19 Şubat 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Bir damla sevgi uğruna
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kelime Oyunu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İzmir’in Tarihi Semti: Basmane
Leyla Adın
Bir insanı en iyi üslubu tanımlar
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Asgari müşterekler...
Aykut Tuzcu
GAÜN Rektörü ve Prof. doktorları!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Konut satışları azaldı
Her yıl 8 milyon ton plastik doğaya karışıyor
SASA net kârını yüzde 293 arttırdı
14 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı
15 ilde kurulu 31 lisanslı depo var
Engellilerimiz mevcut yardım ve hizmetlerden yararlanabilecek
Fransa’ya ihracatta hedef 1 milyar doları geçmek
Operasyonda bin 857 adet sikke 538 adet altın yüzük ele geçirildi
Whatsap istek hattıyla fikirler projelendirilecek
Binali Yıldırım TBMM Başkanlığı’ndan istifa etti
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Kervan

   16 Ağustos 2018
 
Gurbetten gelmişim yorgunum hancı, şuraya bir yatak ser yavaş yavaş, Aman karanlığı görmesin gözüm, beyaz perdeleri ger yavaş yavaş, Bekir Sıtkı Erdoğan’ı anarım hep bu cümlelerde.

Çok eskiden ticaret yollarında develerle ticaret yapılacak mallar taşınır, bu develerin dizisine kervan adı verilirdi. Bu kervanları kimi zaman bir veya iki fedai korur, en önde bir merkep üstünde giden ve yol gösteren birde kervan başı bulunurmuş. Kervanların güzergahlarında belirli mesafelerde hanlar olur, kervan başı ve fedailer bu handa dinlenmek için yatarken, develer bir ağılda üstlerinden yükleri alınıp öyle konulurmuş.
Develere su ve yiyecek verilir, onların dinlenmeleri sağlanırmış.
Kimi zaman kervan böyle bir hana gün içinde ulaşamassa, bütün gece yol alırlarmış. Mutlaka kervanlarda kervan köpekleri bulunur, bütün vahşi yaşam saldırılarına bu köpekler göğüs gerermiş.
Köpekler kervanın her iki tarafında bir oraya bir buraya gidip kervanı gözlerken, develerin sıralarına da dikkat ederlermiş. Anadolu’nun bazı yerlerinde hala bu konaklama yapılan hanların yıkıntılarına rastlamak mümkündür. Kervanların bir hana geldiklerinde hanın neresinde ahır bulunduğunu bilircesine oraya yönelir, üstlerinden yükleri alınınca hemen ön iki dizlerinin üstüne çöker , daha sonra arka ayaklarını kırıp haif kaykılıp öyle otururlarmış. Kervan başı tarafından önlerine verilen kuru samanla beslenir, ihtiyacı kadar su içerlermiş.

Taşıdıkları eşyalara göre az beslenen, dayanıklı bir hayvan olan devenin, gözleri çok güzel olan birkaç hayvandan biridir.
Merkep de develerin yanında hayvan barınağında yerini alır, o da ihtiyacı olan gıda ve suyu, dinlenme sürecinde alırmış. Hem merkebin hemde devenin uzun kirpikleri onların çok işine yaradığı söylenir.
Toz ve kum fırtınalarında gözlerini bu kirpiklerin koruduğu bilinir. Merkepin gözleri ve kirpikleri hayvanlar içinde en güzeli olduğunu herkes söyler. Böyle hanlara herkesin bildiği gibi Yolgeçen Hanı derlermiş.
Handa oda olmaz gelen kervancılar yan yana yatarlarmış. Yorgunluktan olsa gerek, ihtimal bütün han horultudan inlediğini tahmin etmekteyim.

Kervansarayları Han Duvarları adlı Faruk Nafız Çamlıbel’in şiiri ve Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Hancı adlı şiiri ile beraber anarım. Bir kaç eski kervan hanlarını anadoluda gezmiştim.
Aslında çok etkiliyici bir görünümü bulunmakta. Hatta Gaziantep’te böyle bir han restore edilip meraklılara gezdirilmekte. Ancak Gaziantep’deki Han, Anadolu içinde bulunan hanlar gibi değildir. Antep’te Zeugma Müzesi’nin önündeki caddenin ara refüjü üzerinde birde sembolik kervan sergilenmekte. Benim için bu sembollerin tarih açısından bir büyük değeri vardır.

Kervanların hana geldiklerinde pek kargaşa yaşanmamakta. Çünki hem hayvanlar yorgun, hemde kervancı yorgun. Bir kenara uzanıp yatacaklar. Hatta köpeklerde bir münasip köşe bularak kıvrılıp yatarlarmış. Köpeklerin uykuları çok hafif olduğundan en ufak bir hışırtıda uyanıp etraflarını kontrol etmek onların göreviymiş. Esas sabah tan yeri ağardığında kervanın hareketlenmesi. Yola çıkma zamanının geldiği saattir.
Herkes görevinin başına geçermiş.
Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra develere yükleri sıkı sıkı bağlanır, kervan başı merkepinin üstüne binip yola koyulurmuş. Develeri kimse hizaya getirmez, kervan yolda düzelirmiş. Burada köpeklerin vazifesini unutmamak gerekir. Onlarda kervanın bir sıra halinde yürümesine yardım edermiş.

Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan seçimlerden bu yana yeni bir dönem, yeni bir düzen, yeni yöneticilerin iş başına geldiği bir ülkeyi yaşamaktayız. Ancak yatırımların artması için ülkemin adalet konusunda önemli adımlar atması gerekirken, karşılaştığımız birçok konulara, zamanında doğru adımların atılmadığı bir gerçektir. Bilhassa enerji konusunda ülkemdeki önemli yatırımcıların olumlu bakmadığı, yöneticilerin, bu sefer ülkenin maliyesinin teslim edilmesinin yarattığı kaosun sonrasında, bu konuda kervan yolda düzülür anlayışının doğru olmayacağı düşüncesindeyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 RAKAMLAR
 . EKO
 . Kemancı
 . SANAT
 . Ahlaksız Teklif
 . BİR ACI HİCAZ
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
 . FUTBOL
 . STRUMA
 . TİMEO
 . HARBİCİ
 . ATA SPORU
 . BU KURBAN
 . Kervan
 . Silistre
 . Duruş
 . Hür irade
 . İŞLETME
 . TİRAJ
 . İMTİYAZ
 . Çatıda Çatlak
 . Tırnak İçinde
 . HAD
 . Film Perdesi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya