25 Nisan 2018, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Güzel, çok güzel
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Percere açıldı
Hikmet Aksoy
Vekillere erken ödeme var mı?
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
TÜRKİYE’NİN İLK SLOW FOOD KÖYÜ : GERMİYAN
Leyla Adın
Çaresizliğin öğrenilmesi
Yaşar Özen
Bu nasıl hayat
Aykut Tuzcu
Düğün aceleye geldiyse…
ÇOK OKUNAN HABERLER
E-imza sayesinde yüzde 50 tasarruf edildi
Gaziantepspor, PFDK’ya sevkedildi
45 gün önce Grand Kavşağı’nda başlatılan çalışmalar tamamlandı
Büyükşehir Belediyesi Zeytin Ormanı’na zeytin fidanı dikildi
Bekaroğlu: “Gül, ortak aday gösterilirse çıkabilir”
Basın özgürlüğünde Türkiye 157. sırada
“LC Waikiki 12 şehirde 12 uzmanı ailelerle buluşturacak
Kadın Girişimciliğine Destek Zirvesi
Suriye’nin Pantsir hava savunma sistemleri var
Derin dondurucudan 11 kilo uyuşturucu çıktı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Aykut Tuzcu
 
Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır…

   05 Aralık 2017
 
Dünyadaki en güçlü varlık olan insanoğlu; düşündüğü, gördüğü tüm madde-eşya ve varlıkları kelimelere kaydetmeyi başarmış, öğrendiği bilgileri kayıt altına almış, başkaları ile paylaşmayı bir yaşam biçimi olarak kabullenmiştir. İlerleme ve gelişmesinin temelinde ‘kelimeler’ önemli yer alır. Kelimelerle karşılıklı bir anlaşmada; iletişim, bilgi alış verişi, yardımlaşma sağlamış oluruz.


Bu kelimeleri kullanış tarzımız, söyleyiş adabımız, ses tonlamamız karşımızdakini etkilemek, onunla anlaşmak veya bilgi aktarmamamızda çok önemlidir. Bu yaklaşımımız uygarlık düzeyimizi gösterir. Birbirimizi anlamamız ve birbirimize hürmet etmek, iyi ilişkilerin devamını sağlamak için, dilimizi ve kelimelerimizi kullanırken seçici olmalıyız. Ancak günlük yaşamımızda kaybettiğimiz birçok değerin arasında; güzellikler, nezaket, adap, hoşgörü, gönül alma, tatlı dil, hoş sohbeti sayabiliriz.
Başımıza zincirleme bir kaza gelmiş gibiyiz. Değerlerimizi, dağılan bir tespih gibi, bir bir kaybediyoruz. 


Victor Pauchet’in “Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır” cümlesini okuduktan sonra günlük konuşmalarımızda, ikili ilişkilerde ‘olumlu anahtar’ rolü oynayan kelimeleri kullanarak önemlerini vurguluyorum. 


Okurlarıma önce ‘Merhaba’ diyorum. Arkasından hemen, ‘Nasılsınız?’ diyerek hatırınızı soruyorum. ‘Lütfen’ bu yazının özünü eşe dosta anlatın. Buradaki olumlu mesajlar daha çok insana ulaşsın. Bunu yapmanızı hassaten ‘Rica ederim’.
Şimdi de size ‘Teşekkür ediyorum’… Okuduğunuz için, üzerinde düşündüğünüz için ve buradaki olumlu kelimeleri başkalarına düşündüreceğiniz için. 


İlk büyülü kelime ‘Merhaba’nın anlamını; Farsça, ‘benden size zarar gelmez’. Arapçası ise ’yerimi genişlettiniz, beni ferahlattınız’. Biz de Merhaba diyerek, birini görmekten memnun olduğumuzu, hoşnut olduğumuzu, saygı ve sevgimizi belirtiriz. Söze başlamanın nazik bir şeklidir. Bu nezaketi ‘Nasılsınız’ sorusu ile desteklemeliyiz. Karşımızdaki sağlığı, keyfi, ailesi, işi ile ilgilendiğimizi bu tek kelime ile anlar ve memnun olur. Çünkü herkes birbirinden ilgi bekler. 


Lütfen bu kelimeleri kullanmakta cömert olalım. Olumsuz kelimeleri kullanmakta ise cimri olalım. Tek bir ‘lütfen’ kelimesi çok şey değiştirecek kadar önemli, etkili ve çoğu zaman karşımızdakini empatiye davet eden bir kelimedir. Dikkat edin bu kelime o kadar az kullanılıyor ki, zaman zaman bir tartışmanın acımasız gerginliğini, işin başında önler ve olumsuz ilişkilere set çeker. 


Rica etmek’ Arapçadan gelir. Reca kelimesi Türkçe’ye rica olarak uyarlanmıştır. Allah’a karşı insanın yakınlığını, Ona karşı kalbi içtenliğini, inancını belirtir. Aslı ’havf ve reca’ dır. Havf kelimesi Allah korkusu anlamındadır. Reca ise ümitle beklemek halidir. Ümit etmek, beklemek anlamındadır. Teşekkür bir şükran duyma, karşımızdakinin varlığına şükretmek olduğuna göre, rica teşekkür edene söylenecek, incelik içeren sözdür. Teşekkür manevi olarak doyum sağlayan en güzel ifadedir. Bize yapılan bir iyilik karşılığında teşekkür etmek ise, iyilik yapanın ruhunu okşayacak, başka iyiliklere teşvik edecek bir hediyedir. 
Teşekkür etmek, hoşnutluğu anlatan, gönül borcunu ifade eden, incelik ve nezaketin büyüsünü içeren iki kelimedir. Tebessümü, mutluluğu ateşler. Bir teşekkür kimi zaman alır gider tüm günün yorgunluğunu. Bir teşekkür kalbi ferahlatır, insanı insana dost edebilir. Gönül kapılarını açar.
Bu kelimelerin içinde kullanımı en zor gelen Özür dilemektir. Bu iki kelime, bilen için erdem, bilmeyen için zayıflık anlamına gelir. Birine karşı kırıcı davranışlarda bulunulduğunda affedilmek için yapılan bir sesli davranış ve nezaket kuralıdır. Günlük yaşamda dikkat edin, ne kadar az insan medyada ya da ikili ilişkilerde, sosyal beraberliklerde özür diliyor. Oysa bir özür birçok kusuru, hatayı, affettirebilir. İşin sırrı iki kelimededir. Üzdüğüm için özür dilerim, geciktiğim için özür dilerim gibi..
İnsanın bilmediği bir şeyi kabul etmesi olgunluktur, bilgeliktir. Ne yazık ki toplumumuzda, her konuya atılan, her soruya ‘Bilir’ gibi cevap veren sayısız insanlarımız var. Bilmediği bir konuyu konuşan, tartışan, akıl veren herhangi bir kişi ile ilişki kurmak zordur, arkadaş olmak zordur. O kişinin insanlarla rahat ilişki kurması da zordur. 

Düşünce tarihinde Sokrates’in önemli bir yeri vardır. Yaklaşık şöyle demiş; ‘Yargıçlar var, toplumun önemli kişileri var, bunlar kendi konularında ve başka konularda her şeyi bildiklerini zannediyorlar, oysa hiçbir şey bilmiyorlar, ben de bir şey bilmiyorum ama en azından bilmediğimi biliyorum.’
Diyorum ki; insan yaşamının gittikçe daha zorlandığı dünyamızda sık sık ve her fırsatta ‘Merhaba’ ‘Nasılsınız’Lütfen, ’Rica ederim’ Teşekkür ederim’ kelimelerini kullanalım. Gerektiğinde ‘Özür dileyelim’ ve bilmediğimiz konular sorulduğunda ‘Bilmediğimizi’ itiraf edelim. Toplum hayatında insan ilişkileri fevkalade önemlidir. Kimi zaman bir ‘Nasılsınız?’ veya ‘Teşekkür ederim’ birçok gerginliği tatlıya bağlar...
Yazımın başında yer alan ‘Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır’ diyen V.Pauchet’i saygıyla anıyorum…
Yukarıdaki yazıyı Yılmaz Ulusoy 7 sene önce yazmış. Bende köşemde bu ‘İletişimin Büyülü kelimeleri’ne yıllardır değiniyorum, çünkü fevkalade önemsiyorum. Ulusoy’un yazısını okuyunca ve “Lütfen bu yazımı herkesle paylaşın’ dipnotunu görünce köşeme aldım. Böylece yıllardır bu konuda yazdıklarımın bir özeti veya toplu sunuşu oldu.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Düğün aceleye geldiyse…
 . Söyleyene değil, söyletene bak!..
 . Onlar tepişiyor, bari zararı biz görmesek!
 . Neler oluyor, belki bilmek istersiniz!..
 . Ortaçağ politikası
 . GSO, sezonu hemen açtı…
 . GTO’nun 105 üyesi de görev bekliyor…
 . Demokratik seçim!..
 . Gaziantep Ticaret Odası
 . İyi gelişmeler sürüyor…
 . İyi gelişmeler var…
 . Akılda olmayan bir fırsat…
 . Hürriyet ve Aydın Doğan
 . Gaziantep Havalimanı ihalesi!..
 . Bir varmış, bir yokmuş hikayesi…
 . Hangi şeker!..
 . Döner kapı!..
 . Hazin bir yaşam hikayesi!..
 . En güzel, en ünlü Antepli: Ahmet Ümit
 . Hiç yakışmadı!..
 . Yalan hem hasta ediyor hem yalnızlaştırıyor
 . Hazin bir anekdot
 . Temizlikçi kadın
 . Hayırlı olsun…
 . Almanya, ABD ve erken seçim
 . Yeter artık!..
 . Bütün yollar Roma’ya mı çıkar?
 . Adam gibi adam!..
 . Gaziantep marka şehir mi?
 . CHP Kurultayı
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya