16 Ekim 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi / Maraş
Leyla Adın
Şiddetin gerekçesi olamaz
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Pompalananlar...
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Üç hıyarla, beş hıyar arasındaki fark!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Lezzetli cağ kebabının püf noktaları
Akaryakıt istasyonun elektriği güneşten sağlanıyor
Dilencilere de bakın! Hasılatı dövize yatırdılar
Türkiye'nin tarım ve gıda politika ve uygulamaları masaya yatırılacak
Tarımda çalışanların yüzde 45,2’si kadın
Ülkemizde kadavranın resmi olarak kullanımı Osmanlı’ya dayanıyor
12’nci Başkanlık Turnuvası başladı
Engelsiz Şahinler galibiyete odaklandı
Web tapu sistemi güncellendi
YÖK, 14 bölümde özel yetenek sınavını kaldırdı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Kim kimi öldürecek

   27 Ekim 2017
 
Buda’nın zamanında ünlü bir katil yaşıyordu. Bu katilin adı Anguli idi. Anguli aslında bu katilin lakabı idi. Anguli; insan parmağından yapılmış kolye takan kişi anlamına geliyordu Hint dilinde.
Anguli yaşadığı olaylar karşısında bin kişiyi öldürmek için yemin etmişti. Öldürdüğü kişilerin sayısını hatırlamak için de o insanın bir parmağını keser ve kolyesine hatıra olarak takardı.
Anguli’nin kolyesinde tam 999 tane parmak vardı ve yeminini yerine getirmek için sadece bir parmağa ihtiyacı vardı. Anguli bu son parmağı bir türlü ele geçiremiyordu. Çünkü o tarafa giden bütün yollar kapatılmıştı. Hiç kimse onun bulunduğu tarafa gitmeye cesaret edemiyordu. Ama bir gün Buda farkına varmadan müritleri ile beraber bu yola saptı. Kral o yoldan kimsenin geçmemesi için adamlarını oraya yerleştirmişti.
Buda kavşağa gelince muhafızlar, “Efendim bu yol kralın emri ile kapalı. Belki biraz uzun olacak, ama güvenli yoldan gitmenizi öneriyoruz” dediler. Burası Anguli’nin yaşadığı alandı. Kral bile buraya gitmeye cesaret edemiyordu. Anguli tam bir canavardı. Önceleri sadece annesi onun yanına giderdi. Artık o bile gitmiyordu. Çünkü annesi son gidişinde Anguli ona: “Anne geriye sadece bir parmak kaldı. Annem olduğun için seni uyarıyorum. Şimdiye kadar çevremde yabancı insanlar olduğu için seni öldürmedim. Ama artık senden başka buraya gelen kalmadı. Eğer bir daha gelirsen yeminimi tutmak için seni de öldürebilirim” demişti.
İşte o zamandan beri annesi de gitmiyordu. Askerler Buda’ya “Efendim lütfen hayatınızı riske atmayın” dediler. Buda askerlere, “Eğer ben de gitmeyeceksem kim gidecek?” dedi.
“Ortada sadece iki olasılık var. Ya ben onu değiştireceğim, ya da ona bir parmak da ben vermiş olacağım. Böylece Anguli yeminini yerine getirmiş olacak. Ben nasıl olsa bir gün öleceğim. Eğer Anguli tarafından öldürülürsem en azından ölümüm onun işine yaracak. Bir gün öleceğim ve bedenimi odunların üstüne koyarak yakacaksınız. Bence birisinin arzusunu yerine getirip, ona huzur vermek daha iyi bir seçenek. Ya o beni öldürecek, ya da ben onu öldüreceğim. Ama bu karşılaşma mutlaka gerçekleşecek. Bana sadece gitmem gereken yeri gösterin”.
Buda gösterilen yolda yürümeye başladı. Her zaman onun peşinden gelen müritleri korku ile hep geriden üstatlarını takip etmeye başladılar. Birkaç dakika sonra müritler kilometrelerce geride kaldılar. Bütün müritler neler olacağını görmek istiyor, ama gerçekleşecek şeye çok yakın olmak da istemiyorlardı.
Anguli yüksek bir kayanın üstüne oturmuştu. Uzayıp giden yolu izliyordu. Ama gözlerine inanamadı. Müthiş bir karizmaya sahip birisi kendine doğru geliyordu. Gelen çok sevimli birisiydi. Gelen kişi o kadar naif, nazik ve kibardı ki bu katilin kalbi bile ona hemen ısınmıştı. Hayatında böyle güzel bir insan görmemişti. Bu yolcunun gelişini izlemek çok güzeldi. Sabahın serinliği her tarafı kaplamıştı. Kuşlar cıvıl cıvıl ötüyor, tatlı bir rüzgar esiyordu. Buda Anguli’ye doğru yürümeye devam ediyordu. Anguli yaklaşan bu adam karşısında yağa kalktı, kılıcını çekti ve “Dur” diye bağırdı.
Buda, Anguli’ye birkaç metrelik mesafeye kadar yaklaşmıştı. Anguli “Bir adım daha atarsan sonucuna katlanırsın. Sanırım benim kim olduğumu bilmiyorsun?” dedi. Buda “Peki sen kim olduğunu biliyor musun?” diye cevap verdi. Anguli “Şimdi konumuz bu değil” dedi.
“Böyle şeyleri konuşmanın ne yeri, ne de zamanı. Hayatın tehlikede… Ben kendimi deli sanıyordum. Ama asıl deli senmişsin. Hala bana yaklaşmaya devam ediyorsun. Çok masum ve güzel görünüyorsun. Bu nedenle geri dönmeni istiyorum. Canını bağışlıyorum. Başka birisini bulacağım. Bekleyebilirim, acelem yok. Şimdiye kadar 999 kişiyi bulabildiysem bir kişiyi de bulabilirim. Ama seni öldürmem için beni zorlama.”
Buda ona “Tamamen körsün” dedi. “Çok basit bir şeyi göremiyorsun. Sana yaklaşan ben değilim. Bana yaklaşan sensin”.
Bunun üzerine Anguli “Sen tamamen çıldırmışsın. Herkes senin hareket ettiğini, benim de kayanın üzerinde durduğumu görebilir” dedi.
Buda “Saçmalık” dedi.
“Gerçek şu ki ben aydınlandığım günden beri bir milim bile yerimden oynamadım. Ben merkezlenmiş haldeyim. Mutlak merkezdeyim. Hiçbir hareketim yok. Ve senin zihnin ise sürekli daireler çizip duruyor. Hangi cüretle bana durmamı söylüyorsun? Asıl sen dur. Ben duralı çok oldu”.
Bunun üzerine Anguli “Anlaşıldı. Sana laf anlatmak imkansız. Düzelmen de imkansız. Seni öldürmekten başka çarem kalmadı. Bunun için üzüleceğim ama ne yapayım? Senin gibi çıldırmış bir adamı daha önce hiç görmemiştim” dedi. Buda ona o kadar yaklaşmıştı ki Anguli onun nefesinin sıcaklığını hissediyordu. Karşısındaki adam çok masum ve sevgi doluydu. Anguli sanki ona aşık olmuştu. Şimdiye kadar öldürdüğü hiçbir insan karşısında bu zayıflığı hiç hissetmemişti. Sevginin ne olduğunu asla anlamamıştı. Belki de hayatında içi ilk kez sevgi ile dolmuştu. Bu bambaşka bir duyguydu. Büyük bir çelişki yaşıyordu. Buda’yı öldürmek için kılıcını kaldırmıştı ama içindeki bir ses ‘Kılıcı kınına koy” diyordu. Elleri, ayakları ve bütün bedeni tir tir titriyordu.
Buda “Ben hazırım” dedi. “Ellerin neden titriyor? Sen çok büyük bir savaşçısın. Krallar bile senden korkuyor. Ben ise zavallı bir dilenciyim. Dilenirken kullandığım çanaktan başka bir şeyim yok. Beni öldürebilirsin. Ve ben birisinin arzusuna hizmet ederek ölmekten çok memnun olurum. Yaşamım insanlara yararlı olmuştu. Böylelikle ölümüm de faydalı olur. Ama kafamı kesmeden önce senden küçük bir ricam, isteğim olacak. Sanırım ölmeden önce bu son isteğime saygı gösterirsin.” Anguli “Peki, son isteğin nedir?” diye sordu. Buda “Senden çiçeklerle dolu bir dalı kesmeni istiyorum” dedi.
“O çiçekleri bir daha göremeyeceğim. Onları yakından görmek, mis gibi kokularını sabah güneşinin altında ciğerlerime doldurmak istiyorum. Bütün bu ihtişamı son bir defa yaşamak istiyorum”. Bunun üzerine Anguli üzeri harika çiçeklerle dolu bir ağaç dalını kılıcı ile kesiverdi.
Anguli daha dalı uzatmadan Buda “Bu son isteğimin daha ilk yarısı idi. Diğer yarısı is o dalı tekrar yerine yerleştirmen” dedi. Anguli şok olmuştu. İyice aptallaşmıştı. “İlk başından beri senin delirdiğini düşünmüştüm” dedi. “Koparılan dalın yeniden yerine yerleştirilmesi isteği şimdiye kadar duyduğum en delice şey. Kopan dalı nasıl yerine yerleştirebilirim?” Bunun üzerine Buda “Eğer yaratamıyorsan yok etme hakkında yok. Eğer yaşam veremiyorsan, hiçbir canlıya ölümü yaşatmaya hakkın da yok” diye cevap verdi. Etrafı bir sessizlik kapladı. Sanki her şey susmuş bu olayı izliyordu. Anguli’nin elinden kılıcı düştü. Ve Anguli Buda’nın ayaklarına kapandı. “Senin kim olduğunu bilmiyorum” dedi. “Ama her kimsen beni de içinde bulunduğun o boşluğa götür. Lütfen beni yanına al”.
Tam bu anda Buda’nın müritleri yaklaşmıştı. Buda yaşıyordu. Parmakları sağlamdı. Buda’ya hiçbir şey olmamıştı. Ama Anguli Buda’nın ayaklarına kapanmış bir halde duruyordu. Buda’nın müritlerinden birisi “Efendim onu müritliğe kabul etmeyin. O bir katil... Ama öyle sıradan bir katil değil. 999 kişinin katili. Öldürdüklerinin hepsi masum yabancılardı. Hiç birisinin ona zararı dokunmamıştı. Ve onları hiç tanımıyordu, önceden görmemişti” dedi.
Buda “Eğer onu müritliğe ben kabul etmezsem, kim kabul edecek? Ben bu adamı sevdim. En çok da onun cesaretini sevdim. Onun içinde büyük olasılıklar görüyorum. O bütün dünyaya karşı tek başına savaşan bir adam. Ben bütün dünyaya böyle kafa tutabilen insanlar istiyorum. O şimdiye kadar elindeki kılıçla bütün dünyaya karşı durdu. Ama artık dünyaya bütün kılıçlardan daha keskin bilinçle karşı duracak. Size burada kesin bir ölümün olacağını ama kimin öldürüleceğinin belli olmadığını söylemiştim. Ya ben öldürülecektim ya da Anguli. Şimdi hepiniz burada Anguli’nin öldürülmüş olduğunu görüyorsunuz. Ve ben kimim ki artık onu yargılayayım?” dedi. Sonunda Anguli’ye el verdi ve onu öğrenciliğe kabul etti.
Burada esas konu kimlerin öğrenciliğe, dostluğa, arkadaşlığa, komşuluğa layık olup olmadığı değildir. Esas konu senin o bilince ve sevgi bolluğuna sahip olup olmadığındır. Herkes önüne gelen madde bağımlılarından, dilencilerden kaçar. Kimse onları sevmez. Sen o gariban insanları dahi sevecek bilince ve sevgiye sahip misin? Düşmüş insanları görünce bir tekme de sen mi atıyorsun? Yoksa elini uzatıp onu ayağa mı kaldırıyorsun? Bir katil, bir cani, bir hırsız normal insanlardan daha çok sevgiye ihtiyaç hisseder. Çünkü sevgiye açtır. Bakın ailesine, çok problemli bir ailede büyüdüğünü göreceksiniz. Ailede sevgi, ilgi, alaka, saygı görmeyen bu insanlar sizden sadece sevilmek bekliyor. Çünkü onlar daha önce hiç sevilmediler. Hiç adam yerine koyulmadılar. Lütfen onlara kızıp bir tekme de siz atmayın. İçinizdeki sevgiyi, saygıyı karşılıksız olarak onlara verdiğinizde nice katillerin, canilerin ayaklarınıza kapandığını göreceksiniz.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kendini yakala
 . Yaşamadıktan sonra
 . Edilgen olmak
 . Ne olduğun önemli
 . Mutluluk Anı
 . Fare yüreği
 . Başkasının onayı
 . Ben buyum diyebilmek
 . İnanmak mı, iman etmek mi?
 . Çok fazla konuşmak
 . Güzelliği ara
 . Korkunu kabul et
 . Sahiplenmek öldürür
 . Neyi kurtarıyorsun?
 . Boş kayık tekniği
 . Yerini ve haddini bil
 . Hiç olduğunu bilmek
 . Hakikati anlamak
 . Zihinsel düğüm nasıl çözülür
 . Bilge köpek
 . Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
 . Başarı uzun solukludur
 . Sen kimsin
 . Kendin ol
 . Yok olma meditasyonu
 . Ego “Hayır” demeyi sever
 . Bilinçsizlik
 . Dünya yalan mı?
 . Decidophobia “Karar verme korkusu”
 . Bir damla sevgi uğruna
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya