19 Haziran 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Edilgen olmak
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Korkunun ecele
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
Leyla Adın
Karne heyecanı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sağına soluna bak!
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İnsan yaşıtından kesitler!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Trabzon'un Araklı ilçesinde HES borusu patladı: 1 ölü, 3 kayıp
Uzungöl'ü görenler gözlerine inanamadı
Kadınlar 1 yıllık eserlerini sergiledi
Parmak bebek yaşam mücadelesini kazandı
Trump: '11 Eylül saldırılarını kimin yaptığını biliyorum'
Gazişehir Gaziantep'te Sneijder iddiaları
Türkiye ve Avustralya’daki engelli hakları ele alındı
Gençlik Merkezleri’nde okulların kapanmasıyla faaliyetler artmaya başladı
Mursi duruşma sırasında öldü, dünya ne dedi?
1.28 ton kurutulmuş denizatı ele geçirildi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Kelime Oyunu

   08 Şubat 2019
 

Bir kanalda ödüllü Kim Milyoner Olmak İster programı, bir başka kanalda ise Kelime Oyunu adlı ödülsüz yarışma programlarını sıklıkla izlemekteyim. Bir toplumun genel kültür seviyesi hakkında çok çarpıcı örnekler vermekte. Öyle sorulara öyle cevaplar verilmekte ki, inanasım gelmemekte.

Hatta yarışmacı seyirciye soruyu sorduğunda, bu programı izlemeye gelen insanların kültür seviyeleri hakkında çok çarpıcı gerçekleri görmüş oluyorsunuz. Hatta bazı basit toplama işlemi bulunan matematik sorularını bilemiyen yarışmacı, telefon jokeri veya seyirci jokeri kullanmakta olduğunuda üzülerek izlemekteyim. Hatta bazen seyirci jokeri kullandığı zaman 10 saniyede gelen cevaplar içinde birden fazla alternatiflere doğru cevap diye işaretlenmesini izlerken, yarışmayı izleyen seyircilerinde ne kadar zayıf genel kültürleri olduğunu izlemek, beni yüreğimden yaralamakta.

Çok çarpıcı bir soru ve cevap : ‘Istanbul’un feth edildiği tarih, hangi zaman dilimi içindedir’ sorusuna yarışmacı seyirciye sorma jokerini kullandı. 1453 senesi mayıs ayı, 15 inci yüz yılın 3 inci çeyreği, doğru cevap olmasına rağmen cevap şıklarındaki zaman diliminde doğru cevap yoktu. Belki sorudaki yıl veya hangi yüzyıla ait bir tarih olduğunu hatırlayamadığı için olsa gerek, yarışmacı bu soruyu seyirciye sormayı tercih etti.

Seyirciler cevap şıklarının hiç birinin doğru olmadığını belirtmediler. 15 inci yüzyılın üçüncü yarısı ekranda ışıkla gözükünce yarışmacı elendi. Bu ekranda ilk defa böyle bir soru ve 4 yalnış cevapların bulunması sıradışı olarak nitelenebilir. Ancak izleyenlerin hiç biri kalkıp cevabın yalnış olduğunu söyleyemediler. Çünki yüz yıl zaman dilimi hesaplanmasını bilmemekteler. 1453 yılı , 1 ile 4 nın toplanması, 15 inci yüz yılı belirtir. Yılın Ocak-Mart ilk çeyrek, Nisan - Haziran 2 çeyrek , diye tanımlanır. Yüzyılda da 25 yıl olarak dikkate alınıp çeyrekler hesaplanır. 3 üncü yarı diye bir tabir yoktur. Yarım iki parçadır.

Bazen yarışmanın daha başında çok basit bir soruda, daha hiç bir joker hakkını kullanmadan elenen yarışmacıları izlemek, beni ziyadesi ile şaşırtmaktadır. Yarışmacıların bilemediği soruların basitliğinde, joker olarak sorulan seyircinin aczi, çeşitli şıkların işaretlemesini izlerken ülkemin geleceği hakkında endişe duymaktayım. Bu toplum, gelecek nesillere ülkenin geleceği hakkında seçimlerde oy sahibi olacaklar diye, üzüntü duymamak elde değil.

Hele ekranda Kelime Oyununu izlerken de basit kelimelerin yarışmacılar tarafından bilinmemesi, Türkçemizden ne kadar uzaklaştığımızı izlemekteyim. Bir toplumu yok etmek istiyorsanız, topa tüfeğe gerek yok. Eğitim sistemini çökertin, toplum zaten kendiliğinden yok olduğunu izlersiniz. Üretilen teknolojik sitemlerin hepsinde tarifler, yabancı lisan olduğundan, kendi Türkçemiz aciz kalmakta.

Hani Karaman oğlu Mehmet beyin bir fermanı vardı hatırlarmısınız? 13 Mayıs 1277 senesinde ilan edilen. Şöyle başlar ferman: Şimden Giru hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türki dilinden gayri dil söylemeye ‘ diye başlar bu ferman . Bilgisayar teknolojisi yaygın olarak kullanıldığı bir dönemi yaşamaktayız.

İnsanlar sohbet etmektense bir ekrana kilitlendiğini seyrederken üzüntü duymaktayım. Dostlukların ve komşulukların yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemi yaşamaktayız. Elin ele temas etmesi, gözün göze bakmasının değerli olduğu dönemi kaybetmek üzereyiz. Müsafir kelimesinin bile yok olmaya başladığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Ata rahmetliğin korktuğu Tekke, Dergah ve Zaviyelerin hortlaması acıdır. 3 Mart 1924 de çıkan 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat kanunu ruhuna sahip çıkılması önemlidir.

Sırf iktidar olarak kalabilme adına bu kanunun yozlaşmasını üzüntüyle seyretmekteyiz. Ekranlarda Belediye Başkanı adaylarına destek söylemleri atan Cumhura, Karaman oğlu Mehmet beyin fermanı içindeki kelimeler, söylemek istediğim nefreti dile getirmede aciz kalır diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
 . Anahtar
 . Seviye
 . Kendine yeten 7 ülke
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 rakamlar
 . Eko
 . Kemancı
 . SANAT
 . Ahlaksız Teklif
 . BİR ACI HİCAZ
 . RAKAMLAR
 . MAARİF
 . TRAFİK
 . Eğri Oturup
 . İsmail Dede Efendi
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya