18 Ocak 2020, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Değerini artırmaz
Ayfer Tuzcu Ünsal
Kastamonu'ya lezzet yolculuğu(3)
Metin Atamer
Zarardan dönersen kârdır
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Transnistra (Transdinyester) Sosyalist Moldova Cumhuriyeti
Leyla Adın
Kolomb'tan bugüne…
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Silent Leges İnter Arma
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Bu sözleri söyleyen benim atam olamaz
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Oto hırsızı cezaevi firarisi çıktı
80 bin civarında Suriyeli öğrenci var
Esad rejimi Halep'i vurdu: 2 ölü
ABD'de bir bina aniden çöktü
“Sadece ürünleri değil ülkemizi de tanıtıyoruz”
Türkiye'den en çok Iraklılar konut aldı
Öğrencilere karne hediyesi
Gaziantep Kulübü’nde Sibel Gürsel’e devretti
Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
Hafter ateşkes sözü verdi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Saltanat

   19 Temmuz 2019
 

14 Mayıs 1950 senesinde Türkiye’de yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılan , Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü, Refik Koraltan, Rıfkı Salim Burçak ve  İ. Ethem Menderes gibi dinamik isimlerin kurduğu Demokrat Parti, seçimleri kazanarak, çok partili dönemin ilk iktidar olma hakkını elde etmiş oldular.

Partinin başındaki Adnan Menderes ilk kabineyi kurma görevini üstlenmişti. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Celal Bayar da milli mücadelede Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almış değerli bir komitacı idi. Milli mücadelede halkı teşkilatlandırma görevini üstlenmiş ve bunu Galip Hoca takma adı ile çok başarılı yapmıştı. Batı Anadolu’da milislerin eğitimi ve mali desteğin sağlanmasında çok önemli rol oynamış değerli bir insandı.

İlkokulda okurken Demokrat Partili bakanlarının bazılarını yakın tanıma fırsatım olmuştu. 23 Nisan 1951 yılı Çocuk Bayramı kutlamalarında Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı okul temsilcilerinin ziyaretinde, kendi okulumu temsilen ben de vardım. Demokrat Parti iktidarında ilk Bayındırlık Bakanı Fahri Belen 5 aylık Bakanlığının hemen peşinden, Kemal Zeytinoğlu bu göreve atanmıştı. Kemal Zeytinoğlu, Bakanlık görevi üstlendiği dönemin hemen başında çok saygı duyduğum Aziz Torun Bey’i müsteşar olarak atamıştı.

Kemal Beyin Mühendislik Mektebi’nden sınıf arkadaşı olan Aziz Torun Bey kesintisiz müsteşarlık görevini yürütmüştü. 9 Aralık 1955 tarihinde Adnan Menderes’in Londra’da kurtulduğu uçak kazasında, Kemal Zeytinoğlu hayatını kaybetmişti. 

Onun yerine atanan İ.Ethem Menderes’in de müsteşarlığını Aziz Bey yaptı. Adnan Menderes’in 4 Hükümetinde Bayındırlık Bakanlığı görevine Muammer Çavuşoğlu atanmıştı. Aziz Bey yine Muammer Çavuşoğlu’nun da müsteşarlık görevini yapmaya devam etti. Aziz Bey’in çok narin bir eşi vardı Meliha Torun. Kendisi bir Osmanlı Paşası olan Ömer Paşa’nın kızı idi. Meliha Hanım, Bursa Öğretmen Okulu mezunu idi, ancak öğretmenlik mesleğini çok kısa süre yapıp, Aziz Bey’le tanışıp, evlenen Meliha Hanım çok kibar bir hanımdı. 

Aziz Torun Beyler,  Necatibey Caddesi 42 kapı numaralı 2 katlı bahçe içinde bir evde oturmaktaydılar. O tarihte devlet kademesinde çalışan genel müdür ve müsteşarlara tahsis olunan araçlar vardı. Araçlara müdürlerin eşleri ‘ Laf Olur’ diye binmezlerdi. Meliha Hanım da resmi araca binmez, Aziz Bey resmi araçla giderken o taksiye biner giderdi.

 

1960 ihtilali ile Adalet Partisi’nin kuruluşu ve gelişimi sürecinde Süleyman Demirel’in bakanlar kurulunda bir ismi çok iyi bilirim. Bu dönemler içinde Mesut Erez, 1969 senesinden 1971 senesine kadar Maliye Bakanlığı yapmıştı. Rahmetli Kemal Zeytinoğlu ile bağlantılı olduğundan mı, yoksa Eskişehir’in önemli bir siması olduğundan mı bilinmez, Mesut Erez, Bakanlığı döneminde çok başarılı idi. Eşi Esma Erez Hanım ise Opera’ya yakın  İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde hocalık yapardı. Evleri Yenimahalle’de Yapı Kredi Blokları’nda idi. Yine bu dönemde de resmi araçlar vekillere, müsteşarlara ve genel müdürlere tahsis edilirdi.  Aynı ahlak devam etmekte idi, resmi araçlara eşler çok nadir binerdi. Esma Erez de Enstitüdeki görevine eşinin Bakan makam aracı ile hiç gitmezdi. 

Bu ahlakın daha sonraları siyasetin yozlaşması ile kabuk değiştirmeye başladığını, seneler içinde seyrettik. Araçların sayısı arttı, müdürlerin sayısı arttı, mesafeler uzadı, insanların ihtiyaçlarına bakış açıları değişti. 

Seneler ilerledikçe, devlette önemli görevler alan insanlarda artık ‘ Liyakat’  anlamının, değerini yitirip, ‘bizden yana olanlar’ tarifi yerleşmeye başladığını üzülerek seyrettik.  

 

Orta halli bir ülkenin Cumhurbaşkanına tahsis için alınan 12 adet uçağın olması, binlerce aracın bir belediye tarafından kiralanıp cemaatlerin kullanımına tahsis edilmesi ve ne kadarının nereye verildiğinin kaydının olmaması, son bir yılda kayıtlı 1 milyon 116 bin kişinin işsiz kalması ile toplam 4 milyon 200 bin kişinin işsiz olduğu bu ülkede, liyakat yerine saltanatın hüküm sürdüğünü seyretmek acı vermekte. Ekonomiye değer verilen dünyada, ülkemizde bu israfın önüne geçilip ülkenin gerçek değerlerine dönmesidir dileğim, diye bir sözüm geldi hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Zarardan dönersen kârdır
 . Kim deli, kim akıllı?
 . Bir Özlemim Var
 . Makus Talih
 . İstanbul’un kanalı
 . Cadde İsimleri
 . NATO
 . Diyet
 . Hesap ve hayat
 . Bu son olsun
 . Kanal İstanbul
 . Bir dost arkasından
 . T.C.
 . Acı sentez
 . Bir çocuk oyunu
 . Bir harekatın anatomisi
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya