29 Şubat 2020, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
En fakir kim
Ayfer Tuzcu Ünsal
Halep mutfağından tatlar 2
Metin Atamer
Nereden nereye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Dokumanın Cenneti: Buldan
Leyla Adın
Kaybedilenler
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Kış kampı
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Korku
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Yaşlılık nedir? (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Türkiye tarihinin kara lekesi 28 Şubat
Göçmenler Edirne'ye akın ediyor
İncirlik Üssü'nde hareketlilik!
Dünya Kutup Ayıları Günü kutlu olsun
‘YeşilAntep Projesi’nin tanıtımı yapıldı
Gebelik, kadınlar için yeni bir başlangıç, yeni umutlar, artı değerdir
Zamanı verimli kullanabilmek için sağlıklı bir birey olmalıyız
Antrenman, çift kale maçla son buldu
Satranç Turnuvası’nda birinci oldu
Topyekun çatışma riski var
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Gulliver’in Macerası

   23 Nisan 2019
 

İstanbul’da yeni yapılan na-tamamhava limanını kullandınız mı bilmiyorum.  Ben açılmasının ertesi günü Ankara’dan Istanbul aktarmalı Londra seyahatimde kullandım. Hani Ankara’dan aktarmasız  yurtdışı seferler olsada, Başkentte yaşayan yurdum insanları bu eziyeti çekmeseler derim. Bir hava alanının çok büyük olması bir avantaj olmasa gerek. Kullananlar açısından da kalabalık bir hava alanı pek tahammül edilmeyen bir durumdur. Frankfurt hava alanı veya Chicago hava alanı pek tercih ettiğim hava alanları değildir. Çok büyük olunca bir kapıdan diğerine gidebilmenin bir fiziksel bedeli vardır. Herkes her istikamete doğru yürüdüğünden, kendi yolunuzda yürümenizde aksamalar meydana gelir. Hele birde yürüyen hareketli şerit yollar yoksa vede biraz yaşınız ilerlemiş ise, bu yol alma daha da güçleşir. 

İşte yeni yapılan hava limanının ilk görüşte bendeki etkisi. Aslında bu arazi Istanbul’un, 60 sene evvel verilen izinlerle, açık işletme linyit yataklarıdır. Onlarca madenciye bu araziler açık işletme ile linyit kömürü çıkartılması için belirli koşullarla tahsis olunan araziler. Koşullardaki en önemli husus : İşletme sonunda açılan bütün çukurlar toprakla kapatılacak ve ağaçlandırılacak. İşletme sahipleri bu işlem için senelere sirayet eden bir fonda bunun giderini biriktirecek.Hal böyle iken Istanbul’da mavi akım projesi kapsamında gelen doğal gaz, şehrin en ücra köşesine kadar götürüldü. Hatta adalara bile deniz altından doğal gaz borusu döşendi. Böylelikle Istanbul’un linyit kömürüne ihtiyacı kalmadı. 50 yıllık işletme ruhsatı olan maden işletmecileri zamanın en üst yetkilesine giderek ağladılar. 

 

Hemen bir proje çizildi, dünyanın en büyük hava limanı bu linyit yatakları üzerine yapılmasına karar verildi. Maden ocağı sahipleri sözleşmeden kurtuluşlarını bayram yaparak kutladılar. Projeler çizildi. Ancak projelerin çizilmesi sürecinde, bir hava alanı inşaası konusunun detaylı incelendiğine inanmamaktayım. Çünki bir hava limanı yapılacak arazide hakim rüzgarların en az 5 sene incelenmesi gerekmektedir. 

Geriye baktığımızda Atatürk Hava limanında güney - kuzey istikameti ve kuzey-doğu ile  güney-batı istikametinde iki ayrı iniş ve kalkış pisti bulunmaktadır. Bu araziyi kuzeyden gelen POYRAZrüzgarına şehirde inşaa edilen yüksek binalar bu iki pisti rüzgara karşı perdelemektedir. ‘’ GUST ‘’adı verilen darbeli sert rüzgarları yüksek binalar kısmen engeller. Bu nedenle uçakların kalkış ve inişlerinde aşırı rüzgarın etkisi azalmış olur. 

 

Gelelim yeni yapılan hava limanımıza . Hava limanı Karadeniz’e açık bir konumdadır ve Karadeniz’den gelen rüzgardan bütün hava limanı etkilenmektedir. Bir örnek: Istanbul - Londra seferinde uçağımız pistin başına geldi, rüzgar yön değiştirdi diye verilen anonstan sonra bir başka kalkış pistine gitmek mecburiyetinde kaldık. Kalkışımız bu değişiklikle 45 dakika gecikti. Kalkışta bilhassa GUSTesaslı sert rüzgara maruz kalan uçak kuyruk yapısı, uçağı savurma ihtimali yüksektir. Uçak Kazaları Raporlarındaistatistik verilerinde  bu tür kazalar mevcuttur.  Bu durumu Londra dönüşümüzde daha fazla hissettik. Koskoca 777 tip uçak inişinde yan rüzgarın etkisi ile aşırı sallanması, yolcular arasında kısa panik yaratmaya yetti. Daha şiddetli rüzgarlarda ne olur , kar ve tipi yağışında durum ne olur bilmemekle birlikte, bundan böyle Sabiha Gökçen hava limanının kullanılması daha bir ehveni şer olacağına inanırım. 

 

Bir başka konuda açık işletme linyit yataklarından kalan göletler toprakla dolduruldu. Ancak bu dolguların altı zaman içinde uçakların zemine çarparak inmelerinden meydana gelen darbelerde, zemin nasıl bir tepki vereceği henüz belli değildir. Bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenen seminere dinleyici bile göndermeyen bir idare, Gulliver’in Macerasımisali, olası pist çökmelerinde ne yapacaklarını merak etmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Nereden nereye
 . Ayak
 . Marko
 . Deprem odağı
 . Çek bir acılı İstanbul
 . Zarardan dönersen kârdır
 . Kim deli, kim akıllı?
 . Bir Özlemim Var
 . Makus Talih
 . İstanbul’un kanalı
 . Cadde İsimleri
 . NATO
 . Diyet
 . Hesap ve hayat
 . Bu son olsun
 . Kanal İstanbul
 . Bir dost arkasından
 . T.C.
 . Acı sentez
 . Bir çocuk oyunu
 . Bir harekatın anatomisi
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya