20 Ocak 2020, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Berberden öğrendim
Ayfer Tuzcu Ünsal
Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
Metin Atamer
Zarardan dönersen kârdır
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Transnistra (Transdinyester) Sosyalist Moldova Cumhuriyeti
Leyla Adın
Kolomb'tan bugüne…
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Silent Leges İnter Arma
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Bu sözleri söyleyen benim atam olamaz
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Nadir Hastalıklar için daire başkanlığı kuruldu
Bilal’e karne ve doğum günü sürprizi yaptılar
Şehitkamil, özel programla anıldı
Gaziantepli işadamı elektriğini kendisi üretiyor
10 farklı kulüpten 360 sporcu kulaç attı
Marius Sumudica: "Güçlü bir takıma karşı oynadık"
Ersun Yanal: "Fenerbahçe maça her zaman hakim olan takımdır"
78 bin 626 dosya karara bağlandı
Fener’i taraftarları karşıladı
2020’nin fark yaratan beş kadını
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Celal Deniz
 
DİKTATÖRLERİN ORTAK DİLİ ''HAİNLİK''

   14 Ocak 2016
 

Bin Yüz On sekiz Akademisyen bir araya gelerek bir bildiri kaleme aldılar. Bildiride “Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkum etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir”

 “Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve  Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.” diyerek “Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.” dediler.

Bu açıklamaya imza atan akademisyenler korku imparatorluğunun tetikçileri tarafından manşetlerden PKK'nin suç ortakları diye ilan edildi. Cumhurbaşkanı ''Bu aydın müsveddeleri kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor. Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler oraların adresini bilemeyecek kadar karanlık ve cahilsiniz.” diyerek aydınlara ''hakaret etme özgürlüğünü kullandı. Kendisine hakaret ettikleri gerekçesi ile dava açılanların sayısının hesabının tutulamayacağı kadar çok olan bir kişi aydınlara hakaret etmede beis görmedi.

Akademisyenler aylardır süren ablukanın ve sivil ölümlerin hukuksuzluğuna dikkat çekmiş çözüm sürecine dönülmesini talep etmişlerdir. Bu talep PKK ye suç ortaklığı olarak nitelenip akademisyenler hain ilan edildi.

Aydın düşmanlığı bu ülkede ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.1984'de bin 383 aydının demokrasi talep eden dilekçesine dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cevabı: "Vatan hainliği yapan bazı aydınlarımız var. Ne yapayım ben böyle aydını? Bu millete hükmetmek için aydın olmak gerekmez. Son padişah Vahidettin de aydındı. Ama memleketi düşmanlara teslim etti. Ne yapayım ben böyle aydını?” demişti. Bugün Erdoğan'ın akademisyenlere tepkisi ile Evren'in tepkisi arasında hiç bir fark yoktur.

Akademisyen, üniversitelerde öğretimi gerçekleştiren, araştırma yapan ve özgün araştırmalarıyla alanına katkıda bulunan kişilerdir. İçinde yaşadığı toplumu ve koşullarını değiştirmeye, iyileştirmeye çalışmayana, mücadelesi olmayana aydın denmiyor. Aydınlar çağına, içinde yaşadığı topluma sorunluluk duyan kimselerdir. Bu anlamda 1118 akademisyenin çıkışı yerinde sorumlu bir davranıştır..

Tarihte aydınların toplumsal duyarlılıkla kurulu düzenin haksızlıklarına, hukuksuzluklarına karşı çıkışlarının örnekleri çoktur. Bunlardan birisi Fransa da Alfred Dreyfus'un başına gelenlere karşı Emile Zola'nın dönemin cumhurbaşkanına karşı yazdığı ''suçluyorum'' başlıklı mektubudur. Bu mektup genelkurmay başkanının görevini kötüye kullandığını dile getiriyordu. Emile Zola'ya o dönemin üniversiteli akademisyenleri desteklerini açıkladılar. Ama Zola mahkumiyetten kurtulamamıştı.

Yine tarihte Fransa'nın Cezayir’e müdahalesine ve içeride otoriterleşen dönemin cumhurbaşkanı De Gaulle'ye ve hükümete karşı sokaklarda bildiri dağıtan bir Jean Paul Sartre örneği ile karşılaşırız. Sartre'nin tutuklanmasını isterler. Onu, bugünün tetikçileri gibi tetikçilik yapanlar hain ilan ederler. Bu baskılama girişimine karşı De Gaulle '' Sartre Fransa'dır'' diyerek Sartre'nin tutuklanamayacığını ifade eder. Çünkü o dönem Sartre tüm bir Fransa'nın vicdanıdır.

Yukarıda verdiğim iki örnekte gösteriyor ki aydınlar toplumun vicdanıdırlar. Aydın sorumluluğu haksızlığa, hukuksuzluğa, savaşa karşı tutum almayı gerektirir.

Ancak ülkede korku imparatorluğu kuranlar kendilerinin sesinden farklı bir sese hoşgörü ile bakmıyorlar. Hemen devletin çeşitli sopları ile farklı ses verenleri hizaya sokmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanının aydınları karanlık suçlamasının ardından hemen harekete geçen YÖK, akademisyenlere gözdağı vermekte gecikmedi. Oysa YÖK'ün akademisyenlere yapabileceği hiç bir hukuki yaptırım söz konusu değildir. Olsa olsa siyasi ve keyfi yaptırım uygulayabilir.

Dün ''aydınlar dilekçesini'' imzalayan aydınlara hain diyenlerin dili bugün akademisyenlere hain diyenlerin dili ile aynı karakterden besleniyor. Ortak karakterleri faşizmin dilidir.

Karakterleri ortak olanların sonları da aynı olacaktır. Dün bütün diktatörlerin yaşadıkları son, bugün diktatörlük hevesi içinde olanlarında sonu olacaktır. Tarih bazen yaşanmışlıkları tekrar eder.

 

 

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Irkçılığın tedavisi var mıdır?
 . AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
 . Kuvvetsiz adalet iktidarsız, adaletsiz kuvvet zorbadır
 . Piyonların Pişmanlıkları Muteber Sayılmaz
 . ANTEP MARKA KENT ÖYLE Mİ?
 . HURŞİT ÜZERİNDEN DEVLETİ AKLAMAK
 . KARABULUTLARI DAĞITMAK MÜMKÜN
 . KRAL ÇIPLAKSA ÇIPLAK DİYECEĞİZ
 . TEK TİP TOPLUM İÇİN TEKLEŞMİŞ MEDYA GEREK
 . KAYYUMLARLA DARBEYE KARŞI MÜCADELE EDİLMEZ
 . KÜRT SORUNUNUN MALİYETİ
 . VEDAT TÜRKALİ'NİN ARDINDAN
 . KOLOMBİYA'DA BARIŞ YA BİZDE
 . BEN FAİLİ GÖRDÜM FAİL SİZSİNİZ
 . YENİKAPI’DAN DAĞKAPI’YA MI?
 . Günah Keçisi FETÖ mü?
 . Gerçekten Yanıldınız mı?
 . Darbe; İkili yapının devlette çatışması
 . Darbenin Panzehiri İdam Değildir
 . Darbe Edebiyatı
 . BAŞARISIZ DARBEYİ GANİMET GÖRME
 . VATANDAŞLIK DEĞİL MÜLTECİ STATÜSÜ
 . HALBUKi DÜNYA HEPİMİZE YETER
 . HURŞİT KÜLTER NEREDE ?
 . İŞİD, ŞEHİTLİK VE SOL
 . Terör Devleti İsrail ile Anlaştınsa ..
 . AKP Yeni Tip bir faşizm inşa ediyor
 . MAĞDUR OLANLA DAYANIŞMA ELZEMDİR
 . ORLANDO KATLİAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
 . VESAYET REJİMİ YENİ YASAYLA PEKİŞTİRİLİYOR
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya