21 Eylül 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Dinleme adabı
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Küçükköy / Ayvalık
Leyla Adın
Öfke kontrolü
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Endişe dağları bekler
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Gül-Pelikancılar çatışması!
ÇOK OKUNAN HABERLER
Tüketici güven endeksi 55,8 oldu
İstanbul'da yağışlı hava kazaları da beraberinde getirdi
Dev tatbikatta bu kez balistik füze kullanıldı
Göçmen botu battı, bir bebek kayıp
Öğrenciler “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması”na katılıyor
Transfer çılgınlığına son verilmeli
Ekonomi Zirvesi 1 milyar dolar iş hacmi hedefliyor
e-Fatura şirketlerin masraflarını 300’de 1’e indiriyor!
Yükseköğretim mezunlarının yüzde 2,2’si yoksul
TCDD Genel Müdürü görevden alındı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Bir sandık sonrası

   04 Nisan 2019
 

Bir seçimin arkasından konuşmak, yazı yazmak kolay olmasa gerek. Ben küçükken okula gitmemek için direndiğimi hatırlıyorum. Seneler önce ilk okula başladığım yer, Ankara’nın yakın bir köyü olan ZİR köyündür. Rahmetli validem ilk okul öğretmenliğine bu köyde başlamıştı. 1949 senesinde iki derslik okulu olan Zirköyüne her sabah validemle birlikte gider, aksam eve dönerdik.  Bu macera bir iki  ay sürdü. İki derslik bir okulda 1-2-3 üncü sınıflar bir odada , 4-5 inci sınıflar bir odada ders görürdü. Validem 4-5 sınıflara gider, benim bulunduğum sınıfta öğretmen olmadığı için, ben dağlarda bayırlarda gezer dolaşırdım. 

 

Zirköyü, Osmanlı zamanında Istanbul’da Şehzade başında kurulan çadırlarda, cambazlık yapan insanların yetiştirildiği bir köy olarak namlı olduğunu öğrenmiştim. Köy iki dik yamaçların bulunduğu, arasından derenin aktığı bir küçük yerleşim birimi idi. İki ay sonrası annemin tayini Ankara Kurtuluş ilk okuluna çıkmıştı. Okul daha inşaat halinde idi. Bir önceki dönemde Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel,  validemin tayininde önemli bir etkendi. Ancak ben okumak istemiyordum. Sabahları okula gitmeyeceğimi söyliyerek, ağlardım. Haklıydım, üç ay okul yerine dağlarda dolaştığımdan , hürriyetimin kısıtlanacağına inanıyordum. Bir başka nedende okulda kayıtlanacağım sınıfta bir tek ben okumayı bilmeyen çocuk olarak kenara itileceğimi düşünmekteydim. 

 

Ne kadar zor bir bulmaca, şekillerin meydana getirdiği harfler, bunların bileşkesinde kelimeler,  kelimelerin meydana getirdiği cümleler ‘Ali Topu At’ , ‘ Ali Al Sana Top ‘, ‘Yaşa Ali Yaşa ‘, ‘Ali Yat Yat Uyu ‘ . Ne kadar zordu bunlara alışmak. Okumak kolay değildi benim için. Bu nedenle okumamak için evde çocuk aklımla büyük uğraşı verdim. Daha sonrasında bir sabah, yine rahmetle andığım bir öğretmen eve geldi, Yıldız Hoca, elimden tuttu, ‘ gel bakalım bu gün okula seninle gideceğiz ‘ demişti. İtiraz edemedim. Tıpış tıpış okulun yolunu tuttuk. Kısa zamanda ben de okumayı sökmüş, diğer öğrencilerin seviyesine gelmiştim. Okumak hoşuma  gitmeye başlamıştı. Birde yazar olan dayımın ilk okul ‘Okuma Kitabı’ nı kendisi bana hediye etmişti, dünyalar benim olmuştu. 

 

Şimdilerde ise ekranların seçtiği bazı isimler ya bir masanın etrafında , ve yahut karşılıklı sandalyelerde oturup, önlerine konan bir konuda fikir yürüterek bir olayı okumaya çalışmaktalar. Ne olmuşta, böyle bir durumda oluşan bir tepkiye neden olan etkenler nelerdir, diye konuşmacılar fikir beyan etmekteler. İşte bu tür söyleşilere ‘ Tepkiyi Okumak ‘  denilmekte. Tıpkı benim ilk okulda okumayı sökmem gibi. Seçim sonrası toplanan oylardan nem çıkarmaya ‘ Oyların Okunması ‘ denilmekte. Bunu anlamakta güçlük çekmekteyim. 

 

Türkiye’de seçmen sayısının yarısından fazlası bayanlardan oluşmakta. 26.70 milyon bayan seçmene karşı 25.99 milyon erkek seçmen bulunmakta. Bayanların % 70 i ya okuma yazma bilmemekte, yada sadece ilk okul seviyesinde bir eğitim almış oldukları bilinmekte. Bu kesimin büyük çoğunluğunun hür iradesi ile oy kullandıklarına inanmak doğru olmayabilir. Bu nedenle toplumun gerçek değer yargıları ile bir seçimin yapılmadığı doğru bir söylemdir. Bilhassa bayan seçmenlerin mutfağında yangın olduğu halde, körü körüne eşlerinin istekleri doğrultusunda seçimleri etkiledikleri anlaşılmakta. Tarımda zor durumda olunmasının nedenlerinin, hayvancılığın durma noktasına gelinmesinde izlenen yalnış politikaların neticesi olduğunu analiz edebilecek değer yargıları gerekir. Anadolu genelde geniş tarım arazileri  bulunduran şehirlerdeki halk, tarımı bırakmak noktasına gelirken, ekonomiyi zora düşüren siyasi kurumları teveccüh etmelerini anlamakta güçlük çekmekteyim. Anlaşılan Anadolu halkı, benim çocukluğumdaki gibi hayatın gerçeğini okumaya dirençli diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
 . Algı
 . Ekran
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
 . Anahtar
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya