22 Ekim 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Antakya
Leyla Adın
İşsizlik
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Karşılıklılık ilkesi
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, dünyanın en önemli gazetelerinde
ÇOK OKUNAN HABERLER
Felçli çocuk inşaat demirleriyle hayata tutundu
İstanbul'da akıl almaz kaza kamerada
130 bin işçi nefesini tuttu
Kırşehirli şehidin cenazesi Adli Tıp'ta
Bursa'nın dünyaca ünlü deveci armudunun hasadına başlandı
Sağanak yağmur sele neden oldu
GAİB, Cizre, Malatya ve Adıyaman’da Dijital Dönüşüm eğitimleri düzenledi
Potada GFK fırtınası esti 53-44
Göz-Göz'ün 5 maçlık serisi sona erdi
660 paket kaçak sigara ele geçirildi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Garantisi var mı?

   01 Mayıs 2018
 
İmparator, kendisine karşı büyük bir hata yapan başvezirini tutuklattı. Yargılanma sonucunda başvezire idam cezası verildi. Ceza verilen başvezirin idam günü gelip çatmıştı. Bu ülkede idam cezaları sabah erken uygulanırdı. Ve imparator idam edilecek kişinin yanına sabah erken gider son bir arzusunun olup olmadığını sorardı. Bu bir gelenekti.

İmparator eski başvezirinin son arzusunu öğrenmek için zindana gitti. İmparator atından indi ve başvezire “Son bir arzun varsa onu gerçekleştireceğim” dedi. Başvezir hiçbir şey demedi ama gözlerinden yaşlar boşalmaya başladı. İmparator çok şaşırdı. Çünkü başvezir ölümden korkup ağlayacak bir adam değildi. İmparator “Şimdi seni ağlarken görmek beni çok şaşırttı” dedi. “Sen ölüm karşısında ağlayacak bir adam değilsin”.

Başvezir “Ben ölüm yaklaştığı için ağlamıyorum, efendim. Ölüm nasıl olsa gelecek. Ha bugün, ha yarın, ama sonuçta bir gün hepimiz öleceğiz” dedi. İmparator daha da şaşırmıştı.

Başvezir “Ben atınız için ağlıyorum, efendim” diye sözlerine devam etti. İmparator “Atım için neden ağlıyorsun? Atımın ağlanacak nesi var?” dedi.
Başvezir “Efendim sizin haberiniz yoktu, ama ben yıllardan beri bir sanat öğreniyordum. Bu sanatı öğrenmek ve geliştirmek için çok uğraştım. En sonunda bir atın uçması sanatını öğrendim. Bu sanatın uygulanması için soylu bir ata ihtiyaç var. Sizin atınızdan başka bu işi başaracak soylu bir at görmedim. Şimdi ölmekten değil, öğrendiğim bu sanatın boşa gitmesine ağlıyorum. Bu sanat da benimle birlikte ölecek” dedi.

İmparator, bu konuşmadan çok etkilendi. Bir atın uçması ona dünyada farklı bir yer edindirebilirdi. Uçan ata sahip olmak bütün krallar, imparatorlar arasındaki yerini yükseltebilirdi. Bu türlü düşüncelere dalan imparator “Korkmana ve ağlamana gerek yok. Sana bu fırsatı vereceğim. Atın uçmayı öğrenmesi ne kadar sürecek?” dedi. Başvezir kendinden emin bir eda ile “Sizden bu iş için sadece bir yıl istiyorum efendim” dedi.

İmparator “Eğer ata uçmayı öğretebilirsen idam cezanı iptal edeceğim, seni affedip yeniden başvezir yapacağım” dedi.
Başvezir neşe içinde ata bindİ ve evine doğru yola çıktı. İmparatorun adamları atın bakımı ve başvezirin yaşaması için gerekli bütün malzemeleri yüklenip başvezirin evine götürdüler.

Başvezir eve gidince herkes çok şaşırdı. Çünkü herkes onun ölümünü bekliyordu. Ama başvezir imparatorun atı ile beraber gelmişti. Başvezir yakınlarına başından geçenleri anlattı. Ama çocukları ve karısı ağlamaya devam ediyorlardı. Başvezir onlara “Hemen ağlamayı kesin. Ben sağlıklıyım ve buradayım. Ağlamanızı gerektirecek bir şey yok” dedi.

Karısı “Ben senin atları uçuracak herhangi bir sanatı bildiğini düşünmüyorum. Senin yaptığın tam bir aptallıktır. Bu gün ölmediysen, bir sene sonra öleceksin. Biz bu bir seneyi hep senin ölümünü bekleyerek geçireceğiz. Eğer imparatoru kandırdıysan ondan 10 senelik, 20 senelik bir zaman istemeliydin” dedi.

Başvezir gülümsedi ve “Hanım sen hayatın, varoluşun yasalarını bilmiyorsun. Bu bir sene boyunca neler olacağını kim bilebilir ki? Bu bir senelik zaman diliminde en az üç ihtimal var. Ben ölebilirim, imparator ölebilir, at ölebilir. Şimdilik bu olay ertelendi” dedi. Başvezir, huzur içinde günlerini geçiriyordu. Daha sonra hiç kimsenin öngörmediği bir olay gerçekleşti. Aynı sene içinde hem imparator, hem at, hem de başvezir öldü.

Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Çoğu zaman bir arkadaşımıza rastladığımızda ayrılırken “Görüşürüz” diyoruz. Ben bu tür sözler duyduğumda hep gülümserim. Belki ağız alışkanlığı, belki gelenek olduğu için bu tür kalıp cümleleri kullanıyoruz.
Ben daha çok “görüşmek ümidiyle” demeyi tercih ediyorum. Varoluş içinde hiçbir şey bizim kontrolümüzde değil. Gelecekle ilgili olumsuz senaryolar yazıp sonra da oturup ağlamanın mantığı yok. Hayatta her zaman zengin ya da fakir kalacağınızın, eşinizle mutlu ya da mutsuz olacağınızın garantisi yok. Aynı eşle hayatınızı noktalayacağınızın garantisi yok.

Fabrika sahibiydi. Türkiye’nin en büyük makarna fabrikalarından birinin sahibiydi. İtalya’ya makarna satıyordu. Eşinin, gelinlerin, damatların hepsinin altında lüks jipler, yatlar, daireler, villalar vardı. Bu adamın işleri ters gitmeye başladı. Bütün mal varlığını kaybetti. En sonunda onu dolmuşa binip sağlık ocağına doktora muayane olmaya giderken görmüştüm. Dünün zengini bugünün fakiri idi. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok, ama hep garanti arayan insanlar var.
İnsanlar devlet memuru oluyor. Neden? “Devlet memuriyeti garantili bir iş” diyorlar. Arabasını, evini, eşyalarını sigortalatıyor. Tabiî ki sen tedbirini al, ama şunu unutma!
Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok.
Garantici insanlar risk alamazlar.
Risk alamayan insanlar da hayatta pek başarılı olamazlar.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kendini yakala
 . Yaşamadıktan sonra
 . Edilgen olmak
 . Ne olduğun önemli
 . Mutluluk Anı
 . Fare yüreği
 . Başkasının onayı
 . Ben buyum diyebilmek
 . İnanmak mı, iman etmek mi?
 . Çok fazla konuşmak
 . Güzelliği ara
 . Korkunu kabul et
 . Sahiplenmek öldürür
 . Neyi kurtarıyorsun?
 . Boş kayık tekniği
 . Yerini ve haddini bil
 . Hiç olduğunu bilmek
 . Hakikati anlamak
 . Zihinsel düğüm nasıl çözülür
 . Bilge köpek
 . Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
 . Başarı uzun solukludur
 . Sen kimsin
 . Kendin ol
 . Yok olma meditasyonu
 . Ego “Hayır” demeyi sever
 . Bilinçsizlik
 . Dünya yalan mı?
 . Decidophobia “Karar verme korkusu”
 . Bir damla sevgi uğruna
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya