19 Şubat 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Bir damla sevgi uğruna
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kelime Oyunu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İzmir’in Tarihi Semti: Basmane
Leyla Adın
Bir insanı en iyi üslubu tanımlar
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Asgari müşterekler...
Aykut Tuzcu
GAÜN Rektörü ve Prof. doktorları!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Konut satışları azaldı
Her yıl 8 milyon ton plastik doğaya karışıyor
SASA net kârını yüzde 293 arttırdı
14 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı
15 ilde kurulu 31 lisanslı depo var
Engellilerimiz mevcut yardım ve hizmetlerden yararlanabilecek
Fransa’ya ihracatta hedef 1 milyar doları geçmek
Operasyonda bin 857 adet sikke 538 adet altın yüzük ele geçirildi
Whatsap istek hattıyla fikirler projelendirilecek
Binali Yıldırım TBMM Başkanlığı’ndan istifa etti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
İklim

   14 Eylül 2017
 
Son birkaçsenedirbütünülkelerinhassasiyetleüzerindedurduğutekkonu, değişeniklimkoşullarıvebunanedenolançevreseletkenler.
Aslındainsanoğludoğalyaşamdançıkıpmedeniyaşamyolundaverdiğiuğraşılarda, hepyalnızkendiniveyaşadığımızdönemidikkatealmış, gelecekiçinplanlarınıertelemektehiçtereddütetmemiştir.Sanayileşenülkelerbugelişimdönemindeçevreyeveyarattıklarıkirliliğidikkatealmadangelişmelerinisürdürmüşlerdir.Almanya’dandoğan DONAU, yaniTuna nehribirtarihtesiyahakmaktaydı.

Bu dönemiçindegelişmekteolanülkeler, hattaazgelişmişülkelerbusüreceseyircikaldıklarıbirhakikattir. Gelişen, sanayileşenülkelerdiğerlerinisömürmüşvebusüreçiçindedünyainanılmasızorbirhızlakirlenmeyebaşlamıştır.Birsürekirletmeyedevamedengelişmişülkeler, tehlikeninkendilerinide etkileyeceğinianlayınca, konuyuuluslararasıbirplatformataşımayakararvermişler.

20 Haziran 1992’de Rio da ÇevreveKalkınmakonulubirzirvetoplanmış. Bu zirvedeülkeleremisyonlarını 1990’lı senelerdekideğerlereindirmeyikabuletmişlervebukarar 21 Mart 1994 yürürlüğegirmesiniöngörmüşlerdir.
Türkiye, Afganistan, Andora, BruneySultanlığı, Liberya, Filistinve Somali hariç 186 ülketarafolmuşlar.
Türkiye’yi OECD ülkesiolduğundan hem II.listede, hemde I.listedeyeralmasınakararverilmiş. Bu kararlarverilirkenTürkiyeitirazşerhini bile kullanmamıştır. OECD ülkesiolmasınarağmen I.listedebulunanülkelerindiğerülkelereteknolojikvemalikaynak vermekmecburiyetikonusundabiganekalmasını, o tarihtekitoplantıyakatılansiyasiler, birzaferolaraktoplumayansıtmasını, toplumanlamaktaçokzorlanmıştır.

Kyotoprotokulüsürecinde II.listedeyeralanTürkiye, I.listedençıkmakiçinçokçabaharcamış, dışpolitikamızda her daimyaşadığımızbasiretsizveistikrarsıztutumneticesinde, ne II.listedençıkabilmiş, nede I.listedekimalisorumluluktankurtulabilmişbirdurumda, bütünkonferanslardanolumsuzneticelerleheyetlerülkemizegeridönmüşlerdir. HattabubaşarısızlığıbirbaşarıolarakgösterenBakanlarımız dahalabuvebalinaltındadır.Bundan 25 seneöncetehlikeçanlarınınçaldığı, hattadünyaikliminin alarm verdiğinibizlertoplumaanlatmayaçalışırken,

“Bizebirşeyolmaz” diyekonuyugeçiştirenyetkililerinvarolduğunu, hatta EnerjiBakanıveTarımBakanlarındanbizatidinlediğimoldu.
Kutuplardabuzulkütlelerininyavaşyavaşeriyipyokolmasınıekranlardanseyrederken, bozayılariçinüzüntümünarttığınıifadeetmekisterim.Birneslitükettiğinizzamanyerine ne ikameedileceğinidüşünmekgerek.Neslitükenensadeceyerüstündebizimizleyebildiğimizdeğerlerdeğildir.

Yeraltında, yanidenizlerdetürleriyokolancanlılarınbesinzincirininbirerhalkasıolduğunuunutmamakgerekir. Bu halkadakibirbesininzincirikırılıpyokolursa ,zincirindiğerhalkalarıbundançokzarargörür. Aşırıavlanmaokyanuslardabirçokdengeyideğiştirdiğimuhakkak.Bilimadamlarıbudengeyikurabilmekadınagecegündüzçalışmaktadırlar.Mevcuthalikayıtaltınaalmakiçinverdikleriuğraşı, insanüstübirgayretolduğunainanmaktayım.

BilhassakapalıbirdenizolanKaradenizdekibesinzincirinin en altındabulunancanlılarınoksijeneksikliğindenyokolması, başkatürlerinortayaçıkmasınanedenolduğubirgerçektir.Karadeniz’edökülenakarsularınüzerineyapılanbarajlar, derelerinKaradeniz’etaşıdığıboloksijenlisuyuengellediğinden, balıküremeyerleriyokolmayabaşladığını, her senetutulanbalıkmiktarındakiazalmadananlamaktayız.
Bu besinzincirlerinindışındaçokönemlibirgöstergede doğadayaşayanvebitkilerindöllenmesinenedenolandünyanın en önemlicanlılarıolanarılarındavranışlarındada inanılmazbozukluklarmeydanageldiğinibilimadamlarıtebliğlerindebelirtmekteler.

Yaşadığımızdünyayaihanetetmeninbedeliniinsanoğlubirazağırödeyeceğineinanmaktayım.Çeşitliülkelerdeoluşançokönemlidepremler, okyanuslardameydanagelençokbüyükboralar, ülkemizdemeydanagelenfırtınalar, selfelaketleribugidişatındoğruolmadığınıgöstermekte.

İnsanlıkadınabirşeyleryapılmasınınzamanıgeçtidiyemiyeceğim.Her zamanbukonudayapılabilecekbirkaçadımınolduğunainanmaktayım.
Milyarlarverilipsaraylaryapılacağına, milyarlaryetmeyenDiyanet’eekbütçeverileceğinebilimveteknolojiyebirazparaayrılsadabukonulardabilimadamlarıaraştırmayapsalar, ortayaçözümlerüretseler, yetkililerdebunlarıalıp, odalarınısüsleyenkütüphanelerekoysalardiyebirsözümgeldisöyledimhem nalına hem mıhına.


 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 RAKAMLAR
 . EKO
 . Kemancı
 . SANAT
 . Ahlaksız Teklif
 . BİR ACI HİCAZ
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
 . FUTBOL
 . STRUMA
 . TİMEO
 . HARBİCİ
 . ATA SPORU
 . BU KURBAN
 . Kervan
 . Silistre
 . Duruş
 . Hür irade
 . İŞLETME
 . TİRAJ
 . İMTİYAZ
 . Çatıda Çatlak
 . Tırnak İçinde
 . HAD
 . Film Perdesi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya