28 Şubat 2020, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
En fakir kim
Ayfer Tuzcu Ünsal
Halep mutfağından tatlar 2
Metin Atamer
Nereden nereye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Varda Köprüsü
Leyla Adın
Yalancıysanız çok şanslısınız
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Kış kampı
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Korku
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Yaşlılık nedir? (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
İdlib'de 2 asker daha hayatını kaybetti
Çiftçinin bu paraya çok ihtiyacı var
"Koronavirüs riski kapıya kadar geldi"
GSO-MEM, 6 bin 500 kişiye eğitim verdi
Ek hizmetlerden isteyen veliler de yararlanacak
Şantajla 100 bin TL isteyen çete tutuklandı
İsrail güçleri Filistinli ailenin evi yıktı
Türkiye-Rusya Heyetleri İdlib’i görüştü
Hayati Yazıcı, Şehitkamil Sanat Merkezi’ni gezdi
Türkiye ile İran arasındaki yolcu uçuşları durduruldu
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Müspet siyaset, menfi siyaset

   28 Şubat 2017
 
İnsan sosyal bir varlık olduğu için toplu yaşamak zorundadır. Toplu yaşadığınız zaman bir sisteme göre davranmanız gerekir. Belli kurallar, kanunlar, yasalar, gelenekler çerçevesinde topluma yön verilir.
İnsanlık var olduğundan beri siyaset de var olmuştur. Dünyayı cennet haline getiren de siyasettir. Cehenneme dönüştüren de siyasettir.
Ben siyaseti ikiye ayırıyorum. Ve buna müspet siyaset diyorum. Müspet siyasetin temelinde adalet vardır. Kişiler liyakatlerine göre görevlendirilirler.
Menfi siyaset ise menfaate, çıkara dayalı siyasettir. İnsanlık tarihi boyunca binlerce savaş yaşandı. Bunun tek sebebi menfi siyasettir.
Cengiz Han yaklaşık 50 milyon insanı öldürmüş. Siyasetinin temeli kan ve gözyaşı… Hitler menfi siyaseti takip eden kişilerden… Menfi siyaseti takip eden insanlar genelde narsist, egoist insanlardır.
Bakın Arap ülkelerine, bakın Ortadoğu’ya, bakın Afrika’ya adalete dayalı müspet siyaseti bulamazsınız. İslam tarihinde müspet siyasetin uygulandığı Raşit halifeler dönemini görüyoruz.
Müspet siyasette, eğri kılıcına yaslanan bir bedevi, köylü, Hz. Ömer’e “Ey müminlerin emiri, eğer adil davranmazsan, eğrilirsen seni şu eğri kılıcımla doğrulturum” diyebiliyor. Ve 30 Türkiye büyüklüğündeki bir ülkeyi yöneten Hz. Ömer bu adama saygı duyar, onu takdir eder. Müspet siyasette devlet başkanı olan Hz. Ebubekir devletten maaş almayıp başkalarının koyunlarını sağarak nafakasını kazanır.
Fatihin torunları iyi okuyun. Fatih bir cami yaptıracaktır. Mermer sütunlar gelir. Fatih bu sütunların aynı şekilde inşaatta kullanılmasını ister. Ama Rum Mimar bu sütunları keser, kısaltır inşaatta kullanır. Bunu öğrenen Fatih Mimarın elini kestirir. Mimar gider Osmanlı kadısına… Fatih ve Mimar, Kadı Efendi’nin karşısında… Kadı kısas uygulanmasına karar verir. Fatih’in elinin kesilmesine hükmedilir. Tam el kesilecekken mimar davasından vaz geçer. Fatih’in eli kesilmekten kurtulur. Gelmiş geçmiş kaç lider vardır kul hakkına riayet eden?
“Ey Ömer giydiğin gömleğin hesabını ver?” diyebilir misiniz bir İslam ülkesindeki lidere. Sadece İslam kisvesi, elbisesi giymiş Firavunlar, Nemrutlar, Hülagular yönetiyor maalesef müslümanları.
“Adalet mülkün temeli” demiş Hz. Ömer. Ben de “adalet siyasetin vicdanı olmalı” diyorum. Vicdanı olmayan bir siyaset her türlü zulmü yapar. İnsanlığın başına ne geldiyse menfi siyasetten geldi. Bediüzzaman’ın “Şeytanın ve siyasetin şerrinden Allah’a sığınırım” sözünü menfi siyaset için söylediğini düşünüyorum.
Menfi siyaset kardeşi kardeşe düşman eder. Sizin partiye oy vermeyen melek dahi olsa ona şeytan nazarı ile bakarsınız. Sizin partinize oy veren şeytan olsa onu da melek gibi görürsünüz.
Menfi siyaseti kendine araç edinen kişilerin en büyük özellikleri yalan söylemeleridir. Çok yalan söylerler. Dün yeşil dediğine ertesi gün sarı der. Müthiş bir egoları vardır. Kendilerini “Allah’ın lütfu” olarak görürler. Her şeyin en iyisini, en doğrusunu kendilerinin bildiğini düşünürler. Kendileri özeldirler. Öylesine narsistirler ki kendi kendilerine aşıktırlar. Alkışlar, tezahüratlar çok hoşlarına gider. Onlar hükmedecek kimseyi bulamadıklarında yaşayamazlar. Onun için koltuğa yapıştıklarında onu bırakmak ölüm gibi gelir. Koltuk o kadar rahattır ki tabuta gireceklerini hiç düşünmezler. Yine bu yolun yolcuları vefasızdır. En yakın arkadaşlarını yolda bırakırlar. Müthiş bir hırsları vardır. Kendi ülkesi yetmez, dünyaya hükmetmek isterler. Müthiş bir hitabetleri ve ikna güçleri vardır. İnsanları hipnoz ederler. Çok iyi organizasyonlar yaparlar. Evlatlarına dünyalık bırakmayı, malı, mülkü, hazineleri çok severler. Birçok kralın hazinesi kendisi ile beraber gömülmüştür.
Dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran Cengiz’i başka türlü nasıl açıklayacaksınız? Sırf “büyük” desinler diye Hindistan’a kadar giden Büyük İskender’i nasıl tanımlayacaksınız? Aslında bu insanlar büyük filan değiller. Bunlar katil yahu. Milyonlarca masum cana kıymış insanlar. İnsanlığa ne acılar yaşatmışlar? Dönüp onlara baktığımızda “Bunlar insanlığa ne kazandırdı?” diye sorun. Sahi kan ve gözyaşından başka ne kazandırdılar?


 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . En fakir kim
 . Benden ibret al
 . İzzeti nefsini satmak
 . Hayatın ritmi
 . Fethetmek gerek
 . Rolünü iyi oyna
 . Trappist Manastırı
 . Berberden öğrendim
 . Değerini artırmaz
 . Olumlu felsefe
 . İçindekini at
 . Uyanık Okçu
 . Yükünü boşalt
 . Merkezde ol
 . Veliden öğretmene mektup
 . Dindar mısın, dinci misin?
 . Dost ol
 . Kendinle baş başa
 . Soruyu soran kim?
 . Olumlu Düşünce faydalı mı?
 . Değişim
 . Aynı suç
 . Başına geleceği bilmiyor
 . Hazır olmak
 . Akılsız Kral
 . Karanlığı gömmek
 . Çifte standart
 . Kendini yakala
 . Yaşamadıktan sonra
 . Edilgen olmak
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya