18 Mart 2019, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Ben ne diyorum sen ne anlıyorsun
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
ANAHTAR
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Yahudilerin Yok Olan Tarihsel Mirası: Kortejo Evleri
Leyla Adın
Bataklıkta sinek avlıyoruz
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Ayma mahpusluğu...
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İki hafta kala görünüm!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Maduro, kabinenin istifasını istedi
Galatasaray ligdeki yenilmezlik serisini 12'ye çıkardı
Sınıflandırma, sermaye ve geçmiş deneyimlerine göre yapılmamalı
Çöpte bekleyen cevheri fark etme zamanı
Yapay Zeka teknolojisi ile AVM’lere özel dijital pazarlama dönemi
Eğitime, 5 yabancı hekim de katıldı
Geleceği Yazan Kadınlar BM’nin Güçlü Kadınları arasında
Facebook 24 saatte 1,5 milyon videoyu sildi
Tokatlı Ahmet Tarık Oral traktörü eşine armağan etti
Emine Erdoğan, Gaziantep’e geliyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
 
.. Piramitte yaşam...

   01 Ocak 2019
 

Günümüzdeki sanal piramitlerde yaşayanlara çalışan, yönetici, lider, patron, bürokrat, akıl satıcıları, müşteri... Gibi adlar veriliyor. İnsanlar modern dünyada sanal piramitlerde yaşıyor, para kazanıyor, ilerliyor, orada yiyip içiyor, oradan geçiniyor, onlarda alış veriş ediyor, emekli oluyor. Bütün bunlar sanıldığı gibi kolay olmuyor. Yaşama usulünü bilmeyenler dışlanıyor, sanal piramitlerin dışına atılıyor. Piramitte yaşamanın sanatını, inceliklerini, usulünü bilmek gerekiyor.

Sanal piramitte yaşam küçük odacıklarda geçer... Bazıları cubicle – dört köşecik veya hücrecik adı verilen bu odacıkları hapishane hücrelerine benzetir. Hatta daha da ileri giderek hapishane hücrelerinin işyeri odacıklarından daha iyi olduğunu bile iddia edenler oluyor -
Hangisi mi?
Hapiste iyi halden cezan hafifler, daha az yatarsın, işyerinde iyi halden dolayı sırtına daha çok iş bindirirler. Hapiste televizyon izler oyun oynayabilirsin, işyerinde oynarsan işinden olursun. Hapiste bir meslek edinmen için bedava kurs verirler, işyerinde kendi zamanında kendi paranla okursun. Hapiste de işyerinde de kıyafet zorunluluğu vardır ama hapiste kıyafeti devlet verir, işyerinde paranla alırsın. Hapiste istediğin gibi yatar uyursun kimse karışmaz, işyerinde uyursan kulağından tutup kapının önüne koyarlar....

Sanal piramitlerde tırmanma şeritleri olur... Piramidin üst tarafı daha makbul olduğu için içindeki insanların yukarı çıkmasına kolaylık sağlamak üzere tırmanma şeritleri yapılır.
Bu şeritler, çizilmiş ise organizasyon şemasında görülebilir. Bazen şeritler tıkalı olur. Ağır vasıtalar yolu işgal eder, hızlı binek aracı onları sollayamaz zira karşıdan gelenler olur, bazıları da bozulup yolu tıkar. Yukarı tırmanış arkadan ittirilerek, yukarıdan çekilerek veya asansörle olabileceği gibi tırnağı ile kazıyarak ta yapılabilir. Ama yolda çöreklenenlere dikkat etmekte gerekir. İleride polise yakalanmamak için sollama yasağına da dikkat etmekte de yarar vardır.

Piramitlerde kimsenin ayağına basılmaz... Hele ayağına bastığın kişi daha üst kademedeki mümtaz bir kutuda mukim veya onun himayesine sığınmış bir kişi ise sonucu katlanılmayacak kadar kötü olur.
Sanal piramitte yukarı tapılır, aşağıya tekmeyi basılır... Sanal piramitte yaşamını kolaylaştırmak isteyenler yukarıya (üstüne) bakar, tapar, bir dediğini iki etmez; aşağıya (astına) hakir gözle bakar, tekme sille tokat çakar, söylediğine nadiren itibar edilir.
Bir fırsatını bulunca sanal piramitteki zorlu yaşam koşullarına daha yakından bakmak istiyorum.


.. Konaklama piramidi ...
Bir serüven yaşamak istiyorsanız tavsiyem yeni bir sanal piramitle temasa geçmenizdir – müşterisi olun, işe girmeye, bir şey satmaya, bilgi istemeye çalışın. Ben başımdan geçen bir dizi olayla bu sanal serüveni kâğıda kazımak istiyorum.
Bir iş toplantısı için Antalya’ya gidiyorum. Ne zaman seyahat etsem uzun yıllar önce okuduğum bir kitapta yazan pasajlar aklıma gelir, eğlenirim. 1974 yılında, yani bundan yaklaşık çeyrek yüzyıl kadar önce, komedyen Shelley Berman “Otel öyle bir yer ki, orada...” adlı bir kitap yazmış. Bu kitapta yazar yetişkin çağında yaptığı yolculuklar sırasında otellerde karşılaştığı rahatsızlık ortamını tarif ediyor.
Ne zaman bir otele insem onun yazdıklarından hangileri benim başıma gelecek diye düşünürüm...
Otel, elinizde iki bavul, bir evrak çantası ile taksiden indiğinde kapıdaki kişinin sana “Kalmaya mı geldiniz, efendim?” sorusunu yönelttiği yerdir.... Otel kat görevlisinin “Kim o?” demene fırsat bırakmadan odana daldığı yerdir... Otel, saat 3.00 ile 3.30 arasında odanda olduğun halde, resepsiyona uğradığında sana 3.15 de gelen bir mesaj olduğunu öğrendiğin yerdir... Otel 25 vatlık ampul üreticilerinin işlerini sürdürmelerine neden olan yerdir... Otel elbise askılarında çengel bulunmayan yerdir... Otel, bir geceni elektrik düğmesinin yerini arayarak geçirebileceğin yerdir... Otel ayırttığın çift kişilik odanın şu anda olmadığı, sana uygun tek kişilik odanın olduğu, yarın öğleden sonra çift kişilik odaya geçebileceğini öğrendiğin yerdir... Otel, oda servisine siparişlerinizin neden geciktiğini sorduğunda her zaman “Varmak üzere!” veya “Garson, şimdi çıktı.” cevabını aldığınız yerdir... Otel koridorlarda bırakılan tabak çanak tepsileri üzerinden atlayarak formunu koruduğun yerdir... Otel kapısından elinde iki bavul ve bir evrak çantası ile çıkarken kapıdaki görevlinin “Ayrılıyor musunuz, efendim!” dediği yerdir.
Bunlar yazıldıktan yirmi yıl sonra bir başka yazar, bu tespitlerden hareket ederek kaleme aldığı yazısında şöyle diyor :
Ne değişti...
“Otel odaları hala rahatsız, aydınlatması kötü, tasarımı birbirinden farksız yerler. Oteller, koridorları tepsi dolu, askılarında çengel olmayan, oda tasarımları birbirinin tıpatıp aynı olduğu, kaliteli bir stereo set yerine kalitesiz saatli radyosu bulunan, banyo tasarımı leke tutmaz tezgâh ve yeni eklenen saç kurutma makinesi dışında iyileştirilmeyen, lokantasında istediğiniz yemeğin servisini yapmamakta direnen yerler olmaya devam ediyor. Ama bu güçlükler denizinde sığınacak bir liman var. Kullanıcı dostu odalar sağlayan bir otel işletmesinin sağlayabileceği yararları düşün... “
Darısı ne diyeyim sürekli yaptığı yatırımın tutarı ile övünen, lüksle kaliteyi birbirine karıştıran, lütfettiği kıt kalite ile müşterilerce dövülen, kimseyi eğitmeden sağdan soldan yetişmiş adam peylemeye çalışan konaklama işletmeci - yatırımcılarının başına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Ayma mahpusluğu...
 . Paydaş azarlaması...
 . Başı çeken paydaşın kaygısı
 . Çit
 . Yetişkin penceresi
 . Çalışan paydaşın kaygısı...
 . Çalan boğa
 . Boğa penceresi...
 . Devekuşu penceresi
 . Hafiyenin kaygısı...
 . - Kural tanımaz boğa...
 . Mahpushane...
 . .. Ortak kaygı “Resistance”...
 . Pencereler...
 . Asgari müşterekler...
 . Sürücülere uyarı 2
 . Sürücülere uyarı....
 . G den K ya davranış kokteyli...
 . A dan E ye davranış kokteyli...
 . Re-organizasyon...
 . Diriltme tedavisi...
 . .. Piramidin çöküşü...
 . PAYDAŞ
 . Eğitim Lokması (Orijinal Reçete)
 . Bir piramit deneyimi...
 . Ölmüş merkebi diriltmek!
 . .. Piramitte yaşam...
 . Piramit Şeması...
 . On emir...
 . 20 Mayıs 20.. Piramidin Gizemi...
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya