16 Temmuz 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Sanat
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Amsterdam’ın Gizemli Heykelleri
Leyla Adın
Şimdilerde bağırarak konuşma moda
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Önlem2 Çaresini buldum!
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Kağıt Bardak
ÇOK OKUNAN HABERLER
Çanakkale'den Londra'ya: Hasankeyf kurtulsun
ABD, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırıyor
İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı
Denizde oluşan hortum kameralara yansıdı
Barıştırmak için buluşturduğu arkadaşların silahlı kavgasında öldü
Türkiye, hapsetmede OECD İkincisi
Ovakent'teki gençlerin geleceği için çifte tesis
ABD, Türkiye'yi cezalandırma yaptırımlarını belirledi
2. etap kamp çalışmaları başladı
Satranç turnuvası düzenlendi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Anadolu

   19 Mart 2019
 

Bence çok önemli bir konu, bir şehrin başkent olması. Bu konu devlet kuruluşu sürecinde her ülkede tartışmalı olduğuna inanırım. Neden Washington Amerikanın başkenti olmuştur ? Neden bir süre BONN olan Almanya nın başkenti, Doğu ve Batı birleştikten sonra  Berlin olmuştur?  Türkiye’nin Başkentinin Ankara olmasına nasıl karar verilmiştir? Sadece Büyük Millet Meclisinin bu şehirde olması için değil, Kurtuluş savaşının yönetildiği bir merkez olduğundan çok önemlidir Ankara. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Gazi Mustafa Kemal’e, söylemler odur ki, başkent olarak Ankara yerine başka şehirlerde önerilmiş. Alman Goltz paşa gibi Osmanlı Ordusunda hizmet veren bazı ileri gelen Generaller, Konya ve Kayseri gibi şehirleri yeni kurululacak Devletin Başşehri olması için , Anadolunun merkezinde olmasını önermişler. 

 

Reis’e önerilen Kayseri’yi neden başkent olarak istemediğini kimse bilmemekte. Bu dönemde İKDAM gazetesi baş yazarı Ahmet Ferit beyde bir makalesinde , Baş Şehrin Anadolunun kalbinde olmasını önermiş. NUTUK da belirtildiği gibi Milli Mücadele sırasında cepheye en fazla destek veren şehirlerin başında Ankara gelmekteydi. O tarihlerde Ankara : Çorum, Kayseri, Yozgat ve Kırşehir yerleşim birimlerini içine alan bir mutasarrıflıktı. Bir geminin top menzilinin içinde Başkent olmaması gerek diye, İstanbul’un Hükümet Merkezi olma ihtimalini ortadan kaldırmışlardı. Meclis kurulup çalışmaya başladığı senelerde ‘’İsmet Paşa hazretlerinin başı çektiği teklif-i kanuni üzerinde , Kanun-i Esasi Encümenince tanzim olunan mazbata 13.11.1923 tarihli ve 35 inci içtimain ikinci celsesinde okunarak aynen kabul edilmiş ve Ankara şehrinin Türkiye Devletinin başkenti olması ekseriyet-i azime ile takarrür etmiştir.’’

 

Ekseriyetle  denilmesindeki nedenlerinden bir tanesi Kayseri ve Konya vekilleri, bu kanuna olur oy  vermediklerinden anlaşılmakta.  Cumhuriyetin ilanından 16 gün evvel Ankara Başkent olarak kabul edilmiş. Ankara’nın ilk Belediye Başkanı Mehmet Ali Beydir. Daha sonra Ali Haydar bey bu görevi yapmışdır. Nevzat Tandoğan 1929 dan 1946 ya kadar hem Vali hemde Belediye başkanlığı görevini beraber yürütmüştür.  Ne acıdır ki Dersim olayı ve bir cinayet soruşturması sürecinde adının karışmasına tahammül edemiyerek Nevzat Tandoğan intihar etmiştir. Onurlu bir insan olduğuna inanırım. Bu günlerde böyle onurlu insanları bulmak ülkemiz pek kolay değildir. O tarihte Ankara  Kızılay da, şimdiki Milli Piyango binasının yerinde, 3 katlı bahçe içinde bir evde otururdu, Nevzat Tandoğan . Bu evi ben çok iyi hatırlarım. Daha sonraları ne için kullanıldığını bilmemekle beraber, Kızılay Genel Merkez binasının hemen arkasında idi. 

 

Başkent Ankara’ya  Belediye Başkanı olarak tarih içinde bir çok kişi hizmet verdi. Kimileri belediye bütçesinden dolayı vermek istediği hizmetlerde başarılı oldu, kimileri ise başarısız olduğunu izledik. Kimileri  hizmet için çaba sarf etti, kimileri ise cebine hizmet etti. Son senelerde ise Başkentin Belediye Başkanı şaibeli bir şekilde görevden alındı. 23 yıl yürüttüğü ve hep soru işaretlerin akıllarda kaldığı bir Başkan neden görevden alındı ?  Bu görevden alınmasının nedeni bir şüpheye mi dayanmakta, yoksa gerçek bir olmsuzluk içeren durum mu oluştu, diye hep akıllarda bir soru işareti kalmıştır ‘’ ‘’ . 

 

Hatta parti içinden biriside çıkıp ‘ Ankara’yı parsel parsel sattı ‘ diye feryat ettiğini kimse unutmadı. Ankara için böyle uzun bir süre Başkanlık koltuğunda oturan iki kişi bulunmakta. Nevzat Tandoğan ve İ.Melih Gökçek.  Nevzat beyde  17 sene gibi uzun bir dönem hem Vali hemde Belediye başkanlığı görevini yürütmüştü. Bir ufak şaibe sonunda intihar eden Nevzat Tandoğan bu gün İ.Melih Gökçek yerinde olsa idi, hakkında konuşulan onlarca şaibelere nasıl bir tepki verirdi diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
 . Algı
 . Ekran
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
 . Anahtar
 . Seviye
 . Kendine yeten 7 ülke
 . Kelime Oyunu
 . Kasap et derdinde koyun can derdinde
 . 2019 rakamlar
 . Eko
 . Kemancı
 . YAHA
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya