22 Haziran 2018, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
O bilmiyor
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Çatıda Çatlak
Hikmet Aksoy
Demokrasicilik oyunu!..
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZESİ / BURGAZADA
Leyla Adın
İnanç ve güven
Yaşar Özen
Katakulli
Aykut Tuzcu
Cuma Camii yapılıyor…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Vatandaşın sağlığı ve hijyen için temizlik
İnsanlar doğa ile buluşuyor
Sigara her yıl 85 milyar lirayı kül ediyor!
Yılda kişi başı 48,2 kilo ambalaj tüketip sadece 27,9 kilogramını dönüştürüyoruz
Türkiye’nin en büyük zenginliği gençler
Eski mesai arkadaşlarını ziyaret etti
24 Haziran Seçimlerinde hangi parti ne vadediyor?
Rüzgar Sörfü sporcumuz Lena Erdil Dünya İkincisi oldu!
Yurt dışı oyları ATO’da muhafaza altına alındı
Ortak sorunları daha önce beraber çözdük bundan sonra da beraber çözeceğiz
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Veli Yalçın
 
SAMSUN’dan HOPA’ya Yolculuk

   10 Ekim 2017
 
Uzun bayram tatili nedeni ile Doğu Karadeniz’e yaptığım gezinin kimi özel yerlerini siz, Gaziantep Sabah Gazetesi okurları ile paylaşmıştım. Samsun’dan Hopa’ya doğru yaptığım yolculukta paylaşamadığım kimi şeyleri genel anlamda paylaşmak istedim.
Samsun, Karadeniz Bölgesinin Orta Kardeniz Bölgesi’ne yer alır. Bölgenin en büyük ve kalabalık şehridir. Ülkemizin kurtuluşu ve bağımsızlığına giden ilk adım burada başlamıştır. Şehirde görülecek birçok yer bulunmaktadır. Şehri yürüyerek adım adım gezebilirsiniz. Gezi sırasında rahat bir ayakkabı ya da spor ayakkabısı giyerseniz rahat edersiniz. Ayrıca şehir içi ulaşımda hafif metro da bulunmaktadır.
Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi), Amisos Tepesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi,Gazi Müzesi, İlk Adım Anıtı ve Batı Park’ta bulunan Amazon Köyü görülmesi gereken yerlerdendir.
Samsum’dan yola çıktığınızda yaklaşık 35 km sonra Çarşamba ilçesine varıyoruz. İlçeden Yeşilırmak geçmektedir. İlçede görülmeden geçilmesi gereken yapı, Göğceli Camisi’dir. Anadolu ahşap mimarisini en nadide örneklerinde biri olduğu bütün kaynaklar tarafından belirtilmektedir. Göğceli Camisi 1206’da, tek katlı olarak çivisiz inşa edilmiştir. 1986’da SİT alanı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Cami, aynı adı taşıyan mezarlığın içinde bulunmaktadır.
Çarşamba’dan yola çıktıktan sonra 50 km sonra Ordu’nun Ünye ilçesine varıyoruz. Karadeniz sahil şeridinde bulunan bütün şehirler birbirinden güzel ama, Ünye bu şehirler içinde en güzelidir. Daracık sokakları, birbirinden güzel evleri ile yeşilin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca, Ünye kendisini Yunus Emre’nin memleketi olarak tanımlamaktadır. Yunus Emre Türbesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Çarşısı ve birbirinden güzel plajlarını görebilirsiniz.
Ünye’den yola çıktıktan 25 km sonra Fatsa’ya varıyoruz. Fatsa’da otoyoldan çıkıp eski yola girince denize paralel yola devam ediyorsunuz. Burada Bolaman ve Yason Burnu’nu, mutlaka ama mutlaka, görmek gerekir. Bolaman Kalesi ve Haznedaroğlu Konağı görülmeyi hakeden yerlerdendir.
Fatsa’dan 50 km sonra Ordu’ya varıyoruz. Ordu yeşilin ve mavinin arasında güzel mi güzel bir şehir. Ordu, ülkemizin en küçük büyükşehiridir. Şehrin merkezinden teleferikle Boztepe’ye çıkıp Ordu’yu kuşbakışı görmenin tadına doyulmuyor. Boztepe’de çeşitli restoran, çay bahçeleri ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Gerek şehri ziyaret edenlerin gerekse yerel halkın ilgisi çok büyük.
Ordu’dan yola çıktığınızda yaklaşık 45 km sonra fındığın başkenti Giresun’a varıyoruz. Tarih ve doğanın içiçe geçtiği bu şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Giesun Kalesi,şehre hakim tepede kurulu ve Topal Osman’ın mezarı da burada bulunmaktadır. Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi) ve Çocuk Kütüphanesi (Katolik Kilisesi) ve hava açık olursa Giresun Adası görülmesi gereken yerlerdendir.
Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında, Türkiye’nin deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’nı görüyorsunuz.
Gireun’dan 45 km sonraTirebolu’dayız. Tirebolu şirin bir sahil kasabasıdır. Şehrin en önemli simgesi Tirebolu Kalesi’dir. Bu şirin kasabanın sahilinde yürüp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
Tirebolu’dan 115 km sonra Trabzon’a varıyoruz. Karadeniz denilince akla gelen ilk şehir ve turların vazgeçilmez durağıdır. Dağ ve deniz arası sıkışmış olduğundan dolayı şehirdeki trafik felaket denilebilecek kadar kötüdür. Trabzon Kalesi, Sümela Manastırı, Uzungöl, Ayasofya Müzesi, Boztepe, Trabzonspor Müzesi ve Atatürk Köşkü’nü görebilirsiniz.
Küçük bir not : Trabzon’da birisine adres sorarken dikkatli olun, şaşırabilirsiniz. Benim başıma geldiği gibi; “Sağa bak, solu bırakma”, demişti birisi.
Trabzon’da çok yoğun bir Arap nüfusunu görmemek mümkün değildir. İran vatandaşlarına hizmet vermek üzere başkonsolosluk bile açmıştır.
Trabzon’un trafik keşmekeşinde çıkıp Rize’ye doğru yol aldığınızda, yaklaşık 100 km sonra Rize’yiz. Rize merkezinde Botanik Çay Bahçesi, kale ve müzesi dışında gezilip görülecek pek birşey yok sayılır. Rize’nin dışına çıkıldığında ise Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Anzer Yaylası ve Zil Kalesi görülmeye değer yerlerdir.
Rize’den 60 km sonra Artvin’in Arhavi ilçesine ulaşıyoruz. Arhavi deniz kenarındadır. Arhavi’nin içinden geçtikten sonra Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’ne ulaşıyorsunuz. Gazetemizin 21.09.2017 tarihli sayısında ayrıntılı olarak yayınlanmıştır.
Arhavi’den 10 km sonra Hopa’ya varıyoruz. Hopa ilçesi Sarp Sınır Kapısı’na 18 km uzaklıktadır. Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçiliyor. Sınır kapısına en yakın Gürcistan şehri ise Batum’dur. Gazetemizin 18.09.2017 tarihli sayısında ayrıntılı olarak yayınlanmıştır.
Samsun – Hopa arasındaki 500 km’lik mesafe tadına doyulmaz bir gezi rotasıdır. Anayoldan iç kısımlara doğru girince bu mesafe daha da artmaktadır. Her bir kilometresi insanın gözünü zenginleştiriyor, ruhunu doyuruyor ve yöresel yemekleriyle mideye ziyafet çektiriyor.
Bölgenin ulaşımı çok rahat, her keseye uygun konaklama imkanı mevcut ve fiyatları popüler turizm bölgelerine göre makul düzeydedir. Bölgede yerleşim dağ ve deniz arasına sıkıştığından dolayı sahil şeridinde bir karış boş yer olmadığından, yerleşim yerlerinin biri biterken bir başkaşı başlıyor. Karadeniz sadece deniz demek değil dağlar, dereler, ormanlar ve yaylalar da demektir.
Ülkemizin bütün çayını Karadeniz yetiştiriyor. Karadeniz’de çay süzgeçi kullanılmıyor, çay isterken “süzgeçli olsun” diye ayrıca belirtmeniz gerekiyor. Pidenin , köftenin ve ekmeğin iyisini her yerde bulabilirsiniz. Bölgede ne zaman yağmur yağar, ne zaman sis olur bilemezsiniz. Denizi temiz, plajları halka açık. Bölgede bir değil birçok kültürle karşılaşmak sizi şaşırtmamalı. Şehirlerin dışında yerleşim yerleri dağınık olup, derli toplu köyler bulmak mümkün değildir. Bu nedenle evlere özel teleferikler görmek sizi şaşırmamalı. Karadeniz’i gezince gördüğünüz birçok çirkin yapıdan dolayı, içinizi kızgınlık kaplıyor. Bölgede insan elinin değdiği birçok güzellik bozulmaya, tahrip edilmeye ve yok edilmeye başlanmıştır. Ayder Yaylası ve Uzungöl gibi...
Deniz, kum ve güneş dışında farklı tatil planı yapanlar için Karadeniz Bölgesi bulunmaz bir fırsat. Bölgede birbirinden değişik geziler yapmak mümkündür. Mavisi, yeşili, el değmemiş koyları, kültürü, tarihi, manzarasına doyamayacağınız gölleri, şelaleleri, vadileri ve derelerinden oluşan bu güzellikleri / yok olmadan / görmek için daha fazla geç kalmayın.
Maviniz ve yeşiliniz bol, yolunuz açık olsun.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZESİ / BURGAZADA
 . TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKOTOMOBİL MÜZESİ : KEY MUSEUM
 . İZMİT KÖRFEZİ’NİN İNCİSİ : KARAMÜRSEL
 . Çeşm-i Cihan: Amasra
 . AMASYA
 . ÇAYI TÜRKİYE’YE ARMAĞAN EDEN YER : RİZE
 . OYUK FESTİVALİ, ÇAT KAPI EVİ VE BARBAROS KÖYÜ
 . MÜBADELE YILLARINDA TERKEDİLMİŞ BİR RUM KÖYÜ: SAZAK
 . EGE’NİN SAKLI GÜZELLİĞİ : KARABURUN YARIMADASI
 . TÜRKİYE’NİN İLK SLOW FOOD KÖYÜ : GERMİYAN
 . “DAĞLARINDAN YAĞ, OVALARINDAN BAL AKAN ŞEHİR” : AYDIN
 . KİTAPSEVERLERİN ŞENLİĞİ : 23. İZMİR KİTAP FUARI
 . KİTAP GÖRÜNÜMLÜ KÜTÜPHANE
 . TÜRÜNÜN AZ SAYIDAKİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİ : TRABZONSPOR ŞAMİL EKİNCİ MÜZESİ
 . MÜZESİ, KENT MEYDANI VE DEMİRYOLU OLMAYAN İLİMİZ : ARTVİN
 . KARADENİZ’İN GÖZ BEBEĞİ : TRABZON
 . GÜRCİSTAN PARLAMENTOSU’NUN EV SAHİBİ : KUTAİSİ
 . TANRI’YA YAKIN OLMAK İSTEYEN BİR RAHİBİN EVİ: KATSKHİ PİLLAR
 . KASTAMONU
 . EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK GÖLÜ : BAFA GÖLÜ
 . BÜYÜTEÇLE GEZİLEN MÜZE : MİNYATÜR KİTAP MÜZESİ
 . TARİHİ KENT : SAFRANBOLU
 . ILISU BARAJI’NIN YOK EDECEĞİ TARİH : HASANKEYF
 . DOĞUBAYAZIT – İSHAK PAŞA SARAYI
 . TÜRKİYE’NİN DÜNYA MİRASLARI
 . BEYAZ ŞEHİR : BELGRAD
 . KÜÇÜK BİR TÜRKİYE MODELİ : MİNİATÜRK
 . ANADOLU’NUN ALKATRAZI : TARİHİ SİNOP CEZAEVİ
 . GOBUSTAN ULUSAL PARKI VE KAYA RESİMLERİ
 . STALİN MÜZESİ
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya