19 Kasım 2018, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Hayal
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
RAKAMLAR
Hikmet Aksoy
Yasa sollamanın bir yolu da takiye...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
BODRUM
Leyla Adın
Görsel medyanın etkisi
Yaşar Özen
İYİ Kİ VAR
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Erbap yorumu ‘2’
Aykut Tuzcu
Gaziantep'in dünyaya duyuracağı bir başka değeri: Karkamış
ÇOK OKUNAN HABERLER
İslahiye’de ticari taksi ile otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı
Gazişehir, hazırlık maçında 2-1 yenildi
Toptan gıda deposunda çıkan yangın kontrol altına alındı
Kentin tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular
Trump: Kaşıkçı cinayetine ilişkin rapor, Salı günü hazır olacak
Fadıloğlu ve Koçer, esnaf ziyaretinde bulundular
Aşırı dozda uyuşturucu ölümüne neden oldu
Aralık’tan itibaren kış lastiği takmak zorunlu
Türkiye’yi, yemyeşil hâle getirene kadar, faaliyetlerimizi sürdüreceğiz
Okuma yazma öğrenenlere kahve fincanı hediye edildi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Fatura

   16 Ağustos 2017
 

Ne zaman bir alış veriş merkezine gitsem, hele sabahın kör saatinde, bomboş bir oto park düşünün, aracımı en ücra köşeye götürür park ederim. Çarşının giriş kapısından çok uzak bir noktaya bırakırım. Amaç, başka araçların gelip yanıma park ettiklerinde kapı açış mesafesi bırakmayan sürücülerden kurtulmak! Bilhassa kapılarını açarken, diğer araçların duruşlarını dikkate almayan sürücülerden kurtulmak adına bunu yaparım. Kısa zamanda dönerim aracımın başına, birde ne göreyim, bomboş park yerinde iki araç var, benim aracımın hemen yanına başka bir araç park etmiş. Kendime sorarım neden ben ve benim aracımın hemen dibi.

 

Ne zaman lokantaya gitsek, veya bir kafeteryaya dostlarla birlikte bir masanın etrafında otursak, hemen masanın başında bir garson biter ve dönüp bana ne istediğimizi sorar. Masada bunca insan varken neden ben diye düşünürüm.  Siparişler verildikten sonra, hesap istenir garson hesap pusulasını getirip benim önüme koyar. Belki benim mülayim olduğumu düşünüp, bu nedenle böyle  davranışta bulunmaktalar, diyede düşündüğüm olmuştu. Garsonların bir art niyeti olmadığına hükmederim. Kimi zaman garsonlar beni belki çok saf ve temiz görüyorlar, bu nedenle hesap pusulasını benim önüme koymaktalar diye kabullendiğimde olmuştur.

 

Hesap önünüze konunca yapacağınız tek bir iş var, bu hesabı ödemek. Hani hesap doğru ise bir sıkıntı olmaz. Ancak hesap doğru değilse, benim cinlerim tepeme üşüşür. Anlamadığım konu ise,  garson çalışanlarının büyük bir bölümü, gelen müşteriyi, son katresine kadar ayıklanacak piyango olarak neden düşünür, bilmiyorum. Gelen hesap pusulasında bazı kalemleri görmemiş bile olsanız , lokanta loş ve karanlık, hafifte alkol kullanılmış ise, tüylerinize peşin veda etmeniz gerekir. Çünkü böyle ortamlarda kontrol mekanizması sizin elinizde değil, müessesenin elindedir. Bir de hesabın son kısmında hizmet bedeli olarak toplam giderin bir yüzdesini koyup toplarlar. Ödemeyi yaptıktan sonra garson dönüp size birde şirin yüzle sempatik görünüp, bahşiş konusuna geçiş vaziyetini alır. İşte esas sahnenin burasında benim bütün sigortalarım atar.

 

Siz bir malı sattığınız zaman müşteriden malın bedelini alırsınız. Müşteriye paranın üstünü verdiğinizde, bahşiş beklemezsiniz. Hizmet satın aldığınızda neden bahşiş verilir, anlamakta zorlanırım. Adam zaten görev icabı hizmeti vermekle mükellef. Ben neden üstüne bir miktar daha para vermek mecburiyetinde kalırım diye her zaman nedenini aramışımdır. Bence böyle bir hesap ödemede verilen para, sadaka yerine geçermi, pek emin değilim.  

 

Necmeddin Hoca ile başlayan ülkemdeki uhrevi yapılaşma, cemaat ve tarikat sisteminin ülkeyi örümcek ağı gibi sarması, Yavuz Sultan Selim zamanında beşlayan ve Şam’dan gelen bir imtiyazın uzantısı olduğuna inanırım.

Amerika Birleşik Devletlerinin Orta Doğu’da ılımlı islam yayılmasını destekliyeceklerini Bayan Rice bile, Tel Aviv konuşmasında teyit etmişti. Hatta sınırların tekrar çizileceğinide dile getirmişti. Ilımlı islam yayılmasını Fetullah Gülen ile yapmayı planlıyan okyanus ötesindeki merkezi istihbarat birimleri, yalnız Türkiye’yi değil, bütün Orta Doğu, Kuzey Afrika, hatta Orta Asya’da  örgütlenmeye başladıklarında, ülkemde düşünen aydın her kesim, bu yapılaşmanın çok tehlikeli olduğunu vurgulamıştı.

 

2001 yılında 4 Temmuz tarihinde Amerika’da bağımsızlık kutlamalarına katılan heyet, Gülen’in tavassut ettiği bir yahudi Lobisini ziyaret edip, bir Üniversitede konferans verilmişti. Bu süreçle başlayan ödün verme katarı, hangi konularda kimlere ne vaatlerde bulunulmuş, bir bilen hayatta olsaydı kendisine sorulurdu. Bu vaatlerin bizde bir listesi olmadığına göre, birilerinde bu liste olması gerek. Kimler ne istedi , kimilere bu isteklerde neler verildi, bu güne kadar bu hesap bilinmemekte.

 

Hesap pusulası şimdi milletin önünde durmakta, birileri bunların ödenmesini istemekte. Bu yemeği millet yemediki, karanlık loş lokantada hesap pusulasında ne var , kim ne yedi, ne içti, belli değil de, neden hesap hep milletin önüne konmakta diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 

 

 

 

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
 . FUTBOL
 . STRUMA
 . TİMEO
 . HARBİCİ
 . ATA SPORU
 . BU KURBAN
 . Kervan
 . Silistre
 . Duruş
 . Hür irade
 . İŞLETME
 . TİRAJ
 . İMTİYAZ
 . Çatıda Çatlak
 . Tırnak İçinde
 . HAD
 . Film Perdesi
 . Dinleme sanatı
 . TAMAM
 . GEÇİM
 . Onur
 . Percere açıldı
 . İşletme Karnesi
 . ŞAHİNBEY
 . ADAM
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya