27 Haziran 2019, Perşembe Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Nerde yanlış yaptım
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
Leyla Adın
Sabır sabır da nereye kadar?
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Yolunu kes
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
'İstanbul'u kim kazanırsa, Türkiye'yi de kazanır'
ÇOK OKUNAN HABERLER
Sokakta satılan dondurmayı almayın!
Kazıyorsak, ortaya çıkanları korumalıyız
Sokakta oturan kadının elindeki cep telefonunu çaldı
Yalanlarla insanları kandırmaya çalışıyorlar
Masa sandalye imalathanesinde yangın çıktı
Rusya’dan alınacak S-400’ler Mersin’e yerleştirilecek
Trump, İran yaptırımı için imza attı, Ruhani "Geri Zekalıca" dedi
Mürettebatın söndü sandığı alevler yatı batırdı
İrfan Kaplan, Araban yol yapım çalışmalarını TBMM’ye taşıdı
Fatih'te yaşlı turistleri hedef alan kapkaççı kamerada
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Sektörde yaşanabilecek bir olumsuzluk şehir ve ülke ekonomisine yansıyacakMakine halıcılığının geleceğinin tartışıldı
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, sektörün geneli ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya toplayarak hem 2018 yılının değerlendirmesini hem de 2019 yılı ve sonrasına ilişkin planlanan çalışmaları aktarmak üzere bir istişare toplantısı düzenledi.
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, “Şu an makine halısında 1,5 milyar dolarlık ihracat ve 40 bin civarında bir istihdamla dünyada en önemli üretim merkeziyiz, Temel hedefimiz ise bulunduğumuz zirvede kalıcı hale gelmektir” dedi.
Makine halıcılığının geleceğinin tartışıldığı ve yeni yol haritasının belirlendiği toplantıya GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan başkanlık yaparken gerçekleştirilen halı istişare toplantısına TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Necip Kafadar GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz ile Gaziantepli halı üreticileri ve ihracatçıları büyük ilgi gösterdi.
GAHİB Başkanı Kaplan, 2018 yılı içerisinde sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, sektörün ortak sorunlarını tespit ettiklerini belirterek, “Gaziantep’in en önemli sektörü olan olarak şehir ve ülke dinamikleri açısından mevcut konumu korumak çok önemlidir. Çok sayıda firma ve çok sayıda çalışan bu sektörde faaliyet göstermektedir. Sektör bu şehre ciddi katkı sağlamaktadır. Gaziantep’in üretim ve istihdam açısından yükünü önemli ölçüde halı sektörü sırtlanmıştır. Bu sektörde yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk doğrudan şehir ve ülke ekonomisine yansıyacaktır. Bu amaçla dünya pazarlarında elde edilen konumun muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla çeşitli çalışma komisyonlar oluşturduk. Çok ciddi danışmanlık hizmetleri almaya başladık. 2018 yılını sektörün gelecek 4 yılını planlamak amacıyla çalışmalarla geçirdik. 2019 yılı bu çalışmaların aksiyona dönüşeceği oldukça hareketli bir yıl olacaktır.” dedi.
Halı sektörünün yüzde 70 civarında dışa bağımlı bir sektör olduğunu belirten Başkan Kaplan, dışa bağımlılığı azaltmak için Millileşme Komisyonunu kurduklarını, hammadde, makine, yedek parça ve yazılım konusunda dışa bağımlılığı azaltmak için Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği halinde çalıştıklarını açıkladı. Yürütülecek çalışmalar ile bu bağımlılığı biraz da olsa azaltabilmeyi hedeflediklerini ifade etti.
Gaziantep’in dünya makine halısı üretim merkezi olmasına rağmen, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak bir laboratuvarın olmamasının büyük eksiklik olduğunu kaydeden Kaplan, “Sektörümüzün kümelendiği ve üretim-ihracat hacmi olarak söz sahibi olduğumuz şehrimizde, ihtiyaç duyduğumuz test ve laboratuvar ihtiyacını şehir dışında giderebiliyoruz. Yerelde TSE, OSB, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO ile ayrıca ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunmaktayız. TÜBİTAK ile de temasa geçerek test ve laboratuvar ihtiyaçlarımızın önemli bir kısmını şehrimizde yapabilmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Başkan Kaplan, sektörün üretimde kullanılan kaynaklar açısından dışa bağımlı olduğu ve hammaddelerin bir kısmının temininde, toplu pazarlık etmekten kaynaklanacak gücü doğru kullanılabilmek amacıyla, ortak satın alım operasyonlarını yürütecek bir yapı kurguladıklarını, birlikte hareket edildiğinde önemli rekabet avantajlarına kavuşulacağına inandıklarını belirtti.
Sorunlu yurt dışı alacaklarının çözümü için ayrıca bir komisyon kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği koordinasyonunda Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Halıcılar Odası, özel sektör temsilcileri ve özel bir hukuk bürosu yetkilisinden oluşan Alacak Komisyonunca uygulamaya ilişkin bir prosedür yayımlanmıştır. Hem alacaklının hem de borçlunun mağdur edilmesinin engellenmesinin amaçlandığını belirten Başkan, “Bu kapsamda öncelikle borçlu firma ile irtibat kuracağız ve borcunu ödemesi veya geçerli bir açıklama yapması konusunda resmi yazı ile uyaracağız. Eğer sorun iki firma arasında çözülemez ve devam ederse Alacak Komisyonu olarak olayı inceleyecek ve Arabulucu olmaya çalışacağız. Eğer sorunun yabancı firmadan kaynaklandığı anlaşılır ve sorun çözülemez ise o ülkedeki Büyükelçiliğimiz, Konsolosluğumuz, Ticaret Müşavirliğimiz gibi dış temsilciliklerimiz ve o ülkedeki ilgili Bakanlık, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi kurum ve kuruluşlara konuya dair bilgi yazıları göndereceğiz. Burada önemli olan ihracatçının hakkını bütün platformlarda savunabilmektir.” dedi.
Sektörün ihtiyaç duyduğu personelleri yetiştirmek, sektörde nitelikli personel açığını kapatmak, Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, var olan bölümlerin donanım, yazılım ve müfredat olarak sektöre cevap verebilecek şekilde güncelleştirilmesi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda meslek lisesi öğrenci ve mezunlarına yönelik mavi yakalı eğitimleri, yüksekokul ve üniversite mezunlarına yönelik beyaz yakalı eğitimleri ve sektörde halihazırda istihdam edilmekte olan personelin niteliğini geliştirici eğitim ve bilgilendirme programları uygulanmakta ve yenileri başlatılacaktır.
Sektörün tasarımcı ihtiyacının giderilmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO işbirliğinde düzenlenen tasarım yarışmalarına devam edilecektir. Yarışmanın final törenini de kapsayacak şekilde Tasarım Günleri etkinlikleri organize edilecektir. Bu etkinlik kapsamında; sektörün dinamikleri, trendleri, hedef ülkelerdeki renkler, tasarımlar, dizaynlar gibi konularda alanında uzman konuşmacılar ve ünlü kişilerin söyleşilerinden ve çeşitli etkinliklerden oluşacak 3 günlük bir organizasyon düzenlenecektir. Gaziantep’te tasarımla ilgili çalışmalara yön verecek sektörün profesyonelleri tarafından yönlendirilen bir tasarım derneği kurulacaktır.
Başkan Kaplan, yürütülen ve planlanan bütün çalışmalara dayanak olmak üzere çok ciddi bir çalışma başlattıklarını açıkladı: “Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olarak 2018 yılında yürütülen hazırlık çalışmaları neticesinde uluslararası bir danışmanlık firması ile beraber bir çalışma başlattık. 4 ay sürecek yoğun bir çalışma neticesinde Makine Halısı Strateji Raporunu ortaya koyacağız. Bu kapsamda sektörün mevcut durumunu, rakip ülkeleri ve hedef ülkeleri detaylı bir şekilde analiz edeceğiz. Sektörün geneli ile istişare ederek gelecek hedefleri belirleyeceğiz. Bu hedeflere yönelik somut uygulama adımlarından oluşacak eylem planı hazırlanacaktır. Bu çalışmayı sektörümüzdeki firmalar ve değer zinciri içerisindeki diğer kurum/kuruluşlarla işbirliği içerisinde hazırlayacağız. Sonuçlarını yine hem bütün firmalarımızla hem de yerel ve ulusal kurum/kuruluşlar ile paylaşacağız. Bu çalışma önümdeki 4 yılda yürütülecek faaliyetlerimizin detaylı zaman ve içerik planlarından oluşacaktır.”
Sektörün içinde bulunduğu yoğun iç rekabeti azaltmak amacıyla potansiyeli olan yeni pazarlar araştıracaklarını aktaran Kaplan, “2019 yılı hedef ülkelerimiz olarak Meksika, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Endonezya, Singapur, Japonya ve Güney Kore belirlenmiştir. Öncelikle detaylı analizler ve yerinde pazar araştırması yöntemi ile bu ülkeleri araştıracağız, tüketici trendleri, rakip ülkeler ve dağıtım kanalları incelenecektir. Sonuçlar sektörün genelinin katılımı ile yapılacak toplantılarda paylaşılacaktır. Sonrasında ilgilenen firmalarla birlikte bu ülkelere yönelik fuar katılımları, sektörel heyet organizasyonları ve ikili iş görüşmeleri organize edilecektir. Ayrıca bu ülkelere yönelik sektörel tanıtım faaliyetleri kurgulanacaktır” dedi.
Halı ihracatçılarının sorularını ve görüşlerini de dinleyen Başkan Kaplan, yapılan ve planlanan çalışmalar ile genel amaçlarının, imkân ve zamanı doğru değerlendirip, doğru planlar ve doğru operasyonlar ile potansiyeli yüksek olan ülkelerdeki Türk firmalarının varlığını güçlendirebilmek olduğuna değindi. Katılımcıların söz alarak yaptıkları değerlendirmelerde, yürütülen ve planlanan çalışmalardan oldukça etkilendikleri ve takdir dolu ifadeler kullandığı görülürken sektör içerisinde yer alan firmaların aktif olarak katkı ve katılımları sayesinde geleceğin aydınlık olduğu konusunda bir mutabakat oluşmuştur.
Gaziantep Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı yetkilileri de toplantının sonunda söz alarak yürütülen ve planlanan çalışmaların oldukça organize, doğru ve planlı yürütülmekte olduğunu, bu konuda Türkiye’de yürütülen örnek bir çalışma olacağına inandıklarını, temsil ettikleri kurumların da bu çalışmada üzerlerine düşen görevi eksiksiz bir şekilde yapacaklarını vurgulamışlardır. Haber Merkezi

08 Ocak 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Merkez'den iki tebliğde değişiklik
Merkez Bankası, mevduat ve katılım fonlarının vadeleri ve türleri ile zorunlu karşılıklara ilişkin iki tebliğde değişikl
 
ABD’nin gıda ithalatından 2 milyar dolar pay almak istiyoruz
Summer Fancy Food fuarı bu yıl 65. kez kapılarını açtı
 
Araban TMO 26 yıl sonra nohut alımına başladı
Gaziantep'in Araban ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 26 yıl aradan sonra tekrar nohut alımına başladı. TMO'nun no
 
ÇKS yaptırmayan üretici, desteklerden yararlanamıyor
“Çiftçilerimizin son haftalarda yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmala

Ekonomide en çok dolar konuşuldu
Mayıs ayında en çok konuşulanlar arasında dolar kuru, istihdam, ihracat ve vergi konuları, listenin üst sıralarında yer
 
Moody's, 18 Türkiye bankasının notunu düşürdü
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçen hafta Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından bugün de 18
 
İşsizlik 28 bin 813 haber ile 11. sırada yer aldı
Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırma ile Mayıs ayının ekonomi başlıklarını bel
 
İran zenginleştirilmiş uranyumda sınırı aşmaya hazırlanıyor
İran Atom ve Enerji Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalundi, Temmuz ayı ile birlikte uranyumun zenginleştirilmesinde 3.67’

İşsiz sayısı, 1 milyon 334 bin kişi arttı, 4 milyon 544 bin kişi oldu
İşsiz sayısı 2019 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi
 
Mayıs ayında 82 bin 252 konut satıldı
Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 oranında azalarak 82 bin
 
İhracatçılara kambiyo vergisi muafiyeti Resmi Gazete'de
İhracatçıların döviz alımlarında binde 1’lik kambiyo vergisi ödememesini sağlayacak karar Resmi Gazete’de ya
 
Çiftçilere, tarımsal sulamada hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sula

İmar barışı ile yeni kaçak ve usulsüz yapılar ortaya çıktı
31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilen kaçak ve usulsüz yapıları kapsayan imar barışı başvuru süresi 15 Haziran itibar
 
Buğdayda rekolte düştü
Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl buğdayda hem ekim alanlarının daraldığını, hem de rekoltenin düştüğünü bel
 
Merkez Bankası faizi değiştirmedi
Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulması
 
Erdoğan: Türkiye S-400 savunma sistemlerini almıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da ve İstanbul'da belediye meclislerinin çoğunluğuna sahip olduklarını hatırlattı, “
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya