16 Şubat 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Resim ressamı yansıtır
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kelime Oyunu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Denizli
Leyla Adın
Bir insanı en iyi üslubu tanımlar
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sürücülere uyarı 2
Aykut Tuzcu
Trump ile Senato arasındaki gerilim had seviyede!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Çalışanların yüzde 33,6’sı kayıt dışı
Ülke genelinde üretim planlaması yapılmalı
Öğrenciler “Oyna, Öğren, Yaşa” projesi ile özgüven kazanıyor
Mezopotamya ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişme noktasında
Muhammet Umut Dinç’in projesi sergilenecek
Araştırmayı ve keşfetmeyi seven, motivasyonu yüksek bireyler yetişmeli
Hokey standartlarına uygun spor salonu yapılacak
Saha olmayınca uluslararası şampiyonalar başka illere veriliyor
Hedef Suriye'nin toprak bütünlüğü
Emniyet Raporu: Kaşıkçı cinayetinde her şey planlı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Veli Yalçın
 
EGE’NİN SAKLI GÜZELLİĞİ : KARABURUN YARIMADASI

   30 Nisan 2018
 

Karaburun Yarımadası, Balıklıova ile Gerence Koyları arasındaki sınırın kuzeyde kalan kesiminin adıdır. Yarımada çok eski bir yerleşim alanı olup Yunan, Roma, Pers, Hitit ve Bizans medeniyetleri hüküm sürmüştür. Türkiye’nin en büyük yarımadasıdır. Yarımada’nın doğu kısmında her şey daha rahat iken, batı kısmında ise oldukça zahmetlidir. Yine yarımadanın köyleri, denizden gelecek saldırılardan korunmak için denizden uzak ve yüksek noktalara kurulmuştur.

Ildır, Çeşme’ye 20 km uzaklıkta eski bir Rum Köyü. Köy, 2. derecede sit alanı ve doğal yapısı bozulmamış bir balıkçı yeri. Denizi ve koyları temiz. Köyün yanındaki tepede bulunan Erythai Antik Kenti ve köyün manzarasının seyrine doyum olmuyor. Ildır’dan 34 km sonra Küçükbahçe Bucağı, oradan 12 km sonra Salman Köyü ve 5 km sonra Parlak Köyü.

Parlak Köyü’nü geçtikten 1 km sonra 1923’de mübadele anlaşmasından dolayı bölgede yaşayan Rumlar Sakız Adası’na göç ettirilince tamamen boşaltılmış olan Sazak Köyü’nü görebiliyoruz. Parlak’tan 7 km sonra Sarpıncık Köyü.

Sarpıncık’a geldiğimiz gördüğümüz manzara bizi şaşırtıyor. Köy oldukça yüksek bir noktada konumlanmış. Köyün bir yanında Foça, diğer yanında ise Midilli Adası görünüyor. Ayrıca İzmir Körfezi’ne giren gemilere yol gösteren Sarpıncık Feneri görülmeye değer. Fener, denizden 97 metre yükseklikte ve 12 metrelik beyaz kulesi güneş enerjisiyle çalışıyor. Köyden fenere gitmek oldukça zahmetli ve yön tabelası yok. Yolu soracak insan bulmak piyangodan büyük ikramiyeyi yakalamak gibi. Bu nedenle dikkatli olmakta yarar var. Fener yolu oldukça virajlı, toprak yol çok kötü ama manzarasının tadına doyum olmuyor. Manzaranın güzelliği çektiğimiz sıkıntıyı unutturuyor. Sarpıncık’dan 2 km sonra Hasseki ve 3 km sonra Yeniliman Köyü.
Yeniliman, küçük ve sevimli bir balıkçı köyü. Balıkçı tekneleri sıra sıra limana dizilmiş. Sakinliğin içinde saklı bir güzellik gibi duruyor. Yeniliman’dan 9 km sonra Karaburun.

Karaburun, oldukça küçük bir ilçe. En hareketli noktası iskele caddesi. Caddenin bir yanı deniz diğer yanı restoran ve kafeler var. İskele, yaz aylarında tatilcilerin göze yerlerinden sayılıyor. Ayrıca hafta sonları kalabalıktan cadde de yürümenin zor olduğu söyleniyor.

İzmir’in en küçük ilçesidir. İlçenin 13 köyü ve 1 bucağı var. Nüfus yoğunluğunun çok az olmasına karşın, yüzölçümü olarak geniş (600 km2’lik) bir alanı kaplıyor.
Eminim bir çoğumuz enginarın anavatanın Karaburun olduğunu bilmiyordur. Bende bilmiyordum. Bir çok tarlada veya yol üstü tezgahlarında görünce şaşırmadım desem yalan olur. Karaburun’dan 3 km sonra Saip’e, oradan 2 km sonra Ambarseki, 9 km sonra Kaynarpınar Köyü.

Kaynarpınar, küçücük bir sahil yerleşimi. Sessiz ve sakin bir yer. Bölgede denize girecek yerler bulunuyor. Kaynarpınar’dan 9 km sonra Mordoğan.
Mordoğan, adını gün doğumundan alan, ilçenin eski belde yeni mahallesi. Karaburun ilçesine 20 km mesafede. İl merkezine yakın olması ve ilçe merkezine göre düz bir alanda kurulmuş olması tatilciler tarafından tercih sebebi sayılıyor. Sahil kısmında oldukça keyifli zamanlar geçirebilecek mekanlar bulunuyor. Deniz severler için birbirinden güzel plajları ve koyları mevcut.

Ayrıca Mordoğan’da, Nergis çiçeğinin doğuşuna tanıklık eden Dilek Pınarı bulunuyor. Efsaneye göre Eski Yunan mitolojisindeki Narcissos, sudaki yansımasına aşık olur ve yemeden içmeden kesilerek nergis çiçeğine dönüşür. Efsanenin buradan doğduğuna inanılıyor.

Mordoğan’da görülebilecek bir diğer yer ise, Müesser Aktaş Etnoğrafya Müzesi ve Tarih Evi. Müze, Eski Mordoğan Köyü İlkokulu binasında 2012’den beri hizmet veriyor.

Mordoğan’dan 20 km sonra Balıklıova ve 18 km sonra Gülbahçe ve 12 km sonra Urla’ya varılıyor.

Ildır’dan Urla’ya Karaburun Yarımadası’nı dolaşmak 127 km. Karaburun, sessizliği ve sakinliği sevenlerin vazgeçemeyeceği yer. Yeşille mavinin birbirine karıştığı, birbirinden güzel koy, bük ve plajlara sahip bir yarımada. Üç tarafı denizlerle çevrili. Her mevsim taze deniz ürünlerini taze bulmak mümkün.

Büyük şehirlerin kargaşası, kalabalığı ve yoğunluğundan kaçmak isteyenler, kendine, sevgilisine, ailesi ve çocuklarına zaman ayırmak isteyenler için vazgeçilmez bir yer.

KISA BİR HATIRLATMA
Karaburun Yarımadası’na gelince Şeyh Bedrettin ve Börklüce Mustafa’yı anmadan geçmemek gerekir. Börklüce Mustafa Şeyh Bedrettin’in müridi. 15. yüzyılda Osmanlı zulmüne başkaldırıyor. Nazım Hikmet, Şeyh Bedrettin Destanı’nda anlattığı “Yarin yanağından gayri her şeyde, her yerde, hep beraber!” dizeleri ile bu isyanı anlatmış.
Osmanlı bu isyanı “Eşiktekini eşikte, beşiktekini beşikte!” diye yok ettikten sonra, 100 yıla yakın bir süre (Kanuni Sultan Süleyman zamanına kadar) iskâna kapatmış.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Denizli
 . Ağırnas
 . Kayseri’de kadim bir yerleşim yeri: Germir
 . Talas
 . Kayseri
 . İZMİR’İN BUTİK MÜZELERİ : MASK, KARİKATÜR , OYUNCAK VE RADYO MÜZELERİ
 . Kavaklıdere / Muğla
 . HOŞGÖRÜNÜN VE BARIŞIN ADRESİ : HACIBEKTAŞ
 . Sıra Dışı Bir Butik Otel : Saman Otel
 . Gümrü / Gymuri
 . GRAVYER PEYNİRİNİN DOĞDUĞU YER : KARS
 . KOS ( İstanköy ) ADASI
 . Kuş Evleri / Sarayları
 . Çetin Maket Köy -İzmir
 . İnsanlığın Utanç Yerlerinden : Terezin Toplama Kampı
 . Viyana
 . Yeni Şükran Oteli / Kemeraltı
 . Kuşadası
 . BODRUM
 . Jermuk
 . DERSİM / TUNCELİ
 . Elazığ
 . Türkiye’nin Tek Komünist Belediyesi : Ovacık
 . TOKAT
 . Palu / Elazığ
 . Harput / Elazığ
 . Kemaliye (Eğin)
 . MOSKOVA (2)
 . MOSKOVA
 . Petersburg ( Leningrad )
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya