22 Mart 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Anadolu
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Yahudilerin Yok Olan Tarihsel Mirası: Kortejo Evleri
Leyla Adın
Bataklıkta sinek avlıyoruz
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
A la
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Trump’ın başlattığı ticaret savaşları neyi gösteriyor
ÇOK OKUNAN HABERLER
"Engelli bireyleri karar alma mekanizmasına dahil etmeliyiz"
Taşınmaz ticaretinde yeni dönem başladı
Mevsimsel geçişleri farklı kültür unsurlarıyla karşılamıştır
Otomotiv sektöründe satışlar da üretim de geriliyor
Merinosspor Bayan Voleybol Takımı 1. ligde
Down sendromlu çocuklar hayatımızın bir parçası
Abdulkadir Konukoğlu’na Yeşil Ekonomi Ödülü verildi
ÖTV ve KDV indirimlerinin süresi 31 Aralık’a uzatıldı
Krediye başvuran esnaf sayısı arttı
GKV’de “Yeni Eğitim Teknikleri Çalıştayı” düzenlendi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Farkındalıkla çalabilirsin

   06 Eylül 2018
 
Ünlü Hintli mistik Nagarjuna çıplak yaşarmış. Bir gün Nagarjuna başkente gelmiş. Kraliçe de kendisinin müridiymiş. Kraliçe elinde altın bir dilenci çanağı ile çıkagelmiş.
Üstadım, elindeki o tahta çanağı bana ver. Onu kutsal bir emanet olarak saklayacağım. Ben sana altın bir çanak getirdim” demiş.
Mistik Nagarjuna “Peki” demiş ve teklifi kabul etmiş. Daha sonra da kaldığı yere gitmek için yola çıkmış.

Bir hırsız, mistik Nagarjuna’nın elinde elmaslarla süslü, altın dilenci çanağıyla gittiğini görmüş. Altın çanağın üzerindeki elmaslar güneşte pırıl pırıl parlıyormuş. Hırsız “Bu adam zaten mistik. Birkaç saat içinde bunun elinden altın çanağı alırlar. Onu alan neden ben olmayayım?” diye düşünmüş ve Nagarjuna’yı takip etmeye başlamış.

Mistik Nagarjuna şehrin kenarında eski, yıkılmış bir tapınakta kalıyormuş. Kaldığı yerin ne kapısı varmış ne başka bir şeyi. Hırsız “Bu viranede çanağı daha fazla saklayamaz. Uyusun girip alırım” diye aklından geçirmiş.
Ünlü mistik Hindistan’ın sıcağında her gün öğleden sonra biraz uyurmuş. Hırsız oracıkta duvarın dibinde beklemeye başlamış. Mistik Nagarjuna hırsızın niyetini biliyormuş. Dışarıda neden beklediğinin farkındaymış. Nagarjuna “Hırsız ben uyuyunca bu çanağı alacak. O zaman neden onu bekleteyim ki” diye düşünmüş ve altın çanağı aldığı gibi pencereden dışarı fırlatmış.

Hırsız gördüklerine inanamamış. Adam çok karizmatik görünüyormuş. Hırsız bu adamın duruşundan, yürüyüşünden, davranışlarından çok etkilenmiş. En son çanağı fırlatıp atması da onu bağlamış. Başını açık pencereden uzatarak “Efendim içeriye gelip sizinle biraz sohbet edebilir miyim?” demiş.
Mistik Nagarjuna “İçeriye girebilesin diye çanağı dışarı attım. Ben uyurken girmen anlamsız olurdu. Hemen içeri gel” demiş.
Hırsız içeri girmiş ve “Sizin bu değerli şeyi dışarıya attığınızı görünce içimde büyük bir arzu doğdu. Benim de sahip olmaya karşı sizin gibi ilgisiz, bağımsız ve özgür olacağım zaman gelir mi acaba?” demiş.

Mistik Nagarjuna “O zaman geldi bile” demiş. “Sana dünyayı aşmanın, öteye gitmenin, maldan mülkten vazgeçmenin, sahip olmamanın sırrını vereceğim”.
Hırsız “Ama efendim, ben bir hırsızım. Bunu özellikle vurgulayayım. Daha önce bir çok mistiğe gittim. Onlar bana hep ‘Önce çalmayı bırak, sonra içsel derinliğe odaklan, meditasyon yap’ dediler”. Mistik Nagarjuna “Bu onların gerçek ermiş olmadıklarının işaretidir” demiş. “Senin hırsız olduğun kimin umurunda? Kim olursan ol önemli değil. Neden önce çalmayı bırakman şartı koşuluyor? Sana çok basit bir ödev vereceğim. Çalmaya devam et. Sadece bir şey yapmanı istiyorum. Her ne yaparsan yap ama onu bilinçli yap, tam farkındalıkla yap. Çalacağın zaman hemen farkında olarak hareket et, ne yaptığına dikkat et, on beş gün sonra gel sonucu bana bildir”.

Bir hafta sonra hırsız geri dönüp gelmiş. “Beni kandırdın” demiş. “Yedi gündür çalamıyorum. Engellendiğim ya da içeri giremediğim için değil; çok değerli hazinelere ulaşıyorum ama yapamıyorum, çalamıyorum. Farkına varırsam aptallığıma gülüyorum. ‘Ben ne yapıyorum? Benden alınacak şeyleri mi çalıyorum’ diye düşünmeye başlıyorum. Er yada geç öleceğim. Ben ölünce sahip olduğum her şey elimden gidecek. Böyle düşününce her şey çocukça görünüyor. Farkına varırsam çalamam, çalarsam farkındalığımı kaybederim. Maalesef ikisi bir arada yürümüyor”.
Bunun üzerine Nagarjuna “Karar senin” demiş. “Hangisini istersen seçebilirsin. Farkındalığı bırakıp çalabilirsin ya da farkında olmak istersen çalmayı bırakırsın”. Bunun üzerine hırsız “Ben farkındalığı tattım. Beni çok mutlu etti. Evim değerli eşyalarla dolu ama onlar bana mutluluk değil, sadece korku veriyor” demiş.

Adamın gözünü hırs bürümüş. Çalıyor, çırpıyor, yığıyor ama bunu neden yaptığının farkında değil. Ne yaparsan yap bunlar er ya da geç senden alınacak.
Siyasetçiler aç gözlüdürler. Gözleri hiç duymaz çünkü hayatı alışkanlık halinde yaşayan insanlardır onlar. Farkındalıkları yoktur. Ömür boyu insanlara hükmetsen ne olur? Sonunda gene gideceksin. Firavun gibi piramit yaptırsan sana ne faydası var? Sonunda adın bile anılmayacak. Çalacak mısın? Bunu farkında olarak yap. İyice düşün, taşın, analiz et. Adam mı öldüreceksin? Bunu farkındalıkla yap. Farkında olursan insanın saçının bir teline zarar veremezsin. Eline silahı aldın. Eğer farkındalık sahibi ise hemen düşünürsün. “Bu insanı öldürürsem 30-40 sene hapse girerim. Onun çocukları yetim kalır. Benim çocuklarım mağdur olur. Hem bu insana o canı ben vermedim ki ben alayım” gibi düşünceler seni cinayet işlemekten alıkoyar.
Bir çok cinayet ani reflekslerle yapılır. Katil cinayeti işledikten sonra pişmanlık yaşar. Eğer farkında yaşarsanız, bir karıncaya bile zarar veremezsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama farkındalıkla yapın. Hayatınızın güzelleştiğini ve anlam kazandığını göreceksiniz.
 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
 . Başarı uzun solukludur
 . Sen kimsin
 . Kendin ol
 . Yok olma meditasyonu
 . Ego “Hayır” demeyi sever
 . Bilinçsizlik
 . Dünya yalan mı?
 . Decidophobia “Karar verme korkusu”
 . Bir damla sevgi uğruna
 . Resim ressamı yansıtır
 . İki cahil
 . Ben benim
 . Devlerin cüce tarafları
 . Beklenti
 . Başına geleceği bilmiyor
 . Sevgi dolu olmak
 . Senin içinde
 . Daha hazır değilim
 . Akışına bırak
 . İyi taraf
 . Şekerci baba
 . Gerçek özgürlük
 . Özür dile
 . Başarı: Kahvaltıyı kim yedi?
 . Her şey kaynağına geri döner
 . Büyük insanların küçük hayatı
 . Mutsuzluğun formülü
 . Başarı: Henry Ford
 . Kim hizmetkar
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya