikrara kavuşması ve petrol üreten ülkelerdeki jeopolitik riskler petrolün ve doların yönünü yukarı doğru hareket ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor” diye ekledi.
Petrol fiyatları 1 
ayda üç defa değişti
Akaryakıt fiyatını belirleyen iki değişkenin olduğunu belirten Alpay, “Bunlardan biri doların Türk lirası karşısında değeri, ikincisi petrolün dünya borsalarındaki değeri. Son bir aylık periyotta petrolün dünya piyasalarındaki değeri yukarıya doğru hareketlendi. Bugün brent petrol 64 dolar seviyelerinde dolarda 3 bin 87 bandına geldi. Dolayısıyla ikisinin birden aynı anda artıyor olması petrol fiyatlarının yaklaşık son 1 aylık dönemde üç defa değişmesine neden oldu” ifadesini kullandı.
Motorine 18 kuruş ve 
benzine de 12 kuruş zam geldi
Son olarak motorine 18 kuruş ve benzine de 12 kuruş zam geldiğini ifade eden Alpay, “Bölgedeki jeopolitik risklerden dolayı petrolün fiyatı yukarıya doğru görünüyor. Dış güçlerin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri ve Amerika’da vergi reformunun meclisten geçmesi sebebiyle dolar fazla hareketlenmeye başladı. Amerika’da Trump yönetiminin istikrara kavuşması ve petrol üreten ülkelerdeki jeopolitik riskler petrolün ve doların yönünü yukarı doğru hareket ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Petrol 2010-2016 döneminde yıllık yüzde 15 civarında artış gösterirken 2017 zammı yüzde 30 civarında gerçekleşti. 2018 yılında da bu artış devam edecek gibi gözüküyor” şeklinde açıklama yaptı.
Suudi Arabistan’ın 
petrol gelirleri azalıyor
Suudi Arabistan’da ülke içerisinde yaşanan göz altıların nedeninin Suudi Arabistan’ın petrol gelirlerinin azalması olduğunu ileri süren Alpay, “Suudi Arabistan ileriye dönük bir perspektif çizdiğinde; bugün Avrupa 2050’ye kadar fosil yakıt kullanımını bırakmaya hazırlanıyor. Dolayısıyla petrole olan talebin ileriye doğru düşeceği gözüküyor. Petrol fiyatlarının düşük seyretmesiyle beraber arap sermayesinin dış ülkelere yaptığı yatırım boyutunda azalma ve yapılan yatırımları fonlama boyutunda açık verme durumuyla karşı karşıya kaldı” diye konuştu.
“Ülke şu anda 
şantiye havasında”
Türkiye’deki insanların alım gücünde çok ciddi bir artış olmadığını kaydeden Gaziantep Akaryakıt Bayileri Dernek Başkan Vekili Necmi Alpay, konuşmasına şöyle devam etti: “Dolayısıyla Türk insanının kişisel kullanımı için harcadığı akaryakıt bellidir ve belirli bir bütçesi vardır. Bundan dolayı bireysel kullanımda azalma gösteriyor. Ticari piyasalara geldiğinde ise ülke şu anda şantiye havasında. Memleketin her tarafında devlet büyük yatırımlar yapıyor. İnşaat piyasasında hareketlilik ne kadar az dense de geçen seneden daha fazla konut satıldığı dikkat çekiyor. Mesela havaalanı inşaatında yüklü miktarda yakıt tüketimi söz konusu. Dolayısıyla ticari piyasalarda ileriye dönük fiyatlar artacaktır. Ulaştırma, lojistik sektörlerinde olsun inşaat fiyatlarında olsun pahalılığın olduğu bir periyoda girilecektir.” Hüseyin Karataş

10 Kasım 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya