07 Aralık 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
40 metre genişliğinde 6 şeritli bir yol
Erkekler, kasımda 21 kadın ve 5 çocuğu öldürdü
Bizim en büyük gücümüz üretim şehri olmamızdır
‘Ruhsatsız silah’ operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı
Steril etmeden temizleyebilir ama temizlemeden steril edemezsiniz
İnsansız kara aracı göreve hazır
Bir kadına şiddet görüntüsü de Bursa'dan
Türkiye, en çok karbon salımı yapan 15’inci ülke
Akdere’nin gece bekçisi sorunu çözülecek
Vatandaş gramla kestane alıyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
 
Açmaza çekidüzen

   20 Temmuz 2019
 

Eski notlarımı karıştırırken sorun çözme ile ilgili karalamalarıma rastlıyorum. Yazdıklarıma göre sorun çözme bir sistem, metot ve disiplin işi. Sorunların altından başarı ile kalkmak ve en tatminkâr şeklide çözmek için atılması gereken bazı adımlar var –

Mevcut bilgi paylaşıla... Sorunun boyutlarını anlama, düşünceleri organize etme imkânı yaratma ve hazırlık yapmak için katılımcıların önceden bilgilendirmesi hem verimliliği hem de etkenliği artırıyor. Bu nedenle bilgi altyapısıbilgi bulvarı mutlaka düzgün kurulmalı. Herkesin eş düzey olmasa bile yeterince bilgi sahibi olması ilk adımı oluşturuyor. 

Sorun cümle veya soru haline dönüştürüle... Bir cümleyi soru haline dönüştürme okullarda öğretilen bir konu. Özellikle İngilizce derslerinde bu yola çokça başvuruluyor. Soru haline dönüştürme işlemi cümlenin içine “ne zaman, ne kadar, nasıl” soruları getirildikten sonra ardına bir fiil ekleyerek yapılıyor. Ben şahsen cümleyi soru haline getirmenin çok yarar sağladığına inanıyorum. Örneğin bir işletmede “Çok sayıda form yanlış yere gönderiliyor!” tespiti yerine “Bir ay içinde yanlış yerlere gönderilen form sayısını yüzde 50 oranında nasıl azaltırız,” cümlesinin daha sorun çözücü bir yaklaşım içerdiği kesin.   

Beyin fırtınası yapıla... Bu adım körlüğü önlemek amacıyla insanlar üzerine oturtulan sınırları kaldırmak, serbest atışa imkân tanımak, başka düşünceleri yargılamadan, sansürsüz fikir üretimi için, fikirlerin üstüne fikirler eklemek üzere seçenekleri belirleme faaliyeti. Çıkan sonuçlar sonraki adımlarda kullanılmak üzere ana başlıklar halinde yazılıyor.

Seçenekleri değerlendirile... Bu adım seçenekleri önem sırasına koymak ve her birini değerlendirme işlemi. Çarçabuk geçildiği zaman daha sonraki adımlara eksik başlanıyor.

Çözümlerin yarar ve endişeler ile zayıf ve güçlü yanları belirle... Bu adımda önce her seçeneğin getirdiği yararlar sonra endişeler belirtiliyor. Önce yarar yerine endişe belirtildiği takdirde endişeler ön plana çıkıyor, yaratıcılığı baştan önlüyor. Yararları belirleme adımında şu sorular soruluyor – “Seçenek sorunu çözmeye ne kadar katkıda bulunuyor? Ne ölçüde çözüm kriterlerine uygun? Uygulanması ne kadar kolay? Uygulayıcı kişilerce ne ölçüde kabul görecek?” Bu soruların sayısını artırmak mümkün.

Endişeleri belirlene… Yararları takiben endişelere varılıyor. Sorunun ne kadarını çözülemedi, geriye kaldı? Bu işe ayıracak yeterli kaynağımız var mı? Uygulamada karşılaşılacak muhtemel güçlükler nelerdir? Uygulayıcı kişilerden bir direnme gelebilir mi? gibi sorularla endişeler açığa çıkartılıyor.

Endişeleri bertaraf et... Hiçbir çözüm yolu ideal olmayabiliyor. Endişe duyulan konuları irdelemek ve endişe duyanları rahatlatmak üzere “Nasıl aşarız?” sorusu soruluyor. Özellikle bu aşamada “Ne, nasıl, niçin” ile başlayan açık uçlu sorular soruluyor. Bu adımda yarar ve zarar muhasebesi yapılıyor.

Karar verile... Konular iyice açıldıktan sonra fazla dağıtmadan bir karar ulaşılıyor. Kararların verilme yöntemleri farklı olabiliyor. Otokratik idare altında kararı üst, yarı demokratik idare altında karar danışılarak, demokratik idare altında karar oylama usulüyle alınıyor.   

Hareket planını geliştirile... Karar vermek yetmiyor, harekete geçmek zorunlu. Bu amaçla “Kim, Neyi? Kimle? Nerede? Ne zaman? Hangi araçla? Nasıl?” becerilecek eylem planı hazırlanıyor. Başarı şansı az ve acil durumlarda bir “B planı” da uygulama için yedekte bekletilmek üzere devreye sokulabiliyor.

Uygula... Plan hazır olduğuna göre uygulamaya geçilebilir. Planın öngörüldüğü şekilde uygulaması bu adımda gerçekleştiriliyor.

Değerlendir... Planın ne ölçüde başarılı olduğu periyodik gözden geçirmelerle tespit ediliyor.

Sonucu paylaş... Bizim kültürümüzdeki kara deliklerinden biri sonucu paylaşamamak gibi görünüyor. Başarı kolayca saptırılabiliyor; ilgili ilgisiz herkes sahip çıkabiliyor.  Başarısızlık kolayca başkasına mal ediliyor, sahipleneni olmuyor. Biraz gerçeklerle yüzleşme korkusu, biraz “Çaktırmadan yutturabilir miyim?” uyanıklığı, biraz “Foya ortaya çıkar, herkes öğrenir” çekingenliği, biraz “Birileri benden kapar kendi kullanır,” özgüvensizliği, aşırı bilmişlik, biraz sağından solundan kırparak çekici hale getirme isteği, biraz “O kim ki, ona hesap vereceğiz?” maçoluğu bu adımın layıkıyla yerine getirilmesini önlüyor.

Notlarımı yeniden okuyunca en çok eğlendiğim kısmın “Endişeleri belirle ve gider..” adımı tartışmalarında olduğunu hatırladım. Herkesin takkesi bu adımda düşüyor ve keli görünüyor. Canla canan tercihi hemen sırıtıyor.  

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Perde inerken (2)
 . Perde İnerken
 . M den Z ye davranış kokteyli
 . El ele kol kola 2
 . El ele kol kola
 . Müşteri paydaşın kaygısı
 . Düşler
 . Aykut: In memoriam
 . Yöneticilik
 . A dan İ ye yöneticilik 2
 . Paydaş azarlaması...
 . A dan İ ye yöneticilik
 . K dan Z ye yöneticilik
 . İş ortağı türleri
 . Niçin izlenir?
 . Pompalananlar
 . Kim bu lider?
 . Siyasiler
 . Adıyla sanıyla
 . Öz lider
 . Akıl satıcısını seçme
 . Konuşma
 . Paydaşın sözel terörü
 . Sihirli Değnek
 . Karşılıklılık ilkesi
 . Sözcükler dünyası
 . Kazı kazan
 . Querencia
 . Pompalananlar...
 . Konuşma
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya