19 Ocak 2020, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Değerini artırmaz
Ayfer Tuzcu Ünsal
Kastamonu'ya lezzet yolculuğu(3)
Metin Atamer
Zarardan dönersen kârdır
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Transnistra (Transdinyester) Sosyalist Moldova Cumhuriyeti
Leyla Adın
Kolomb'tan bugüne…
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Silent Leges İnter Arma
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Bu sözleri söyleyen benim atam olamaz
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
En Büyük 500’de, SANKO Grubu’nun 12 şirketi yer aldı
Eğer mobbing varsa, bu bir intihar değil, cinayettir
80 bin civarında Suriyeli öğrenci var
Tahmazoğlu: Doğumdan ölüme kadar yapacağımız en önemli şey öğrenmek
Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
Mezun olan öğrencilere müjde
Öğrenciler merakla bekledikleri karnelerini aldılar
Sağlık sistemini yönetenlerin şiddete karşı hiçbir ciddi adımı olmadı
BM: Suriye’de 5 milyon çocuk kayıp
Oto hırsızı cezaevi firarisi çıktı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Tarif edin

   02 Ağustos 2019
 

Sosyoloji bir çok tanım vardır. Mesela aileyi tarif eder sosyolojide. Anne ve baba ve çocuklarla bir bütün olur aile. Hani sadece kadın ve erkeğin biraraya gelmesi aile kavramına ulaşır mı, bilmiyorum. Fakat bu birleşimde meydana gelen çocuklarla bir aile oluşur. Hatta çok iyi hatırlarım Ankara’da Gençlik Parkı’nın içinde,  Göl Gazinosu adı altında senelerce hizmet veren mekan, daha sonra nikah salonuna dönüştürülmüştü. 1950 ile 1973 yılına kadar bu mekan, evlenen çiftlere hizmet vermişti. Bende nikah günü almak için bu mekandaki nikah memurluğuna giderken kalbim öyle hızlı atmaya başlamıştı ki, kendi kendime ‘’ Bir hatamı yapıyorum?’’ diye sorgulamıştım. 

Nikah memuru, rahmetle andığım, Müşteba Yetişen’e evraklarımızı verirken kalbimin yerinden fırlayacağını zannettim. Müşteba Bey’e baktım, o da bana baktı. Hani kararlı mısın der gibi gözlerini kısarak ‘Hangi günü istersin?’ diye sordu.

Ramazan ayı ve hafta sonu Cuma akşamı iftar 17.00’de, ben ise 17.15  saatini istedim. Bu nikahtan ne evvel ne de sonra nikah olmadığı için, mekan sadece bize hizmet verecekti . Daha evvel Türk Ocağı salonlarında icra edilen nikah törenleri, 1950 senesinde Gençlik Parkı’ndaki bu mekana taşınıp, orada icra edilmeye başlamıştı. Müşteba Bey 1950 senesinde dayım Cemal Ergun ve Edibe yengemin de nikahını kıymış bir çınardı. Müşteba Bey’e, çok sevip saydığım akrabadan Mesut Erez ve aile yakınımız Cihat Borçbakan’ın da şahitlik edeceğinden bahsetmiştim. 

14 Kasım 1969 da bizim evlilik birliğimizin temelini bu güzel insan atmıştı. Hatta yeni evlilere şu sözlerle nasihatte bulunurdu:  ‘’Bu törenle şu dakikadan itibaren evlilik birliğiniz kurulmuştur. Bir birinize karşı bu birliğin devamını ve saadetinizi temin etmekle, karı koca yek diğerine karşı sadakat ve müzaharetle mükellefsiniz. Çocuklarınızın iaşe ve terbiyesine beraberce özen gösterme sorumluluğunu taşıyacaksınız. Koca birliğin reisidir. Karısı ve çocuklarının münasip veçhile iaşesi ona aittir. Kadın müşterek saadeti temin hususunda gücü yettiği kadar kocasının muavini ve müşaviridir. Eve kadın bakar. Birliği koca temsil eder. Evin daimi ihtiyaçları için koca gibi kadın dahi birliğin temsil hakkına haizdir. Evlilik birliğinizin vücut bulduğu bu andan itibaren Medeni Kanunumuzun tahmil ettiği bu mükellefiyetleri sizlere hayatınız devam ettiği müddetçe uyulması lazım gelen vecibeler, diye hatırlatır, sizlere sıhhat ve saadetler dilerim’’dedi.

Bu nikah törenini, radyoda o tarihte beraber çalıştığım arkadaşım Serpil Akıllıoğlu gelip töreni ses bandına almıştı. Artık müseccel bir aile birliği kurulmuştu. 

Dernek ve cemiyetlerin  kuruluşu ise böyle olmamakla birlikte onlarında ellerinde tüzük ve yönetmelikleri vardır. Yönetim tarzları da, bu yönetmeliklere bağlı bir yönetim tarzı ile yönetilir. Kısıtlamaları , olmazsa olmazları bulunan bu dernek ve cemiyetlerde yöneticiler  kurallara uymadıkları zaman, hukuk çalışır ve haklarında kovuşturma açılır. Bu tür yasal kurumların dışında ise Cemaat , Tekke gibi derme çatma kayıtsız, hukuksuz toplumlar vardır ki bu kuruluşların  hukuki hiçbir dayanağı bulunmaz. Yönetici olarak ortada dolaşan kişinin  istekleri yönünde idare olunur. Bilhassa Maddi dönen varlığın ne denetimi, nede sorumlusu bulunmaz. Kanunen kimseye hesap vermez. 

Daha ileri götürelim şehirlerin yönetimi belediye başkanı tarafından icra edilir. Ancak belediyelerde bir kanuna göre yönetilir. Ülkemde 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, bir de 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeler Kanunu vardır. Hangi şehirlerin hangi kanunla yönetileceği bu kanunlarda belirtilmiştir.  Ülkelerin ise bir Anayasası bulunur ve bu Anayasaya dayalı çıkarılan diğer kanunlarla teşkilatlanır. Ancak böyle idarelerde kanun, Milletvekillerinin bulunduğu Meclis tarafından yapılır ve yönetimdeki hükümet bunu yürütür. Böyle yönetim kurumuna sahip ülkelerin idaresine Cumhuriyet adı verilir, denetim mekanizmasına halkın dolaylı katıldığı tarza da demokrasi olarak tanımlanır. 

Hala aramaktayım: Bugün yaşadığımız ülkemizde 1 kişinin kaleme aldığı kanun, 600 meclis üyesi tarafından  kabulü, hani 300 olsa ne fark eder diye düşünürüm, nasıl bir tarzdır?  Yine 1 kişinin atadığı yürütmenin sorumsuz ve denetimsiz icraatına ne denir?  Yargı erkinin 1 kişi tarafından atandığı murakabe tarzında ne Cumhuriyetin temel ilkelerini, nede Demokrasinin temel prensiplerini bulmak mümkün görünmemekte, ancak Sosyolojide böyle bir idareye ne ad verilir diye bir sorum geldi sordum sizlere hem nalına hem mıhına .

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Zarardan dönersen kârdır
 . Kim deli, kim akıllı?
 . Bir Özlemim Var
 . Makus Talih
 . İstanbul’un kanalı
 . Cadde İsimleri
 . NATO
 . Diyet
 . Hesap ve hayat
 . Bu son olsun
 . Kanal İstanbul
 . Bir dost arkasından
 . T.C.
 . Acı sentez
 . Bir çocuk oyunu
 . Bir harekatın anatomisi
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya