22 Ekim 2017, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Partiler ve Belediye Başkanları...
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Tevazu Güzelleştirir
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
AKIL UZ
Hikmet Aksoy
Zor bir dönemden geçiyoruz...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Birtakım Anekdotlar ve Esinlenmeler
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
ARNAVUTLUK’UN BAŞKENTİ : TİRAN
Leyla Adın
Sistem iyice yapboz oldu…
Aykut Tuzcu
Çok ünlü bir savaş hikayesi ve şaşırtan gerçek
ÇOK OKUNAN HABERLER
Karkamış- Nizip arası yol yapım çalışması yılan hikayesine döndü
Merkel: Mali yardımda makul kesintide uzlaşıldı
“Doğu’da terör bitmediği sürece et ithalatına mahkumuz”
Özkeçeci, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutladı
Hesaptaki eksiklik, Sayıştay denetiminden önce tespit edildi
Üretim süreçlerimize inovasyon ve tasarımı mutlaka entegre etmeliyiz
13 saniyede 43 bin Euroluk vurgun
Eğitim seviyesi arttıkça şiddet azalır
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adayları arasında Gaziantep’te var
Başarılı olan devlet okulu öğrencilerini ağırlayacak
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
138 yıldır şifa dağıtan hastane
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
 
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut

138 yıldır şifa dağıtan hastane
138 yıldır şifa dağıtan hastane
138 yıldır yani yaklaşık 1,5 asırdan beri Gaziantep Sev Amerikan Hastanesi hem şifa dağıtmaya hem de halka hizmet etmeye devam ediyor. Gaziantep Sabah Gazetesi olarak Sev Amerikan Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Ercüment Ünal ile hastanesi üzerine röportaj yaptık.
Sağlık alanında bölgenin en eski hastanesi olduklarını ifade eden Ünal, “Yaklaşık 1,5 asır önce başlayan şifa dağıtma misyonumuzu 138 yıl önce açılan Sev Amerikan Hastanesiyle devam ettiriyoruz. Bölgede ilk eczacılık eğitimi, ebe hemşire eğitimi gibi yardımcı sağlık hizmetleri alanlarında da bölgemizdeki ilk kuruluş biziz” dedi.
Uyuşturucu konusuna da değinen Ünal, uyuşturucunun çok büyük bir sorun olduğunu altını çizdi. “Uyuşturucu madde kullanımı genellikle genç nesiller arasında yaygınlaştığı için ülkenin sadece bugününü değil geleceğini de tehdit etmekte. Burada anne babalara, eğitimcilere ve biz sağlık çalışanlarına çok iş düşmekte” şeklinde konuştu.
Sabah-Gaziantep SEV Amerikan Hastanesi hakkında bilgi verir misiniz?
Ünal-Sağlık alanında bölgenin en eski hastanesiyiz. Yaklaşık 1.5 asır önce başlayan şifa dağıtma misyonumuzu 138 yıl önce açılan Sev Amerikan Hastanesiyle devam ettiriyoruz. Bölgede ilk eczacılık eğitimi, ebe hemşire eğitimi gibi yardımcı sağlık hizmetleri alanlarında da bölgemizdeki ilk kuruluş biziz.
Sabah-Gaziantep SEV Amerikan Hastanesi’nde kaç bölüm bulunuyor?
Ünal-Hastanemizde, özel hastanelerde olması gereken tüm branşlarda uzman hekim bulunmakta. Bu ana branşlara ek olarak psikoloji, meme tarama polikliniği, diyet ve beslenme polikliniği gibi özel alanlarda da hizmet vermekteyiz.
Sabah-Sağlık ve Eğitim Vakfının çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Ünal-Sağlık ve Eğitim Vakfı 10 okul, 1 yayın kuruluşu ve Gaziantep’te yerleşkesi bulunan 1 hastane ile halkımıza eğitim ve sağlık hizmet sunmaktadır.
Sabah-Hastanede yapılan hizmetler nelerdir?
Ünal-Hastanemizde 2. basamak sağlık hizmeti ve önleyici tıp hizmetleri sunulmakta.
Sabah-Özel birimler ve merkezler nelerdir? Biraz bahseder misiniz?
Ünal-Hastanemiz bölgedeki ilk diyabet polikliniği hizmeti veren kurum. Diyabet hastalarımıza uzman hekimler ve diyetisyen eşliğinde hizmet planlıyoruz. Bunun dışında bölgemizde bulunmayan özellikli cihazlarımız mevcut. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut. Kanser kitlelerinin tespitinde çok faydalı olan dinamik tomografi çekebilen 3 hastaneden bir tanesiyiz. Yaşlılığa ve diyabete bağlı gelişen sertleşme sorunlarında yeni kullanılmaya başlayan cihazımız var ve bu bölgede sadece bizim bünyemizde bulunmakta.
Sabah-SEV Amerikan Hastanesi’nin kuruluşu çok eskilere dayanmaktır? Bu zamana kadar halkın gönlünde taht kurmanızı neye borçlusunuz?
Ünal-Hastanemiz resmi olarak 138 sene önce açılmış. Sağlık hizmeti misyonumuz 1.5 asır öncesinde başlıyor. Bu sevginin ana temeli Osmanlı İmparatorluğu döneminde yokluk yıllarında bölgemizde Türklere ve Müslümanlara sağlık hizmeti veren tek kurum bizim olmamız. Başka küçük hastaneler ve doktorlar var ama ne yazık ki sadece Hristiyan azınlığa hizmet vermişler. Biz apolitik bir kurum olarak ilk kurulduğumuz yıldan beri hiç bir ayrım yapmadan ve tek öncelik insan sloganıyla hizmet sunduk. bu sevginin temel sebebi bu olsa gerek.
Sabah-Hastanenin sağlık alanında yaptığı yenilik ve çalışmalardan bahseder misiniz?
Ünal-Tarihimiz boyunca bölgemizde sağlık alanında öncü kurum olma ve tıp bilimindeki yenilikleri bölge insanına ilk sunan hastane olma vizyonumuz mevcut. Bu kapsamda sağlıktaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve insanlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerini hastanemize kazandırmaya devam ediyoruz.
Sabah-Son yıllarda kadına yönelik şiddet yine artmaya başladı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Ünal-Son yıllarda kadına yönelik şiddetin arttığını düşünmüyorum. Bu buzdağının görünen yüzü sadece. Şiddet tüm toplumumuzda arttı ne yazık ki. Trafikte, sporda, çocuklara, sağlık çalışanlarına ve elbette kadına. Şiddetin kime ne şekilde uygulandığı önemli değil. Her şekli yanlış. Bunun sebebinin toplumumuzun yaşadığı ekonomik sıkıntılar, eğitim kalitesindeki sorunlar ve son yıllarda giderek artan radikalleşme olduğunu düşünüyorum.
Sabah-Günümüzün en büyük sorunlarından birisi hiç şüphe yok ki uyuşturucu. Neredeyse her sokak başında satılır oldu. Çocuklarımızı, gençlerimizi ve toplumu bu illetten nasıl koruruz?
Ünal-Uyuşturucu kullanımındaki artış bence de çok büyük sorun. Uyuşturucu madde kullanımı genellikle genç nesiller arasında yaygınlaştığı için ülkenin sadece bugününü değil geleceğini de tehdit etmekte. Burada anne babalara, eğitimcilere ve biz sağlık çalışanlarına çok iş düşmekte. Elbette bir madde bağımlılığının yaygın olmasındaki en önemli sebep o maddeye ulaşımın kolay olmasından geçer. Ülkemiz sınırlarındaki savaşlar, terör ve karmaşa bu maddelerin ülkemize girişinin kontrolünü zorlaştırıyor. Uyuşturucu maddeler terörün finansmanındaki en büyük kaynak gibi durmakta. Burada ilk iş anne babaya düşmekte. Çocuklarımız her sokağa çıktıklarında yanlarında olmamız ve onları korumamız imkansız. Ama biz yanlarında olmasak da verdiğimiz eğitim her zaman onların yanında olacaktır. Toplumumuzda ayıp kabul edilen şeylerin esas öğrenilme yeri ev olmalı diye düşünüyorum.
Sabah-Kısaca hayatınızdan bahseder misiniz?
Ünal-1974 Gaziantep/İslahiye doğumluyum. Çok sevdiğim bir eşim iki kızım ve iki oğlum var. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Genel cerrahi ihtisasımı Ankara numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım. Devlette ve özelde Genel Cerrahi Uzmanı ve idareci olarak görev yaptım. 4 aydır bu güzide vakfın tek hastanesi olan Sev Amerikan Hastanesi’nde Başhekimlik görevini yürütüyorum.
 
09 Ekim 2017
 
 Diğer Röportajlar
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Kurulduğu günden beri eğitime destek veren TEGV’i Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı Yöneticisi Ümran Petekbaşı ile konuştuk
Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Gaziantep Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Kamile Erciyas ile Diş Hekimi Fakültesi ve diş üzerine röportaj yaptık.
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
“Son zamanlarda uyuşturucu kullanım yaşı 13-14’lere kadar indi. Çocuklarımızı uyuşturucu illetinden nasıl koruruz. Bir hekim olarak önerileriniz nedir?” diye sorduğumuzGaziantep Ceng
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Ahmet Murat Gülşen ile hastanenin faaliyetleri ve GastroentrolojiAnabilim Dalı çalışmaları hakkında konuştuk.Gaziantep’te mide ve bağırsa
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doçent Doktor Ilgın Türkçüoğlu, kadınların doğum öncesinde ve sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Şahinbey Ağız ve Diş Merkezi Başhekimi Hüseyin Bayhan, günümüzün en yaygın ağız sorununun diş eti hastalığı ve diş çürükleri olduğunu söyledi.
Suriyeliler’den dolayı veremden endişeliyiz
Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Doğan Yardı, Gaziantep’te veremin yaygın olmadığını ama Suriyeliler’den dolayı endişeli olduklarını belirterek, “Yalnız son zamanlarda
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ile Gaziantep’teki spor faaliyetleri üzerine konuştuk. Gaziantep’te 104 lisanslı sporcu olduğuna dikkat çeken Demir, 10 binin aktif sporcu
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman ile hukuk üzerine konuştuk.
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
Sabah gazetesi olarak Gaziantep’teki eğitim sorununu enine boyuna Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ile konuştuk.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya