19 Ağustos 2017, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
“Geçmişimiz kurşunla yazıldı geleceğimiz eğitimle yazılacak”
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Sen kusursuzsun
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Fatura
Hikmet Aksoy
"İyi ki vardın Eren"
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Trafikte vahim (telafi edilemez) sonuçlara dönüşen af edilmez hatalar trafikte tehlike ihbar işaretl
Özer Karınca
Sahtekarlar kimse biz de bilelim!
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
KULESİYLE MEŞHUR PİSA
Aykut Tuzcu
Asıl hedef yerel yönetimlerdeki değişimse…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Naci Topçuoğlu MYO’nun 20 makine halısı desinatörü yetiştirilecek
Kayıp iş adamı için gıyabi cenaze namazı
Plan bir yıldan beri gündemde bir tane bile itirazınız yok
Gaziantep derbisinin bilet fiyatları belli oldu
“Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali” başlıyor
Esnaf bitmiş durumda
Prime Mall’a1 altın ve 3 bronz ödül
Suriye plakalı LPG’li araçlar tehlike saçıyor !...
Trafoyu tamamladığımız zaman aylık 1,2 milyon TL kar edeceğiz
Yol genişletme çalışması yapılıyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Gaziantep Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Kamile Erciyas ile Diş Hekimi Fakültesi ve diş üzerine röportaj yaptık.
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Veli Yalçın
 
TUNA’NIN KRALİÇESİ : BUDAPEŞTE

   11 Ağustos 2017
 

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Ortasından geçen Tuna Nehri ile ikiye ayrılan şehrin bir tarafı Buda (Budin), diğer tarafı Peşte olarak geçiyor. Günümüzde tarihi bölge Buda tarafında, modern bölge ise Peşte tarafında kalıyor.Buda adını Hun İmparatoru Atilla’nın kardeşi Bleda’dan (Buda)alıyor. Peşte ise ocak anlamına geliyor.
Macaristan, 1526’da yapılan Mohaç Meydan Muharebesi‘nin ardından Osmanlı topraklarına katılmış ve 150 yıl Osmanlı egemenliği altında kalmıştır. Günümüzde Osmanlı’dan kalma çoğu yapı yıkılmış olsa da, Macarca ile Türkçe arasındaki ortak kelime sayısı bir hayli fazladır. Elma-alma, kapı-kapu, ana-anya,kuçu(köpek)-kuçu, kapak-kupak gibi.
Macaristan, 2004’de Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Macaristan’nın nüfusu 10 milyon ve başkent Budapeşte’nin ise 2 milyon civarındadır.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler :
Parlamento Binası, Avrupa’nın en büyük 3. parlamento binası olma özelliğine sahip bina, Macaristan’ın ise en büyük binasıdır. 1884-1902 yılları arasında inşaa edilmiş. 268 metre uzunluğunda ve 96 metre yüksekliğindedir. Binanın içinde 691 salonu ve her günü simgeleyen büyük/küçük 365 kulesi varmış. Parlamentonun bir bölümü rehberler ve grup olarak turistik ziyarete açıktır.
Kahramanlar Meydanı, Macaristan’ın en önemli milli törenlerine, bir çok galeriye ve heykellere ev sahipliği yapar. Şehrin ana merkezidir..
Balıkçı Tabyası, Orta Çağ’da buraya yakın bir balık pazarı varmış. Bu pazarın balıkçıları zamanında şehrin bu bölümünü savunmada önemli bir rol üstlendiklerinden onları anmak için buraya bu tabya inşa edilmiş. Yedi küçük kule, 896’da Karpat Havzası’na yerleşen yedi Macar kabilesini sembolize ediyor.
Matthias Kilisesi, Avrupa’nın önemli kiliselerinde olduğu gibi farklı kısımları farklı dönemlere aittir. Kulesinin Ortaçağ’dan kalma olduğu söyleniyor. Osmanlılar1541’de bu kiliseyi camiye çevirmişlerdir.
Buda Kalesi, 1265 yılında inşa edilen saray, müze ve kale kompleksini içinde barındırmaktadır. İçerisinde Buda Kalesi, Budapeşte Tarih Müzesi bulunuyor. Kale, Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir.
Gül Baba Türbesi,Mohaç Meydan Muharebesi’nikuşatma sırasında şehit olan dervişlerden birisinin türbesidir. Kavuğuna taktığı gülden dolayı kendisine Gül Baba denmektedir.
Margaret Adası, Buda ve Peşte yakasının ortasında yer almaktadır. Ada, yemyeşil ve dümdüz alanlarıyla şehrin göbeğinde muhteşem bir park alanıdır. Bahar mevsiminde insanlar piknik, spor vb. etkinliklerinin burada yapmaktadır. Adada bir de hayvanat bahçesi bulunmaktadır.Ada ismini Macar Kralı olan dördüncü Bela’nın kızı Margaret’ten alır.Ada 2.5 km uzunluğunda ve 500 metre genişliğindedir.
Gellért Hill,şehre kuş bakışı bakabilecek en güzel yerlerden biridir. Hıristiyanlığın ilk zamanlarında dini kabul etmeyenlerin fıçılara koyulup bu tepeden aşağı atıldığı rivayet edilmektedir.
Zincirli Köprü, 1839’da başlanılıp 1849’ta tamamlanan köprünün mimarı New York’ ta bulunan meşhur Brooklyn Köprüsü’nü de mimarıdır. Köprünün uzunluğu 380 metre olup hem yürüme hemde araç trafiğine açıktır. Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan 9 adet köprüden en etkileyici olanıdır.
Memento Park,şehirde 1947 ve 1989 yılları arasındaki sosyalist dönemde dikilen heykel ve anıtların tümünün toplandığı park.
Estergon, Macaristan’ın en büyük kilisesi buradadır. Devasa kilisesi ve kalesiyle birlikte Tuna Nehri’nin manzarası görülmeye değerdir. Ülkemizden giden gezginlerin en çokdıklaarı yerin başında gelmektedir.
Szentendre, Budapeşte’ye gelen turların hemen hepsininuğrak yerlerinden biridir.Budapeşte’ye 20 km. uzaklıkta bir kasabadır. Tuna Nehri’inin üzerinde yer almaktadır. Her sokağında resim galeri, antikacılar, seramik atölyeleri ve renk çümbüşü hediyelikeşya dükkanlarıyla görülmesi gereken bir yerdir.
Budapeşte’de görülmesi gereken bir çok kiliseler, müzeler, heykeller ve caddeler bulunmaktadır. Şehir her ne kadar büyük olsa da, turistik yerlerinin hepsine yürüyerek ulaşmak mümkündür. Ayrıca şehir içi ulaşım oldukça kolay ve düzenli bir görünüme sahip
Macaristan, T.C. vatandaşlarından (yeşil pasaport hariç) vize istemektedir.
Tuna Nehri’nin Kraliçesi sizi bekliyor...

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . KULESİYLE MEŞHUR PİSA
 . “ DÜNYANIN 8. HARİKASI ”: ARAPAPIŞTI KANYONU
 . TUNA’NIN KRALİÇESİ : BUDAPEŞTE
 . KİEV’DE ÖZEL BİR MÜZE : 2. DÜNYA SAVAŞI
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya