21 Şubat 2018, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Seven şikayet etmez
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
GİRDAP
Hikmet Aksoy
Tam da bu günlerde...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
ANADOLU’NUN ALKATRAZI : TARİHİ SİNOP CEZAEVİ
Leyla Adın
Önyargısız dinle
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Almanya, ABD ve erken seçim
ÇOK OKUNAN HABERLER
Üniversiteden mezunu işsiz öğrenci sayısı 55 şehri geride bıraktı
Değerler sokağında eserler sergileniyor
Tüm dünyadan amatör futbolcular Antalya’da sahaya çıkıyor
Çocuk İstismarı Raporunun Meclis'teki görüşmelerinde koltuklar boş kaldı
Türkiye’de Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi açıldı
Gençler Karate Müsabakaları’ndan derece ile döndüler
Dereceye giren okullar ödüllerine kavuştu
Türkiye’nin nüfusu 2040 yılında 100 milyonu aşacak
Savaşta yeni bir aşamanın işareti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Şeker hastalığında doğru bilinen yanlışlarSEV Amerikan Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Doktor Erhan Alaşehirli, şeker hastalığında doğru bilinen yanlışları Sabah’a anlattı. Alaşehir, “Beslenmemize dikkat etmemiz, fazla kilo almamamız ve normal günlük aktivitelerimizi yapmamız gerekir. Stresten, sigara, alkol gibi zararlı maddelerden mümkün mertebe uzak durmalı ve düzenli spor yapmalıyız. Ailevi bir yatkınlığımız varsa daha çok dikkat etmemiz gerekir” diyerek, şeker hastalığından korunmak için tavsiyelerde bulundu.
Limonun, tansiyon düşürücü
hiçbir etkisi görülememiştir
Aşırı şekerli yemenin ve canının çok şeker istemesinin kilo alınmasına ve dengesiz beslenmeye neden olacağını ifade eden Alaşehirli, “Fakat bunlar şeker hastalığının bir belirtisi değildir. Kilo almak ileride şeker hastalığı için bir risk faktörüdür. Bunun için şekerli gıdalardan tabi olabildiğince uzak durmak daha kısıtlı tüketmek gerekir. Hastalar, şekerim ve tansiyonum var derler ve düşürmek için limon yerler. Bu da yanlıştır. Limon içinde çok şeker ihtiva eden bir meyvedir. İçinde düşündüğümüzden çok daha fazla şeker vardır ve bu kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Limonun, tansiyon düşürücü hiçbir etkisi görülememiştir. Tansiyon düşürücü bir tek madde vardır, o da tuzu az yemek” ifadesini kullandı.
Maden suları tansiyon
yükselmesine sebep olur
olur
Bazı hastaların, meşrubat, gazlı içeceklerin şekere ve tansiyona çok zararlı olduğunu söyledikleri için tüketmediklerini belirten Alaşehirli, “Bu yüzden daha çok maden suyunu içtiklerini söylerler. Bu da yanlış bir algıdır, tabi ki meşrubatlar ve gazlı içecekler kan şekerini yükseltir ve tansiyon için çok iyi bir şey değildir. Ama bunların dışında maden suyu hepsinden daha çok zararlıdır. Çünkü maden suları tansiyon yükselmesine sebep olur ve böbreklere tuz yükü getirir. Vücutta tuz birikmesine sebep olarak daha kötü sonuçlar doğurur.
Ayrıca şeker hastaları insülin kullanmak istemediklerini söylüyorlar. Çünkü uzun süre insülin kullandıklarında ileride insülinin böbreklerine zarar verdiklerini düşünürler. Bu da tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü aslında böbreklere zarar veren şey şekerdir. Kan şekeri ne kadar yüksekse, böbreklere zararı da o kadar fazla olur. İnsülin şekerin böbreklere zararını önleyen bir maddedir ve vücuda hiçbir zararı yoktur. Ne kadar kullanırsa kullansın, dozu ne kadar olursa olsun böbrekleri koruyan bir maddedir. Bunun için hiçbir organımıza zararı yoktur. İnsanlar insülini güvenle kullanabilirler, hatta insülin aspirinden çok daha güvenli bir ilaçtır” şeklinde açıklama yaptı.
Şeker hapları pastaya
insülin de ekmeğe benzer
Şeker hapları ile insülin arasında bir ilişkiye de değinen Alaşehirli, şeker haplarını pastaya insülini de ekmeğe benzetti. “Yani pastayı ömür boyu ve her gün yiyemezsiniz, ama ekmek ömür boyu ve her gün yenir. Yani insülini ömür boyu kullanabilirsiniz hiçbir sakıncası yoktur. Fakat şeker hapları bir süre sonra vücutta direnç geliştirir ve artık kullanıldığında etkisi gittikçe azalır, vücuttaki insülin depolarını azaltarak ilaçlara etkisizlik başlar. Bunun için insülin, her zaman için daha iyi bir şeydir” diye açıklamada bulundu.
Eczane dahi olsa doktoruna
danışmadan ilaç alınmamalı
İnternetten alınan zayıflama haplarına da değinen Sev Amerikan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzman Doktor Erhan Alaşehirli, konuşmasına şöyle devam etti: “Vatandaş, doktorlarına danışmadan internetten zayıflama hapı sipariş etmemeliler. Çok ciddi zararları olmakla birlikte ani ölümlere sebep olan bazı maddeler vardır. Hastalar, bunları internetten bilinçsizce alıyor. Geçenlerde bana gelen bir hasta, “Bende vitamin eksikliği varmış. Ölçtürdüm, şu vitaminler eksik çıktı ve o vitaminleri eczaneden bana sattılar dedi.” 50 TL’ye bir ilaç alıp gelmiş. İlacın yan etki maddesine baktım. Çok uyduruk ne olduğu belli olmayan şeylerdi. Bunun üzerine şikâyet edip o ilacı yasaklatırdık. Tüm Türkiye’de o ilacın yasaklandığına dair yazısı geldi ve o maddenin satılması yasaklandı. Eczane dahi olsa doktoruna danışmadan hastaların, ilaç satın almamaları gerekir. Bir de son yıllarda gençler vücut geliştirme sporu yaparken bazı ilaçları ya spor hocalarına sorarak ya da internetten almaktalar. Bunlarda karaciğer yetmezliğine ve komaya neden olarak ölümlere sebep olmakta.”
Şeker hastalığı olmadığı tespit edilen
insanlarda, şeker yükleme testi yapıyoruz
Şeker hastalığının çok su içmek, geceleri çok fazla idrara çıkmak, halsizlik, bitkinlik gibi belirtilerle başladığını vurgulayan Alaşehirli, “Eğer kan şekeri 2 kez 8 saat açlık sonrasında 126 mg/dl üzerinde çıkarsa şeker hastalığı teşhisi konulur. Şimdi halk arasında gizli şeker diye bir söylenti çıktı. Gizli şekerde, şeker hastalığı olmadığı tespit edilen insanlarda, şeker yükleme testi yapıyoruz. Şeker yükleme testinden (açlık, tokluk kan şekeri tayini ve insülin düzeyi bakılarak) sonra, o insanların şekere yatkın olduğunu düşünüyoruz yani bu insanda ileride şeker hastalığı olabilir diyoruz. Bu kişilere senin şeker hastası olma ihtimalin yüksek, kendine dikkat et, kilo ver ve spora başla gibi tavsiyelerde bulunuyoruz. Şeker hastalığım var bir de gizli şekerim varmış gibi bir cümle yanlıştır. Gizli şekeri olabilmesi için, o insanın şeker hastası olmaması gerekir. Bu kan tahlili ile ölçülebilen bir şeydir. Bunu doktorlara gelip şeker yükleme testi yaparak öğrenebilirsiniz” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Şeker hastalığına
her an yakalanılabilir
Şeker hastalığına doğumdan ölünceye kadar her an, her yaşta ve her dönemde yakalanabileceği uyarısında bulunan Alaşehirli, “Genellikle gençlerde ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1 dediğimiz mutlaka insülin kullanımı gerektiren şeker hastalığı olur. İleri yaşlarda yani 35-40 yaşlarında genellikle aşırı kilolularda ortaya çıkan, şeker hastalığında da ağızdan alınabilen haplarla idare edebilecek Tip 2 şeker hastalığı var. Tip 2 şeker hastalığındaki sebep karşımıza iki türlü çıkabilir. Ya insan şişmandır, şişmanlığa bağlı olarak vücudunda insüline karşı direnç vardır. Dolayısıyla vücutta yeterli insülin olmasına rağmen hasta şeker hastası olur. Çünkü insüline olumlu cevap vermez. Biz de onun insülin direncini kıracak ilaçlar veririz ve rahatlatırız hastayı veya insülin üreten organ olan pankreas yeterli düzeyde insülin üretemez hale gelir. O zaman da biz yine Tip 2 şeker hastası deriz ve ağızdan alınan hapları veririz. O hapların etkisi, pankreastaki insülin üreten hücrelere etki ederek insülin salgılanmasını daha çok arttırmak. Ama bir süre sonra pankreasın insülin rezervi bittikten sonra o hastalar tekrar insülin kullanmaya ihtiyaç duyarlar” diyerek konuşmasını tamamladı. Hüseyin Karataş

11 Ekim 2017 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Sağlık Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya