19 Mart 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Anadolu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Yahudilerin Yok Olan Tarihsel Mirası: Kortejo Evleri
Leyla Adın
Bataklıkta sinek avlıyoruz
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Kültürel mahpusluk...
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İki hafta kala görünüm!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Sanko Park, 19 ilden 27 firmanın ürünlerini tüketiciye ulaştırdı
Özel okulların fiyatları velilerin cebini yakacak
7 ilde FETÖ operasyonu yapıldı
Yargıtay: 'Ödeme tanıkla değil belgeyle ispatlanır'
Öğrenciler, Kahramanmaraş Eğitim Merkezi’ne teknik gezi düzenledi
İş dünyası gelecek dönemler için tedirgin
“Müzik Aletleri” konulu anma pulu çıkarıldı
HKÜ, Türkiye’nin dört bir yanında üniversite adayları ile buluştu
Ülkemizin menfaati için birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmeliyiz
Bir kadın daha eş kurbanı oldu
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Sektörde yaşanabilecek bir olumsuzluk şehir ve ülke ekonomisine yansıyacakMakine halıcılığının geleceğinin tartışıldı
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, sektörün geneli ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya toplayarak hem 2018 yılının değerlendirmesini hem de 2019 yılı ve sonrasına ilişkin planlanan çalışmaları aktarmak üzere bir istişare toplantısı düzenledi.
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, “Şu an makine halısında 1,5 milyar dolarlık ihracat ve 40 bin civarında bir istihdamla dünyada en önemli üretim merkeziyiz, Temel hedefimiz ise bulunduğumuz zirvede kalıcı hale gelmektir” dedi.
Makine halıcılığının geleceğinin tartışıldığı ve yeni yol haritasının belirlendiği toplantıya GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan başkanlık yaparken gerçekleştirilen halı istişare toplantısına TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Necip Kafadar GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz ile Gaziantepli halı üreticileri ve ihracatçıları büyük ilgi gösterdi.
GAHİB Başkanı Kaplan, 2018 yılı içerisinde sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, sektörün ortak sorunlarını tespit ettiklerini belirterek, “Gaziantep’in en önemli sektörü olan olarak şehir ve ülke dinamikleri açısından mevcut konumu korumak çok önemlidir. Çok sayıda firma ve çok sayıda çalışan bu sektörde faaliyet göstermektedir. Sektör bu şehre ciddi katkı sağlamaktadır. Gaziantep’in üretim ve istihdam açısından yükünü önemli ölçüde halı sektörü sırtlanmıştır. Bu sektörde yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk doğrudan şehir ve ülke ekonomisine yansıyacaktır. Bu amaçla dünya pazarlarında elde edilen konumun muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla çeşitli çalışma komisyonlar oluşturduk. Çok ciddi danışmanlık hizmetleri almaya başladık. 2018 yılını sektörün gelecek 4 yılını planlamak amacıyla çalışmalarla geçirdik. 2019 yılı bu çalışmaların aksiyona dönüşeceği oldukça hareketli bir yıl olacaktır.” dedi.
Halı sektörünün yüzde 70 civarında dışa bağımlı bir sektör olduğunu belirten Başkan Kaplan, dışa bağımlılığı azaltmak için Millileşme Komisyonunu kurduklarını, hammadde, makine, yedek parça ve yazılım konusunda dışa bağımlılığı azaltmak için Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği halinde çalıştıklarını açıkladı. Yürütülecek çalışmalar ile bu bağımlılığı biraz da olsa azaltabilmeyi hedeflediklerini ifade etti.
Gaziantep’in dünya makine halısı üretim merkezi olmasına rağmen, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak bir laboratuvarın olmamasının büyük eksiklik olduğunu kaydeden Kaplan, “Sektörümüzün kümelendiği ve üretim-ihracat hacmi olarak söz sahibi olduğumuz şehrimizde, ihtiyaç duyduğumuz test ve laboratuvar ihtiyacını şehir dışında giderebiliyoruz. Yerelde TSE, OSB, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO ile ayrıca ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunmaktayız. TÜBİTAK ile de temasa geçerek test ve laboratuvar ihtiyaçlarımızın önemli bir kısmını şehrimizde yapabilmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Başkan Kaplan, sektörün üretimde kullanılan kaynaklar açısından dışa bağımlı olduğu ve hammaddelerin bir kısmının temininde, toplu pazarlık etmekten kaynaklanacak gücü doğru kullanılabilmek amacıyla, ortak satın alım operasyonlarını yürütecek bir yapı kurguladıklarını, birlikte hareket edildiğinde önemli rekabet avantajlarına kavuşulacağına inandıklarını belirtti.
Sorunlu yurt dışı alacaklarının çözümü için ayrıca bir komisyon kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği koordinasyonunda Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Halıcılar Odası, özel sektör temsilcileri ve özel bir hukuk bürosu yetkilisinden oluşan Alacak Komisyonunca uygulamaya ilişkin bir prosedür yayımlanmıştır. Hem alacaklının hem de borçlunun mağdur edilmesinin engellenmesinin amaçlandığını belirten Başkan, “Bu kapsamda öncelikle borçlu firma ile irtibat kuracağız ve borcunu ödemesi veya geçerli bir açıklama yapması konusunda resmi yazı ile uyaracağız. Eğer sorun iki firma arasında çözülemez ve devam ederse Alacak Komisyonu olarak olayı inceleyecek ve Arabulucu olmaya çalışacağız. Eğer sorunun yabancı firmadan kaynaklandığı anlaşılır ve sorun çözülemez ise o ülkedeki Büyükelçiliğimiz, Konsolosluğumuz, Ticaret Müşavirliğimiz gibi dış temsilciliklerimiz ve o ülkedeki ilgili Bakanlık, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi kurum ve kuruluşlara konuya dair bilgi yazıları göndereceğiz. Burada önemli olan ihracatçının hakkını bütün platformlarda savunabilmektir.” dedi.
Sektörün ihtiyaç duyduğu personelleri yetiştirmek, sektörde nitelikli personel açığını kapatmak, Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, var olan bölümlerin donanım, yazılım ve müfredat olarak sektöre cevap verebilecek şekilde güncelleştirilmesi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda meslek lisesi öğrenci ve mezunlarına yönelik mavi yakalı eğitimleri, yüksekokul ve üniversite mezunlarına yönelik beyaz yakalı eğitimleri ve sektörde halihazırda istihdam edilmekte olan personelin niteliğini geliştirici eğitim ve bilgilendirme programları uygulanmakta ve yenileri başlatılacaktır.
Sektörün tasarımcı ihtiyacının giderilmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO işbirliğinde düzenlenen tasarım yarışmalarına devam edilecektir. Yarışmanın final törenini de kapsayacak şekilde Tasarım Günleri etkinlikleri organize edilecektir. Bu etkinlik kapsamında; sektörün dinamikleri, trendleri, hedef ülkelerdeki renkler, tasarımlar, dizaynlar gibi konularda alanında uzman konuşmacılar ve ünlü kişilerin söyleşilerinden ve çeşitli etkinliklerden oluşacak 3 günlük bir organizasyon düzenlenecektir. Gaziantep’te tasarımla ilgili çalışmalara yön verecek sektörün profesyonelleri tarafından yönlendirilen bir tasarım derneği kurulacaktır.
Başkan Kaplan, yürütülen ve planlanan bütün çalışmalara dayanak olmak üzere çok ciddi bir çalışma başlattıklarını açıkladı: “Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olarak 2018 yılında yürütülen hazırlık çalışmaları neticesinde uluslararası bir danışmanlık firması ile beraber bir çalışma başlattık. 4 ay sürecek yoğun bir çalışma neticesinde Makine Halısı Strateji Raporunu ortaya koyacağız. Bu kapsamda sektörün mevcut durumunu, rakip ülkeleri ve hedef ülkeleri detaylı bir şekilde analiz edeceğiz. Sektörün geneli ile istişare ederek gelecek hedefleri belirleyeceğiz. Bu hedeflere yönelik somut uygulama adımlarından oluşacak eylem planı hazırlanacaktır. Bu çalışmayı sektörümüzdeki firmalar ve değer zinciri içerisindeki diğer kurum/kuruluşlarla işbirliği içerisinde hazırlayacağız. Sonuçlarını yine hem bütün firmalarımızla hem de yerel ve ulusal kurum/kuruluşlar ile paylaşacağız. Bu çalışma önümdeki 4 yılda yürütülecek faaliyetlerimizin detaylı zaman ve içerik planlarından oluşacaktır.”
Sektörün içinde bulunduğu yoğun iç rekabeti azaltmak amacıyla potansiyeli olan yeni pazarlar araştıracaklarını aktaran Kaplan, “2019 yılı hedef ülkelerimiz olarak Meksika, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Endonezya, Singapur, Japonya ve Güney Kore belirlenmiştir. Öncelikle detaylı analizler ve yerinde pazar araştırması yöntemi ile bu ülkeleri araştıracağız, tüketici trendleri, rakip ülkeler ve dağıtım kanalları incelenecektir. Sonuçlar sektörün genelinin katılımı ile yapılacak toplantılarda paylaşılacaktır. Sonrasında ilgilenen firmalarla birlikte bu ülkelere yönelik fuar katılımları, sektörel heyet organizasyonları ve ikili iş görüşmeleri organize edilecektir. Ayrıca bu ülkelere yönelik sektörel tanıtım faaliyetleri kurgulanacaktır” dedi.
Halı ihracatçılarının sorularını ve görüşlerini de dinleyen Başkan Kaplan, yapılan ve planlanan çalışmalar ile genel amaçlarının, imkân ve zamanı doğru değerlendirip, doğru planlar ve doğru operasyonlar ile potansiyeli yüksek olan ülkelerdeki Türk firmalarının varlığını güçlendirebilmek olduğuna değindi. Katılımcıların söz alarak yaptıkları değerlendirmelerde, yürütülen ve planlanan çalışmalardan oldukça etkilendikleri ve takdir dolu ifadeler kullandığı görülürken sektör içerisinde yer alan firmaların aktif olarak katkı ve katılımları sayesinde geleceğin aydınlık olduğu konusunda bir mutabakat oluşmuştur.
Gaziantep Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı yetkilileri de toplantının sonunda söz alarak yürütülen ve planlanan çalışmaların oldukça organize, doğru ve planlı yürütülmekte olduğunu, bu konuda Türkiye’de yürütülen örnek bir çalışma olacağına inandıklarını, temsil ettikleri kurumların da bu çalışmada üzerlerine düşen görevi eksiksiz bir şekilde yapacaklarını vurgulamışlardır. Haber Merkezi

08 Ocak 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Konut satışları Şubat'ta da sert düştü
Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında yüzde 18.2 düşüşle 78,450 adet oldu
 
Yaşlı nüfusu son 5 yılda yüzde 16 artış gösterdi
2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 olan yaşlı nüfusu son 5 yılda yüzde 16 artış gösterirken, 2018 yılında 7 milyon 186 bi
 
800 bin turist sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasındaki turizm faaliyet
 
Kamuda 40 bin kişiye iş var
Önümüzdeki günlerde memur, sözleşmeli personel ve sürekli işçi statüsünde 40 bin kontenjan için çalışma başlayacak. Kamu

"Türkiye'de her bebek 5513 Dolar borçla doğuyor"
CHP’nin hazırladığı “Türkiye Krizi” başlıklı rapora göre, Türkiye'nin dış borcu 2002’den beri 3,
 
Türkiye, Avrupa’da 1’inci dünyada 8’inci sırada
Türkiye’de organik ürün sayısı 250’ye ulaştı
 
Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 33,4
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2018 işgücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı yüzde 13,5'e yükseldi ve 4
 
Kadın işverenlerin oranı yüzde 8,8 oldu
Türkiye’deki cinsiyete göre işveren olarak çalışanların dağılımı belli olurken, bu rakam 2017 yılı itibarıyla kadı

İnşaattaki geriye gidiş 10. ayını geride bıraktı
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindek
 
Son çeyrekte yüzde 3’lük bir daralma oldu
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Bloomberg HT canlı yayınında ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu.
 
3 milyon 57 bin 606 kişi iller arasında göç etti
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Türkiye genelinde 3 milyon 57 bin 606 k
 
Patates ithalatında 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı
Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı.

Doları basan, fiyatını belirleyen biz değiliz
Uluslararası ticarette ülkeler kendi paralarını kullansın
 
Ekonominin en büyük düşmanı belirsizliktir, istikrarsızlıktır
Bir işletmenin ticari faaliyetlerini yürütürken en büyük maliyet kalemlerinden birinin işgücü maliyeti olduğuna dikkat ç
 
TOKİ 67 şehirde yapılacak 50 bin konut projesini tanıttı
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 67 şehirde yapılacak 140 projeyle yapılacak 50 bin konutun tanıtım toplantısını İstanbul̵
 
"2019 Türkiye perakende sektörü için zor bir yıl"
Fitch Türk Lirası'nın değer kaybı nedeniyle perakende ve tüketici ürünleri sektörünü zor bir yıl beklediği uyarısını yap
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya