19 Ağustos 2018, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ölü fare
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kervan
Hikmet Aksoy
Trum'tan çok ABD toplumu kabahatli...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
MEZOPOTAMYA’NIN İNCİSİ AMED / DİYARBAKIR
Leyla Adın
Aşırı gürültüye de mi alıştık?
Yaşar Özen
Katakulli
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sonsuza dek duracaklar!
Aykut Tuzcu
DUZCU’SUNA KAVUŞTU
ÇOK OKUNAN HABERLER
Akaryakıt satışlarında geçen yıla göre artış var
Perakende satış hacmi, yüzde 4.3 arttı
Medical Park Hastanesi, Gaziantep Basketbol’un sponsoru oldu
TL’nin değer kaybetmesi yoksullaşmayı artırıyor
Gaziantep’te e-ticaret bayram alışverişi oranı yüzde 175 arttı
Uzun bayram tatillerinde daha çok kaza oluyor
YD-ÜFE, yüzde 35.84 artış gösterdi
Ak Partili belediyelere "Pardus" talimatı
Bayram öncesi ek güvenlik tedbirleri alındı
Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi belli oldu
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
İklim

   14 Eylül 2017
 
Son birkaçsenedirbütünülkelerinhassasiyetleüzerindedurduğutekkonu, değişeniklimkoşullarıvebunanedenolançevreseletkenler.
Aslındainsanoğludoğalyaşamdançıkıpmedeniyaşamyolundaverdiğiuğraşılarda, hepyalnızkendiniveyaşadığımızdönemidikkatealmış, gelecekiçinplanlarınıertelemektehiçtereddütetmemiştir.Sanayileşenülkelerbugelişimdönemindeçevreyeveyarattıklarıkirliliğidikkatealmadangelişmelerinisürdürmüşlerdir.Almanya’dandoğan DONAU, yaniTuna nehribirtarihtesiyahakmaktaydı.

Bu dönemiçindegelişmekteolanülkeler, hattaazgelişmişülkelerbusüreceseyircikaldıklarıbirhakikattir. Gelişen, sanayileşenülkelerdiğerlerinisömürmüşvebusüreçiçindedünyainanılmasızorbirhızlakirlenmeyebaşlamıştır.Birsürekirletmeyedevamedengelişmişülkeler, tehlikeninkendilerinide etkileyeceğinianlayınca, konuyuuluslararasıbirplatformataşımayakararvermişler.

20 Haziran 1992’de Rio da ÇevreveKalkınmakonulubirzirvetoplanmış. Bu zirvedeülkeleremisyonlarını 1990’lı senelerdekideğerlereindirmeyikabuletmişlervebukarar 21 Mart 1994 yürürlüğegirmesiniöngörmüşlerdir.
Türkiye, Afganistan, Andora, BruneySultanlığı, Liberya, Filistinve Somali hariç 186 ülketarafolmuşlar.
Türkiye’yi OECD ülkesiolduğundan hem II.listede, hemde I.listedeyeralmasınakararverilmiş. Bu kararlarverilirkenTürkiyeitirazşerhini bile kullanmamıştır. OECD ülkesiolmasınarağmen I.listedebulunanülkelerindiğerülkelereteknolojikvemalikaynak vermekmecburiyetikonusundabiganekalmasını, o tarihtekitoplantıyakatılansiyasiler, birzaferolaraktoplumayansıtmasını, toplumanlamaktaçokzorlanmıştır.

Kyotoprotokulüsürecinde II.listedeyeralanTürkiye, I.listedençıkmakiçinçokçabaharcamış, dışpolitikamızda her daimyaşadığımızbasiretsizveistikrarsıztutumneticesinde, ne II.listedençıkabilmiş, nede I.listedekimalisorumluluktankurtulabilmişbirdurumda, bütünkonferanslardanolumsuzneticelerleheyetlerülkemizegeridönmüşlerdir. HattabubaşarısızlığıbirbaşarıolarakgösterenBakanlarımız dahalabuvebalinaltındadır.Bundan 25 seneöncetehlikeçanlarınınçaldığı, hattadünyaikliminin alarm verdiğinibizlertoplumaanlatmayaçalışırken,

“Bizebirşeyolmaz” diyekonuyugeçiştirenyetkililerinvarolduğunu, hatta EnerjiBakanıveTarımBakanlarındanbizatidinlediğimoldu.
Kutuplardabuzulkütlelerininyavaşyavaşeriyipyokolmasınıekranlardanseyrederken, bozayılariçinüzüntümünarttığınıifadeetmekisterim.Birneslitükettiğinizzamanyerine ne ikameedileceğinidüşünmekgerek.Neslitükenensadeceyerüstündebizimizleyebildiğimizdeğerlerdeğildir.

Yeraltında, yanidenizlerdetürleriyokolancanlılarınbesinzincirininbirerhalkasıolduğunuunutmamakgerekir. Bu halkadakibirbesininzincirikırılıpyokolursa ,zincirindiğerhalkalarıbundançokzarargörür. Aşırıavlanmaokyanuslardabirçokdengeyideğiştirdiğimuhakkak.Bilimadamlarıbudengeyikurabilmekadınagecegündüzçalışmaktadırlar.Mevcuthalikayıtaltınaalmakiçinverdikleriuğraşı, insanüstübirgayretolduğunainanmaktayım.

BilhassakapalıbirdenizolanKaradenizdekibesinzincirinin en altındabulunancanlılarınoksijeneksikliğindenyokolması, başkatürlerinortayaçıkmasınanedenolduğubirgerçektir.Karadeniz’edökülenakarsularınüzerineyapılanbarajlar, derelerinKaradeniz’etaşıdığıboloksijenlisuyuengellediğinden, balıküremeyerleriyokolmayabaşladığını, her senetutulanbalıkmiktarındakiazalmadananlamaktayız.
Bu besinzincirlerinindışındaçokönemlibirgöstergede doğadayaşayanvebitkilerindöllenmesinenedenolandünyanın en önemlicanlılarıolanarılarındavranışlarındada inanılmazbozukluklarmeydanageldiğinibilimadamlarıtebliğlerindebelirtmekteler.

Yaşadığımızdünyayaihanetetmeninbedeliniinsanoğlubirazağırödeyeceğineinanmaktayım.Çeşitliülkelerdeoluşançokönemlidepremler, okyanuslardameydanagelençokbüyükboralar, ülkemizdemeydanagelenfırtınalar, selfelaketleribugidişatındoğruolmadığınıgöstermekte.

İnsanlıkadınabirşeyleryapılmasınınzamanıgeçtidiyemiyeceğim.Her zamanbukonudayapılabilecekbirkaçadımınolduğunainanmaktayım.
Milyarlarverilipsaraylaryapılacağına, milyarlaryetmeyenDiyanet’eekbütçeverileceğinebilimveteknolojiyebirazparaayrılsadabukonulardabilimadamlarıaraştırmayapsalar, ortayaçözümlerüretseler, yetkililerdebunlarıalıp, odalarınısüsleyenkütüphanelerekoysalardiyebirsözümgeldisöyledimhem nalına hem mıhına.


 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kervan
 . Silistre
 . Duruş
 . Hür irade
 . İŞLETME
 . TİRAJ
 . İMTİYAZ
 . Çatıda Çatlak
 . Tırnak İçinde
 . HAD
 . Film Perdesi
 . Dinleme sanatı
 . TAMAM
 . GEÇİM
 . Onur
 . Percere açıldı
 . İşletme Karnesi
 . ŞAHİNBEY
 . ADAM
 . Büyük Lokma Büyük Laf
 . İsyan
 . Çember
 . ŞEKER
 . GİRDAP
 . ANDIMIZ
 . Kanıma Dokunur
 . Davulun Sesi
 . Küçük Kadınlar
 . İki İleri Bir Geri
 . NEREDEN NEREYE
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya