24 Şubat 2020, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Benden ibret al
Ayfer Tuzcu Ünsal
Halep mutfağından tatlar 2
Metin Atamer
Nereden nereye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Medeniyetlerin Tanığı, Kilikya’nın Başkenti: TARSUS
Leyla Adın
Zehir, korku, kıskançlık, öfke ve nefret
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Si Vis Paces Pare Bellum
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Eğitim sistemimizin iki sorunu
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Yaşlılık nedir? (1)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Herkesi affederim ama hainleri ve ihanet edenleri asla
Uyuşturucu imalatı için akıl almaz yöntem
Çocukların tehlikeli kar oyunu
Damadının boğazını kesti
Erkol, “Mektup Kategorisi”nde Türkiye birincisi
İdlib'de iki TSK askeri daha hayatını kaybetti
Suriye sınırına tank ve kobra sevkiyatı yapılıyor
İnşaat ekipmanı çalan şüpheli yakalandı
Titi: "En fazla puanı toplayıp Göztepe’yi daha yukarılara taşımaya çalışacağız"
“Komşu ülkeler Suriye’den daha fazla mülteci kabul etsin”
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Ayfer Tuzcu Ünsal
 
ŞELALELER VE KAZDAĞLARI

   27 Ekim 2015
 

İki hafta aradan sonra yeniden Edremit Bölgesine gittim. Atlas Dergisi’nin okurları ve basın mensuplarıyla  Renault’un yeni çıkardığı Kadjar arabaların Kaz Dağlarında buluşmasına tanıklık ettim. Etkinliğe Venüs Otel ve Edremit Belediyesi destek verdi.

            Kaz Dağları, Edremit Bölgesinde denize dik inen, tüm yüzeyi muhteşem bitki örtüsüyle kaplı, 31 adet endemik bitki barındıran olağanüstü güzel bir milli park aynı zamanda. Şimdiye kadar bölgeye defalarca gitmiştim, ancak hiçbir seferinde bu şekilde dağı gezmek kısmet olmamıştı. Kaz dağlarının milli park olup her türlü bitki ve börtü böceği ile korunması çok olumlu bir olay... Ancak, diğer taraftan bakıyorsunuz, dağın milli park kapsamına girmeyen bir başka yerinde maden aranıyor, baraj yapılıyor veya başka çevreye zarar verecek bir inşaata kalkışılıyor. Kaz dağlarını gezdikten sonra televizyondaki bir çevre proğramında gördüm, o canım ağaçları kesip, alan açmışlar, dev havuz oluşturmuşlar ve çevreyi kirletmek ve bozmak için ellerinden geleni yapmışlar.Bu bölgede yaşayan köylüler çok bilinçli, tüm varlıklarıyla çevreyi bozacak hareketlere karşı çıkıyorlar, başarılı da oluyorlar zaman içinde.

            Renault’un yeni çıkardığı Kadjar dört çeker arabalar Kaz dağlarında denendi de... Arabanın en büyük özelliği, normal binek arabası gibi, biraz daha yüksek ve jip özelliklerini taşıyor olması. İki gün boyunca bindim ve çok beğendim. Bu arada Renault’un Genel Müdürü, İbrahim Aybar’da etkinliği izledi, benim de tanışma fırsatım oldu. İbrahim Bey, konusunda fevkalade iyi yetişmiş, pozitif bir insan. Böyle kişilerle tanışınca Türkiye’nin geleceği konusunda çok iyimser oluyorum.

            Kazdağlarında gezerken ilk durağımız, bugünlerde buluntularıyla gündeme gelen Antandros idi. Altınoluk’un dört kilometre doğusunda yer alan Antandros antik kentinin kurucusu Roma İmparatorluğunun var olmasında önemli rol oynamış.. Bugün, zeytinliklerin içerisinde kalan kentte altı odalı şahane bir de villa bulundu. O dönemde bir soyluya ait olduğu düşünülen villa, Edremit Körfezini tepeden görüyor ve her odasında başka bir mozaik döşeme buunuyor. Gezerken bana Zeugma’yı hatırlattı. Antandros’u tanıtmak için bir de dernek kurulmuş, derneğin başkanı Gülçin Cömert, kenti gezdirip, bilgi verdi.

            İkinci durak, Tahtakuşlar Etnografya müzesi idi. Müze, bir köyde ve Köy Enstitülü birisi tarafından kurulması olması açısından büyük önem taşıyor. İçerisinde bölgede yaşayan Tahtacılar’a ait her türlü kültür öğesini bulmak mümkün.

            Kaz dağlarının içerisinde birçok şelale, akarsuların yaratığı küçük göller ve çok sayıda dere var. Ağlayan Şalale de onlardan birisi... Ağlayan Şelale’den önce Çamlıbel köyüne gidildi ve sanatçı Tuncer Kurtiz’in de mezarı ziyaret edildi. Çamlıbel Köyü aynı zamanda Kurtiz’inde ortak olduğu Zeytinbağı butik otelinin bulunduğu köy. Tuncer Kurtiz’in kayınbiraderi olan Erhan Şeker, butik otelinin restoranın da tüm ekibi yaptığı nefis yemeklerle ağırladı. Erhan Bey, yöre mutfağını kendi yorumu ve otelin bahçesinde yetiştirdiği her türlü sebze ve baharatlı ot ile çok güzel sunuyor.

            Yörede, Hasanboğuldu, Mehmetalan gibi isimler alan çeşitli köy ve ören yerleri var. Hasanboğuldu, en önemli piknik yerlerinden birisi. Göle ismini veren Hasan’ın acıklı öyküsünü ise Sabahattin Ali yazmış. Hasan’ın gönül verdiği Emine’ye kavuşması için önce sırtında 40 okka tuz ile dağları bayırları aşması gerekmektedir. Ancak, Hasan çelimsizdir ve 40 okka tuz ile dağları bayırları aşamaz. Hikaye Hasan’ın yok olmasıyla son bulur. Aynı yerde suların köpüklerinden bembeyaz olan Sütüseven şelalesi, bir söylentiye göre Hasan’ın taşıdığı tuzların suya karışması sonucu oluşmuştur.

            Kaz Dağlarının her yanı bir başka güzel... Beğendiğim piknik yerlerinden birisi de Mehmetalan köyünün yakınındaki idi... Dağın içinde, suyun yakınında, yemyeşil ağaçlar arasında pek güzel dinlence yerlerinde gezdik ve soluklandık.

            Benim için en büyük maceralardan birisi Kadjar’la Sarıkız tepesinin (Dağın Zirvesi) yakınına gidip, oradan da yürüyerek zirveye çıkmak idi. Aşağıda hava gayet normalken zirvede muhteşem bir rüzgar ve yağmur vardı. Üzerimde yağmura dayanıklı mont olduğu ve tırmanmam gereken mesafe gayet kısa olduğu için aldırmadım ben de kalabalıkla beraber zirveye doğru tırmandım. Ancak, bir zaman geldi ki tamamen ıslandım ve neredeyse soluğum kesildi. Geri dönmeye karar verdim ve geldiğim istikamete dönüp, birkaç metre ilerledim. Beni gören birisi: “Hayır! Geri dönmek yok! Buraya kadar geldiniz zirveye çıkacağız, ben yardım edeceğim” dedi. Bana kolumdan destek vererek, zirveye çıkardı bir de fotoğrafımı çekti! Ben, zirveye çıkmanın sevinci ile tamamen ıslandığımı filan unuttum, hatta endişelerim de geçti.

            Sarıkız tepesine çıkarken Kaz Dağları Milli Parkına kayıt olarak girmiştik. Orada, arabalara yöreyi gayet iyi bilen rehberler binmişti. Bana yardım eden, Mehmetalan köyünün muhtarı aynı zamanda rehbermiş. Bunun eğitimi almış olsa gerek, bana profesyonelce destek verdi, hem de moralimi düzeltti tabii.

            Eveeet, sadece bir gece konakladığım Venüs Otel’de, iki arada bir derede Ayla’yı bulup, yine köpük banyosu da yaptım! Ayla da köpük banyosu yapmanın eğitimini almış, çok başarılı olarak uyguluyor.

            Edremit’e gidin, rehber eşliğinde Kaz Dağlarında ne var, ne yok gezin... Venüs Otel’de kese ve köpük banyosu yaptırmayı da ihmal etmeyin... Zeytinbağı butik Otel’de Erhan Şeker’in yemeklerini de yerseniz, Kaz Dağlarından müthiş anılarla dönmüş olursunuz, benim gibi...

 

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Halep mutfağından tatlar 2
 . Halep mutfağından tatlar (1)
 . Denizli’de lezzet şöleni (4)
 . Denizli’de lezzet şöleni (3)
 . Denizli’de lezzet şöleni (2)
 . Denizli’de lezzet şöleni (1)
 . Bir yanık süt hikayesi 3
 . Bir yanık süt hikayesi 2
 . Bir yanık süt hikayesi 1
 . Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
 . Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
 . Kastamonu'ya lezzet yolculuğu(3)
 . Kastamonu'ya lezzet yolculuğu (2)
 . Kastamonu'ya lezzet yolculuğu(1)
 . Beypazarı'nın özel tatları (2)
 . Beypazarı'nın özel tatları
 . Belgrad Ormanları’nda bir Gaziantepli
 . Yavan dolma
 . Fakı beyni
 . KADINLAR VE İNEKLER
 . KARİYE MÜZESİ
 . DONDURMADAN, ALTIN ÖLÇÜSÜNE KEÇİBOYNUZU
 . DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNLERİ YAPILABİLİR Mİ?
 . ÇÖMLEĞİNİZİ DETERJANLA YIKAMAYIN!
 . TARIM İLACINDAN KANSER OLMAK!
 . SORKUN’UN ÇÖMLEKLERİ
 . İzmit Körfesi(1)
 . ŞELALELER VE KAZDAĞLARI
 . TLOS KENTİNDE PEYNİR YAPMAK(2)
 . TLOS KENTİNDE PEYNİR YAPMAK
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya