16 Aralık 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Halini biliyor musun?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
BİR ACI HİCAZ
Hikmet Aksoy
Olmaaaaz!.. Siyaset oyunu bozulur
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Çetin Maket Köy -İzmir
Leyla Adın
Değişmeli algılar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Erbap yorumu ‘2’
Aykut Tuzcu
Antep’te durum nedir?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Hem alt yapıya hem de teknolojiye yatırım yapıyoruz
Maraton 1 Ocak'ta başlıyor
Merkez Bankası, politika faiz oranını yüzde 24’te sabit tuttu
Dünyanın en zorlu yarışında Türkiye’yi temsil edecek
Pompalı tüfekle kuyumcu soygunu yaptıktan 5 saat sonra yakalandılar
Yalnız yaşayan ailelere boyadan temizliğe kadar hizmet verildi
Gaziantep Basketbol, TOFAŞ ile karşı karşıya gelecek
Erdoğan'ın ikinci 100 günlük eylem planı da savunma sanayi ağırlıklı
Lastiği patlayan TIR’ın dorsesi yandı
Fenerbahçe ve Galatasaray'ın muhtemel rakipleri de belli oldu
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Türk tarihinin döndüğü mevzileri İHA görüntüledi

                                              
 
  
 
Sakarya Zaferi'nin yıl dönümünde İhlas Haber Ajansı, Türk askerinin mevzilerinden çok özel görüntüler çekti. Emekli Albay Kadim Koç tarihi savaştan anıları İHA'yla paylaştı.
  Sakarya Zaferi'nin yıl dönümü kapsamında Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü ve Polatlı Tarih Kültür Araştırmalar Dernek Başkanı emekli Albay Kadim Koç, İhlas Haber Ajansı'na (İHA) özel röportajlar verdi, tarihten anılar paylaştı ve İHA ekibiyle ayakta kalan mevzileri gezdi. 
 
  "İlk kez gezi rehberi yazıldı"
  Görev gereği Polatlı'ya geldikten sonra tarihe daha da ilgi duymaya başladığını kaydeden Koç, Sakarya Meydan Muharebesi'nin hak ettiği değeri görmediğini ifade etti. Bu amaçla çeşitli projelerle Sakarya Meydan Muharebesi'nin geçtiği alanları tanıtmaya başladığını dile getiren Koç, "Yıllardır bu bölgeye gelen insanlar gördükleri şeylerden etkilenerek tanıtmaya çalışmışlar. Ben özellikle mevzileri ve isimsiz şehit mezarlarını gördükten sonra tanıtmaya çalışmak için yola çıktım. Bu bölgede bazı senaryolar yazıp canlandırmalar yaparak Sakarya Zaferi yıl dönümü etkinliklerine yeni vizyon kazandırmaya çalıştım. Ayrıca insanların buraya geldiklerinde gezmek için başvuracakları bir kaynak yoktu, ben ilk defa oturup Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Alanlar Gezi Rehberi'ni yazdım. Daha sonra da Sakarya Meydan Muharebesi'nin Milli Park olması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile çalıştık. Çalışmalar sonunda 2015 yılında burayı Tarihi ve Milli Park olarak ilan ettik, bu konuda inanılmaz mutluyuz" diye belirtti. 
 
  "İlk hatta bulunan Sarıçaltepe mevzileri"
  Sakarya Meydan Muharebesi'ni Türk insanı için bir "hafıza deposu" olarak tanımlayan Koç, Türk insanının buralarda bir vatan var ettiğini belirtti. Yokluk, sıkıntı içinde birlik ve beraberlik içinde dayanışma gösterilerek inanılmaz bir bilinç içinde vatan bırakıldığını aktaran Koç bunun gelecek nesillere aktarılması gerektiği mesajını verdi. 
  Sarıçaltepe Mevzileri'nin, Sakarya Meydan Muharebesi'nde ilk hatta bulunan mevziler olduğunu belirten Koç, "Atalarımız bu mevzileri taşları kırarak yapmışlar. 18 günleri var ve 18 gün içinde canla başla bu mevzileri yapmaya çalışmışlar. Ama ne yazık ki burada çok uzun süre kalmamışlar çünkü Sakarya Meydan Muharebesi 23 Ağustos'ta başladığında bu hatlarda Yunan topçu atışlarıyla Yunanlıların Ilıcaözü deresi istikametinde yaptıkları taarruzla buradaki birlikler geri çekilmek zorunda kalıyorlar. İkinci hat olarak arkada bulunan Toydemir köyüne kadar çekilmek zorunda kalıyorlar. Burayı terk ederken yaşanmış en önemli olaylardan biri, buradaki bir binbaşı, üç yüzbaşı, üç üsteğmen ve altı teğmenden 3-5 gün dediğimiz olay içinde geriye bir tane üsteğmen ve üç tane de teğmen kalıyor, hepsi şehit oluyor. İşte subay savaşı denilmesinin nedeni de bu. Buradaki o binbaşılar, yüzbaşılar askerlerine örnek olmak için hep öndeler, çünkü gelenler ihtiyar ve çocuk yaşta. Onları eğitecek zaman yok ve hep en önde bulunuyorlar" ifadelerine yer verdi. 
 
  "Milletvekili er rütbesinde savaşta"
  Önemli noktalardan bir diğeri Duatepe'ye giden İHA ekibi burada yaşanılan duygu dolu anları yine emekli Albay Koç'tan dinledi. Duatepe'nin 9 gün Yunan işgali altında kalmış bir tepe olduğunu anımsatan Koç, "İşgalden sonra Türk ordusu aldığı kararla, yaptığı önemli bir taarruzla burayı geri aldı. Yıllardır taarruz yeteneğini kaybetmiş bir ordunun tekrar taarruz edebileceğini düşünmeye başladığı yerdir Duatepe. Bu psikolojik eşik Duatepe'de aşılmıştır. 7'den 70'e herkes bu taarruzda yer almıştır. Mürettep Kolordu Komutanı Zafertepe'de bir er görüyor, orada ne işi olduğunu sorduğunda, 'Bozok Milletvekili Sırrı' diye kendini takdim etmiş. Milletvekili er rütbesinde savaşta yer alıyor. Vekiller hastanelerde, Ankara Garı'nda yaralıların çetelesini tutuyor, hangi evlerde barındırabileceklerini hesaplıyor. Ayrıca liseliler, kadınlar, kızlarımız herkes bu savaşta yer almış" bilgisini verdi. 
 
  "Yenilmeyen tavuk hikayesi"
  Koç, duygu dolu tüyler ürperten anılara Duatepe'nin alınmasına ilişkin bir anekdot paylaşarak devam etti: 
  "10 Eylül saat 8’de başlayan taarruz öğleden sonra 14.30’da 38’inci alayımızın sancağının dalgalanmasıyla son buluyor ve Duatepe alınmış oluyor. Duatepe alındıktan sonra tabi sabahtan beri aç olan komutanlar için Mürettep Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Asım Gündüz Basri köyünde bulduğu bir cılız tavuğu alıyor, bir sini buluyor, tavuğu bir tasa koyarak etrafına da kara ekmeklerle bir ziyafet vermek istiyor. Atatürk, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü ve Kazım Özalp hepsi geliyorlar, oturuyorlar. Atatürk Kazım Özalp’e dönüyor, ‘askerlerimize ne verebildik’ diyor. O da ‘köyden topladığımız iki çuval buğdayı kavurarak her bir askerimize bir avuç kavurga verdik’ diyor. Buğdayı kavurup vermişler. Atatürk hemen sofradan kalkıyor ve devam ediyor. Komutanlar da tavuğa hiç dokunmadan Atatürk’ü takip ediyor. Kazım Özalp anılarında o gece bütün komutanların aç yattığını söylüyor."
 
  Sakarya Savaşı
  Sakarya Meydan Muharebesi, Atatürk tarafından çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesi ile anılan, Türk Kurtuluş Savaşı'nın mühim bir muharebesi. Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası sayılır. TBMM Ordusu, Kütahya-Eskişehir Muharebelerindeki yenilgisinden sonra cephe kritik bir duruma düşmüştü. Cepheye gelerek durumu yerinde gören ve komutayı eline alan TBMM Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ile İcra Vekilleri Heyeti Başkanı Fevzi Paşa, Batı Cephesi birliklerinin Yunan ordusuyla arada büyük bir mesafe bırakılarak Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilmesine ve savunmayı bu hatta devam ettirmesine karar verdiler. 14 Ağustos'ta ileri harekata geçen Yunan ordusu, 23 Ağustos'tan itibaren 3. Kolordusu ile Sakarya Nehri doğusundaki Türk kuvvetlerini tespit, 1. Kolordusu ile Haymana istikametinde, 2. Kolordusu ile Mangal Dağı güneydoğusunda kuşatıcı taarruza başladı. Fakat bu taarruzlarında başarısız oldular. Türk Ordusu'nun 10 Eylül'de başlattığı, bizzat Mustafa Kemal Paşa'nın komuta ettiği, genel karşı taarruzla Yunan kuvvetlerinin savunma için tertiplenmesine mani olundu. Aynı gün Türk birlikleri stratejik bir nokta olan Çal Dağı'nı geri aldı. 13 Eylül'e kadar süren Türk taarruzu sonucunda Yunan ordusu, Eskişehir-Afyon hattının doğusuna kadar çekilerek bu bölgede savunma için tertiplenmeye başladı. Bu çekilme sonucu 20 Eylül'de Sivrihisar, 22 Eylül'de Aziziye ve 24 Eylül'de Bolvadin ve Çay düşman işgalinden kurtulmuştur. Savaş, 22 gün ve gece sürerek 100 kilometre uzunluğunda bir alanda cereyan etti. Yunanlar için geri çekilmek haricinde başka bir seçenek kalmadı. Mustafa Kemal Atatürk ünlü 'Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz' sözünü bu savaşa atfen TBMM'de söylemiştir. Muharebenin ardından Miralay Fahrettin Bey, Miralay Kazım Bey, Miralay Selahattin Adil Bey ve Miralay Rüştü Bey, Mirliva rütbesine terfi etti ve Paşa oldu. Mustafa Kemal Paşa TBMM tarafından Müşir rütbesine terfi ettirildi ve Gazi unvanı verildi.
Yağmur Yıldız - Cem Geçim - Nurullah Geylani   
              

10 Eylül 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Video Haber Haberleri

Osmanbey-Yenikapı hattında seferler durduruldu
İstanbul, Osmanbey metrosunda raylara düşen kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle, M2 Osmanbey-Yenikapı hattında seferle
 
ABD'nin 'Cuma dönecek' dediği Rus uçakları Karayipler'de eğitim uçuşu yaptı
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Venezuela’da eğitim uçuşları gerçekleştiren Rus savaş uçaklarının cuma günü ger
 
El Bab'da cami yakınlarında patlama: 1 ölü, 14 yaralı
Suriye’nin El Bab kentinde bir caminin yakınlarında bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu 1 kişi hayatını kay
 
Diyarbakır'da sel köprüleri yıktı 100 öğrenci mahsur kaldı
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Yukarı Molla Ali köyünde dünden beri devam eden sağanak yağmur sele neden oldu.

Eski mandırayı su bastı, hayvanlar telef oldu
İstanbul Kağıthane’de eskiden mandıra olarak kullanılan alan yoğun yağış sonrası sular altında kaldı.
 
Marmaris'te korkutan fırtına
Muğla'nın Marmaris ilçesinde akşam saatlerinde yaşanan fırtına korkuttu.
 
Şişli'de motosikletliye coplu saldırı kamerada
Şişli’de meydana gelen olayda kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen cip sürücüsü eşiyle birlikte yol kavgası yaşadığ
 
Sivas'ta kar yağışı etkili oluyor
Sivas'ta akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Çamurda kızak keyfi
Muş’un Hasköy ilçesinde yağışların ardından oluşan çamurda kızaklarla kayan çocuklar doyasıya eğleniyor.
 
Karaburun'da dev dalgalar!
İstanbul’da şiddetli rüzgar etkisini yer yer fırtına şeklinde göstermeye devam ediyor.
 
Ankara'da belediye otobüsü yayaların arasına daldı!
Başkent Kızılay'da belediye otobüsü yayaların arasına daldı. İlk alınan bilgilere göre kazada 2 kişi yaralanırken, yaral
 
Süper Lige damga vuran o uygulama köy okulunda
Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunan Alcı Köyü İlkokuluna öğrenciler, öğretmenlerinin desteği ile ‘VARR

Esenyurt'ta servis minibüsü kaza yaptı!
Esenyurt'ta yağış nedeniyle kayganlaşan yolda sürücünün hakimiyetini kaybettiği servis minibüsü önce ağaca çarptı, ardın
 
Beyoğlu'nda evler alev alev yandı, 3 kişi etkilendi
Beyoğlu’nda iki katlı bir binanın 2. katında çıkan yangında, dumandan 3 kişi etkilendi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arjantin'de gençlerle sohbet etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin’de kendisini görmeye gelen gençlerle sohbet etti.
 
Sultanbeyli'de aşırı yüklü kamyonet tehlike saçtı
Sultanbeyli'de aşırı yüklü kamyonet trafikte tehlike saçtı.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya