17 Haziran 2019, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ne olduğun önemli
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Korkunun ecele
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Manisa
Leyla Adın
Karne heyecanı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Tiryakilik...
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İsmail Küçükkaya
ÇOK OKUNAN HABERLER
Antalya'da 12 saatlik nefes kesen çoban kurtarma operasyonu
Yeraltından çıkan dumanlar korkuttu
Dev buhar kazanı için trafik seferberliği
Kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 99’dan 91’e geriledi
Gençlik ve Spor Müdürlüğü binası yıkılıyor
İnternetten alış-veriş yaparken dikkatli olun
Son 8 yılda doğan Suriyeli bebek sayısı 405 bin 521
Ameliyattan kaynaklı ölüm iddialarına yanıt geldi
Oyuncak Müzesi çocuklar gibi büyüklerin de ilgisini görüyor
Altın Fıstık Türk Sanat Müziği Amatör Ses Yarışması’nda final
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Silistre

   10 Ağustos 2018
 
Ünlü vatan şairi Namık Kemal’in şiirlerini çok severim. Onun dizilerinde hep buram buram vatan sevgisi kokar. Tıpkı Nazım Hikmet Ran gibi.

Namık Kemal’in şiirleri kimi zaman bestelere konu olur. Yaşadığı 1840’tan 1888’e kadar olan dönemde Namık Kemal, yazdığı şiirlerde ülkesini ne kadar sevdiğini haykırır, kelimelerle mısralara döker. Asıl adı Mehmet Kemal olan Namık Kemal’in, Namık adı ona Şair Eşref Paşa tarafından verilir. Namık Kemal’in cümlelerinden rahatsız olan Dolmabahçe Sarayındaki Sultan 2’inci Abdulhamit, daha sonra Namık Kemal’in yazdığı Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro eserinde ipler kopma noktasına gelir.

Kıbrıs adasındaki Mağosa kalesinin içindeki zindanda hapis edilmesini emreder. Yani düşünce hürriyetine vurulan pranganın en güzel misalidir Moğosa zindanı. Bu zindanı eğer görmemişseniz, mutlaka gidin ve ibreti alem için bu 1.5 metreye 3 metre olan yaşam odasını seyrederken neler hissedeceğinizi düşünmekteyim. Şimdi müze olan Sinop hapishanesinde, yazar Sabahattin Ali’nin koğuşunu gezerken de aynı duygulara kapılmıştım.

Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime, Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime, Hatırlar mısınız bu güzel dizileri? Bu sözleri yazarı, kayıtlı ilk bayan şairimiz olan İhsan Raif Hanım olduğu söylenir. Bu cümleleri de besteleyen Kemani Sarkis efendi, çocuk yaşta Saraya alınan Kemani Sarkis Suciyan , bu yaşta Enderun’a alınmasını pek kabul edemez. Çünkü Dolmabahçe Sarayı, inanılması güç olayların yaşandığı, insan hayatının Sultanın iki dudağının arasında gelip gittiği bir mekan olarak bilinmekte.

Bu karışık düşünceler içinde Sarkis Efendi, usulü curcuna , nihavent makamında bestelediği bu eserde, bir dönemin içinde insanların yaşadığı hissiyatı dile getiren cümlelerle, Osmanlı devrini izah eden yaşam hikayesi bulunmaktadır. Birbirini tamamlayan dönemlerde Namık Kemal’den sonra yaşamış bulunan Sarkis Efendi, 1885 yılında dünyaya gelir. Osmanlı’nın son döneminde 1921’de İstanbul’dan kaçarak Paris’de yaşamını sürdüren Sarkis Efendi, Hamparsum metodu ile eserlerini notalara dökmüş, değerli bir bestekardır.

Sultan 2’inci Abdulhamit zamanını iyi okumak gerekir. Yaşadığımız bu günler ile arasında bir mukayese yapılacak hadiseler, İstanbul’da o tarihlerde yaşanmıştır. 2’nci Abdulhamit , Kızıl Padişah, Amcası Abdulaziz‘in ölümünden sonra ağabeyi V. Murat’ın 3 aylık saltanatından sonra tahta geçmiş bir Sultandır. 31 ağustos 1876’da 2’nci Abdulhamit Padişah olarak ilan edilmiştir.

Osmanlı Devleti 1870’li senelerde, kaybettiği topraklardan dolayı, hazinesi boş bir imparatorluk olarak ayakta durmaya çalışmaktaydı. Kendi hayatından endişe eden padişahın genelde geceleri kabuslar görerek uyandığı anlatılır. Zaten V. Murat’ın da aynı kabuslardan kurtulamadığından dolayı tahtı bıraktığı kayıtlardadır. 23 Aralık 1876’da tahta geçmesinde çok yardımı olan Mithat Paşa’ya verdiği söz gereği, Kanuni Esasiye ilan ettirmiş, içindeki 113’ncü maddede kendisine verilen ‘sürgüne gönderme’ yetkisine dayanarak, padişah olmasına yardım eden Mithat Paşa’yı sürgüne yollamıştır. Daha sonra ‘Muharrem Kararnamesi’ ile moratoryum ilan ederek borcum borç, uluslararası finans kurumlarına sırtını çevirmiştir.

Bu gün ile o günleri mukayese etmek istemiyorum. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu borç batağı ciddi bir rakamda durmamakta, her gün, günün koşulu ile borç miktarı ve faizi devamlı artmakta olan ülkede yaşamaktayız.

Devletler, şirketler gibi batmaz. Ancak devletin battığını, bu durumdan etkilenen şirketlerin batması ile anlıyoruz. Yüzlerce sanayi tesisleri kapanmış olduğunu gözlerimizle görmekteyiz. Devletin kontrolünde bulunan rakamlara artık inanmak doğru değil. ‘Büyüyen bir ülkemiz var’, deyim doğru olabilir. Moratoryumla batarken, büyüyen ülke tabiri sadece borcu büyüyen bir ülkenin varlığını anlattığını düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
 . Anahtar
 . Seviye
 . Kendine yeten 7 ülke
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 rakamlar
 . Eko
 . Kemancı
 . SANAT
 . Ahlaksız Teklif
 . BİR ACI HİCAZ
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya