18 Şubat 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
TAVUK HIRSIZI
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
ANDIMIZ
Hikmet Aksoy
Kredi kartınız var mı?
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
GOBUSTAN ULUSAL PARKI VE KAYA RESİMLERİ
Leyla Adın
Önyargısız dinle
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Yeter artık!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Sokak hayvanlarına yardım elini uzattılar
“Her zaman öğretmenlerimize destek olacağız”
Tahsin Yentur İlkokulu öğrencileri TEMA gönüllüsü oluyor
Teknoloji gelişiyor, okuma eğilimi gitgide azalıyor
Vatan savunması sadece cephede savaşarak silahla olmuyor
Gazişehir Gaziantep'in genç oyuncusuna milli davet geldi
Obezitede dünya sıralamasında 4’üncü Avrupa sıralamasında ise 1’inci olduk
12 ilde kurulan şirketler üzerinden 60 milyon lira dolandırdılar
Murat Efe Karaduman, atıcılıkta il ikincisi oldu
“Şansölye Angela Merkel, Türkiye ile ilişkileri iyileştirme yolunda engeller görüyor”
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Planlama bilimi ile bağdaşmayan değerlendirmelerBüyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından basınla ve kamuoyu ile paylaşılan, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanmış olan “Gaziantep-2040 İl Çevre Düzeni Planı” konusundaki değerlendirme ve eleştiriler; yeterli teknik bilgiye ve uzman bilgisine dayanmadan yapılmış, kamuoyunu yanıltıcı, gerçeklerle ve planlama bilimi ile bağdaşmayan değerlendirmelerdir” denildi. .
Açıklama, “Gaziantep-2040 İl Çevre Düzeni Planı çalışması, ilk olarak 2011 yılında onaylanmış olan ve hedef yılı 2030 yılı olan Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı’nın, büyükşehir sınırlarının değişmesi vb. güncel gelişmeler dikkate alınarak revizyonu amacıyla hazırlanmıştır.
Bilindiği üzere planlama sürecinde, planın türüne ve kademesine göre mevzuatta belirtilen konularda ilgili kurum ve kuruluşlardan veri, görüş ve öneriler elde edilerek gerekli analiz, etüt, araştırma ve çalışmalar yapılmakta ve plan kararları elde edilen veri, görüş ve öneriler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Plan kararlarının oluşturulması aşamasında kentsel ve mekânsal gelişmenin yön ve büyüklüğünün tayininde ilgili kurum görüşleri, yapılan eşik analizlerine altık oluşturmaları suretiyle, yönlendirici rol oynamaktadır. Bu bağlamda söz konusu çevre düzeni planına altık oluşturmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardan (122 kurum) plana ilişkin görüş ve öneri istenilmiş ve aralarında mimarlar odasının da bulunduğu meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları gibi paydaşların görüş ve önerilerinin alınması için toplantılar düzenlenmiştir. Bu süreçte çevre düzeni planı revizyonunun onaylanması öncesinde Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu çevre düzeni planı hakkında bilgilendirme yapılmak üzere Belediye Başkanlığımıza davet edilmiş, Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Sn. Hasan Özgür Girişken tek başına gelerek kendisine plan hakkında brifing verilmiştir.
Yapılan araştırma ve çalışmalar ışığında çok detaylı analiz ve değerlendirmeler içeren "Araştırma Raporu" hazırlanmıştır. Araştırma raporunda da açıklandığı üzere 2040 yılı için nüfus tahminleri, ülkemizde bu amaçla kullanılan 7 farklı hesaplama yönteminin ortalaması alınarak yapılmış olup hesaplanan projeksiyonlar kapsamında gerekli kentsel yerleşme ve gelişme alanları planda ayrılmıştır. Esasen 2007 yılında çalışmalarına başlanılan ve 2011 yılında onaylanan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının 2030 yılı için yapılan nüfus kabulü de bugün olduğu gibi eleştiri konusu olmuştur. Ancak, yapılmış olan hesaplamalar 2010, 2015 yıllarında test edilmiş ve tahminlerin gerçekçi olduğu ortaya çıkmıştır. Gaziantep Merkez Kent olarak tanımlanan Şehitkamil, Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinde 2010 yılında nüfusun 1.340.781 kişi olacağı tahmin edilmiş, bu değer 1.325.738 kişi olarak gerçekleşmiş; 2015 yılı için ortalama 1.614.253 kişi tahmin edilmiş, 1.597.324 kişi olarak gerçekleşmiştir.
Planlama çalışmalarında nüfus kabulleri, kişisel arzular, beklentiler, istekler çerçevesinde değil, yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilmektedir. Benzer yöntemlerle geçmiş yıllarda yapılmış olan hesaplamaların isabetli olduğu geçtiğimiz yıllar içinde test edilmiştir.
Yapılan eleştirilerde iddia edildiği gibi, planlama çalışmalarında herhangi bir nüfusun oluşturulması hedeflenmez, planın hedef yılı olarak kabul edilen yıla gelindiğinde kentte yaşaması olası nüfus tahmin edilerek, bu nüfusun çağdaş koşullarda yaşama/çalışma alanlarının oluşturulması hedeflenir. Tahminlerin yapılmasında da ilgili uzmanlıklar tarafından geliştirilmiş yöntemlerin kullanılması en doğru yaklaşımdır.
Suriye’de yaşanan savaşın sonuçlarından biri olarak Gaziantep kentimize gelen ve yerleşen, bir bölümü kalıcı olması olası beklenen nüfus konusunda yöneltilen eleştiri de, yapılan eleştirilerin kendi içindeki tutarsızlığını göstermektedir. Bir yandan 2040 yılında Gaziantep Merkez Kent’in ulaşması olası 3.990.000 kişilik değer gerçekçi bulunmazken, diğer yandan yapılan hesaplamalara katılamayan, tam olarak kayıt altına alınmamış Suriyeli nüfusun da hesaplamalara katılması gerektiği, 2040 yılında kent merkezinde en az 1 milyon Suriyeli nüfusun olabileceği iddia edilmektedir.
Plan açıklama raporunda kısaca değinildiği gibi, Gaziantep Merkez Kent ve diğer ilçelerimizde bugün var olan ve kalıcı olma olasılığı bulunan nüfus, planlama çalışmalarında dikkate alınmıştır. Ancak, bugün için Suriyeli nüfusun ne kadarlık bölümünün kalıcı olacağına dair sağlıklı bir değerlendirme yapılması olanaklı değildir. Bu konuda detaylı değerlendirmelere Çevre Düzeni Planı çalışması sonrasında ele alınacak olan Gaziantep 1/25.000 ölçekli Büyükşehir Nazım İmar Planı çalışmasında yer verilecek, mevcut konut stoku, planlı konut alanlarının kapasitesi, çalışma alanlarında yaşanması olası gelişmeler konusunda ulusal düzeyde yapılan değerlendirmelerde, geçici/kalıcı Suriyeli nüfus konusunda geliştirilen önlemlere yer verilecektir.
Yapılan değerlendirmede Çevre Düzeni Planı’nın 2040 yılı nüfus tahmini için “Gaziantep’i tamamen yaşanılmaz bir kent haline getirecek bir nüfus hedefi belirlenmiştir” ifadesi kullanılmış ve planın bu yönden yeniden gözden geçirilmesi istenmiştir. Konunun kamuoyu tarafından doğru algılanmasını sağlamak amacıyla tekrar belirtmek gerekir ki; planlama çalışmalarında nüfus hedeflenmez, gerçekleşmesi olası nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak önlemler alınarak, kentin “yaşanılmaz hale gelmesinin” engellenmesi hedeflenir.
Sonuç olarak içerisinde mimarlar odasının da bulunduğu meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ve ilgili paydaşların görüşü alınarak, bilimsel yöntemlerle hazırlanıp plan onama konusunda yetkili idare olan ve demokratik usullere göre halkın iradesiyle seçilmiş olan Belediye Meclisince alınmış bir kararın mimarlar odasınca yok hükmünde sayılması demokrasi ve hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır.
Tüm Gaziantepli vatandaşlarımızın ve Mimarlar Odamızın içi rahat olsun, Gaziantep kentini ve Gaziantep’in değerlerini en yürekten savunacak kadrolar iş başındadır” şeklinde devam etti.


12 Ağustos 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya