07 Aralık 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
40 metre genişliğinde 6 şeritli bir yol
Erkekler, kasımda 21 kadın ve 5 çocuğu öldürdü
Bizim en büyük gücümüz üretim şehri olmamızdır
‘Ruhsatsız silah’ operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı
Steril etmeden temizleyebilir ama temizlemeden steril edemezsiniz
İnsansız kara aracı göreve hazır
Türkiye, en çok karbon salımı yapan 15’inci ülke
Akdere’nin gece bekçisi sorunu çözülecek
Vatandaş gramla kestane alıyor
Bir kadına şiddet görüntüsü de Bursa'dan
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Celal Deniz
 
İNTİKAM SİYASETİ KAZANDIRMAZ

   26 Şubat 2016
 

Cizre'de operasyonlar bitti ancak yasak sürüyor. Cizre'nin bilançosu, koca bir kentin yarısı yakıldı yıkıldı, yüzlerce genç, kadın, çocuk, yaşlı insan öldürüldü, İnsanlar kendi yurdunda sürgün bir hayat yaşamaya mahkum edildi. Sur ve İdil'de çatışmalar, yasaklar ve ölüm haberleri gelmeye halen devam ediyor.

Bu abluka sürecinde devlet en ağır en vahşi şiddet uygulamaktan imtina etmedi. Aylardır yazdığım yazılarda devletin bu şiddetini teşhir etmeyi vicdani bir sorumluluk olarak gördüm. Devlet şiddetinin en ağırının yaşandığı bir süreçte Kürt Özgürlük hareketine dönük düşündüğüm eleştirileri yapmayı kendime zul gördüm. Çünkü devlet şiddetinin nedenleri sadece kazılan hendekler değildi. Devletin Suriye Politikalarında ki iflasın iç politikaya yansıması olarak gördüm devlet şiddetinin nedenlerinden birisini.

Geçtiğimiz günlerde MED NUÇE televizyonunda PKK Yürütme Komitesi (YK) Üyesi Duran Kalkan son sürece ve Cizre'ye dönük değerlendirmelerde bulundu.

Duran Kalkan Cizre'de yaşanan ağır devlet şiddetini değerlendirirken ''Öncelikle Cizre direniş şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Halkımızın acılarını paylaşıyorum. Ağır bir bilanço oldu. Bu düzeyde saldırı beklemiyorduk; yanılmışız, hata yapmışız. Düşman da olsa karşımızdaki güçlerin insan olduklarını sanıyorduk. Bu kadar alçalacaklarını, bu kadar vahşileşeceklerini hesaba katmamıştık. Düşman gerçeğini tanımak da önemli. '' sözlerini söyledi.

Duran Kalkan siyaseten bir iç muhasebe yapıyorsa bizimde burada düşüncelerimizi sesli ifade etmemiz gereklidir diye düşünüyorum.

Devlet şiddetin tekelini elinde buldurmaktadır. Devletin geleneğinde şiddetin yaşanan farklı örnekleri Cumhuriyet tarihi boyunca mevcuttur.. Devletin bekası adına her türlü şiddet mübah görülmüştür. Şiddet, baskı, yasak, inkar karşı şiddeti doğurmuştur. Karşı şiddetin oluşması ile şiddet bir sarmal halini almış ve birbirinden beslenen bir kültürü yaratmıştır. Kısacası şiddet bir başka şiddetin ebesi olmuştur.

Devlet şiddetine karşı şiddet oluşturmak siyasette dönemsel bir yöntem olarak görülebilir. Ancak bu karşı şiddet siyasette bir araç olabilir, ama amaç olamaz. Bu nedenle de konjoktürel bir sürece tekabül edecek, başarı sağlayacak bir yöntem olarak karşı şiddet sürdürülebilir bir siyaset aracı olamaz. Tarihte ve dünyada bunun örnekleri görülmemiştir.

Kürt Özgürlük Hareketi Kürt sorununun çözümünün toplumsal bir ihtiyaç haline getirilmesinde, Kürtlerin ulusal ve siyasal bilince ulaşmasında, uluslararası güçlerin Orta doğuda Kürtleri dikkate alan bir yerden strateji geliştirmelerinde ciddi katkıları olmuştur. Karşı şiddet bu etkilerin açığa çıkarılmasında belirli bir düzeyde etkili olmuştur.

Ancak şiddet sürdürülebilir olamıyorsa onun yerini sivil siyaset zemininin alması kaçınılmazdır. HDP bu öngörü ile inşa edilmiş ve 7 Haziran seçimlerinde ciddi bir başarıyı yakalamıştır.

HDP'nin başarı yakaladığı bir süreçte elbette devlet bu başarının önünü kesmek için stratejik ve taktiksel kimi önlemleri, dayatmaları ortaya koyacaktır. Nitekim koymuştur da. Siyaset bir öngörü işidir. Karşında ki siyasal gücü yani bütünsel bir devlet aklını okumak siyasi bir aklı gerektirir. Bilinen sözlerle ifade etmek gerekirse somut durumun somut tahlilini yapmak gereklidir.

Kürt Özgürlük Hareketi işte bu noktada zamansız ''Özyönetim'' ilanları ve buna paralel hendeğe dayalı savunma siyaseti ile ağır bedellerle elde ettiği kazanımlara zarar veren bir tutum sergilemiştir. Eğer Duran Kalkan bu düzeyde bir saldırı beklemiyorduk diyorsa bu siyasi öngörüsüzlüğün itirafıdır. Üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur.

Böyle olunca bugün Sur'da ve İdil'de süren direniş ve devletin şiddetini yeniden değerlendirmek gerekmez mi? Devlet parça parça operasyonlarla gücünü bölmeden ilçeleri teker teker yıkmak, orada direnişi etkisiz kılmak için uğraşıyorsa Kürt Özgürlük hareketi tutumunu gözden geçirmelidir.

Öz eleştirel bir tutum olması gereken bir yerde Duran Kalkan ''Halkımızın özgürlük mücadelesi bir yerde intikam direnişidir.'' diyor. Bu cümle siyaseten oldukça sorunludur. Eğer ki siyaset ''intikam'' derecesine indirilecekse orada bir ''siyaseten acz '' vardır.

Son Ankara eylemini TAK adlı örgütün üstlenmesi iki şeyi açığa çıkarmıştır. Birincisi devlet dış siyasette politikalarının iflasını geciktirmek için bir tür araçsal tutum takınmıştır. Bu eylemi alelacele PYD ile irtibatlandırarak Rojava siyasetine tahvil etmek istemiştir. Ama tutmamıştır. Olmayan inandırıcılığını daha da kaybetmiştir.

İkincisi Kürt Özgürlük Hareketi kontrolsüz bir şiddeti teşvik edercesine ''intikam siyaseti'' olarak bu tür şiddet eylemlerini olumlu bulması Kürt Sorununun çözümünde devleti çözüme zorlamak yerine çözümsüzlük zeminini güçlendirecektir.

İntikam siyaseti ''aracı'' amaca dönüştürür. Bu durum siyasi hedeflerde ''eksen kayması'' yaratır. Kimseye bir şey kazandırmaz. Bunun bedeli sadece hayatını yitiren insanlar, yakılan yıkılan şehirler, kendi yurdunda mülteci yoksul hayatlar olmakla kalmaz, siyaseten meşru olma zeminini de ortadan kaldırır.

Haklıyız kazanacağız söylemi kabul edilebilir. Ancak haklı olmak aynı zamanda doğru strateji ve taktik oluşturmayı da birlikte gerektirir. Tek başına haklı olmak kazanmak için gerekli ama yeterli şart olmuyor.

 

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Irkçılığın tedavisi var mıdır?
 . AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
 . Kuvvetsiz adalet iktidarsız, adaletsiz kuvvet zorbadır
 . Piyonların Pişmanlıkları Muteber Sayılmaz
 . ANTEP MARKA KENT ÖYLE Mİ?
 . HURŞİT ÜZERİNDEN DEVLETİ AKLAMAK
 . KARABULUTLARI DAĞITMAK MÜMKÜN
 . KRAL ÇIPLAKSA ÇIPLAK DİYECEĞİZ
 . TEK TİP TOPLUM İÇİN TEKLEŞMİŞ MEDYA GEREK
 . KAYYUMLARLA DARBEYE KARŞI MÜCADELE EDİLMEZ
 . KÜRT SORUNUNUN MALİYETİ
 . VEDAT TÜRKALİ'NİN ARDINDAN
 . KOLOMBİYA'DA BARIŞ YA BİZDE
 . BEN FAİLİ GÖRDÜM FAİL SİZSİNİZ
 . YENİKAPI’DAN DAĞKAPI’YA MI?
 . Günah Keçisi FETÖ mü?
 . Gerçekten Yanıldınız mı?
 . Darbe; İkili yapının devlette çatışması
 . Darbenin Panzehiri İdam Değildir
 . Darbe Edebiyatı
 . BAŞARISIZ DARBEYİ GANİMET GÖRME
 . VATANDAŞLIK DEĞİL MÜLTECİ STATÜSÜ
 . HALBUKi DÜNYA HEPİMİZE YETER
 . HURŞİT KÜLTER NEREDE ?
 . İŞİD, ŞEHİTLİK VE SOL
 . Terör Devleti İsrail ile Anlaştınsa ..
 . AKP Yeni Tip bir faşizm inşa ediyor
 . MAĞDUR OLANLA DAYANIŞMA ELZEMDİR
 . ORLANDO KATLİAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
 . VESAYET REJİMİ YENİ YASAYLA PEKİŞTİRİLİYOR
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya