24 Ocak 2018, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Dr. Asım Güzelbey!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendine gücün yeter
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
İki İleri Bir Geri
Hikmet Aksoy
Değişen bir ABD bu...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
KUR’ANI KERİM’den ÇOK ÖNEMLİ AYETLER
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
TÜRKİYE’NİN SIRADIŞI (Tiyatrosu, Müzesi ve Kütüphanesi olan) KÖYÜ : BADEMLER
Leyla Adın
Kim haklı? Doğru olan ne?
Aykut Tuzcu
Halıcılarımız Almanya’da…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Sanayisi desteklenen ülkeler, rekabet sıralamasında en üst seviyelerde
Tüketici güven endeksi, Ocak ayında yüzde 11.1 oranında artarak 72.3 oldu
GTO, Who’s Next” Uluslararası Moda Fuarına katıldı
AVM'de düzenlenecek programlarda sokak etkinlikleri de gerçekleştirilecek
“İntiharın Genel Provası” yapıldı
Ebeveynlerin, çocuklarını tanıyarak onların duygusal ihtiyaçlarını farketmeli
Türkiye-ABD arasındaki “uçurumun ne kadar büyüdüğünü” gösterdi
9 ilde FETÖ operasyonu "askeri mahrem” yapılanmanın 12 üyesi gözaltında
Ruhsatsız silah üretimi ve satışı yapıyordu
Etsiz çiğ köftenin standardı yayınlandı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Aykut Tuzcu
 
Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır…

   05 Aralık 2017
 
Dünyadaki en güçlü varlık olan insanoğlu; düşündüğü, gördüğü tüm madde-eşya ve varlıkları kelimelere kaydetmeyi başarmış, öğrendiği bilgileri kayıt altına almış, başkaları ile paylaşmayı bir yaşam biçimi olarak kabullenmiştir. İlerleme ve gelişmesinin temelinde ‘kelimeler’ önemli yer alır. Kelimelerle karşılıklı bir anlaşmada; iletişim, bilgi alış verişi, yardımlaşma sağlamış oluruz.


Bu kelimeleri kullanış tarzımız, söyleyiş adabımız, ses tonlamamız karşımızdakini etkilemek, onunla anlaşmak veya bilgi aktarmamamızda çok önemlidir. Bu yaklaşımımız uygarlık düzeyimizi gösterir. Birbirimizi anlamamız ve birbirimize hürmet etmek, iyi ilişkilerin devamını sağlamak için, dilimizi ve kelimelerimizi kullanırken seçici olmalıyız. Ancak günlük yaşamımızda kaybettiğimiz birçok değerin arasında; güzellikler, nezaket, adap, hoşgörü, gönül alma, tatlı dil, hoş sohbeti sayabiliriz.
Başımıza zincirleme bir kaza gelmiş gibiyiz. Değerlerimizi, dağılan bir tespih gibi, bir bir kaybediyoruz. 


Victor Pauchet’in “Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır” cümlesini okuduktan sonra günlük konuşmalarımızda, ikili ilişkilerde ‘olumlu anahtar’ rolü oynayan kelimeleri kullanarak önemlerini vurguluyorum. 


Okurlarıma önce ‘Merhaba’ diyorum. Arkasından hemen, ‘Nasılsınız?’ diyerek hatırınızı soruyorum. ‘Lütfen’ bu yazının özünü eşe dosta anlatın. Buradaki olumlu mesajlar daha çok insana ulaşsın. Bunu yapmanızı hassaten ‘Rica ederim’.
Şimdi de size ‘Teşekkür ediyorum’… Okuduğunuz için, üzerinde düşündüğünüz için ve buradaki olumlu kelimeleri başkalarına düşündüreceğiniz için. 


İlk büyülü kelime ‘Merhaba’nın anlamını; Farsça, ‘benden size zarar gelmez’. Arapçası ise ’yerimi genişlettiniz, beni ferahlattınız’. Biz de Merhaba diyerek, birini görmekten memnun olduğumuzu, hoşnut olduğumuzu, saygı ve sevgimizi belirtiriz. Söze başlamanın nazik bir şeklidir. Bu nezaketi ‘Nasılsınız’ sorusu ile desteklemeliyiz. Karşımızdaki sağlığı, keyfi, ailesi, işi ile ilgilendiğimizi bu tek kelime ile anlar ve memnun olur. Çünkü herkes birbirinden ilgi bekler. 


Lütfen bu kelimeleri kullanmakta cömert olalım. Olumsuz kelimeleri kullanmakta ise cimri olalım. Tek bir ‘lütfen’ kelimesi çok şey değiştirecek kadar önemli, etkili ve çoğu zaman karşımızdakini empatiye davet eden bir kelimedir. Dikkat edin bu kelime o kadar az kullanılıyor ki, zaman zaman bir tartışmanın acımasız gerginliğini, işin başında önler ve olumsuz ilişkilere set çeker. 


Rica etmek’ Arapçadan gelir. Reca kelimesi Türkçe’ye rica olarak uyarlanmıştır. Allah’a karşı insanın yakınlığını, Ona karşı kalbi içtenliğini, inancını belirtir. Aslı ’havf ve reca’ dır. Havf kelimesi Allah korkusu anlamındadır. Reca ise ümitle beklemek halidir. Ümit etmek, beklemek anlamındadır. Teşekkür bir şükran duyma, karşımızdakinin varlığına şükretmek olduğuna göre, rica teşekkür edene söylenecek, incelik içeren sözdür. Teşekkür manevi olarak doyum sağlayan en güzel ifadedir. Bize yapılan bir iyilik karşılığında teşekkür etmek ise, iyilik yapanın ruhunu okşayacak, başka iyiliklere teşvik edecek bir hediyedir. 
Teşekkür etmek, hoşnutluğu anlatan, gönül borcunu ifade eden, incelik ve nezaketin büyüsünü içeren iki kelimedir. Tebessümü, mutluluğu ateşler. Bir teşekkür kimi zaman alır gider tüm günün yorgunluğunu. Bir teşekkür kalbi ferahlatır, insanı insana dost edebilir. Gönül kapılarını açar.
Bu kelimelerin içinde kullanımı en zor gelen Özür dilemektir. Bu iki kelime, bilen için erdem, bilmeyen için zayıflık anlamına gelir. Birine karşı kırıcı davranışlarda bulunulduğunda affedilmek için yapılan bir sesli davranış ve nezaket kuralıdır. Günlük yaşamda dikkat edin, ne kadar az insan medyada ya da ikili ilişkilerde, sosyal beraberliklerde özür diliyor. Oysa bir özür birçok kusuru, hatayı, affettirebilir. İşin sırrı iki kelimededir. Üzdüğüm için özür dilerim, geciktiğim için özür dilerim gibi..
İnsanın bilmediği bir şeyi kabul etmesi olgunluktur, bilgeliktir. Ne yazık ki toplumumuzda, her konuya atılan, her soruya ‘Bilir’ gibi cevap veren sayısız insanlarımız var. Bilmediği bir konuyu konuşan, tartışan, akıl veren herhangi bir kişi ile ilişki kurmak zordur, arkadaş olmak zordur. O kişinin insanlarla rahat ilişki kurması da zordur. 

Düşünce tarihinde Sokrates’in önemli bir yeri vardır. Yaklaşık şöyle demiş; ‘Yargıçlar var, toplumun önemli kişileri var, bunlar kendi konularında ve başka konularda her şeyi bildiklerini zannediyorlar, oysa hiçbir şey bilmiyorlar, ben de bir şey bilmiyorum ama en azından bilmediğimi biliyorum.’
Diyorum ki; insan yaşamının gittikçe daha zorlandığı dünyamızda sık sık ve her fırsatta ‘Merhaba’ ‘Nasılsınız’Lütfen, ’Rica ederim’ Teşekkür ederim’ kelimelerini kullanalım. Gerektiğinde ‘Özür dileyelim’ ve bilmediğimiz konular sorulduğunda ‘Bilmediğimizi’ itiraf edelim. Toplum hayatında insan ilişkileri fevkalade önemlidir. Kimi zaman bir ‘Nasılsınız?’ veya ‘Teşekkür ederim’ birçok gerginliği tatlıya bağlar...
Yazımın başında yer alan ‘Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır’ diyen V.Pauchet’i saygıyla anıyorum…
Yukarıdaki yazıyı Yılmaz Ulusoy 7 sene önce yazmış. Bende köşemde bu ‘İletişimin Büyülü kelimeleri’ne yıllardır değiniyorum, çünkü fevkalade önemsiyorum. Ulusoy’un yazısını okuyunca ve “Lütfen bu yazımı herkesle paylaşın’ dipnotunu görünce köşeme aldım. Böylece yıllardır bu konuda yazdıklarımın bir özeti veya toplu sunuşu oldu.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Halıcılarımız Almanya’da…
 . Hazin ama gerçek 2 hikaye…
 . İtibar meselesi…
 . Kimseyle tartışmayın!..
 . Yeter ama artık! Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz!..
 . Moral Veren Kent!..
 . ABD, Antep ve demokrasi
 . Almanya’da Hitler zamanında bir Antepli
 . Bitcoin’i merak edenler bunu okumalı
 . Küçüldü mü? Büyüdü mü?
 . Anya manya kumpanya!..
 . Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar
 . Bir öğretim görevlisinin başından geçenler
 . Mahfi Eğilmez
 . Burası Ortadoğu!
 . Ortadoğu’da kabul edemeyeceğimiz ittifaklar doğacak!
 . Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır…
 . Hazırlanın!
 . Tahmazoğlu
 . 4 Yönetim İlkesi...
 . Baklavanın Başkenti…
 . Suriye’yi imar bizim hakkımız ama…
 . Coğrafya kader midir?
 . Mustafa Topçuoğlu Erhan Özmen
 . ‘Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır’*
 . Magandaların başı bu kez kesilecek gibi!..
 . Siyaset başka bir şeydir…
 . İhracat hedefi revize edilmelidir
 . Antepfıstığı rantçıların oyuncağı!..
 . ABD ile İran arasındaki fıstık savaşı
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya