19 Şubat 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Bir damla sevgi uğruna
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kelime Oyunu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İzmir’in Tarihi Semti: Basmane
Leyla Adın
Bir insanı en iyi üslubu tanımlar
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Asgari müşterekler...
Aykut Tuzcu
GAÜN Rektörü ve Prof. doktorları!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Konut satışları azaldı
Her yıl 8 milyon ton plastik doğaya karışıyor
SASA net kârını yüzde 293 arttırdı
14 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı
15 ilde kurulu 31 lisanslı depo var
Engellilerimiz mevcut yardım ve hizmetlerden yararlanabilecek
Fransa’ya ihracatta hedef 1 milyar doları geçmek
Operasyonda bin 857 adet sikke 538 adet altın yüzük ele geçirildi
Whatsap istek hattıyla fikirler projelendirilecek
Binali Yıldırım TBMM Başkanlığı’ndan istifa etti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
MARATON

   12 Temmuz 2017
 
Milattan önce 490 senelerinde Pers Kralı Dairus’un ordusu gemilerle Atina’yı almak için yola çıkar. O tarihte Atinalılar yörenin kültür merkezlerinden bir tanesi olarak Kabul görmekteydi.
Nasıl Truva, Efes , Bergama ve Hierapolis gibi şehirler İonya’da ortaya çıkmış, güçlü orduları olan başka ülkelerin krallarının arzuladığı bu yerlerde hakimiyet kurmak, savaşlara neden olmuştur. Bu şehirlerin anfi tiyatroları ,büyük kütüphaneleri bu yörenin zengin kültürünü yansıtması bakımından çok önemlidir.

Ancak Truva savaşları bu düşüncelerin dışında mütalaa edilmesi gerekir. Çünkü Truva savaşları Paris’in,Meneleos’un güzeleşi Helen’i, Truva’ya kaçırmasından dolayı çıktığını anlatılır. Bu savaşın 10 yıl sürdüğü söylenir. Truva şehrinin kalıntıları, bugün üzerinde çimento fabrikasının bulunduğu yer civarıdır. Çok uzun seneler Prof .Manfred Korfmann burada arkeolojik kazıları yönetmişti. Truva hakkında kendisi ile konuştuğumda, inanılmaz hikayeler anlatmıştı. Antik kenti sanki kendisi kurmuş gibi beni gezdirmiş, çok detaylı anlatımda bulunmuştu. Şehrin alt yapısının ne kadar mükemmel olduğunu, şehri besleyen suyun nasıl taşındığı konusunda detaylı bilgi vermişti. Çanakkale’de ki rüzgar santralımızın çalışmaların da bize çok yardımı olmuştu.

Truva şehrinin neden çok zengin bir şehir olduğunu izah ederken, antic kentin bir limanı ve bu limana mevsim sel sığınan çok sayıda gemilerin uzun zaman burada konakladığını söylemişti. Çeşitli mevsimlerde rüzgar ve akıntının çok olduğu dönemlerde limana sığınan ticaret gemileri, limana mecbur ödedikleri ücretin, şehrin cazibesini arttırdığını söylemişti. Bu nedenle Truva her dönemde akıncı orduların zapt etmek istedikleri önemli bir şehir olduğunu söylemişti. Bu yöre 19.yüzyılda bile bir dünya savaşının odak noktası olmuş, Mustafa Kemal gibi bir büyük askeri dehanın yazdığı inanılması zor büyük destana tanıklık etmişti.

Milattan önce 490 yılında Pers Kralı Dairus, Maraton olarak bilinen ve Atina’nın kuzeyindeki bu sahile gemileri ile gelir, askerlerini kıyıya çıkarır. Niyeti orada hakimiyeti tesis edip, Atina’nın kuzeyinden Atina saldırmak. Atina ordusu ise yöreyi savunmak için gerekli hazırlıkları yaparlar. Rivayet odur ki Pers orduları Atina ordusundan çok fazladir.
O tarihlerde ülkelerin merkezlerine haber göderilmesi kimi yerde insanların koşarak götürdükleri bilgi olur, kimi yerde ise atlara binerek haber iletilirmiş.
Daha sonraları posta güvercinlerinin de kullanıldığını biliyoruz. Maraton ovasında Dasirus’un orduları ile Ağustos ayında savaşan Atina ordusu, öğleden sonar zafer kazanır. Ordunun kumandanı habericeye Atina’ya gidip zaferin kazanıldığını söylemesini ister. Atina ordusu habercisi Pheidipides Maraton’dan yola çıkarak Atina’ya kadar kayalık olan araziyi hiç durmadan koşarak kat eder. 42,195 metre olan bu mesafe sonunda kazanılan zaferi bağırır ‘NİKE -NİKE ‘ diye haykırarak şehrin merkez alanında yere düşer ölür.
Önemli bir amaç uğruna koşarak Atina’ya kadar gelen Pheidipides’in tek gayesi vardır. Buda zaferin kazanıldığını şehir halkına haber vermek için dağ bayır koşarak gelir. Görevini yaptıktan sonar yığılır ve son nefesini verir. Bugün hala bu önemli olay Maraton adı altında olimpiyatlarda koşulur.

Ülkemizde bir parti başkanı bir konuda halkın dikkatini çekmek için Ankara’dan İstanbul’a kadar 420 kilometre mesafeyi yürüyerek, toplumun ilgisini aranan bir “ADALET” kavramı üzerine yoğunlaşmalarını istemekte. Konu ile ilgisi olan veya olmayan, bu parti başkanının yürüyüşüne dikkat etmeye başladılar. Uyuyan halk uyanmaya başladı. Düşünmeyen halk ,düşünmeye başladı. Sorgulamayan halk sorgulamaya başladı. Yol boyunca kadınlı erkekli halk kitleleri, bu yürüyüşün nedeni üzerinde bilenlere fikir danışmaya başladı. Bu değişimden rahatsız olanlar ise, konuyu ülkenin içinde bulunduğu koşulları öne sürerek, böyle bir girişimin, ülkeye zarar getireceğini söylemekteler. Ancak ülkeyi bu duruma getirirken hiç düşünmediklerini, bir kaç kez aldatıldıklarından dem vurup, hatalarının hesabını vermeden, geçiştirmek istediklerini söylemeleri ne kadar inandırıcı olur, bilmiyorum, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 RAKAMLAR
 . EKO
 . Kemancı
 . SANAT
 . Ahlaksız Teklif
 . BİR ACI HİCAZ
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
 . FUTBOL
 . STRUMA
 . TİMEO
 . HARBİCİ
 . ATA SPORU
 . BU KURBAN
 . Kervan
 . Silistre
 . Duruş
 . Hür irade
 . İŞLETME
 . TİRAJ
 . İMTİYAZ
 . Çatıda Çatlak
 . Tırnak İçinde
 . HAD
 . Film Perdesi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya