15 Aralık 2018, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Halini biliyor musun?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
BİR ACI HİCAZ
Hikmet Aksoy
Olmaaaaz!.. Siyaset oyunu bozulur
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Çetin Maket Köy -İzmir
Leyla Adın
Değişmeli algılar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Erbap yorumu ‘2’
Aykut Tuzcu
Antep’te durum nedir?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Hem alt yapıya hem de teknolojiye yatırım yapıyoruz
Maraton 1 Ocak'ta başlıyor
Merkez Bankası, politika faiz oranını yüzde 24’te sabit tuttu
Dünyanın en zorlu yarışında Türkiye’yi temsil edecek
Pompalı tüfekle kuyumcu soygunu yaptıktan 5 saat sonra yakalandılar
Yalnız yaşayan ailelere boyadan temizliğe kadar hizmet verildi
Gaziantep Basketbol, TOFAŞ ile karşı karşıya gelecek
Lastiği patlayan TIR’ın dorsesi yandı
Fenerbahçe ve Galatasaray'ın muhtemel rakipleri de belli oldu
Erdoğan'ın ikinci 100 günlük eylem planı da savunma sanayi ağırlıklı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Bir siyasetçinin analizi: Stalin

   27 Nisan 2018
 

Öncelikle bir siyasetçi ile katil arasında pek fark yoktur. Her ikisi de güce ulaşmak isterler. Katil bu gücü yasadışı yollarla elde eden adamdır. Maalesef suçlu, hırsız, katil tipli insanlar yasalara uygun hareket etmezler. Siyasetçi ise yasal yolları kullanır. Siyasetçi bir defa gücü ele geçirince anayasayı, kanunu, yönetmelikleri bin bir yoldan değiştirebilir.

Siyasetçi iktidara gelinceye kadar yasalara, kanunlara, ahlaki değerlere son derece uygun davranışlar sergiler. Halkın arasına girer. Halk ile aynı ortamda yemek yer, çay içer, sohbet eder. Ama iktidara gelince ve yeri sağlamlaşınca işler tam tersi istikamette ilerler.

Siyasetçinin en temel yeteneği hitabetidir. Siyasetçi halkın umutlarını kendi vaatleri haline getirir. Senin umutlarınla, kutsalınla oynar. Eğer onu iktidara getirirsen umutlarına kavuşacağını sanırsın. Sen ona güç verirsen o sana bol bol umut verir. Sana vadedilmiş toprakları vereceğini söyler. Siyasetçiye bir defa iktidarı verdiğinde artık seni hesaba katmaz. Sana değer verdiğinde o zayıf sen güçlüydün. İktidarı ele geçirince o güçlü sen zayıf oldun.

Güç insanları bozar. Çünkü güç içinizdeki gerçek duyguları ortaya çıkarır. Aslında siz bozuksunuzdur, ama onu yaşatacak ortam yoktur. İşte güç size içinizdeki duyguları yaşama imkanı verir. Bir insanın gerçek kişiliğini, kendiliğini öğrenmek istiyorsanız ona güç verin. Siyasetçi bu gücü korumak için anında katile dönüşebilir.

Şimdi yazımızın konusu kişiye Joseph Stalin’e gelelim. Stalin iktidara gelmeden önce bir karıncayı dahi öldürmemişti. O Rus Ortodoks Kilisesi’ndeki papazlar için eğitim veren bir okul olan Tiflis Papaz Okulu’nda beş yıl teoloji okumuştur. Okulun en iyi öğrencilerinden biri olan Stalin, zekâsı ve olgusal hafızası ile tanınmaktadır. Oldukça dindar olan Stalin, tüm ibadet hizmetlerine katılır, hatta koroya öncülük ederdi.

Sovyetler Birliği’nde Komünist Parti’yi 12 kişilik bir komite idare ediyordu. Stalin bu komitede en alttaydı. Ama onda şeytani bir zeka vardı. Gücü eline geçirince ilk işi özel doktoruna Lenin’in ilacına zehir koydurmak oldu. Doktor kendi adamıydı. Zehir uzun vadede insanı öldürüyordu.

Lenin bu zehrin etkisi ile felç oldu. Artık her kağıdı okumadan imzalıyordu. Bu Stalin’in işini daha da kolaylaştırdı. Önce yönetimin üçüncü sırasındaki Kamenev’i öldürdü. Ondan sonra Zinovyev’i ortadan kaldırdı. Partinin Lenin’den sonraki ikinci adamı Trotsky idi. Trotsky, Stalin’in suikastlerinin farkına vardı ve öldürüleceğini anlayınca kılık değiştirip Rusya’dan kaçtı. Trostky acele kaçmıştı. Birkaç gün daha beklese kaçınılmaz son onu da yakalayacaktı. Kaçarken evinde kedisi kalmıştı. Stalin onun kedisini bile öldürdü. En sonunda ajanlar Trostky’i Meksika’da başını çekiçle ezerek öldürdüler. Stalin çok karanlık bir adamdı. Hiç konuşmazdı. Adamları, dostları, arkadaşları kimlerdi? Bunu kimse bilmezdi.

Artık Stalin’in önünde kimse kalmamıştı. Lenin’den sonra ikinci adam olmuştu. Doktoru en son dozu yüksek verdi. Lenin ölünce doğal olarak Stalin Sovyetler Birliği’nin başına geçti. Gücü tam ele geçirince canavarlaştı. Ne kadar muhalif varsa hepsini öldürdü. Basit bir sloganı vardı. “Ya benden yanasın ya da yoksun”.
Onun devrinde milyonlarca insan öldürüldü, sürgüne gönderildi, yok edildi. Mao Zedong, Çin Komünist Devrim’i lideri, iktidara geldiği ilk beş yılında 5 milyondan fazla insanı idam ederek veya işçi kamplarına göndererek öldürdü.

Adolf Hitler, Alman Nazi Partisi lideri olarak iktidara gelmeden önce hiç kimseyi öldürmemişti. 1934-1945 yılları arasında Almanya’nın tartışmasız tek lideriydi. Hitler 17 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Suçlu zihin güç ister. Çünkü güç olmadan hiçbir şey yapamaz.

Bir insan güç peşinde koşuyorsa tehlikelidir. Bakın çevrenize! Tek adam yönetimlerine bakın!
Bir lider yola beraber çıktığı arkadaşlarını elemişse, yok etmişse, dışlamışsa bilin ki tehlikeli bir kişidir. Saddam ve Kaddafi gibi liderlere bakın. Bu işe ilk başladıkları sıradaki arkadaşları hiçbir zaman doğal yollarla ölmemiştir. Güce tapan liderler işleri bitince, gücü ele geçirince yoldaşlarını, yol arkadaşlarını ya itibarsızlaştırırlar, ya öldürürler, ya da pasif görevlere getirirler.

Yine bu tür liderlerin en büyük özelliği “kullan at” taktiğidir. Bir kişi belli görevlerde kullanır, onlara suç işletir ve işi bitince onları hemen pasifize ederler.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Halini biliyor musun?
 . Çocuğun Şarkısı
 . Büyük düşman ego
 . Dikkat et
 . Zihnini temizle
 . Hayal
 . Ego süsü sever
 . Yaşlı Bıçak Ustası
 . Bir parça huzur
 . Paradan başka
 . Devenin kazığı
 . Mal benim değil mi?
 . Küçük bir iplik
 . İstek ve arzular
 . Sevilen yük olmaz
 . Başkasının gözü
 . Farkındalıkla çalabilirsin
 . Asıl gayeyi unutmak
 . Putperes Kral
 . Her defasında bir adım
 . Ölü fare
 . Senin üstadın kim?
 . O bilmiyor
 . Merhamet
 . Sen ne görüyorsun
 . Dünyaya bağlılık
 . Eskiye özlem
 . Koşulsuz Şefkat
 . Sen öyle anladın
 . Değişime direnç
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya