21 Şubat 2018, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Seven şikayet etmez
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
GİRDAP
Hikmet Aksoy
Tam da bu günlerde...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
ANADOLU’NUN ALKATRAZI : TARİHİ SİNOP CEZAEVİ
Leyla Adın
Önyargısız dinle
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Almanya, ABD ve erken seçim
ÇOK OKUNAN HABERLER
Üniversiteden mezunu işsiz öğrenci sayısı 55 şehri geride bıraktı
Değerler sokağında eserler sergileniyor
Tüm dünyadan amatör futbolcular Antalya’da sahaya çıkıyor
Çocuk İstismarı Raporunun Meclis'teki görüşmelerinde koltuklar boş kaldı
Türkiye’de Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi açıldı
Gençler Karate Müsabakaları’ndan derece ile döndüler
Dereceye giren okullar ödüllerine kavuştu
Türkiye’nin nüfusu 2040 yılında 100 milyonu aşacak
Savaşta yeni bir aşamanın işareti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
İklim

   14 Eylül 2017
 
Son birkaçsenedirbütünülkelerinhassasiyetleüzerindedurduğutekkonu, değişeniklimkoşullarıvebunanedenolançevreseletkenler.
Aslındainsanoğludoğalyaşamdançıkıpmedeniyaşamyolundaverdiğiuğraşılarda, hepyalnızkendiniveyaşadığımızdönemidikkatealmış, gelecekiçinplanlarınıertelemektehiçtereddütetmemiştir.Sanayileşenülkelerbugelişimdönemindeçevreyeveyarattıklarıkirliliğidikkatealmadangelişmelerinisürdürmüşlerdir.Almanya’dandoğan DONAU, yaniTuna nehribirtarihtesiyahakmaktaydı.

Bu dönemiçindegelişmekteolanülkeler, hattaazgelişmişülkelerbusüreceseyircikaldıklarıbirhakikattir. Gelişen, sanayileşenülkelerdiğerlerinisömürmüşvebusüreçiçindedünyainanılmasızorbirhızlakirlenmeyebaşlamıştır.Birsürekirletmeyedevamedengelişmişülkeler, tehlikeninkendilerinide etkileyeceğinianlayınca, konuyuuluslararasıbirplatformataşımayakararvermişler.

20 Haziran 1992’de Rio da ÇevreveKalkınmakonulubirzirvetoplanmış. Bu zirvedeülkeleremisyonlarını 1990’lı senelerdekideğerlereindirmeyikabuletmişlervebukarar 21 Mart 1994 yürürlüğegirmesiniöngörmüşlerdir.
Türkiye, Afganistan, Andora, BruneySultanlığı, Liberya, Filistinve Somali hariç 186 ülketarafolmuşlar.
Türkiye’yi OECD ülkesiolduğundan hem II.listede, hemde I.listedeyeralmasınakararverilmiş. Bu kararlarverilirkenTürkiyeitirazşerhini bile kullanmamıştır. OECD ülkesiolmasınarağmen I.listedebulunanülkelerindiğerülkelereteknolojikvemalikaynak vermekmecburiyetikonusundabiganekalmasını, o tarihtekitoplantıyakatılansiyasiler, birzaferolaraktoplumayansıtmasını, toplumanlamaktaçokzorlanmıştır.

Kyotoprotokulüsürecinde II.listedeyeralanTürkiye, I.listedençıkmakiçinçokçabaharcamış, dışpolitikamızda her daimyaşadığımızbasiretsizveistikrarsıztutumneticesinde, ne II.listedençıkabilmiş, nede I.listedekimalisorumluluktankurtulabilmişbirdurumda, bütünkonferanslardanolumsuzneticelerleheyetlerülkemizegeridönmüşlerdir. HattabubaşarısızlığıbirbaşarıolarakgösterenBakanlarımız dahalabuvebalinaltındadır.Bundan 25 seneöncetehlikeçanlarınınçaldığı, hattadünyaikliminin alarm verdiğinibizlertoplumaanlatmayaçalışırken,

“Bizebirşeyolmaz” diyekonuyugeçiştirenyetkililerinvarolduğunu, hatta EnerjiBakanıveTarımBakanlarındanbizatidinlediğimoldu.
Kutuplardabuzulkütlelerininyavaşyavaşeriyipyokolmasınıekranlardanseyrederken, bozayılariçinüzüntümünarttığınıifadeetmekisterim.Birneslitükettiğinizzamanyerine ne ikameedileceğinidüşünmekgerek.Neslitükenensadeceyerüstündebizimizleyebildiğimizdeğerlerdeğildir.

Yeraltında, yanidenizlerdetürleriyokolancanlılarınbesinzincirininbirerhalkasıolduğunuunutmamakgerekir. Bu halkadakibirbesininzincirikırılıpyokolursa ,zincirindiğerhalkalarıbundançokzarargörür. Aşırıavlanmaokyanuslardabirçokdengeyideğiştirdiğimuhakkak.Bilimadamlarıbudengeyikurabilmekadınagecegündüzçalışmaktadırlar.Mevcuthalikayıtaltınaalmakiçinverdikleriuğraşı, insanüstübirgayretolduğunainanmaktayım.

BilhassakapalıbirdenizolanKaradenizdekibesinzincirinin en altındabulunancanlılarınoksijeneksikliğindenyokolması, başkatürlerinortayaçıkmasınanedenolduğubirgerçektir.Karadeniz’edökülenakarsularınüzerineyapılanbarajlar, derelerinKaradeniz’etaşıdığıboloksijenlisuyuengellediğinden, balıküremeyerleriyokolmayabaşladığını, her senetutulanbalıkmiktarındakiazalmadananlamaktayız.
Bu besinzincirlerinindışındaçokönemlibirgöstergede doğadayaşayanvebitkilerindöllenmesinenedenolandünyanın en önemlicanlılarıolanarılarındavranışlarındada inanılmazbozukluklarmeydanageldiğinibilimadamlarıtebliğlerindebelirtmekteler.

Yaşadığımızdünyayaihanetetmeninbedeliniinsanoğlubirazağırödeyeceğineinanmaktayım.Çeşitliülkelerdeoluşançokönemlidepremler, okyanuslardameydanagelençokbüyükboralar, ülkemizdemeydanagelenfırtınalar, selfelaketleribugidişatındoğruolmadığınıgöstermekte.

İnsanlıkadınabirşeyleryapılmasınınzamanıgeçtidiyemiyeceğim.Her zamanbukonudayapılabilecekbirkaçadımınolduğunainanmaktayım.
Milyarlarverilipsaraylaryapılacağına, milyarlaryetmeyenDiyanet’eekbütçeverileceğinebilimveteknolojiyebirazparaayrılsadabukonulardabilimadamlarıaraştırmayapsalar, ortayaçözümlerüretseler, yetkililerdebunlarıalıp, odalarınısüsleyenkütüphanelerekoysalardiyebirsözümgeldisöyledimhem nalına hem mıhına.


 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . GİRDAP
 . ANDIMIZ
 . Kanıma Dokunur
 . Davulun Sesi
 . Küçük Kadınlar
 . İki İleri Bir Geri
 . NEREDEN NEREYE
 . KENT
 . 3 DELİ
 . KORKUNUN ECELE
 . DAĞLAR
 . TALKIN
 . NİTELİKLİ
 . SÜRDÜRÜLEBİLİR
 . İYİ KÖTÜ
 . AKIL UZ
 . Başkan
 . BÜTÇE
 . Mutlak Eğitim
 . İklim
 . Sağlık
 . Fatura
 . NİKAH
 . PAŞABAHÇE
 . Her Yiğidin
 . YOL
 . MARATON
 . MÜLK VE ADALET
 . BEYİN
 . Efsane
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya